25e Jaarg. Xo. 2. Woensdag 7 April 1909. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. drukker-uitgever F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. AXELSCIIE CÖUIUNT. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor Belgiï 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Ui DtTITSCHLAND. Toen Vrijdag tegen den middag te Munchen bekend werd, dat graaf Zep pelin met zijn luchtschip weer in aan tocht was, herhaalde zich de groote volksverhuizing naar buiten van den vorigen dag. Even voor eenen werd het luchtschip zichtbaar, ongeveer op hetzelide punt in het Noordoosten, waar het Donderdag voor het oog verdwenen was. Het naderde niet in een rechte, lijn, paar beschreef eerst een grooten; boog om het'noordelijke gedeelte van Munchen en een kleinen kring om den toren van de Jozefs-kerk. Uit de verte leek het, of het schuitje de daken raakte. Daarna steeg het weer hooger en ste vende op het oefenveld aan. Er was een groot wit laken uitgespreid op de plaats, die voor de landing vrij was gehouden, en daar kwam het luchtschip ook precies neer. Met de nauwkeurig heid van een trein, die het station binnenloopt, zegt een van de bericht gevers. Toen het gesnor van de luchtschroe- ven hoorbaar werd, werden de paarden ran de ruiterij, die het terrein hielp afzetten, schichtig en begonnen te steigeren. Een menigte van meer dan honderdduizend menschen brak op twee plaatsen door de afzetting heen en stormde, velen met brandende sigaren, het luchtschip tegemoet. De dragonders* die in galop de menschen terugdreven, reden menigeen omver. Een officier viel ook, zijn paard zonder ruiter rende door de weide. Een deel van de j menigte geraakte in een zenuwachtige verwarring, die pas bedaarde toen er versterkingen aan voetvolk in den looppas opdaagden. Maar dit alles was niet van invloed geweest op de rustige zekerheid waarmee de landing werd bewerkstelligd. Toen graaf Zeppelin uil bet schuitje stapte, kwam de regent hem tegemoet en drukte hem de hand. Hij reed met hem en de andere heeren naar het officiers-casino van de luchtschippersaf- deeling, waar een feestmaal klaar stond. De regent overhandigde aan tafel aan Zeppelin de prips-regent-Luitpold- medalje in goud en aan zijne reisge zellen een aantal andere onderschei dingen. Om 3 uur 35 nam het luchtschip weer, onder het stormachtig gejuich van de menigte, afscheid van Munchen, en om 7 uur 50 's avonds was het aan het meer van Konstans terug. Te Friedrichshafen waren alle inwoners en vele vreemdelingen op de been, om de luchtschippers te verwelkomen. Overal was de vlag uitgestoken en kanongebulder verkondigde de geluk kige thuiskopast. In het begin der vorige week heeft het echtpaar Billow aan de keizerlijke tafel gegeten, in het midden der vorige week heeft Bülow nog eens alleen ten hove gegeten, en Vrijdagavond had de Keizer laten weten, dat hij bij de Bülows kwam eten. Het lijken ver zoeningsmaaltijden, die weieens een terugkeer van de oude hartelijke ver- »Waartoe deze inleiding, mijn goede man? Wat gaat mij aan, wie en wat gij zijt »Dat gaat u zeer veel aan, heer pas toor,« antwoordde de man. »Mijn vroegere joqge heer, de alona ver volgde Gustaaf Erikson is in uw huis 1 verborgen.* »Dat is hij, trouwe Sven,< zeide Gustaafterwijl hij onverwachts uit de kast te voorschijn kwam, t zich tot den pastour wendende, voort ging»Dezen man kunnen wij ire- rust ons vertrouwen scheuken, eer waarde. Hij is een braaf en opreent Zweed, en al Ware hij dat niet nimmer zou hij zijn ouden meester rerraden.* Sven had zich op 'de knieën voor Zijnen vroegeren heer geworpen. Hij pinkte een traan weg uit zijn man nelijk oog. »En moet ik u zoo terugvinden jongeheer! In deze kleeding, vervolgd ten bloede toe!* »Alom, goede Sven,* antwoordde Gustaaf. »Zie deze handen aan, ge woon den degen te voeren, zij zijn ver standhouding tusschen Keizer eu kan selier zouden kunnen voorbereiden. Te Essen vertelt men, dit Bertha Krupp van plan is, van haren man baron Krupp von Bohlen-Halbach (bij zijn huwelijk heeft de baron den naam van Krupp, om dien voor uitsterven te bewaren, erbij gekregen) te scheiden. Het gerucht wil weten, dat zij niet tevreden is met de behandeling, die haar man haar laat wedervaren en er dientengevolge tusschen de echtelieden geen overeenstemming heerscht. Eeni- gen tijd geleden is bet zoontje van de Krupps, een kind van acht weken, gestorven, en dit verlies moet mevrouw Krupp zich sterk hebbeu aangetrokken. DENEMARKEN. Bij de gemeentelijke verkiezing die er onlangs in Denemarken is geweest de eerste onder het nieuwe stem recht hebben 80.5 pet. der manne lijke en 69.4 pet. der vrouwelijke kiezers gestemd. RUSLAND. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat de Tsaar, behoudens onvoorziene om standigheden, in Mei een langen kruis tocht zal ondernemen. Het eigenlijke doel der reis is het brengen van een tegenbezoek aan den Koning van Italië, als antwoord op het bezoek van Victor Emmanuel van eenige jaren geleden. Dat tegenbezoek is zooals men weet, reeds herhaalde malen uitgesteld. Vejrder zou de Tsaar een bezoek brengen aan Stockholm, Kopenhagen, Kristiania, Portsmouth en Brest, om een ontmoeting eelt van den arbeid in de mijnen, ver hard door 't hanteeren van bijl en dorsch vlegel.