Binnenland. Landbouw. Burgerlijke Stand. STATEN-GENERAAL. Vrijdagmiddag om half twee had de openbare vereenigde vergadering plaats van de beide Kamers der Staten-Gene- raal. Met het gebruikelijk ceremonieel werden de ministers van Justitie en Binnenlandsche Zaken ter vergadering binnengeleid om de ontwerpen aan te bieden betrekkelijk het regentschapen de voogdij. De voorzitter, de heer Schimmel- penninck v. d. Oye, deelde mede, dat is ingekomen een afschrift van het Koninklijk besluit van 15 Maart 1909, no. 76, waarbij de leden der beide Kamers van de Staten-Generaal worden uitgenoodigd zich op heden in de ver gaderzaal van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te vereenigen en waarbij bepaald is dat door de ministers van Binnenl. Zaken en van Justitie in deze openbare vereenigde vergadering der Staten-Generaal zullen worden inge bracht een ontwerp van wet tot voor ziening in het Regentschap in geval van Troonopvolging tijdens de minderjarig heid van den Troonopvolger en een ontwerp van wet tot regeling van de voogdij over den minderjarigen Koning. Hierna werden de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie binnengeleid door de daartoe benoemde commissie. De heer Heemskerk, minister van Binnenlandsche Zaken, houdt daarop de volgende rede Mijne Heeren De Koningin heeft myn ambtgenoot en mij de eer opgedragen in de ver eenigde vergadering der Staten-Gene raal in te brengen een wetsontwerp tot voorziening in het Regentschap voor het geval der minderjarigheid van den Troonopvolger op het tijdstip zijner komst op den Troon en een wetsontwerp tot regeling der V o o g d ij over den minderjarigen Koning. Nu met hoopvolle verwachting de geboorte wordt tegemoetgezien van een Troonopvolger uit Harer Majesteits huwelijk met Z. K. H. den Prins der Nederlanden gesproten, mag het oogen- blik om deze door de Grondwet ge- eischte voorzieningen te treffen geacht worden te xyn gekomen. Het is onze wensch en onze bede, datjHarer Majesteit's Troonopvolger, uit Men had al de oude werken hersteld en nieuwe aangelegd, terwijl de stad van ammunitie en levensmiddelen goed voorzien was. Christiaan wanhoopte dan ook aan hare innejaing en rekende zich reeds voor verloren, wanneer de stad niet voor den winter was ingenomen. En werkelijk zou dat ook niet gebeurd zijn, indien niet de in de stad zich be vindende adel haar had overgeleverd, tegen den wil des volks. Verder bemerkten wij daaruit, dat Gustaaf zich ook bij de heidens had op gehouden. 't Was de bende, bij welke Marra behoorde, en zij was het die voor zijne veiligheid had gezorgd. Daar hare grootmoeder gestorven was en zij dus alleen op de wereld stond, had zij Gus taaf willen vergezellen maar de jonge ling, die te goed wist welk lot hem wachtte, had dit niet willen toestaan en was alleen afgereisd. Tijdens zijn verblijf te Reefness maakte hij zich aan den ouden aartsbis schop Jacob Ulfson bekend, die in het naburig klooster Mariefred eene schuil plaats legen den Deenschen koning had gezocht en die hem volkomen op de hoogte stelde, van wat er in het land gebeurd was. Deze Jacob Ulfson was op zijn landgoed Arno door de Denen overvallen geworden, had zich met moeite uit de handen der vijanden ge red en leefde nu verborgen in genoemd klooster. Wordt vervolgd, dien echt geaproten, op meerderjarigen leeftijd na lange jaren tot den Troon geroepen moge worden, maar hoe innig die wensch en die bede mogen zijn, zy ontslaan de Regeering niet van den plicht, om te voorzien in het mogelijke geval, dat de Troonbestijging