i, 101. Zaterdag 27 Maart 1009. 2-4e «Juarg, *;o. ïn, Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEHAA, voor Zeeuwsch-Vlaanderen. in. Buitenland. e. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor Bilgiï 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. COURANT. AUVERTENTIEN van 1 tot regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren. De crisis in het Oosten. Het Montenegrijniche regeeringsblad iteekent verzet aan tegen de beweringen ider Oostenrijkiche pers, als zou Servië igetn enkelen bondgenoot hebben. Als Oostenrijk een tuchtigings-expeditie mocht beginnen, zegt het blad, zal het Ispoedig zien dat Servië niet alleen itaat. In dit verband willen we even in herinnering brengen, dat Servië en Montenegro in den aanvang der crisis leen militair verdrag hebben aangegaan. De berichtgever der Neue Preie Presse te Konstantinopel beweert te weten, dat het leger der Donau-monar- Ichie, als niet binnen een week de ge- wenschte wijziging in den toestand ge- ikomen is, Servië zal biunenrukken. Een ultimatum zou niet worden ver- jonden. j Deze week, zoo schrijft de Weensche correspondent van de N. R. Ct, zal de (beslissing over oorlog of vrede volgen. IHoe die zal uitvallen, kan op het oogen blik niemand zeggen. Dit hangt af van het al of niet slagen van het op- jtreden der mogendheden. De berichten luit Belgrado luiden ongunstig. Aehren- Ithal verlangt een radicale oplossing van de crisis en niet een, die het conflict misschien over een jaar weer zou doen 'uitbreken. Daartoe is noodig dat Servië Jjjn groot-Servische plannen opgeve waardoor het steeds in botsing moet geraken met het Donau-rijk. En verder 3;. ÏKj Q5 'tWas op den lOden November, dat ,dh Rustaaf zich bij den ouden aartsbisschop trek PP ^et 8'0t Grip8holm bevond. »Koning Christiaan is den 30sten Oc tober in Stockholm gekroond,begon de lartsbisschop. »Men heeft zich durven beroepen op de Unie van Calmar, die xen PePaa^e dat er een koningszoon moest worden verkozen. Daar nu Christiaan de eenige overgebleven koningszoon is, zen too heeft men dit tot voorwendsel geno men, om 't hem niet als verkieziDg, maar kis erfrecht toe te kennen.* zen I ♦Schandelijk!* riep Gustaaf uit. »Hoe li 't mogelijk, dat Zwedens adel zich zoo tus' tan verlagen, om den vrouwendienaar ïeD lis heer te erkennen Uw eigen vader, heeft de akte met lijne handteekening bezegeld,* hernam Se bisschop. I ♦Mijn vader moet weten wat hij doet, In 't past den zoon weinig de handelingen ijjns vaders te gispen. Wat mij aau- ?aat i, Wat u aangaat, Gustaaf,* hernam de i. terwaardige grijsaard. Gij moet u naar de omstandigheden voegendaarmede mlt gij u de liefde uws vaders en den uitstel der beslissing wordt hier niet raadzaam geacht. Het Parijsche Journal heeft een tele gram uit Berlijn ontvangen, dat melding maakt van een bericht uit Weenen, volgens hetwelk de onderhandelingen tusschen de mogendheden volstrekt mislukt zijn. Oostenrijk verwerpt het Engelsche voorstel. Van bemiddeling kan dus geen sprake meer zijn. De bladen zeggenAls Engeland verklaart, dat bemiddeling onbereikbaar is, zal Oostenrijk Servië een nota zenden. Valt daarop het antwoord niet gunstig uit, zijn ernstige gebeurtenissen in het begin vau April mogelijk. Men gelooft echter nog altijd, dat een strijd met de wapenen op het laatste oogen blik ver meden kan worden. In de Skoepsjtiua heeft Nowakowits, de eerste minister, in antwoord op een interpellatie gezegd: Nu de mogend heden ernstig verlangen, dat het vrede blijft, zal Servië, op dien ernst ver trouwende, op hun verzoek zijn vrede lievende gevoelens toonen. De minister vertrouwt, dat de regeering er in zal slagen de moeilijkheid op vreedzame wijze op te lossen. Zij acht het niet noodig, het bevel tot mobilisatie te geven. AMERIKA. Roosevelt en zijn zoon hebben zich te Hoboken ingescheept voor de reis naar Afrika. De ex-president moet een hartelyk afscheid hebben gekregen van de menigte. Roosevelt kwam in het gedrang, verloor hoed en handtasch, dank uwer familie waardig maken.* Eerwaarde,* antwoordde Gustaaf. »Uwe grijze haren en uw stand in de maatschappij verbieden mij, u tegen te spreken. Maar diens ondanks is er in mijne ziel iets, dat uwe woorden den invloed ontneemt, dien zij op mij moes ten hebben. Wat mijn vader wil, wat mijn vader doet ik zal volharden in mijne keusik blijf een vrije Zweed.* ♦Gustaaf, gij weet wat er in Gods ge boden staatEert uwen vader en uwe moeder. Uw plicht gebiedt u dus, neen God zelf beveelt het u, van uw voorne men af te zien en u aan de dienst van uwen nu wettigen vorst te wijden. Daarenboven kan ik u verzekeren, dat gij begrepen zijt in de amnestie, die bij de overgave van Stockholm bedongen is uw uaam staat in de akte.* ♦Ik verlaug geene genade van den Deeu8chen tiran,* antwoordde Gustaaf. ♦Geeue genade van hem. Daarenboven weet ik die genade op hare rechte waarde te schatten. Ctiristiaan heeft reeds eenmaal zijn woord jegens mij gebroken ik zon een dwaas moeten zijn, als ik mij ten tweedemale aan den trouwelooze overleverde.* Op dit oogenblik trad de oude trouwe bediende van Joachim Brahé binneo, dezelfde Claus, lie Gustaaf bij dieus zwager had aaugekoudigd. De man zag er vermoeid uit; ziju paard, dat ftij aan een bediende had evergegeven, was maar kwam tenslotte veilig aan boord. Er werd druk gevlagd muziekkorpsen speelden de volksliederende kust- batterijen en oorlogsschepen losten saluutschoten, mariniers van de kust- torten presenteerden het geweer toen het schip met den ex-president aan boord langs stoomde. Enz. enz. De Engelsche en Amerikaansche bladen wijden veel ruimte aaD de bespreking der quaestie, waar Roosevelt aan tafel zal zitten. Hij krijgt n.l. een plaats links van den kapitein, en niet rechts, wijl daar een Italiaansche regeerings- commissaris voor de landverhuizing zijn vaste plaats beeft. De Amerikanen vinden dat bedenkelijk maar Roosevelt zelf acht het volkomen in den haak. Hij is nu immers ambteloos burger Overigens is hij aan boord van de Hamburg, die hem overbrengt, prachtig geïnstalleerd in de fraaiste luxe-kajuiten. Roosevelt en zijn reisgenooten sleepen 202 kisten en koffers mee Bij het vertrek ontving de ex-presi dent nog een aantal dagbladcorrespon denten. Een hunner vertelde aan Roosevelt, dat een collega uit Oklahoma zou trachten zich bij het reisgezelschap aan te sluiten. ,0" zei Roosevelt „wie ongevraagd by ons komt wordt er uitgetrapten reeds bij voorbaat verklaar ik aile berichtea en mededee- deelingen over onze expeditie voor onwaar Generaal Bingham, de hoofdcommis saris van politie in Grooter New York, heeft bij den Raad aanzoek gedaan om een krediet van 100,000 dollar voor de geheel met stof en schuim bedekt. Wgd is er oude?* vraagde de.aarts- De man barstte in tranen uit. Eerwaarde!* seide hij. ♦Ik heb u vreeselijke tijdingen mede te deeleu.* Vreeselijke tijdingen? Spreek, wat is er gebeurd?