* «Eu mijn goede heer de rijksraad?* vraagde Sven. »Is dood, door den Deenschen tiran vermoordantwoordde Gustaaf, en verhaalde hem de bijzonderheden van het Stockholmsche bloedbad. Tranen bij tranen vloeiden over Svens wangen. »Doch nu tot .het doel mijner komst, heer,* zeide hij eindelijk. >Ik weet zeker, dat de Deensche soldaten beden nacht de woning van den eerwaarden pastoor zulleu binnendringen. Een dronken soldaat liet het zich dezen morgen ontvallen. Gij kunt hier dus niet blijven.* »Maar waarheen dan vrakgdé Gustaaf. Bij ui j .ui j ine veilige schuil plaats viuue.i 1 i uied u mijn huis aan »Oin ook uw leven in gevaar te stellen. Neen Sven 1 Ik zal zoo spoe dig mogelijk deze woning verlaten, en een verblijf in 't gebergte gaan zoeken.* »Eu zulks in dit ruwe jaargetijde, heerDat nooitLuister, wat wij, Edla en ik, besloten hebben. Ik kom u straks als het donker is, halen. Gij gaat met mij uiede en zult als boeren knecht bij mij.arbeiden. Vergeef mij, heer, dat voorstel. De noodzakelijkheid vor dert het.* te hebben met de Koningen van Zweden Denemarken, Noorwegen en Engeland en met den president der Pransche republiek. Er is ook sprake van een oponthoud te Lissabon en te Barcelona. Denkelijk zal te Napels de ontmoeting met den Italiaanschen Koning plaats hebben. Men noemt het waarschijnlijk, dat de Tsaar ook Athene en Konstan- tinopel zal bezoeken. TURKIJE. De Sultan moet zeer onder den indruk zijn geweest van de jongste muiterij in Konstantinopel. Hij was bang, dat hij onttroond zou worden en dat Joesoef Izeddin tot Sultan zou worden uitge roepen. De grootvizier, die eenige uren ten paleize vertoefde, slaagde er ten slotte in Abdoel Hamid te kalmeeren. De Turksche bladen wijzen op het heerschende gebrek en den beginnenden hongersnood in eenige streken van Klein-Azië, en zelfs in het anders wel varende wilajet Brussa. De inning der belastingen gaat wegens den nood der bevolking met groote moeilijkheden gepaard. AMERIKA. De voormalige president van de Ver- eenigde Staten is Vrijdag met de Ham burg voor Gibraltar aangekomen en heeft daar een bezoek gebracht aan de Britsche militaire autoriteiten, 's Mid dags zette het schip de reis naar Napels voort. In bladen, die te Rome verschijnen, is er sprake van, dat de Koning van' Italië een oorlogsschip zal ter beschik- »Ik neem het aan, Sven, en verlang hoe eer hoe beter dit dak te verlaten, om mijn vriendelyken gastheer niet in gevaar te brengen. Bedenk echter wat gy doet, en spreek er eerst nog eens met uwe vrouw over. Zijt gij hier, een half uur na zonsondergang niet, dan vertrek ik alleen, en God moge mij wijzen, waar ik heen moet.* Hoe lang Gustaaf bij Sven Elfsou vertoefde, meldt ons de geschiedenis niet. Lang kan 't echter niet geweest zijn, wauueer men de volgende gebeur tenissen in aanmerking neemt. Spoe dig kregen de Deensche speurhonden er deu reuk van, dat Gustaaf zich te Isala bevondzij drongen de woning van den trouwen boer binnen, door zochten alles, doch vonden niets. Juist op dit tijdstip lag Gustaaf met eenige knechts bij 't vnur om zich te warmen. Terwijl nu de Deensche soldaten haren man in de keuken ondervraagden, kwam Edla eensklaps met een rood gelaat binnenstuiven. »Luie vlegelriep zij tegen Gu3 taaf, dien zij met eene spade, welke zij in de hand nam, een harden slag op de schouders gaf. »Luie vlegel Geef ik je daarvoor te eten, 'om hier als een zwijn neer te liggen, en opdat je je eeuwig zult warmen Aan 't werk luiaard Snel stond Gustaaf op, en ging naar buiten bij de overige arbeiders; terwijl de Deensche soldaten onverrichterzake terugkeerden. Zoo redde de tegenwoor digheid van geest eener vrouw hem 't leven. 't Was blijkbaar genoeg, dat hij hier niet langer veilig was en ook weder deze gastvrije woning moest verlaten. Maar men wilde hem niet allen laten gaan, daar hij wist, dat de wegen bezaaid waren met rondzwervende Denen die den vogelvrij verklaarde zochten. Hij spande dus zijnen wagen verborg zijnen vroegeren heer on der 't stroo eu reed zoo met hem naar Retwich. Onderweg ontmoette hem eene Deen sche wacht, die Gustaaf zocht, den wagen aanhield en het stroo op ver scheidene plaatseu doorstak, om zich te vergewisseu, dat de vluchteling daar onder niet verborgen lag. Een dezer steken giug hem tot diep in het been, maar Gustaaf verroerde zich niet en Sven reed verder. Omziende, bemerkte deze, dat zijn geheele wagenspoor van het doorgedruppelde bloed was rood geverwd. Hij sprong dus van den wagen af, gaf zijn paard eene snede in deu poot, misleidde zoo de vervol gers andermaal, kwam eindelijk gelukkig te Retwich aau en keerde naar huis terug, vergezeld door deu dank en de zegewenschen van zijn' ougelukkigen heer. Wordt vervolgd.j

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1