Binnenland. ragua toebehoort. Het is nog niet be- kend, hoe dit treffen is afgeloopen. Uit Washington wordt gemeld, dat de diplomatieke betrekkingen tusschen Nicaragua en de Vereenigde Staten gestoord xijn. De Amerikaansche lega tie-secretaris te Managua heeft uit Washington de opdracht ontvangen, de legatie te verlaten en het beheer van zaken daar in handen te stellen van een consulairen ambtenaar. Naar het heet, zijn de Mexicaansche en Amerikaansche regeeringen het er met elkaar over eens, dat de vrede in Midden-Amerika moet bewaard blijven, en zoo noodig met wapengeweld zal worden hersteld. De Vereenigde Staten sturen de kanonneerboot Yorktown naar de wateren ter westkust van Nicaragua. De Zeven Provinciën. Gisteren is de De Zeven Provinciën, het nieuwe oorlogsschip, te water ge laten, een plechtigheid, door Prins Hendrik persoonlijk verricht. Het schip is geheel van staal, heeft een lengte van 101,5, een breedte van 17.1, een diepgang van 6.15 M., een waterverplaatsing van 6525 tonnen en een stoomrermogen van 7500 ine. paardekracht. Het stalen pantser van den gordel heeft een dikte van 100 tot 150, van den geschuttoren van 250, van den commandotoren van 300 en van het dek van 50 mM. De bewa pening bestaat uit 20 kanonnen en 1 mortier. Er komen 2 masten met seinra's op het schip dat voorzien wordt van een electrische ventilatie-inrichting •n verschillende zoeklichten gedreven door compound stoomwerktuigen. De Zeven Provinciën is het grootste schip onzer marinetot nu toe was dit het pantserschip Maarten Harpertsz. Tromp, in de jaren 1903 en 1904 op dezelfde werf gebouwd en welk schip een lengte heeft van 100.8 M. Zooals gewoonlyk bij een vorstelijk bezoek, had zich een groot aantal per sonen op het perron van het Centraal Station verzameld, teneinde de aan komst van den Prins af te wachten. Op den bepaalden tijd begaf de Prins zich naar het op stapel staande pantser schip, teneinde de te waterlating te bewerkstelligen. Aan het einde van dit schip, welks roode romp sterk tegen de omgeving afstak, had men een soort paviljoen voor den Prins aangebracht. De Prins keek even vluchtig de plannen van en manschappen op een koopvaardij schip, naar Zweden. Voornemens, zijner nicht Christina zijne hulp aan te bieden, wilde hij naar Stockholm stevenen, ook was het Warnemundsohe schip, dat hem aan boord had, naar Zwedens hoofdstad bestemd. Maar hij vernam dat zij, zoo te land als ter zee, door Christiaan was ingesloten en moest dus van dit voornemen afzien. Nu besloot hij naar Calmar te gaan doch ook voor deze stad lag eene Deensche vloot. Hij liet zich dus den 31 sten Mei 1620 in 't geheim op Stenso, eene landtong in de nabijheid van de stad der Unie aan wal zetten en begaf zich naar de vesting. Weinig troost vond hij echter by Anna Bjelke de burgerij was moedeloos, de Duitsche bezetting van den citadel van Calmar zoo slecht gezind, dat, toen hij haar tot dapperen tegenstand wilde aanzetten, zij hem met den dood bedreigde. Ja, 't kostte den burgers zelfs moeite, hem voor de wraak van den Deenschgezinden bevelhebber van de citadel te behoeden. Zoo ver ging die verbittering, dat Gus- taaf, om zijn leven te redden, genood zaakt was, zich andermaal in boeren- kleederen te steken, hij ontvluchtte uit Calmar op denzelfden dag, dat de Deen sche vlootvoogd Severin Norby de stad opeischte. Wordt vervolgd.) het op stapel staande schip in, waarna de Minister van Marine het woord nam en zich tot den Prins richtte met de volgende toespraak „Koninklijke Hoogheid. „Nu Uwe Koninklijke Hoogheid ge reed staat dit trotsche pantserschip aan zijn natuurlijk element toe te ver trouwen, is het mij een voorrecht te kunnen verzekeren, dat het hernieuwde blijk van oprechte belangstelling in de Marine, hetwelk Uwe Koninklijke Hoos heid thans wederom geeft, door haar ten zeerste wordt op prijs gesteld. „Het behaagde onze geëerbiedigde Koningin aan dit schip, het grootste, hetwelk ooit op deze werf werd op stapel gezet, den naam van De Zeven Provinciën te schenken, een naam die de schitterendste dagen uit de geschie denis van Neerland's Zeewezen in het geheugen terugroept. „Het is nu ongeveer 250 jaren gele den, dat de eerste Zeven Provinciën, het beroemde admiraalsschip van Michiel Adriaanszoon de Ruyter, hier te lande van stapel liep. „Van dat admiraalsschip getuigt de geschiedenis, „dat het den roem des vaderlands luisterrijk verhoogde." „Waar zijn naamgenoot znlk een