Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. buurdame. Mevr. Farmer, de »chul digite ran het miidadige tweetal, had de bezoek»ter met een bijl afgemaakt. Bij de voltrekking van het vonnis waren drie dames-getuigen tegenwoor dig, een doktore» en twee verpleegsters. STATEN-GENERAAL. In de door de Staten-Generaal ge houden zitting zijn de wetsontwerpen op het Regentschap en de Voogdij zonder debat of stemming aange nomen. De zitting werd in de druk bezochte diplomatenloge o.a. bijgewoond door dr Paul, den Venezuelaanschen gevol machtigde. Inwisseling van muntbiljetten. Ingediend is een wetsontwerp, strek kende om de gelegenheid tot inwisse ling van muntbiljetten welke krachtens de wet van 31 December 1903 op 1 April 1909 gesloten werd alsnog open te stellen tot 1 October 1909. In de memorie van toelichting wordt medegedeeld dat van de 15,000,000 muntbiljetten nog voor een bedrag van 430,730 oningewisseld is en het wetsontwerp strekt de houders dezer oningewisselde biljetten alsnog in de gelegenheid te stellen zich voor schade die een bate voor de schatkist zou zijn te vrijwaren. Een oude, degelijke meststof. Zoo mag ze voorzeker wel genoemd worden, de Peru-guano. Gedurende tientallen van jaren was zij de eenige kunstmeststof en al heeft zij sedert tal van mededingers gekregen, dat neemt niet weg, dat ze ook thans nog ge wichtige diensten bewyzen kan en ook bewijst. Dat zij er zeer veel toe bijgedragen heeft, om het landbouwbedrijf tot de hoogte op te voeren, waarop het nu staat, is ongetwijfeld waar. Zooals men weet, bestaat de Peru-guano uit de uitwerpselen en de lijken van zeevogels en robben of zeehonden. In den loop der eeuwen hebben zich op de eilanden en de kust van Zuid-Amerika ontzagge lijk groote massa's van genoemde stoffen opgehoopt. Daar die landstreken een zeer heet en droog klimaat bezitten zijn genoemde stoffen wel het water, dat ze oorspronkelijk bevatten, voor een groot deel kwijt geraakt, doch zijn de stikstof en het phosphorzuur waaraan uit den aard der zaak de uit werpselen, van dieren die alleen van visch en ander dierlijk voedsel leven, alsmede hunne lijken, zeer rijk zijn bijna volkomen bewaard gebleven. Peru-guano is dus een meststof rijk aan de twee belangrijkste plantenvoe- dende stoffen, n.l. stikstof en phosphor zuur, terwijl ze ook eene zekere hoe veelheid kali bevat. Naar haar gehalte aan stikstof en phosphorzuur en naar den graad van oplosbaarheid dier voedingstoffen kan men de volgende soorten van deze oudste kunstmeststof onderscheiden. 1. Fijngemalen Peru-guano. Zij bevat 7°/0 stikstof, 14°/0 phosphorzuur en 2°/0 kali. 2. Opgeloste Peru-guano (volledig met zwavelzuur behandeld). Deze bezit een gegeten en ook mijne vrouw Edla was daar in dienst. Ik had gedacht daar mijn gansche leven te blijven, toen, kort nadat de jonge heer Gustaaf zoo verra derlijk naar Denemarken werd gevoerd, mijn oom, een welgesteld boer te Isala, stierf en, daar hij geene kinderen en andere familie had, mij tot zijnen erfge naam had benoemd. Ik woon dus sedert twee jaren met mijne Edla te Isala en 'tgaat mij daar goed.c {Wordt vervolgd.) gehalte van 7°/0 stikstof, 10% in water oplosbaar phosphorzuur en 2kali. Deze twee soorten komen gewoonlijk zeer goed strooibaar in den handel voor. Vooral de laatstgenoemde soort vormt eene op veelzijdige wijze voedende, dus volledig meststof, die vooral op hak- vruchten (aardappels, suikerbieten en mangel wortels), halmgewassen (tarwe, gerst, rogge en haver) en olieplanten (koolzaad en vlas) met gunstig gevolg aan gewend wordt. Over de meest doeltreffende wijze van aanwending dezer kunstmeststoffen een volgende keer. Blijkens het verslag van den toestand der paardenfokkerij in Zeeland over 1908, door de provinciale rege lingscom missie uitgebracht, was het aantal hengsten in de provincie in 1907, 101 en in 1908, 106. Van deze zijn er in Zeeland geboren 33, de overige, ten getale van 73, zijn afkomstig uit België. Vier van de laatste komen uit het hengstenveulen depot te Bergen op Zoom. Alle hengsten zijn koudbloedig en behooren, behalve een die een dubbele Ardenner is, tot het ras van het Belgisch of het Zeeuwsch-Belgisch trekpaard Warmbloedige hengsten zijn niet meer in Zeeland aanwezig. In de behoefte aan goede merries