Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. (iemengd Nieuws. te voren hadden een 500 studenten een landbouwtentoonstelling in de war ge stuurd verscheiden uitstallingen wer den vernield. Te Port Said was een kwetsuur, die een Egyptisch speler in een voetbalwedstrijd opliep, het sein voor de menigte om zich op het Euro- peesche elftal te werpen. Met bereden politie moesten de Europeanen wegge bracht worden. De correspondent ziet in deze en dergelijke voorvallen een teeken van de gisting, die er onder de bevolking heerscht, en verwijt de Engelsche regeering, dat zij door haar slappe houding het kwaad verergert. Maar ons dunkt vooreerst, dat ook onder de liberale regeering de hand van Engeland in Egypte strat is ge bleken, en voorts dat er ten bewijze van een oproerigen geest onder het Egyptische volk, zoo die er is en we achten dat niet onwaarschijnlijk toch treffender bewijzen aangehaald moeten worden dan studenten die ergens den boel opscheppen en voetbalspelers, die tegen de verbolgenheid van partij dige toeschouwers beschermd moeten worden. Beide dingen komen, om van andere landen te zwijgen, in Engeland ook herhaaldelijk voor. Het Regentschap. De Staatscourant no. 63 bevat een koninklijk besluit van 15 Maart, waarbij het volgende wordt bepaald, gelet op de artt. 32, 33 en 37 der Grondwet lo. de leden der beide Kamers van de Staten-Generaal uit te noodigen zich op heden Vrijdag 19 Maart, te 1"2 uur, in de vergaderzaal van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te ver eenigen 2o. te bepalen, dat door de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie in de alsdan te houden openbare vereenigde vergadering der Staten-Ge neraal zullen worden ingebracht een ontwerp van Wet tot voorziening in het Regentschap in geval van troons opvolging tijdens de minderjarigheid van den Troonsopvolger, en een ont werp van Wet tot regeling van de voogdij over den minderjarigen Koning. Toestand van H. M. de Koningin. De Koningin, profiteerende van het gunstige weer, maakte Donderdag middag weder een wandeling in de straten der residentie. Hoeveel Chili kan men suikerbieten met voordeel geven Met het doel deze vraag te beant woorden, werd in 1908 in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen door een drietal landbouwerszoons, leerlingen van de landbouwcursus in hunne respectieve lijke gemeenten, eene proef genomen en wel door Al. Wesepoel te Hontenisse, Langemunt, Alph. de Nijs te Hontenisse, Lepelstraat en Dom. Misseghers te Koe wacht, Oudenmolen. De inrichting dezer prosven was aldus De akker waarop ze genomen werden, was geheel van de naburige akkers en van de greppels gescheiden door een pad van 1 Meter breedte en in perceelen verdeeld. Deze waren eveneens door greppels van 1 Meter breedte van elkaar gescheiden en respectievelijk groot 1, 3, 3, 3 en 3 Are. Alle perceelen ont vingen 675 K.G. superphosphaat (van 14°/0) en 675 K.G. kaïniet per H.A. Perc. I bleef verder onbemest, perc. II ontving daarenboven, per H.A. be rekend 400 K.G. Chilisalpeter, perc III 600, perc. IV 800 en perc. V loxO K.G. De superphosphaat en de i, i. werden ongeveer 3 weken, vóó; zaaien der suikerbieten uitgestrooid en riink ingeëgd. Een vierde deel van de hoeveelheid Chili, op elk perceel aan te wenden, werd even voor het zaaien door eggen in den grond gebracht en de rest in twee keer op de in de streek gebruikelijke tijden als overbemesting gegeven. 1908 was, zooals ieder weet, een zeer goed bietenjaar, zoodat alom opbrengsten verkregen werden, als nog nimmer te voren. Ook de drie proefvelden gaven rijke oogsten, zooals uit onderstaand over zicht der verkregen resultaten blijkt. Op proefveld Wesepoel bracht perc. I (niet met Chili bemest) op 36000 K.G. wortels en 16200 K.G. koppen met bladeren, perc. II 43000 K.G. wortels en 22275 K.G. k. en bl., perc. III 49330 K.G. wortels en 24975 K.G. k. en bl., perc. IV 53670 K.G. wortels en 31725 K.G. k. en bl. en perc. V eindelijk 60670 K.G. wortels en 40500 K.G. k. en bl. Op proefveld De Nijs verkreeg men de volgende uitkomsten Perc. I 31725 K.G. wortels en 17550 K.G. k. en bl., perc. II 43875 K'.G. wortels en 20925 K.G. k. en bl., perc. III 45900 K.G. wortels en 27000 K.G. k. en bl., perc. IV 49950 K.G. wortels en 31725 K.G. k. en bl. en perc. V 49950 K.G. wortels en 29700 K.G. k. en bl. De grond van dit laatste perceel was van mindere kwaliteit dan die der overige perceelen. Het proefveld Misseghers eindelijk leverde den volgenden uitslag op Perc I 33500 K.G. wortels en 21000 K.G. k. en bl., perc. II 45600 K.G. wortels en 22000 K.G. k. en bl., perc. III 54000 K.G. wortels en 34170 K.G. k. en bl., perc. IV 58170 K.G. wortels en 36670 K.G. k. en bl. en perc. V 62130 K.G. wortels en 39170 K.G. k. en bl. Alles per H.A. Deze cijfers zijn meer pakkend dan de meest welsprekende woorden. 