van dien opvolger reeds gedurende zijne minder jarigheid zou moeten plaats hebben. Bij de voorziening in het Regent schap behoorde naar het oordeel der Regeering allereerst getuigenis te wor den afgelegd van nationale dankbaar beid jegens H. M. de Koningin-Moeder, die tijdens de minderjarigheid van de Koningin het koninklijk gezag heeft waargenomen, en den Troon heeft be vestigd. Daarom wordt voorgesteld in de eerste plaats aan H. M. deKoningin- Moeder het Regentschap op te dragen. Ware het niet plicht geweest ook in deze met de historie te rekenen, met vol vertrouwen zou de Regeering hebben voorgesteld, aanstonds Z. K. H. den Prins der Nederlanden tot het Regent schap te roepen. Mocht eenmaal H. M. de Koningin- Moeder tijdens de minderjarigheid van den Koning ons ontvallen, dan zou er niet aan kunnen wordeu getwijfeld, of de Prins der Nederlanden, de Vader van den minderjarigen Vorst, zou tot waarneming van het koninklijk gezag zijn te roepen. De voorgestelde regeling zou dan ook niet volledig zijn, wanneer niet tevens voorzien werd, gelijk de Grondwet toelaat, in de opvolging in het Regent schap, waarvoor in het U voorgedra gen wetsontwerp Zijne Koninklijke Hoogheid wordt aangewezen. Tot de voogdij van den minderjarigen Koning mag de Vader als geroepen worden beschouwd. In het desbetref fend wetsvoorstel wordt dan ook Z. K. H. de Prins der Neder landen voorgedrag-en als Voogd. Met 't oog zoowel op het Regentschap als op de Voogdij konden eenige voor zieningen voor het geval Z. K. H. te eeniger tijd de Regeering in een vreem den staat als Souverein of als Regent moet aanvaarden, niet worden gemist. De aanvaarding zoude zulke gewich tige gevolgen kunnen hebben, dat voor dat geval eene nadere beslissing van den wetgever noodzakelijk moet worden geacht. Vermoedelijk zou men er grooten prijs op stellen Z. K. H. zoo lang mogelijk voor het Regentschap hier te lande en voor de Voogdij over den minderjarigen Koning.ta behouden, maar men zal eerst, ls het hier ge steld geval zich voordoet, met het oog op de omstandigheden, zooals zij dan zullen zijn, volledig kunnen beoordee- len, of het zonder bezwaar kan ge schieden. Ten aanzien der Voogdy was nog voorziening in enkele andere gevallen noodig, die in het wetsontwerp wordt getroffen. By het wetsontwerp op de voogdij is overigens nagenoeg geheel gevolgd de regeling, zooals zij voor de aan vullingen en de voogdij van H. M. de Koningin, tijdens Hare minderjarigheid, na uitvoerige gedachten wisseling is tot stand gebracht by de wet van 14 Sep tember 1888 Stblno. 150). Slechts enkele wijzigingen zijn wenschelijk voorgekomen. In de zitting van 11 September 1888 is in de Vereenigde Vergadering der Staten-Generaal een Reglement van Orde voor Hare Vergadering vastgesteld, hetwelk u in staat stelt aanstonds tot het onderzoek van deze wetsvoorstellen over te gaan. De Regeering zal zich verheugen als zy de instemming van Uwe vergadering mogen verwerven. De omstandigheden, waaronder deze wetsontwerpen worden ingediend, ver- oorlooven ons de blijde hoop te koeste ren, dat het Koninklijk Huis opnieuw zal opbloeien, dat H. M. de Koningin en de Prins der Nederlanden een huise lijk geluk zullen mogen smaken, waarin het Nederlandsche volk zal deelen, en dat eenmaal -Hare Majesteit den Troon zal mogen overlaten aan Hare nako melingen, door afstamming geroepen om de-traditiën van het Huis van Oranje voort te zetten. Maar wij mogen ons niet verheugen dan met nuchteren ernst, en daarom moesten deze wetsontwerpen worden