H ms Ko. 100. Woensdag Maart 1909. 24e Jaarg. g< Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAX, Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: pCl Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. COURANT. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. NE De crisis in liet Oosten. Im weerwil van de ambtelijke ont kenning, wordt in de jongste berichten n tduit Weenen volgehouden dat de mili- idltaire overheid doende is met de helft van het leger te mobiliseeren. In het Zuiden worden de legerkorpsen -^van Hermanstadt, Temeswar, Serajewo r I en Zaza gemobiliseerd. Over het korps in Pressburg zijn de berichten tegen strijdig. In Galicië zijn de korpsen, imidie aan - de Russische grens gestation- y^neerd zyn, versterkt met twee klassen van de reserve, waardoor ze volkomen ;7„p oorlogsvoet zijn gebracht. 8 De operatiën tegen Servië als het daartoe komen mocht zouden plaats [hebben onder leiding van de veldmaar schalken Albori en Klobutscher. Het opperbevel zou in handen zijn van den aartshertog-troonopvolger. J Voor de troepen in Galicië is de bevelhebber nog niet benoemd. Waar schijnlijk zal veldmaarschalk Fiedler, commandant van het Weensche garni- rj zoen, met het commando in Galicië -H worden belast. 5* Volgens bericht uit goede bron is na .een langdurigen ministerraad, onder '^voorzitterschap des Konings, het vol- gende besloten 7' Als de Servische regeering van de mogendheden der drievoudige entente, ^tegelijk met de belofte dat Servië tegen a' een aanval van Oostenrijk zal gevrij- 3en'waard worden, den raad mocht ont- vangen om tot ontwapening over te gaan, dan zal die raad onmiddellijk worden aanvaard. Maar als Oostenrijk het ontwapeningsvoorstel mocht doen, zonder dat de mogendheden Servië's veiligheid waarborgen, dan zou de Servische regeering daar in geen geval in kunnen berusten. Mocht de Servi sche regeering een nota van Oostenrijk ontvangen voordat de mogendheden zich met het geval hebben bemoeid, dan zal ze, alvorens de regeering der Donau-monarchie te antwoorden, de mogendheden raadplegen. DUITSCHLAND. Generaal v. Einem, de Pruisische minister van oorlog, heeft in den Rijks dag de gelukkige verdediging van al wat tot zijn departement behoort voort gezet. Vrijdag antwoordde hij weer op ver schillende aanvallen van sociaal-demo cratische zijde. De sociaal-democraat Noske had een geval aangeroerd, dat groot opzien in de sociaal-democratische pers gewekt en tot woeste aanvallen op het leger aanleiding gegeven heeft. Het is het geval, waarin een soldaat gestraft is, omdat hij geweigerd had het bevel te gehoorzamen, om mest met de hand aan te raken. Ieder, die den landbouw kent, zal, zeide de mi mister, weten, dat het volstrekt geen schande is met mest in aanraking te komen, dat het ook geen schande is voor een cavalerist. Wie met paarden weet om 'te gaan, weet dat het met droog voer gevoede paard zeer fatsoen lijke mest voortbrengt. (Gelach.) Ik ben zelf als cavalerist opgeleid. Bij echt tijd, den dsr XE. Bedwing u, Gustaaf! Gij weet niet wat gij zegt,» riep Brahé uit. »Weet ik niet wat ik zeg? Omdat ik niet zoo dol en verblind ben als gij allen, Zweden in naam, maar niet waar dig dien naam te dragen. Ben ik niet meermalen in de Zweedsche boeren ge treden en heb ik hen niet, gelijk ik het zoo vele edelen gedaan heb, gewaar schuwd tegen het gastmaal, dat men in Stockholm den Zweden bereidt?» En wat hebben zij mij geantwoord?» Koning Christiaan zal 'tons niet aan haring en zout doen