GENEESMIDBELE Gemengd Nieuws. Bekeiidmaki ngen. V E K M A R KT een veemarkt A tl verten tien. Openbare Vergaderin Het onderzoek naar het Yaderscha Alle mogelijke verpakt Carbol, Creolin, Carbolzeep, Hicbters-, ?l Klooster-, Fosters- en Van Akens middelen, enz., enz. AXEL, 9 April 1909 Dinsdag geraakten in het gehucht Steenovens nabij deze gemeente de kleeren van een 6-jarig knaapje in brand, door het «pelen met lucitera. Het kind kreeg zulke hevige brand wonden, dat het ondanks verleende ge neeskundige hulp den volgenden dag na hevige pijnen is overleden. Op beleefd verzoek vestigen wij de aandacht op de openbare vergade ring, waarin Neeltje Lokerse als spreek ster zal optreden over het in de in dit nummer voorkomende advertentie ver melde onderwerp. Vooral voor vrouwen en meisjes moot het bijwonen dezer lezing zeer nuttig zijn. Gisteren had alhier ten huize van den heer W. P. Dieleman Wz. en ten behoeve der Maatschappij Axel-Station de aanbesteding plaats van ongeveer 46000 K.G. Chili-salpeter levering 10- 25 April, en ongeveer 39600 K.G. Chili- salpeter te leveren van 1530 Mei 1909. De uitslag was alsvolgt le levering Ardenne te Dordrecht, 12,57L. Eversdijk te Biezelinge 12,36; P. de Bruijne te Axel f 12,14 en De Meurichi te Clinge 12,14. 2de levering Ardenne 12,21 Evers- dijk 12,10; De Bruyne 11,98 en De Meurichi 11,94. De leveringen zyn opgedragen aan laatstgenoemden inschrijver. Wij ontvingen het derde Jaarver slag der vereeniging Ambachtsschool voor Hulst en Omstreken alsmede het eerste Jaarverslag der Avondvakteekenschool voor Hulst en Omstreken te Hulst over 1908. Het aantal leerlingen, vooral voor het timmeren ia steeds klimmende, dit brengt met zich, dat de uitgaven grooter worden. Zelfs heelt men moeten overgaan tot verbouwing en het aan stellen van een tweeden leeraar in het timmeren. Met de Nationale Levens- verzekeringsbank te Rotterdam ia eene overeenkomst gesloten om aan Direc teur en Leeraren op 65 jarigen leeftijd een pensioen te verzekeren, gelijk- •taande met 2/3 hunner jaarwedde en waarbij zij op zich neemt om bij den dood van een hunner f 1000 uit te betalen aan weduwe of kinderen. Het nieuwe cursusjaar werd aangevangen met 68 leerlingen, waaronder 9 uit Axel. Onder de schenkingen vermeldt het verslag eenige buitenlandsche hout soorten van den heer J. de Kraker te Axel. Het bestuur richt voorts tot alle Een zijner hoorders, Rasmus, een Deen, maar die vroeger ali soldaat bij Sten Sture onder hem had gediend, had hem herkend. Wetende van hoe veel belang 't voor Gustaafs veiligheid was dat hij nog onbekend bleef, wachtte hij, totdat de boeren vertrokken waren, viel toen voor zijne voeten neder en zwoer hem plechtig trouw. En hij hield zijn woord. Hendrik van Mellen, 's konings stadhouder op 't slot te Westeras had verscheidene zijner af hangelingen naar Dalekarlië gezonden, om Gustaaf levend of dood in handen te krijgen. Onder hen was Nils de Westgoth, onderlandvoogd van Dalekarlië, de ijve rigste. Tot hem begaf zich Rasmus, doodde hem en bevrijdde zoo Gustaaf van zijn' ergsten vervolger. Van Retwich begaf zich Gustaaf, door Marra vergezeld, naar Mora, het volkrijk ste kerspel van Dalekarlië. 't Was juist Kerstdag, en een tallooze menigte was ter kerk gestioomd. Hier gaf hij den Dalekarliërs te kennen, wie hij was, en wat zijne plannen waren. Vurig en be zield was zijne toespraak. Maar de zaak was den dalbewoners nog te nieuw. De mannen uit Mora betuigden hem, dat zij, hoezeer zij in hun hart zyne zaak aanhingen, getrouw wilden blijven aan den ead, koning Christiaan gezworen. Gustaaf, altijd door Marra vergezeld, be gaf zich nu naar Oostelijk en Westelijk Dalakarlië, om te beproeven, of hij vrienden van het ambachtsouderwijs het beleefd verzoek om in eigen kring nieuwe leden te werven. De Avondvakteekenschool werd be zocht door 72 leerlingen, waarvan 6 uit Axel. Ook voor deze schoöl vraagt het bestuur den ateun van allen