voorbeeld voor oogen heeft, moge dit een reden te meer zijn om te verwach ten, dat ook deze Zeven Provinciën waar en wanneer zulks onverhoopt noodig mocht wezen, de rechten van Koningin en Vaderland zal handhaven en de eer van Neerland's vlag onbe smet zal weten te bewaren. „Koninklijke Hoogheid, door de ge- heele Koninklijke Marine wordt met verlangen het oogenblik tegemoet ge zien, waarop deze bodem zijne eere plaats in Neerlands vloot zal gaan in nemen. „Het moge U daarom behagen om na enkele oogenblikken tot de tewater- lating over te gaan en het zy mij ver gund Uwe Koninklyke Hoogheid mijn dank te betuigen, dat zij deze handeling persoonlijk op zich heeft willen nemen". De Prins antwoordde als volgt „Excellentie, „Gaarne zal ik. aan Uwe uitnoodiging gevolg geven en overgaan tot het te water laten van dit pantserschip, aan hetwelk de Koningin den naam van De Zeven Provinciën heeft gegeven." „Deze naam, onafscheidelijk verbon den aan dien van den grootsten vloot voogd zijner eeuw, roept in ons aller harten herinneringen wakker aan een tijdperk, zoowel van glorie, als van zwaren strijd en van bang gevaar. Maar uit de worsteling tegen een over- machtigen vijand trad de zeemacht der Zeven Geünieerde Provinciën te voorschijn, zegevierend en roemrijker dan ooit te voren, dank zij hare voor treffelijke leiding, dank zij de geoefend heid, het plichtsbesef en de vaderlands liefde van het personeel in alle rangen. „Ik geloof in dit oogenblik de Kon. Ned. Marine niets hartelijker te kunnen toewenschen, dan dat zij het toen ge geven voorbeeld moge op zij streven, wanneer het gevaar opnieuw dreigt. „Doch waar het schip binnen enkele seconden zal worden toevertrouwd aan het element, hetwelk reeds zoovele offers eischte, welt tevens in mijn hart de bede op dat God het pantserschip De Zeven Provinciën en deszelfs mannen veilig moge leiden over den Oceaan." Daarop had de tewaterlating plaats. Met een zilveren bijltje, dat gereed lag, sneed do Prins het koord door. Direct hierop hoorde men in den romp van het logge grootsche gevaarte het zware gewicht vallen, wat het door kappen van den grooten kabel veroor zaakte. Een oogenblik lag het schip doodstildaarop begon het gevaarte langzaam af te glijden, tot het eindelijk onder het oorverdoovend gejubel der menigte het water inliep, om aan den overkant tegen de rijsmatten dood te loopen. Na de plechtigheid onderhield de Prins zich nog even met de autoritei ten, en wandelde de werf over naar het gebouw van den directeur der Marine, waar de lunch plaats had. Na den lunch verliet de Prins de werf, om zich naar het Centraal Sta tion te begeven. AXEL, 16 Maart 1909 Zaterdagmiddag vergaderde alhier op de bovenzaal van den heer P. Koole de afdeeling Axel der Z. L. M. onder voorzitterschap van den heer Ph. J. van Dixhoorn. De vergadering was vrij druk bezocht, wat den voorzitter in zijn openingswoord aanleiding gaf om daarover zijn tevredenheid uit te drukken. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. De secretaris deelde daarna mede, dat weder een 13-tal nieuwe leden tot de afdeeling waren toegetreden. Onder de ingekomen stukken was van minder aangenamen aard, dat de heer mr. P. C. J. Hennequin, algemeen voorzitter der maatschappij, om gezond heidsredenen heeft bedankt. De voorzitter drukte zijn leedwezen er over uit, dat gezondheidsredenen den heer Hennequin dit besluit hadden doen nemen, hij sprak een hartelijk woord van waardeering en meende de tolk der vergadering te zijn, wanneer hij den heer Hennequin dank bracht voor al hetgeen deze gedaan had in het belang der afdeeling Axel, die onder zijn voorzitterschap was tot stand ge komen en waaraan hij ook zijn mede- werkiag had verleend, om te besluiten met den wensch, dat de afgetreden voorzitter üog langen tijd van zijn welverdiende rust mag genieten. De vergadering toonde door luide teekenen van bijval met de woorden van den voorzitter in te stemmen. De secretaris deelde daarna mede, dat het verslag der afdeeling grooten- deels voorkomt in het jaarboekje. In het bijzonder wees hij er op, dat, de afdeeling opgericht zijnde met ruim 230 leden er thans 410 telt, wat een verblijdend verschijnsel is, daar deze afdeeling, 'de jongste der provincie, slechts bij twee afdeelingen, Oostburg en Middelburg, in ledental achterstaat. De voorzitter sprak den wensch uit, dat weldra het ledental het dubbele moge bedragen van het aantal leden, dat bij de oprichting