1000 K.G. Chilt kan men dus zeker aan suiker bieten met voordeel geven. En nog meer ook. Wie wil dat eens nagaan AXEL, 19 Maart 1909 Onze vroegere stadgenoot, de heer L. B. A. Rolff Jz., thans onderwijzer te Medemblik is benoemd als zoodanig aan de school voor m. u. 1. o. te Weesp. Tot onderwijzeres aan school B te Neuzen is benoemd mej. B. P. Ridderikhoff te Voorburg De heer J. Scheele te Neuzen is benoemd tot rijksklerk bij de adminis tratie van 's rijks schatkist te 's Gra- Met 2 April worden bij de mare chaussee verplaatst de brigadier J. Pe ters van Neuzen naar Nieuw-Namen en de brigadier L. van Eek van Nieuw- Namen naar Asten. Aanstaanden Dinsdag wordt te Vlissingen Prins Hendrik verwacht om de plechtige opening bij de wonen der De Ruijttrschool, waarvan Z. K. H. vóór 2 jaren op denzelfden datum den eersten steen heeft gelegd. Het te verwachten bezoek is thans officieel geregeld als volgt Z. K. H. vertrekt dien dag, vergezeld door zyn adjudant luit. t.,z. 2e kl. Bijl de Vroe, te halt negen voormiddags per Hollandsche spoor naar Vlissingen, alwaar de trein te twaalf uur aankomt. Na aankomst begeeft Z. K. H. zich onmiddellyk naar het gebouw, alwaar de Prins ontvangen zal worden door het bestuur en den directeur der in stelling. Z. K. H. zal in persoon de instelling openen op uitnoodiging van den voor zitter der Zeevaartschool, den heer J. Smit Azn. Vervolgens wordt de inrichting be zichtigd. Na afloop van dat bezoek gaat Z. K. H. met het bestuur per rijtuig naar het Badhotelhlwaar men zich aan een lunch zal vereenigen. i den trein van vijf uren keert i.- Prins nau, u Haag terug. Voor de aa itaande examens ter verkryging der u*te lager onderwijs, te Middelburg af te nemen, zijn als deskundigen benoemd de heeren A. R. Breetvelt te Goes, W. H. Hassel- bach te Middelburg, P. Landsman te Vlissingen en M. L. de Keyser te Graauw, voor taal en lezen J. J. J. de Lange te Scherpenisse en R van der Welle te Grijpskerke, voor rekenen G. den Toom te Aardenburg en J. Vreeken te Middelburg, voor teekenen en schrijven J. de Hoogh te Goes en H. Koelmans te Neuzen, voor aardrijkskunde P. van der Have te Zierikzee en A. Kok te Zaamslag, voor geschiedenis S. de Graaf te Zierikzee, F. Maijs te ■Wilhelmiuadorp, J. de Meijer te Schoon- dijke en B. van Ruijven te Axel, voor kennis der natuur A. Lysen te Middelburg en A. F. Wisse te Breskens, voor zang. Mej. A. S. Beugel en de heer J. H. van der Bel, beiden te Middelburg, voor vrije- en ordeoefeningen der gym nastiek en mej. M. J. de Haan te Middelburg en mej. W. P. Pal te Tholen, voor nuttige handwerken. M. Cl. In de week van 10 tot 16 Maart 1909 zijn in Zeeland voorgekomen 9 gevallen van roodvonk, waarvan 1 te Middelburg, 2 te Rilland-Bath, 2 te Stavenisse en 4 te Vlissingen; 11 van diphtheritis, waarvan 1 te Clinge, 2 te Goes, 1 te Hontenisse, 2 te Neuzen en 5 te Stavenisse. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 21 Maart 1909. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 97i ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Ds. A. Voogel Ds. Voogel (van Putterihoek. Kerk B. Ds. E. v. d. Kamp. Ds. R. v d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Arrond. Rechtbank te Middelbars;. Zitting van 19 Maart 1909. A. H., 28 j., visscher te Breskens, is wegens vernieling veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hecht. C. G., 25 j., arbeider te Hoofdplaat, is wegens beleediging van een ambte naar veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hecht. P. M., 28 j., polderwerker te Stop peldijk, is wegens alsvoren veroordeeld tot j 10 boete of 10 dagen hecht. C. v. D., 45 j., arbeider te West- dorpe, is wegens diefstal veroordeeld tot 7 dagen gevang. R. d. D., 16 j., en