ontbreken.» Hebben zij niet naar hunne bogen en pijlen gegrepen en op mij geschoten, op mij, die hen waarschuwde, gelijk ik reeds uit Lubek u, vader en zoo velen heb gewaarschuwd. Welk een blinddoek is u dan toch voor de oogen gebonden, u vrije Zwe den, dat gij den hals gewillig kromt onder het juk van den vreemden vorst, I die u zal vernederen, zal trappen, zal uitzuigen »Maar Gustaaf,» hervat Brahé kalm. »Wat is dan toch uw doel »Mijn doel, Joaohim antwoordt Gus taaf. Vraagt gij dat nog Zegt u dat niet reeds de bloedprijs, door Christiaan op mijn hoofd gesteld? Mijn doel is, de Denen uit Zweden te verjagen en, als mij .slechts mijne landgeuooten toe vallen, dan zullen wij overwinnen, zoo als wij 't bij Dufwenas en Brannkyrka ge daan hebben.» De droomen van een dwaas her neemt Brahé. »Weet gij dan niet, Gus taaf, dat geheel Zweden zich aan den koning heeft ouderworpen, dat ook Stockholm en Calmar reeds sedert lang zijn bezweken? Gij strijdt tegen....» ►Ik strijd tegen 't geweld. En, als een rechtgeaard Zweedsch edelman, als mijn broeder en mijn vriend, zult gij met mij strijden, Brahé. Gij hebt daar, gelijk ik zie, den vfeiendeo oproepingsbrief, dien Christiaans gezanten door't gansche land verspreiden. Gij zult toch niet naar Stockholm gaan »Ik zal gaan, Gustaaf,» antwoordt Brahe. »Ik ben uitdrukkelijk op 't kro ningsfeest genoodigd. Als ik er niet heenging, wat zou er dan van mijne vrouw en mijn kinderen worden Ook voor mijn vrouws ouders, uwen eigen lieven vader, uwe lieve moeder, en voor verscheidene onzer vrienden zou dat kwade gevolgen kunnen hebben. Wat u aangaat, is het eene andere zaak weinigen weten dat gij in 'tland zijt. En wat mij aanbelangt, als mij iets over komt, kan mij geen erger lot treffen geen ruiterij ter wereld is het anders dan dat de man, om het stroo zuiver te houden, met de hand in het stroo slaat en de mest eruit schudt. Zoo is het altijd gebeurd, en niemand heeft er iets beleedigends in gezien. Wat heeft echter de Vorwarts van het geval gemaakt De Vorwarts heeft geschre ven, dat het een even ongehoord misdrijf was als dat van een beestachtig onder officier, gelijk helaas eens is voorge komen, die een ongelukkigen hulpe- loozen rekruut gedwongen heeft, zijn eigen vuil in den mond te steken. Dit hier riep generaal v. Einem is geen schande, maar een dergelijke ver gelijking, dat is een schande Van de mishandelingen bij het leger zeide de minister, dat het aantal offi cieren en onderofficieren, dat deswege gestraft is, achteruitgaat. Er wordt geen enkel geval door de vingers gezien. Indien een officier de mishandelingen, die hem gemeld zyn, niet vervolgt, gaat hij den dienst uit. Zoo raken de mishandelingen wel bekend. De rest van de rede van den generaal was vooral gewijd aan de weerlegging van een aantal onjuistheden, die Erz- berger, de benjamin van den Rijksdag en van het centrum, verkondigd had. Onder de sprookjes, die Erxberger voor zoete koek had opgegeten, was er een, volgens hetwelk hot huis van den commandant te Pillau uit een bijzonder fonds vorstelijk ingericht en met pla fondschilderingen versierd was. Het heele opknappen van het huis heeft, volgens den minister, 157 gulden gekost, en de plafondschilderingen bestaan hierin, dat langs het lijstwerk een blauwe en een roode bies is getrokken. Erzberger kwam er bekaaid af. FRANKRIJK. De toestand in de staking aan de Fransche post is niet verbeterd. Een derde deel van de telegraaftoestellen die het buitenland bedienen zijn in