Gemeiigd Nieuws. VENEZUELA. 1 Vooreerst dan bestaat het voornemen, r„strn op den geboortedag van een prins of Dp Pariische correspondent van de prinses de blijdschap van Axels ïnge- N R Of heeft kort geseind overeen zetenen door klokgelui uiting te geven, a u a A.* .pn verslaggever van om verder des avonds met de muziek- a w hÜ met Oastro had gehad Castro gezelschappen Concordia en Hozamia ^"e^^ door de ^e dat een schip, met de Fransche vlag, meente te maken. U£tb CCU met hem aan boord, niet in een vene- zolaansche haven zou mogen binnen komen. Dat zou met een Engelsch of Duitsch schip niet kunnen gebeuren, meende hij. De regeering van Venezuela ot liever de schijnregeering zei Castro heeft, naar ik hoor, al rechtstreeks met Nederland en Frankrijk onderhan deld Dat bewijst hoeveel vertrouwen Gomez in dr. Paul stelt. Geen wonder tien jaar deed Paul of hij mijn vriend was en was hij mijn minister. Zooals hij nu met mij doet, zal hij eens met Gomez doen. En Gomez Ik kan mij zijn verraad niet begrijpen. Een zoon verraadt zijn vader niet, en Gomez was mij als een zoon. In Venezuela een omwenteling be reiden? Castro dacht er niet aan. Hij ging rusten om op kracht te komen na zijn operatie. De directeur-generaal van de Com pagnie transatlantique, eigenares van het stoomschip Guadeloupe, aan boord waarvan Castro zich nu op zee be vindt, herinnerde aan den verslaggever van de Matin, dat Castro zelf indertijd heeft gedaan wat hij nu Gomez kwalijk neemthij verbood Taigny, vertegen woordiger van Frankrijk, op Venezo- laansch gebied te landen. Tegenover den correspondent van de Temps te Bordeaux heeft Castro zich gisteren nog zeer heftig en beleedigend over dr. Paul uitgelaten. Verder her haalde hij, dat zoo de Venezolaansche regeering hem werkelijk voor een mis dadiger hield, zij hem niet den toe gang tot het land zou weigeren, maar integendeel zijn uitlevering zou ge vraagd hebben. De Vossische Zeitung hoort van goede zijde, dat dr. Paul, die nu te Berlijn is, van zijn regeering opdracht had gekregen, de reis van Castro naar Venezuela niet te belemmeren. De mededeeling van de Fransche stoom vaartmaatschappij aan Castro had al dus slechts ten doel, hem te beduiden, dat, als er iets gebeurt, hij niet op Frankrijks steun kan rekenen. AXEL, 30 Maart 1909 Gisteravond werd alhier in hethötel Het Gulden Vlies eene openbare vergade ring gehouden, uitgeschreven door de Regelings-Commissie voor het a.s. feest. Deze vergadering was flink bezocht en er heerschte een goede stemming, vandaar dan ook, dat zij een volkomen succes mag genoemd worden. De ver gadering, geleid door den voorzitter, den heer Van Ruijven, werd ook bij gewoond door onzen burgemeester, eere- vooriitter der commissie. Het programma, zooals dit door de commissie voorloopig was vastgesteld, werd medegedeeld en droeg de alge- meene goedkeuring weg. We willen in korte trekken hiervan het een en ander mededeelen. inner mij nog zeer goed uwe ferme taal tegen meester Iwan, toen wii te samen op° de trivaatschool waren. Toen had ik er recht schik in. Maar de tijden zijn veranderd, Gustaaf.« »De tijden zullen mij nooit verande ren Anders,* hernam Gustaaf en deelde hem zijne grootsche ontwerpen mede, terwijl hij poogde hem tot deelneming daaraan over te halen. Als gewoonlijk verwekte zijne taal schrik en ontzetting. Persson gaf hem eenig geld en daarbij den raad, dieper ic 't gebergte te vluchten en zich nergens lang op te houden. Wordt vervolgd.) Op den eigenlijken feestdag, die nog nader vastgesteld moet worden, vangen de feestelijkheden aan met klokgelui van 8 uur tot half 9. In den voormiddag een muzikale wandeling door de stad, als er geld genoeg wordt opgehaald, uitreiking eener feestgave aan behoeftige ingezetenen, uitvoering van volkslie deren door de schooljeugd met bege leiding van muziek, onthaal der school kinderen, oefeningen van -volksweer baarheid, concert van muziek- en zang gezelschappen en ten slotte een licht- stoet. Het hangt er van af welk financiëel resultaat de in teekenlij sten zullen geven, of dit programma nog zal worden uit gebreid in ieder geval hoopt de com missie over een flink bedrag te kunnen bcscbikkciii Het dames-comité, dat eigenlijk den eersten stoot tot deze feestviering heeft gegeven, heeft zich bereid verklaard de ingezetenen binnen de kom der gemeente te bezoeken, terwijl nog een 20-tal heeren- zich beschikbaar hebben gesteld om de regelings-commissie