uiAuarj So1. Zaterdag 3 April 1909. 25e Jaarg. 'Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAA, Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABON NEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor Bïlgiï 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De crisis in het Oosten. De Budapester Korrespondenz bevat i volgende officieuze uitlating „De vreedzame oplossing der gaschil- n heeft levendige voldoening gewekt ij de regeering der Donau-monarchie. Oostenrijk-Hongarije heeft van den aan- ang af niets anders gewild dan Servië overtuigen van de verkeerde rich- ig zijner staatkunde en de noodzake- kheid om met Oostenrijk-Hongarije iorrecte betrekkingen te onderhouden. „Den mogendheden komt volle waar- leering en warme dank toe voor hun -^yale bemoeiingen om der Servische igeering een wijziging harer staat - unde lichter te maken. Die bemoei ingen ten opzichte van Servië hebben, net de groote machtiging en uiterste egemoetkoming tegenover Oostenrijk- longarije, de vreedzame oplossing der jeschillen teweeggebracht. „Een waantevollen steun gedurende le gansche crisis vond de Oostenrijksch- longaarsche regeering in de vader- andslievende houding van de parie nenten der beide rijkshelften en in de penbare meening „In de Oostenrijksche en de Hon- arsche pers heeft de regeering der nau-monarchie gedurende de gansche r sis eveneens een betrouwbaren eun gevonden. Dit weet de regeering i waardeeren en naar verdienste op trijs te stellen." FRANKRIJK. In het departement Oise is het sedert Zoo trok Gustaaf verder. Over een evroren meer gaande, zakte hij door ij» en redde met moeite zijn leven, lij had besloten, zich naar het kasteel an zijnen vroegeren kennis Arent 'ehrson Ornflijcht te begeven, waar hij on rekenen, eenigen tijd veilig te zul- sn zyn. Met open armen werd hy door en slotheer en diens gade Barbara rigtsdotter ontvangen. Zoo zou hij an eindelijk eenige rust genieten, leende hij. Na den maaltyd (zoo goed had Gustaaf r in lang geen gedaan) gaf zijn gast eer te kennen, dat hij nog eene nood- kelijke boodschap moest verrichten, ontschuldigde zich bij zijnen gast en d uit. Hoe verwonderd echter was itaaf, toen hij kort na 't vertrek van ;en gastheer, diens vrouw de kamer g binuentreüeu met alle kenteekeuen i onrust op 't gelaat. ■Gustaaf Eriksou,* zeide zij fluisterend, we vrijheid, uw leven misschien is gevaar.* Edele vrouw,* zeide Gustaaf. »Ver- rust u deswege niet. Reeds lang heb als onder 't zwaard van den beul eenige dagen onrustig door een werk staking der arbeiders van da knoopen- fabrieken en kunstdraaierijen. De patroons hebben in het begin van Maart besloten de arbeidsloonen tien percent af te slaan. Aanvankelijk bepaalden zich de eischen der werk lieden tot herstel van de oude loonen, maar nadat de staking eenigen tijd had geduurd besloten de stakers, voor alle werklieden in het vak het loon te eischen, dat gegeven wordt in de fabriek die de arbeiders het best betaalt. Bij een der fabrikanten, den heer Dardelle te Héru, hebben de werksta kers Zondag een bezoek gebpacht en den inboedel kort en klein geslagen. De meeste patroons, zijn bereid, hun werklieden weer aan te nemen tegen het oude loon. De prelect van Oise heeft een bemiddelingsvoorstel gedaan De twee partijen zijn aan het overwe gen en onderhandelen. Daden van geweld zijn sedert Zondag niet voorge komen. ENGELAND. Ergens in Lancashire is een dokter overleden, die ruim f 600,000 heeft nagelaten voor een hospitaal in de ge meente Royton. De voorwaarde is, dat nooit zieken, die er in opgenomen willen worden, naar hun gelooi mogen worden gevraagd of er rekening mee mag worden gehouden of zij trouw ter kers; gaan. Geen geestelijke mag ooit in het bestuur van het ziekenhuis zit ten, ook geen socialist. Men heeft ontdekt, dat een Angli- rondgezworven. Hier echter heb ik, al zij het dan slechts voor kort, een veilig toevluchtsoord gevonden.