werking en slechts een tiende van de telegraaftoestellen voor het binnenland. Er zijn eenige telefonisten en eenige brievenbestellers teruggekomen. De staking der beambten van" den post dienst op de spoortreinen is volledig. Aan het hoofdkantoor der telegraaf doen 230 mannen en 200 vrouwen dienst, maar voor het meerendeel be hooren deze telegrafisten niet tot het gewone personeel. Het comité ter verdediging van het vakvereenigingsrecht heeft een motie aangenomen, waarbij wordt verklaard, dat de staking bij de Post alle staats- arbeiders tot solidariteit verplicht. De staatsarbeiders worden mitsdien uitge- noodigd, te overwegen of het ook mo gelijk is de beweging algemeen te maken en een comité van waakzaam heid op te richten. Het comité der stakende postbeamb ten verzekert, in tegenspraak met de mededeeling van minister Barthou, dat er geen enkele daad van sabotage is dan al den anderen Zweedsche heeren, die reeds bij den koning zijn. Daarom, Gustaaf, ben ik besloten te gaan.» »Joachim,* hervat Gustaaf, en zijne stem wordt waarschuwend. »Joachim, herinnert ge u den tijd, toen wij te zamen op Reefness speelden Herinnert ge u de woorden, die de héidin tot u sprak? Brahé verbleekt. »'t Is vreemd, antwoordt hij, »dat die woorden mij zoo zijn bijgebleven. Ja, ik herinner er mij den zin nog zeer goed van, en juist omdat ik het mij voorspelde lot wil ontgaan, treed ik niet in uwe voetstappen, maar ga naar Stockholm »God geve, dat gij door uw gaan niet medewerkt tot de vervulling der voor spelling,» hervat Gustaaf ernstig. »Gij antwoordt mij, zooals Benct Erikson van Skalsnass, toen ik hem aanspoorde met mij naar Dalekarlië te vertrekken. Ook hij meent, dat het veiliger is, om naar Stockholm te gaan. Naar Stockholm Bij GodIk wil ook naar Stockholm Maar niet zooals gij, met gebogen hoofd en gekromden hals. Neen, met alle Zweedsche edellieden en met het zwaard in de vuist, om den tiran 't land uit te jagen....» »Houd op, Gustaaf,» zegt Brahé ernstig. »Ik ben eeu goed onderdaan van den koning en verkies onder mijn eigen dak zulk eene taal niet langer te hóoren. Verwijder u, of onderwerp De Echo de Paris zegt, dat geen ambtenaar voor goed zal worden ont slagen, als hij Zondag den dienst her vatte. u aan uwen rechtmatigen vorst en heer.» »Zoover is 't dan gekomen,» roept Gustaaf uit, »dat mijne eigene bloed verwanten mij verstootenIn trouwe ik heb meer vriendschap en gastvrij heid gevonden bij de arme Heidens, die mij verborgen heboen, aan wier tafel ik gespijsd en onder wier tenten ik geslapen heb. Vaarwel, Brahé. God geve dat uwe handelwijs u nooit be- rouwe «Neen, niet alzoo, Gustaaf 1» krijt Margaretha, terwijl zij haren broeder om den hals valt. >Zoo scheiden wij niet En zij bezwoer hem, bij al wat hem lief en dierbaar was, van zijn vermetel voornemen af te staan vergeefs. Gustaaf was er niet af te brengen en, daar hij zijne zuster, haren echtgenoot en hare kinderen niet om zijnentwil in gevaar wilde brengen, vertrok hij nog denzelfden dag en begaf zich even vermomd naar zijn eigen vaderlijk slot Reefness. Wij zagen uit het gesprek van. Gus taaf met zijne bloedverwanten, dat Stockholm in de macht van Christiaan was. De inwoners der hoofdstad had den zich trouw aan het besluit van Sten Sture den jongere gehouden, om »liever met den degen in de hand te sterven, dan zich aan koning Christiaan te onderwerpen,» en met ijver aan de verdedigingswerken der stad gearbeid»

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1