wordt ten deele voorzien door het uit loven van aanhoudigsbijdragen voor een- en tweejarige merries, welke bij dragen ook worden toegekend voor die, welke uit België zijn ingevoerd. Door verscheidene fokkers in alle deelen van Zeeland, maar voornamelijk in Zeeuwsch-Vlaanderen, Schouwen Duiveland en de Bevelanden, werden dit jaar weder jonge merries in België aangekocht. Het fokken van koudbloedige paarden was in het jaar 1908 even winstgevend als het vorig jaar. Voor veulens, jaar lingen en achttienmaanders werden buitengewoon hooge prijzen besteed. Er zyn verscheidene achttienmaanders in Zeeuwsch Vlaanderen naar België verkocht voor 1000 frank en meer In de verzorging der paarden was verbetering waar tenemen, maar vele stallen hebben nog gebrek aan licht en behoorlijke luchtverversching. De keuringen gaven aanleiding tot gelyke opmerkingen als vorige jaren, De verhouding tusschen romp en been- werk laat nog altijd te wenschen over, terwijl op den stand der kruisingspro ducten ook nog veel valt aan te merken Maar dewijl voor die kruisingsproducten door de kooplieden uit het buitenland nog loonende prijzen worden besteed, wordt de behoefte aan den invoer van merries van zuiver Belgisch ras die, bovendien zeer duur zijn, nog niet zoo algemeen gevoeld, als voor een spoedige verbetering van ons ras wel ge- wenscht is. Ook op het hoefbeslag valt aanmer king te maken. In het voorbrengen der paarden is groote vooruitgang. De handel in jonge paarden was bij geringe afwisseling van prijzen het geheele jaar zeer levendig. Belgen en Duitschers koopen hier hoofdzakelijk veulens, jaarlingen en achttienmaanders. Van de laatste zijn er in Zeeuwsch- Vlaanderen verscheidene van 900 tot 1200 frank verkocht. De veulens, die naar Belgie gaan, krijgen daar niet alleen een uitstekende opvoeding maar dikw\jls zeer beroemde ouders, wat bij de voskleur, die thans in de mode is, niet zeer moeilijk valt ook komt het daar wel voor, dat goede merries drie en meer veulens per jaar voortbrengen, zoodat het houden van goede stamboek-merries in België zoo winstgevend kan zijn. Hengsten, die in geringe mate van snuivenden damp weten, gingen in 1908, evenals in vorige jaren, tegen nog loonende prijzen naar Amerika. In Zeeland zelf is de cornage nagenoeg verdwenen. Bij de verplichte keurin gen van hengsten in September is slechts één hengst afgekeurd wegens cornage en deze behoorde thuis in België. De Belgische kooplieden zijn bevreesd voor onze keuring op cornage, omdat wanneer hunne paarden daar voor worden afgekeurd, deze op een slechten naam komen. De deelneming aan het Stamboek van het Zeeuwsch-Belgisch trekpaard neemt jaar op jaar toe. Bedroeg het aantal ingeschreven paarden aan 't einde van 1907 79 hengsten en 258 merries, aan het einde van 1908 zijn die aantallen gestegen tot 136 hengsten en 347 merries. M Crt Donderdag 6 Mei zal, buiten de gewone zomerjaarmarkt voor paarden en vee, te St. Nicolaas in België een groote paardenmarkt gehouden worden AXEL, 2 April 1909 Gisteren(Donderdag) middag had te Middelburg onder leiding van mevr, Van den BrandelerKlem, voorzitster van het hoofdbestuur, de eindvergade ring plaats van het hoofdbestuur en de afgevaardigden der plaatselijke comite's voor het geschenk der Zeeuwsche vrou wen aan H. M. de Koningin. Mededeeling werd gedaan dat me vrouw Dijckmeester-Wintjes, eere-voor- zitster, door ongesteldheid verhinderd was de vergadering bij te wonen. Verder werd medegedeeld dat van de ingezamelde gelden 2000 over blijft, welk bedrag, ingevolge het ver langen van H. M. de Koningin, voor een liefdadig doel zal bestemd worden en wel ten bate van inrichtingen, die zich ten doel stellen de verzorging van Zeeuwsche kinderen, die ingevolge de voogdij wet aan de ouderlijke macht zijn onttrokken. Het voorstel van het hoofdbestuur om van die gelden 300 te schenken aan de Diocesanen te Breda en de resteerende 1700 gelijkelijk te verdeelen tusschen de vereenigingen Zeeland en Kinderzorg werd met alge- meene stemmen aangenomen. De voorzitster dankte de aanwezige afgevaardigden voor hare medewerking en verzocht dien dank aan de plaatse lijke comité's over te brengen. De afgevaardigde uit Veere, jhr. Van Doorn, bracht hulde aan het hoofdbe stuur, door wiens bemoeiingen en toe