* >Juist hier zijt gij niet veilig,* ant woordde de dame. »Weet dan, dat Arents zuster met den niet ver van hier woneaden Deeuschen stadhouder gehuwd is. Mijn echtgenoot heeft mij wel niets gezegd, maar een sluwe trek op zijn ge laat en de omstandigheid dat hij juist den weg naar zijn zwager is ingeslagen, hebben bij mij donkere vermoedens dien aangaande doen ontstaan. Ik vrees, dat mijn man verraad tegen u smeedt. Daarom, vlucht, hoe eer hoe beter!* »Ik vluchten, edele vrouw 1 En waar heer; en hoe?* »Ik heb dienaangaaude reeds mijne maatregelen genomen. De oude Johan, dien ik uit het huis mijner ouders heb meegenomen en dien ik volkomen kan vertrouwen, maakt reeds slede en paard gereed Hij zal u, zoodra het donker is, naar Swerdsio brengen bij pastoor Ion, aan wien hij u uit mijnen naam zal aanbevelen.* »Edele vrouw riep Gustaaf uit, ter wijl hij haar de hand kuste. »De Hemel moge u vergelden 't geen gij aan den armen zwerver doet »Ik beu eene Zweedsche vrouw, Gus taaf, en haat de üeneu. Ik bewonder uGod moge u eenmaal uw doel doen bereiken. Vaarwel! De hemel neme u in zijne heilige bescherming kaansche kerk te Stantonbury in Buck inghamshire geen vergunning bezit tot het sluiten van huwelijken. Daardoor zijn de duizend of zoo huwelijken, die er in de laatste vijftig jaar zyn ge sloten, ongeldig. Zij zullen echter ge wettigd worden. PERZIE. Duitsche kranten vernemen via Teheran uit Ispahan, dat Dinsdag een krijgsmacht van 10,000 Baktiaren op weg is gegaan van Ispahan naar Te heran. Naar het heet, zijn de 10,000 uitstekend uitgerust en van wapenen voorzien. De Sjah heeft van de macht, die om Tabris gelegerd is, 2000 ruiters naar tiesj t gestuurd. Mochten zij noodig zijn voor de ver dediging van Teheran tegen de natio nalisten, en het ziet er wel naar uit, dat het daartoe zal komen, dan kunnen de 2000 man regeeringstroepen in vijf dagen Teheran bereikt hebben. De correspondent te Teheran van de Londensche Time» constateert in een telegram van den 29en dat Kermans- jah de eenige is van de groote steden in Perzië (Teheran zelf natuurlijk uit gezonderd) waar de regeeringsgezinden nog meester zijn. Maar daarom is het er niet rustig. Onlangs hebben te Kermansjah ernstige onlusten plaats gevonden, die gericht waren tegen de Israëlieten. Het grauw beschuldigde een Jood ervan, een Mohammedaan te hebben doodgeslagen, en vond daarin aanleiding een aanval te doen op de Israëlieten-wijk, waarbij 1 Jood werd Zoodra 't donker was, begaf Gustaaf zich naar beueden en in snellen drat over den met sneeuw bestrooiden grond rijdende, kwam hij weldra bij den pas toor Ion te Swerdio aan, die hem, op de aanbeveling der slotvrouw, vriendelijk ontving en gulhartig herbergde. En gelukkig, dat hij Pehrsons kasteel had verlaten. In den morgen van den volgenden dag kwam de trouwelooze edelman met twintig soldaten terug om Gustaaf gevangen te nemen en was woedend, toen hij bemerkte dat de vogel gevlogen