ingediend, zij het dan ook met de hoop, dat zij, tot wet verheven, nimmer zullen behoeven in werking te treden. Moge het God behagen Hare Majesteit en Haar Huis en het Nederlandsche Volk in en door de gebeurtenis, welke aanstaande is, te zegenen en met blijd schap te vervullen Wij hebben de eer ter voldoening aan Harer Majesteit's opdracht een wetsontwerp tot voorziening in het Regentschap en een wetsontwerp tot regeling der Voogdij over den minder jarigen Koning voor het geval dat een Troonopvolger, gesproten uit den echt van Hare Majesteit de Koningin met zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden bij Zijne komst tot den Troon minderjarig mocht zijn met de daarbij behoorende Memoriën van Toelichting aan U over te leggen." De voorzitter zeide namens de vergadering de Regeering dank voor het overbrengen van de wetsontwer pen betrekkelijk het regentschap en de voogdij. De ministers werden daarna door de commissie uitgeleid en deze laatste, in de vergaderzaal teruggekeerd, wordt door den voorzitter voor de geno men moeite bedankt. Nadat de Ministers door de commis sie waren uitgeleid en die commissie weer in de door een groot aantal leden bezochte vergadering was terug gekeerd, werden de zeven af deelingen saamgesteld, door welke de wetsont werpen zullen worden onderzocht. De Voorzitter noodigde daarna de leden uit zich in de afdeelingen te begeven tot het kiezen van Voorzitters, en onder-voorzitters en een lid der commissie voor de verzoekschriften. Ten slotte noodigde de voorzitter de voorzitters der afdeelingen uit zich te 3 uur te vereenigen in de voorzitters kamer der Tweede Kamer, ten einde de agenda van werkzaamheden voor de afdeelingen vast te stellen. Hierna werd de Vereenigde Vergade ring gesloten. briman an Son jhilomei Vrywillige onderlinge landbouw- ongevallenverzekcring. Wij vernemen, -dat door het Perma nent comité voor de bestudeering en voorbereiding eener onderlinge land- bouw-ongevallenverzekering, welk co mité gevormd is door verschillende landbouw-maatschappyen en bonden, in behandeling is genomen een door zijn adviseur, mr. H. P. L. C. de Kruyff Jr., opgestelde regeling voor eene vrijwillige landbouw-ongevallen- verzekering. Deze regeling loopt, wat de verzekering zelve betreft, geheel parallel met die, welke onlangs door den Nederlandschen Tuinbouwraad is tot stand gebracht en omvat tevens het belangrijkste deel van het risico dat door het arbeids contract op de land bouwers is gelegd. Komt deze regeling voor den land bouw tot stand, dan zal er eene vrij wel uniforme regeling der vrijwillige ongevallen-verzekering bestaan voor den geheelen Nederlandschen land- en tuinbouw. Het permanent comité zal de verschillende bepalingen der regeling voorloopig vaststellen in eene op 29 dezer te Utrecht te houden vergadering. Naar alle waarschijnlijkheid zal in het begin van den zomer het inwerking treden dezer vrijwillige landbouw onge vallenverzekering kunnen worden ver wacht. A'. R. Crt. AXEL, 23 Maart 1909 Bij het Zaterdag alhier gehouden irrerledi examen voor de rijksnormaallessen iath^ werden toegelaten tot de 3de klasse C.UEclua L. Goossens te Clinge tot de 2de klas- j., z se: D. W. F. Rommel te Ter Neuzen iverledi en H. K. Hangelbroek te Hulst; totde(®cus..J lste klasse: G. J. v. d. Bent, J. M.p^e Cense, J. A. Rijnberg, Corn. J. Herre- (ohanna bout, Frederika Lansen, allen van Ter an Fr Neuzen; E. H. de la Ruelle en C. H.rhoot:ei J. F. Pannekoek van Overslag; R. J.kn a M. Waelput van ZuiddorpeR. N. A. Lst. 1 Latarre van Boschkapelle