wijding het geheel zoo uitstekend was geslaagd. M. Ct. Te Zaamslag is opgericht eene liberale kiesvereeniging, welke voor nemens is zich aan te sluiten aan de Centrale kiesvereeniging in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Het bestuur bestaat uit de heeren P. C. de Moor, Jan de Bruyne, M. C. Casteleijn, J. F. Dees en P. J. Wortman. Bij Kon. besluit is benoemd tot inspecteur der directe belastingen enz. te Ter Neuzen, de heer J. Mulder, thans te Leeuwarden. Voor een 14 dagen stierf te Koe wacht na een korte ziekte het 9-jarig dochtertje van J. H. Volgens den dokter was het kind overleden aan hersen-ontsteking. De alwetende „men" wist echter te vertellen, dat bet kind op de bijzondere zusterschool op het Belgisch gedeelte dezer gemeente ge slagen was en dat het tengevolge van die mishandeling wel overleden kon zijn. De politie die deze geruchten ook vernam, ging op onderzoek uit en hoorde verschillende kinderen uit de klasse van de onderwijzeres. Het ge volg hiervan was, dat Dinsdagnamid dag op last der justitie van Middelburg en in tegenwoordigheid van het parket van Gent op het kerkhof op het Bel gisch gedeelte aldaar de opgraving plaats had van het kinderlijkje. Twee wetsdokters deden de lijkopening en nu bleek, dat het meisje overleden was aan pleuris. Naar wij vernemen had de on wijzeres het kind zelf» niet aangera Te Kloosterzande is overledet heer P. J. van Braband, secretaris gemeente Hontenisse. Hij volgde Sept. 1884 zijn vader als secretaris gemeente op en was nog slechts jaren. De overledene was ook si jaren de ijverige directeur van harmoniegezelschap te Hontenisse. Voorts was hij in verschillende and openbare betrekkingen werkzaam. Met ingang van 1 dezer, is de rijks-normaallessen te Oostburg noemd tot directeur Tj. F. van der W< onderwijzer bij die inrichting, en onderwijzer, C. J. Neeteson, te Cadss- In de week van 24 tot en 30 Maart 1909 zijn in Zeeland vooi komen 19 gevallen van roodvc waarvan 4 te Eede, 1 te St. Maart dijk, 1 te Middelburg, 5 te Rilland-B 5 te Stavenisse, 1 te Vlissingen e te Wolphaartsdijk8 van diphther waarvan 2 te Aardenburg, 1 te Annaland, 4 te Hengstdijk en 1 Hontenisse1 van typhus en fe typhoidea te Rilland Bath. PREDIKBEURTEN TE AXÏ Voorm. 91/» ure Nam. 2 ure Zondag 4 April 1909. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. B. T. Hueenh Ds. J. B. T. flugenh Gereformeerde Kerken. Kerk A. Ds. G. Dalhuijzen, Ds. G. Dalhuijzen Voorm. 9 ure Nam. 2 ure (van Nieuwerkerk a/d. IJ Kerk B. Voorm. 9 ure D». J. H. Binnema (van Arum Nam. 2 ure Ds. R. v. d. Kam (Bevestiging van nieuwe lidmat 's Av. ö'/i ure Ds. J. H. Binnema. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststra Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelbar; Zitting van 2 April 1909. E. G., 44 j., te Stoppeldijk, is weg eenvoudige beleediging veroordeeld 15 boete of 15 dagen hechtenis. G. V., 13 j., zonder beroep te Neuzen is wegens mishandeling 4 oordeeld tot 5 boete of 1 week tui school. E. N., 46 j., klompenmaker te Hü is wegens alsvoren veroordeeld tc maand gevangenisstraf. A. W., 20 j., landbouwersknecht Aardenburg en W. S., 23 j., arbei te Sluis zijn wegens alsvoren ven deeld ieder tot 14 dagen gevang. H. D., 32 j., voerman te Axel wegens alsvoren veroordeeld tot boete of 5 dagen hecht. G. A. v. O., 18 j., slagersleerling, P., 18 j., werkman en E. L. E., 19 allen wonende te Hulst, zijn weg alsvoren veroordeeld ieder tot J boete of 10 dagen hecht. J. d. F., 48 j., bierhuishouder te 1 Neuzen, is wegens overtreding I Drankwet ontslagen van rechtsvert ging met vernietiging van het von van den kantonrechter. S. R, 17 j., arbeider en A. J. v. 1 17 j., arbeider, beiden wonende Philippine zijn wegens vernieling t oordeeld ieder tot 3 boete of 1 w< tuchtschool. Door bovengenoemde rechtbanl. heden uitspraak gedaan iu de strafzf van J. C., 45 j., onderwijzer te Kou kerke, than» gedetineerd te Middelbul verdacht van het plegen van ontuchfi handelingen met aan zijne zorg t vertrouwde kinderen. Beklaagde wi veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstl met vermindering der preventieve he< tenis, en met ontzegging van het ree om gedurende 6 jaren het ambt vi onderwijzer te bekleeden.

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2