die belang stellen in goed vakonderwijs. Door de spoorwegonderneming MechelenTerneuzen werd over de maand November 1908 ontvangen f 128.529.20, tegen f 127.580.04 over die maand in 1907. Van af 1 Januari tot en met ultimo November 1908 beliepen de totaal ontvangsten f 1.031.737.46, tegen f994.807.73 over dat tijdvak in 1907. Per dag en per kilometer werd daarin over 1908 ontvangen f45.29, tegen f 43.80 over 1907. Door den officier van Justitie bij de Arrondissements-Rechtbank te Mid delburg is cassatie aaugeteekend tegen een vonnis dier rechtbank van den 2 April 11. waarbij J. d. P., 48 jbier huishouder te Ter Neuzen, appellant van een vonnis van den kantonrechter te Ter Neuzen, wegens drankwetover treding met vernietiging van het vonnis van eersten aanleg werd ontslagen van rechtsvervolging. De studentenwedstrijd Gent Amsterdam zal voor de eerste maal gehouden worden op het kanaal van Neuzen naar Gent, op 6 Juni. De Gentsche studentenploeg zal be staan uit vijf roeiers van Royal Sport en drie van de Royal Club. Moumont, van de Royal Club zal slag zijn. Eenigen tijd geleden had de heer W. Glazer, vertegenwoordiger der firma Gebr. Polak, te Vlissingen het ongeluk een splinter in de hand te krijgen, waardoor bloedvergiftiging ontstond. Ongelukkig genoeg scheen geneeskun dige hulp niet meer te kunnen baten, want dezer dagen is de man, die ook in deze streek bij tal van ambachtslie den en winkeliers bekend «tond als een humaan, bezadigd mensch, op 40-jarigen leeftijd overleden. Donderdag is zijn lijk, aldus schryft men uit Vlissingen aan de Midd. Crt., naar Meppel vervoerd. De familie Polak, het geheele perso neel en leden van een Israëlitische vereeniging vergezelden de baar naar 't station, alwaar reeds verschillende vrienden en kennissen van den over ledene aanwezig waren. Vóór de baar den wagen werd binnen gedragen, hield het hoofd der firma Polak een treffende daar beter gehoor mocht vinden. Kort nadat Gustaaf Retwich verlaten had, kwamen daar verscheidene Zweed- sche edellieden, die der Deensche partij waren toegedaan, om hem te grijpen. Eenige boeren, die hen over 't ijs van 't meer Siljan zagen komen, luidden de stormklok duizenden verzamelden zich en de vijanden konden zich alleen daardoor 't leven redden, dat zij plechtig zwoeren, Gustaaf geen leed te zullen doen. Te Mora had men spoedig berouw over 't koele antwoord, dat men Gustaaf had' gegeveD. Lara Olofson en Jon Mi- chelsson, Gustaafs vroegere vrienden en krijgsmakkers, kwamen daar in 't laatst van December aan eu vertelden zooveel van 't Stockholansche bloedbad, schilder den hun met zulke levendige kleuren het lot af dat hun te wachten stond, dat den boeren de tranen in de oogen kwamen. Ja, om hunne woede nog meer te doen ontvlammen, verhaalden zij hun, ('t geen slechts een verzinsel was) dat de koning het plan had, bin nenkort eene bloedreis door geheel Zweden te ondernemen, dat hij op eiken leenhof galgen zou laten oprichten en reeds eene zware belasting hfd uit geschreven terwijl men, om alle weer spannigheid te vermijden, iederen boer een' arm en een been zou afhouwen. »Gij verhaalt ons nog meer dan Gustaaf Erikson ons heaft medegedeeld,* toespraak, den overledene schetsende als een voorbeeld voor allen. Zeer onder den indruk keerden allen huiswaarts. Gisterenmiddag hadden zich te Vlissingen bij de marechaussee-kazerne een 18-tal personen vereenigd, alle be- hoorende tot het wapen der kon. marechaussee, district Vlissingen, om afscheid te nemen van hun kapitein, den heer G. J. P. A. Thomson, die tegen 16 dezer is overgeplaatst naar Breda. Door den brigade-commandant te Vlissingen, A. Uiterschoot werd namens de aanwezigen een kort, doch hartelijk afscheidswoord gesproken tot den heer Thomson en werd den nieuwen com mandant welkom geheeten. Ter herinnering werd den heer Thomson een met zilver gemonteerden rijstok en een notenhouten bureaustoel geschonken, vergezeld van een