was. Daar Johan reeds in den nacht met de slede was teruggekeerd, en niemand der dienstboden iets vau zijn tocht naar Swerdio wist, zoo had de slotheer niet het minste vermoeden op zijne vrouw en doorzocht zelf met de soldaten den omtrek van 't kasteeldoch vergeefs. De snoodaard vermoedde dat Gustaaf zelf achterdocht had gekregen en zonder aansporing van iemand anders gevlucht was. Acht dagen had Gustaaf bij den trouw- hartigen pastoor doorgebracht Hij be greep echter, dat hij ook deze gast vrije woning spoedig zou moeten verla ten want in het dorp en om de wo ning van zijnen gastheer zwierven nu en dan Deensche soldaten rond, en de dienstmaagd van den geestelijk# had reeds meer dan eenmaal een verhoor moeten ondergaan. Den achtsten dag na zijne komst zat hij met zijnsD gedood en 2 anderen werden gewond. Maar vooral het plunderen nam groote afmetingen aan. Honderd-zeventig hui zen werden leeggeroofd, waaronder de woning van een Britsch onderdaan en de huizen van 12 Mohammedanen. Ten overvloede werd de Israëliet, die onder beschuldiging stond van een Mo hammedaan te hebben doodgeslagen, op last van den plaatselijken gouverneur onthoofd. AMERIKA. Maandag is te New York een elec- trocutie voltrokken. In de Vereenigde Staten had het naderkomen van den dag dezer terechtstelling tot groote op winding aanleiding gegeven, wijl de terdood veroordeelde een vrouw was. Voorstanders van de vrouwenbewe ging in de Vereenigde Staten en prin- cipieele tegenstanders van de doodstraf hadden al het mogelijke gedaan om de tenuitvoerlegging van het vonnis aan mevr. Farmer te verijdelen. Het ar gument der leidsters van de vrouwen beweging was, dat de vrouwen princi- pieele tegenstanders zijn van de dood straf, dat zij niet hebben meegewerkt aan de totstandkoming van de straf wetten en dat dus aan geen vrouw de doodstraf mag worden voltrokken. Maar alle pogingen leden schipbreuk, en de daad waarvoor mevr. Farmer is geëlectrocuteerd was dan ook wel gruwelijk. Zij en haar man hadden een buurdame, toen die bij hen een bezoek aflegde, vermoord enkel en alleen omdat zijzelven gaarne wilden wonen in het huis van bedoelde gastheer te praten, toen de dienstmaagd, die op een geklop aan de deur had open gedaan, haren heer kwam zeggen, dat er een boer was uit het naburige Isala, die zijn eerwaarde volstrekt wilde spreken, alzoo hij hem dingen van 't hoogste belang had te openbaren. Daar de woning van den pastoor zeer klein was, en geen tal van kamers had om den banneling gelegenheid te geven zich elders te bergen, verschool Gustaaf zich als naar gewoonte in eene kast, in welke hij alles kon hooren, wat er in de kamer omging. »Heër pastoor,begon de man, toen de geestelijke hem naar de oorzaak zijner komst had gevraagd. »Heer pastoor, gij zult mij wel niet kennen en ik vrees niet ten onrechte, dat gij kwade vermoedens tegen mij zult op vatten en misschien meenen, dat ik door de Denen ben omgekocht, om u een geheim te ontlokken, hetwelk gij zorgvuldig voor iedereen verborgen houdt.* »Goedé man,* antwoordde de pastoor. »Gij spreekt in raadselen. Ik begrijp u niet. Verklaar u nader.* »Eer ik mij nader verklaar, eerwaar de heer,* hervatte de boer, »moet ik.u zeggen, wie en wat ik ben. Weet dan, dat ik Sven Elfson heet. Mijn vader heeft tot zijnen dood in de familie van heer Erik Johanspn Wasa gediendik 'heb jaren lang het brood dier familie

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1