J. D. v. d. V., 13 j zonder beroep te Ter Neuzen, zijn wegens alsvoren veroordeeld, ieder tot j 1 boete of 1 week tuchtschool. J. A v. L., 36 j., bakker te Sluiskil (Ter Neuzen) is wegens beleediging veroordeeld tot j 5 boete of 5 dagen hecht. J. C., 34 j., I. C., 24 j., A. C., 21 j,, werklieden te Schoondijke, zijn wegens mishandeling veroordeeld ieder tot 3 weken gevangenisstraf. De opening van het krankzinnigen gesticht Vrederust te Bergen-op-Zoom is thans voorloopig bepaald op Woens dag 5 Mei. De schipbreuk van de Margaretha. Het Rott Aieuwsbl. heet uit den mond van een der geredden van de Margaretha te Rotterdam vertoevend, de volgende bijzonderheden opgeteekend „Wij hadden een moeilijke reis ge had. Al zooveel maanden waren wij op weg. Den 30en October van het vorig jaar was ons schip met bestem ming naar onze „Heimath", naar Ham burg, van Iquique in Chili, weggezeild. Bijna voortdurend hebben wij moeilijk weer gehad en van de zeemanskunst van onzen kapitein werd veel geëischt. „Den 8en Maart voeren wij van Dover, ons laatste station, weg, en wij zouden morgen of overmorgen in Cux- haven kunnen binnenloopen. En toen is dit gebeurd, deze afgrijselijke ramp. Onze beste kapitein met vrouw en kind en vijftien makkers in de wilde zee verdronken „Het was goed dienen aan boord. Zoo „gemuthlich". Het tweejarig kindje van kapitein Wohlers was als het „schëepskind" bekend, wij hielden er allen dol veel van en menig uur van de maandenlange en soms eindelooze vaart heeft 't ons opgevroolijkt. En onze trouwe, ijzersterke doghond, aan wien één onzer nu nog zijn leven te danken heeft. „Nu Zaterdagavond om negen uur geschiedde de aanvaring. Dwars op de Margaretha in voer de vreemde, wreede boot en dadelyk sloeg de zee in golven binnen. Er was geen gadachte aan redding. „Wij kunnen zoo moeilijk vertellen wat er gebeurd is," zeiden de overle venden. „Ieder dacht slecht aan zich zelf. Wij weten slechts, dat er van maatregelen onder leiding geen sprake kon wezen. Het ging te snel. „Toch hebben enkeien onzer nog een reddingsgordel te pakken kunnen krij gen en dien omgedaan. Ook de kapi tein en zijn vrouw hebben dat kunnen doen. Maar of zij te lang naar hun kind hebben gezocht, dan wel of zij van het dadelijk overhellende schip zijn afgegleden, weten wij niet. „Van de geredden hebben de meesten vrijwillig den sprong in het water ge daan. Zij konden allen goed zwemmen. Op één na. En deze was reeds zin kende, hij zou het lot deelen van de omgekomenen. Toen plotseling voelde hij zich krachtig bij den kraag gegrepen, woest .bijna, dat het pijn deed. Maar hij werd bovengehouden. „Het was de hond, de trouwe, moedige scheepshond. Hij heeft den zeeman meer dan een kwartier met het hoofd boven water gehouden, zoolang tot van een der sloepen het heftig geplas, dat de sterke hondenpooten in het water maakten, werd gehoord. Toen werden man en hond in de boot getrokken. Man en hond tegelijk, want het dier liet niet los, eer beiden veilig in de sloep waren Men ontroert bij het denken aan het edele instinct, dat zulk een dier zoo volkomen eigen gevaar doet vergeten en den wil geeft te redden wat in nood verkeert. Hij zou mee verdronken zijn, liever dan los te laten, wat zyn reddingsmoed heeft aangegrepen. De prachtige hond was Maandag in het Duitsche zeemanshuis. Zijn baas, de kapitein, is dood, maar de man, dien hij gered heeft, behoudt hem voor zich en zal hem ongetwijfeld zijn leven lang in liefde als kameraad by zich houden, hetzij thuis, hetzij op een nieuwe reis, in nieuw gevaar. Vijftien minuten ongeveer hebben de meeste schipbreukelingen rondge zwommen tot zij de lichten op de booten in het oog kregendan hielden zij daarop aan en werden gered. Maar zoolang konden de meesten het niet volhouden. Zy moesten de reddings poging opgeven en zonken weg in het koude graf. „Wij hebben ze hooren schreeuwen en kreunen," vertelden ons de over levenden. „Maar aangrijpender, onver- getelijker, zoo droef, dat we er nu nog om huilen kunnen, was het geroep van een kinderstemmetje, dat we allen gehoord hebben, even tot het verstierf Mama, mama Het was het kind van den kapitein. Vader en moeder waren reeds verdron ken. Het stond op het zinkende schip en riep nog om moeder l

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2