* ♦O, mijn God I Dat ik 't niet hadde aanschouwdriep de grijsaard uit. Moest ik daartoe leven, om dat te zieu Maar spreek dan, verhaal ous water is voorgevallen,* hervattedeaartsbisscliop. Allen allen vermoord snikte Claus. Vermoord? Wie?* riep de aartsbis schop uit. Laat hem eerst een weinig tot be daren komen, eerwaarde I* zeide Gustaaf. Hier, Deern een beker wijn en ga zitten. Nadat Claus den wijn had gedronken, en op een stoel plaats had genomen, begou hij Den 4den November werd de koning plechtig gekroond. Drie dagen lanu- hadden er kostbare gkstmalen plaats en de adel baadde, zicli in feestgenot. Hoe vree8elijk stond dat genot vergald te worden, üp den derden dag leverde de aartsbisschop Gustaaf Trolle eeue aan klacht in tegen al zijne voormalige vij- andeo met verzoek, den pauselijken ban aan hen te voltrekken.* ♦Alles doorgestoken werk, riep Gustaaf. geheime recherche. Te New York ge looft men wel, dat de Raad ditmaal het gevraagde krediet zal toestaan. Dit zou dan geschieden onder den indruk van de vermoording van Fetrosino te Palermo. Vroegere verzoeken van Bingham om geld voor de geheime politie waren door het gemeentebestuur van New York niet ingewilligd. CHINA. De Dzji-Dzji van Jokohama, ver neemt, dat China van plan is geschillen die het nog met Rusland en Japan heeft, aan den scheidsrechter te onder werpen. De Times verneemt uit Peking, dat het Wai-woepoe aan den Japanschen gezant te Tokio China's voorstel heeft meegedeeld om alle geschillen, die er betreffende Mantsjoerije tusschen de twee landen hangen en die met onder handelingen niet uit den weg te ruimen zijn gebleken, te onderwerpen aan het Haagsche hof. De Japansche gezant tracht de Chineesche regeering te be wegen, dat voorstel terug te nemen. Sinds 27 December 11. zijn tusschen Japan en China onderhandelingen gaande, maar er is geen vooruitzicht op 't totstandkomen van een schikking. MEXICO. Uit Mexico (stad) komt het bericht, dat daar Dinsdag het gebouw van het Huis van Afgevaardigden is afgebrand. Daarbij is ook het archief met be scheiden uit de laatste 25 jaar verloren gegaan. En toen. ♦Toen verklaarde de koning allen vogelvrij, die het tegen Trolie genomen rijksbesluit oaderteokeod hadden.* Welk een verraad!* kreet Gusfaaf. Den volgenden dag, den Sen Novem ber werden al de poorten van Stockholm reeds vroeg in den ochtend gesloten, alle straten en pleinen met soldaten bezet en op de markt kanonnen geplaatst. Een trompetter reed door de stad eu verbood op straffe des doods aan elk een om uit zijn huis te gaau. Ictusschen werdeu de veroordeelden uit hunne woningen gehaald eu 's middags op da markt gebracht. Hierop hield een Deen- sche rijksraad eeue toespraak tot het bijeenverzamelde volk, dat ondanks het verbod des konings naar de markt ge vloeid was waaronder ook ik mij be vond, daar men ook mijnen hear het huis had uitgehaald en verzekerde, dat de terechtstelling die nu volden zou slechts de uitvoering was van den ban des Pausen. Vierennegentig personen, waaronder twee bisschoppen, vele rijks- radeu, ridders, raadslieden en aanzien lijke bnrgers van Stockholm werden door den scherprechter onthoofd. Het bloed stroomde door da naburige straten. Twee dagen lagen de lijken op de markt ten toon, en wel die der adellijken, geestelijken en burgers in afzonderlijke hoopen. Ook uw heer vader, mijnbeer Gustaaf, ook uw zwager, mijn ouverge-

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1