bij te staan en bij de bewoners der buiten wijken om de noodige dubbeltjes aan te kloppen. Er is reeds voorloopig voor ruim 70 ingeteekend en te oordeelen naar de au reeds getoonde belangstelling, mag worden verwacht, dat onze gemeente een feest zal vieren, dat nog lang in aller aangename herinnering zal bleven. Met ingang van 1 April a. s. is de heer L. A. Vink, van Axel, benoemd tot rijksklerk bij de belastingen met standplaats inspectiekantoor Zutphen. Gisteren in den voormiddag ge raakte een jong paard, dat men bezig was met africhten, op hol. Hoeveel moeite men ook aanwendde om het dier tot staan te brengen, het mocht niet baten. Het paard, dat voor een kar gespannen was, liep op den winkel der Gebr. Claessens toe en vernielde met de boomen der kar een groote spiegel ruit en richtte daar vrij wat schade aan. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Bij de overgangsexamens aan de Rijks normaalschool alhier zijn over gegaan van de voorbereidende naar de 2de voorbereidende klasseA. Dees, A. F. Tolhoek en Maria van der Peijl van Ter Neuzen, J.'C. J. Olijslager en A. J. Schieman van Axel. Van de 1ste naar de 2de klasse: J. Kolijn en H. de Meijer van Ter Neu zen, 11. Duim en M. Engels van Axel, M. Robijn en J. Wolfert van Hoek, Chr. Weststrate en J. Eijke van Zaam- slag, W. d'Haens van Hulst, A. de Vries van Kloosterzande, Tn. Boddaert van St, Jansteen, G. Eggermont van Clinge en J. Naessens van Koewacht. Van de 2de naar de 3de klasse Annie Motké van Axel, P. C. van Maelsaeke en C. van Es van Zaamslag, A. v. d. Veeken van Stoppeldijk, G. Remerij en G. Boddaert van Koewacht. Van de 3de naar de 4de klasse: Elisabeth A. Lansen, Janke van Bors- sum Waalkes en C. I. Bakker van Ter- Neuzen, A. C. L. de Smet van West- dorpe, Th. C. M. Devolder van Hengst dijk, Madeleine M. Waelput en Alida M. Karstel van Zuiddorpe en Marie Lambert van Boschkapelle. De afdeeling O.-Z.-Vlaanderen van de Vereeniging van Hoofden van Scho len in Nederland heeft tot voorzitter gekozen den heer B. van Ruijven, hoofd der school en directeur der Rijksnor maallessen te Axel, in plaats van den heer W. C. Imandt, eervol ontslagen als hoofd der opgeheven school te St. Jansteen, Tot afgavaardigde naar de algemeene vergadering te Zwolle is gekozen de heer H. Karstel, hoofd der school te Zuiddorpe. Door den raad van Neuzen is be sloten nogmaals pogingen aan te wen den om een voetpad te verkrijgen van de buurt Sluiskil naar het station Sluis kil in den Coegorspolder, langs het thans niet meer in gebruik zijnde gedeelte der spoorwegmaatschappij Gent—Ter- neuz'en, dat omgelegd is in verband met de kanaal werken. Vroegere pogingen leverden geen resultaat op, doch de heer De Feijter deelde mede dat thans op bereiking van dat doel veel kans bestaat. -- Ten verzoeke van de kinderen Steenaert en krachtens verleend rech terlijk bevel werd Vrijdagnamiddag ten overstaan van notaris Dregmans te Axel ten huize van den heer E. de Vleeschouwer te Koewacht verkocht een woonhuis met aanhoorigheden en het recht van erfpacht voor onbepaal- den tijd op den daarbij behoorenden grond, groot 6 aren en 80 centiaren. Kooper werd J. Sturms te Koewacht voor de- som van 310 gulden. Vrijdag vertrok schipper J. de Koster met vrouw en zwager, den 17- jarigen Paulus Brand, uit Breskens, om met het gunstige ty naar Neuzen te varen. Even buiten de haven moest de laatste den schoot vieren. Hij deed dit echter niet op de wijze, zooals de schipper hem als het voorzichtigst aanraadde, en bij den hevigen wind kreeg hij zulk een hevigen schok dat hij overboord sloeg. Zijn zuster zag hem nog eenige oogenbïikken met de söhuimende golven worstelen, maar toen het schip eindelijk stil lag, was van den drenkeling niets meer te bespeuren. Op het hijschen der noodvlag, wer den in de haven oogenblikkelijk twee hooguartsen bemand om hulp te bren gen. Het was echter hoogst gevaarlijk bij den hevigen storm het vaartuig te naderen en er verbinding mee te kry- gen. Aan de eene hoogaarts, waarop zich o.a. de vader van den drenkeling bevond, gelukte het dan ook niet, maar aan de andere, die der Van den Heu vels, wel. Met levensgevaar wisten zich twee der mannen aan boord der tjalk te werken, waarna deze naar Hoofdplaat koers zette, daar het schip onmogelijk op die plaats kon blijven liggen. Met groote moeite keerden de hoogaartsen weder iri de haven £^rug. De wakkere man nen, wien het gelukte de zoo