P. A. M. de fetrus I Volder van Hengstdijk en Martha C.Peaa C. Stroeken van Hulst. Jeraphh Tot de 2de afdeeling der voorberei- j_ dende klasse: Beatrix H. Huber vaniesa^ Clinge en tot de lste afdeeling Andrék j., js Dhaeze, Joh. Dhaeze, L. M. F. Koe- lan Hc voets. J. de Vries, Raelfina B. Hellinga P^ena en Corna. van Luijk, allen van Ter^j^ NeuzenA. A. A. Minjon en A. J. Geboi Platteeuw van Axel; C. P. G. Feijepborneli: en A. E. M. Pladdet van Westdorpe ;Liet?.rn J. C. Eijke van Zaamslag en A. L^Coi Waelput van Zuiddorpe. |4. Da Op de gisteren door Burgemeester r Qygr en Wethouders van Axel voorloopig ^an Mi vastgestelde kiezerslijst komen voor 75 j., v 825 kiezers voor de Tweede Kamer, !eis(;? 1 823 voor de Provinciale Staten en mei>>n- 760 voor den Gemeenteraad. Zu|d Het vorig jaar waren ffeze cijfers &mei resp. 814, 814 en 752. iLouisa Zaterdagmiddag arriveerden metffosaaa den trein van 12 uur te Vlissingen de^hena ministers van Waterstaat, Financiën en Il5. Ma Handel. Te Middelburg had zich bij j O™ hen gevoegd de commissaris der Ko-ftjJ^ ningin in Zeeland, de heer J. H. Dijk- 23 j., meester. Op het perron waren 0. a. Kamoe aanwezig de directeuren van de Schelde Jacobr benevens de burgemeester van Vlissin- gen en de wethouder van fabricage, de heer G. van Niftrik. Nadat in het hotel Zeeland de lunchi AX was gebruikt, reed het gezelschap en heder de andere heeren tegen 2 uur in eenivolgt rijtuig naar de Kon. Fabriek de ScheldeTai teneinde tegenwoordig te zijn bij het k f' te water laten van de Frisia, die ge- Zome bouwd was voor rekening van den j ƒ7,— Koninklijken Hollandscheü Lloyd. De ƒ13,- laatste beletselen werden weggenomen Duiv< door min. Talma, waarna het schip tejboone water gleed. Na afloop van de plechtig- 0,— heid reed men door Vlissingen, om de 0, gronden, waaromtrent de Schelde in on- appel derhandeling is met het Rijk, teneinde zak 1 deze aan te koopen, in oogenschouw te nemen. Hierna vereenigde men zich een twintigtal personen aan een diner in het Or and Hotel, welk diner door de Schelde werd aangeboden. Na afloop vertrokken de gasten weer naar de Residentie. 1 hedei Ta terge 7,51 f 9,51 boon Rykspostspaarbank. Op verzoek vestigen wy andermaal' Boek de aandacht er op dat wegens inlagen appe van f25 en hooger door den directeur den 100 rijkspostspaarbank voortaan geene ken-j Eier nisgevingen meer worden verzonden. Van 1 tot 15 Maart 1909. Hoek. Huwelijks-aangiften. 5. Jan de liegt, 21 j., jm. en Maria Janna de Regt, 19 j., jd. Geboorten. 9. Pieter Marinas, z. van Marinus de Ritter en Adriana van de Vrede. Overlijden. 3. Francois Dieleman, 27 j., echtg. van Adriana Levina Dieleman. 8. Wille-1 mina Blok, 73 j., echtg. van Marinus Meertens. Maria de Kraker, 92 j., wed. van Cornelii I France 10. Maria Franse, 63 j., wed. van Petrus Dieleman. 13. Neeltje Lensen, 73 j-, echtg. van Jacobus Bedet. 15. Jacobus Bede?, 72 j., weduwn. van Neeltje Lensen. Hulst. Huwelijks-voltrekkingen. 3. Cerillus Buijs (van St. Jansteen), 23 j., jm. en Amelie van Overmaire, 25 j., jd. Geboorten. 6. Cornelis Maarten Willem, i. van Hendrik Jozef Sentse en Petronella Jo- hanna Millenaar. 8. Maria Catharina, d. van I Augu-tinus Ambrosius den Tenter en Octavia Want. 15. Elisaheth Maria Petronella, d. van Hendrikus Johannes Pallada en Helena Ever- dina Petronella Francisca Weerdestijn. Overlijden. 1. Marie Rosa de Kort, 5 m-, l d. van Michaël Theodoras en Maria Louisa W ven plaa gelij niet den hoo Gro zijn I blij

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2