fraai album, bevattende de namen der schenkers. Daarna dankte de heer Thomson voor 'tgeeu hem te beurt viel en gaf de verzekering dat de aangenaamste berinneringen van Vlissingen hem naar zijn nieuwe standplaats zullen verge zellen en verzocht den brigade-com mandant, de manschappen in hun district zijne groeten over te brengen. Ook de nieuwe chef beval zich in het vertrouwen der brigade aan. In de week van 31 Maart tot en met 6 April 1909 zijn in Zeeland voor gekomen 13 gevallen van roodvonk, waarvan 3 te St. Annaland, 1 te Bres- kens, 3 te St. Maartensdijk, 1 te Rilland- Bath, 1 te Stavenisse, 3 te Vlissingen en 1 te Wolphaartsdijk 1 van diphthe- ritis te Zierikzee. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 11 April 1909. vEERsTE PAASCHDAÖ). Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Dhr. H. Jansen Nam. 2 ure Dhr. H. Jansen (Theol. Cand.) Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Nam. 2 ure Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 art Leeskerk. Maandag 12 April 1909. (TWEEDE PAASCHDAG.) Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 nre Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Dhr. H. Jansen (Theol. Cand.) Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. 's Av. ft ure Ds. E. Schouten (ran Bolnes.) Gereformeerde Kerk (Lange Weststraat.) Voorm. 9 nre Leeskerk. zeide een grijsaard onder den hoop. »Gustaaf Erikson riep Lars Olofson. >Is die hier geweest?* »Hij is niet alleeu hier geweest,* was het antwoord. »Hij heeft zich zelfs aan ons hoofd willen stellen.* »En gij hebt geweigerd?Bewoners van Mora De eenige, die Zweden red den kan, is Gustaaf Erikson. Dat weten de Denen zeer goed, daarom vervolgen zij hem als een wild dier. Waarom hebt gij niet naar hem geluisterd Gij hebt uw land en uwen redder schandelijk en onverantwoordelijk verraden Met veel meer woorden overtuigde Olofson hen van de dwaasheid hunner handelwijs, en de Moramannen, wakker geschud uit hunne sluimering, zonden hem boden op ijsschoenen na, om hem op te zoeken en terug te brengen. Wordt vervolgd.) Naar de Limb. Koerier verneen hebben de verschillende colleges vi regenten over strafgevangenissen, t nevens de rechtbanken, desgevraaj adviezen doen toekomen aan het I partement van Justitie omtrent gede neerden, die eventueel bij gelegenht van de blijde gebeurtenis in ons# V( stenhuis voor algeheele of gedeelteliji vermindering van straftijd in aanmt king zouden komen. De adviezen moeten vóór 1 Api het Departement van Justitie hebb bereikt. Het schijnt de wensch van H. M. Koningin te zijn, dat vele gevangen geheel of gedeeltelyk zullen word begenadigd. - Woensdag is onder Wouw e ongehuwde boerendochter, verdac van kindermoord, door de marechat see aangehouden. Na een verho heeft zij haar daad bekend, en de pl aangewezen waar het kinderlijkje vi borgen is. Terwijl de ouders op het la werkzaam waren, speelden te Aalt drie kinderen in de schuur met lucife Daardoor is brand ontstaan en twee c kleinen, oud drie en vier jaar z verbrand. Het andere kind is er r uitgekropqp. Schuur en huis ging in de vlammen op. TI AXEL. Burgemeester en Wethouders AXEL, maken bij deze bekend dat Maandag den 19 Appil a. s. zal worden gehouden, aanvang nemei des voormiddags ten tien ure. Axel, Sen 6 Maart 1909. Burgemeester en Wethouders voomoei J. HUIZINGA, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secrete HarteHjken dank aan fa langhebbenden die blijken van waardeering wilden gei bij gelegenheid van mijnen jaardag- 8 April en dezelfde wenschen mijt zijds. J. S. DE JONGE—Marsiei Langeviele K 221, Middelburg. Op Donderdag 15 April a. zal NEELTJE LOKERSE in het.c van den heer W. Dieleman Wz. alt spreken over in verband met krankzinnigengesticht gevangenissen en huizen van ontuc Aanvang half acht. Entree 15 eet In de drogistery van I BRAKMAN, Stationswa Axel, zijn verkrijgbaar ALSOOK

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2