noodige hulp aan te brengen, en waaronder er waren die in September in een hevigen storm hulp aan Belgische visschers brachten, zijn Jacobus, Piet, Joost en Jan van den Heuvel en B. Vermeulen, allen leden der Bergingmaatschappij te Breskens. Hulde aan H. M. de KoniDgin. Het geschenk der Zeeuwsche vrouwen aan H. M. de Koningin aan te bieden in verband met de te wachten heuglijke gebeurtenis, is thans gereed. Het is, zooals vroeger werd gemeld, een kinderwagen ontworpen en ver vaardigd door de firma L. W. van Delft, fabrikant van rijtuigen en kinder wagens, te Tilburg. De Midd. Crt geeft een beschrijving van het geschenk, dat volgens dit blad aan degelijkheid van constructie, die sierlijkheid van uitvoering, vorm lijnen paart, welke het geheel stempelen tot een waar kunststuk. De leidende gedachte van den ont werper schijnt geweest te zijn dat een voud het kenmerk van het ware schoone is en. bij de uitvoering is dat steeds in het oog gehouden. De bak, die in ojief vorm is uitge voerd, is geheel opgelegd met ivoren paneelen, terwijl op de-middenstukken aan beide zijden is aangebracht de Koninklyke kroon, zeer kunstig gesne den uit ivoor. Aan de voorzijde van den bak is het wapen van Zeeland aangebracht, eveneens uit ivoor ge sneden, als blijvende herinnering dat deze wagen door de Zeeuwsche vrouwen H. M. is aangeboden. De bekleeding van den bak, evenals! van de kap is uitgevoerd in wit chroom-j leder, de binnenkap met zijde en hea geheel is afgewerkt met zijden passe-j menten. In den bak liggen een paar zeen zachte kussens, waaronder een raampje van gevlochten riet, om het zacht liggen te bevorderen. De veering van den wagen is van geheel nieuwe constructie, zoodat hef stooten geheel voorkomen wordt. De wagen loopt op wielen met gummii banden en kogelbeweging. Het onder stel is zeer fijn wit gelakt. De monteering, zooals duwstangefl kapstangen enz., is uitgevoerd in zilver De wagen wordt bekroond door eej prachtige zomerkap, het zilveren gar nituur draagt een dak dat met echte kan versierd is. In den wagen bevindt zich ee| prachtig wit satijnen matras met ku« sentje en een onderdeken en dekentj- van Lain de Pyrenée. Voorts behoort bij den wagen eei sloopje en lakentje van bijzonder fiji linnen opgewerkt met echte kant me de koninklijke kroon erop geborduur en een wit satijnen wagenkleedj^ waarvan de rand geborduurd is groene zij met oranjebloesems en knopje Nog wordt bij het geschenk gevoeg een allerliefst zilveren waterkruikje. De kinderwagen, zal Woensdag e Donderdag tegen een kleine entreé w bezichtiging worden gesteld ten raa< huize te Middelburg en wordt Vrijdaf morgen naar Den Haag opgezonden. Een prachtig album wordt daarb gevoegd, gebonden in hoornperkamej en hol verguld op snede. Het voorplat van den band geeft j een gouden omlijsting het Zeeuwsch wapen in een symbolische omgevin in kleuren. De schutbladen zijn met crème moif zijde bewerkt. De fraai gecalligrapheerde opdrad luidt Aan Hare Majesteit Koningin Wilhi mina, ter gelegenheid van de aanstaanj blijde gebeurtenis eerbiedig aangeboden doI de Zeeuwsche vrouwen als eene hulde en ei blijk van innige vreugde over het voor Hé Majesteit, Haar Huis en Haar Volk, M hoopvol vooruitzicht. April 1909." Dan volgèn de namen der daraj leden van het hoofdcomité en verdj in alphabetische volgorde die der a mité's in de verschillende plaatsen. - In het geheel telt het album ruu 600 namen. Reeds is een fotographie gemaal van het geschenk, teneinde aan <i damescomités in de verschillende plasj sen in de provincie daarvan een afdril te kunnen geven. Voor de gevers of geefsters der bj dragen voor dit geschenk zou het duuj ons wel aardig zyn, indien ieder ind gelegenheid was voor een kleinighel een afbeelding van het wagentje j koopen, al was het dan ook maar j den vorm van een ansicht. De politie in Den Haag heeft ed man aangehouden, die valsche dubbd tjes uitgaf in een winkel aan den Zuil Oost-Buitensingel aldaar. Hij wej overgebracht naar het politiebureau ad het Huygenspark en daar in verhoj genomen, terwijl in zijn woning aan <j Wateringsche straat huiszoeking weii gedaan. Eèn aantal valsche kwartjd en dubbeltjes werden daarbij gevonde^ evenals de stempels, die gebruikt ware voor het vervaardigen van de valsch muntstukken. De aangehoudene is ter beschikkih van de justitie gesteld en naar het hu| van bewaring overgebracht. i

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2