was toegetreden. De rekening en verantwoording, be reids door eene commissie onderzocht, werd na uitgebracht advies door den heer F. Dekker Fz. alhier, goedgekeurd in ontvang op 959.93 en in uitgaaf op j 814.58, alzoo met een goed slot van 145,35. De begrooting voor het loopende dienstjaar werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 1037.35. Het voorstel van het bestuur om te verzoeken om uitbreiding van het tele fonisch verkeer, vooral om bij spoed- eischende gevallen veeartsenijkuudige hulp in te roepen, werd goedgekeurd. Eveneens werd goedgekeurd, dat het bestuur zal verzoeken om meer publi citeit te geven aan het sluiten der wegen bij ingevallen dooi. Het is ge beurd, dat menschen uit den vreemde, die in 't geheel niet bekend waren met het sluiten der wegen, door de politie bekeurd werden, daarom zou het wen- schelyk zijn, dat het reeds aan de grenzen der gemeenten werd bekend gemaakt, dan konden de wagens ge deeltelijk ontladen worden in plaats dat er dadelijk proces-verbaal werd opgemaakt. Aan het gemeentebestuur van Axel zal worden verzocht om meer publici teit aangaande paarden- en veemarkten. Vervolgens had stemming plaats over de vraag, of de afdeeling voor of tegen aansluiting is bij de Nationale Land- bouwmaatschappij, waarvan zooals men weet Z. K. H. Piins Hendrik voor zitter is. Die aansluiting kost een dubbeltje per lid, maar dan heeft ook de Z. L. M. een stem in het Hoofd bestuur. Er verklaarden zich 48 leden vcjor en 39 tegen aansluiting, terwijl 7 leden buiten stemming bleven. Uit dezen uitslag achtte men het verstan dig, de afgevaardigden naar de Hoofd bestuursvergadering vrij te laten, hoe ze zouden stemmen. Overgegaan werd thans tot de ver kiezing van vier bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren Ph. J. van Dixhoorn, S. de Feyter, Jan de Feijter Jacz. en Johs. de Feijter Pi. Ingeleverd werden 92 briefjes, waar van 2 van onwaarde of blanco, vol strekte meerderheid 46. Stemmen verkregen de heeren Ph. J. van Dixhoorn 74, S. de Feijter 84, Jan de Feijter Jacz 59, Johs. de Feijter Pz. 78, Aarn. de Feijter Jz. 31, bene vens nog 1, 2 en 3 stemmen op ver schillende personen, zoodat de aftreden de bestuursleden werden herkozen en op de desbetreffende vraag, verklaar den hunne herbenoeming aan te nemen onder dankzegging aan de vergadering voor het in hen gestelde vertrouwen. Tot afgevaardigden naar de Hoofd bestuursvergadering werden aangewe zen de heeren Ph. J. van Dixhoorn, voorzitter, en W. Dieleman Petrusz. secretaris, en tot hun plaatsvervangers de heeren B. C. IJsebaert en Johs. de Feijter Pz. bestuursleden. Met algemeene instemming ward goedgekeurd dat het bestuur een schrijven zal richten aan den heer Hennequin om hem te bedanken voor al hetgeen hij in het belang van den Undbouw in het algemeen en de af- deeliug' in het bijzonder gedaan heeft. Daarna sloot de voorzitter de verga dering met een hartelijk woord van dank voor de trouwe opkomst. Zaterdag had alhier een zesjarig knaapje de aardigheid om, evenals reeds zoo vaak was geschied door schoolkna pen, eens een vuurtje aan te leggen in het Nieuwe Diep. Gevaar van brand voor omliggende gebouwen bestaat daar niet, maar toch moest het ventje onder vinden, dat hij nog andere, voor hem meer gevoelige schade kon oploopen. Spoedig toch hadden zijn kleeren vuur gevat en schroeiden die verder en verder af. Het jongetje liep te huilen van pyn en durfde blijkbaar niet naar huis. Gelukkig dat die plaats, ofschoon verboden terrein, toch bshalve als ver zamelplaats van straatvuil, enz., ook vaak dient als een geliefkoosde speel plaats voor de in de buurt wonende gastjes, zoodat spoedig een tweetal jongens verschenen, die als redders optraden. Zij ontkleedden hem gedeel telijk en brachten hem naar huis, waar bleek, dat zijn hemd en borstrok bijna geheel verschroeid waren. Ook zijn borst was tamelijk gebrand. Wanneer zal eens wat strenger opgetreden worden bij het verbod van toegang tot bedoeld terrein, dat toch niet kan bereikt worden zonder de begraafplaats te passeeren. Bij de Geref. kerk A alhier is tot predikant beroepen ds. De Walle van Scharnegoutum Op de voordrachten als onderwy- zer aan de o. 1. school 4e klasse no. 1 te Leiden en aan de school voor m. u. l.o. te Weesp komt als no. 1 voor de heer L. B. A. RolffJz., te Medemblik. -- Gisteren is op het zoogenaamde Gat van Pinten een snoek gevangen van 11 kilo. Als men 't geluk heeft zoo'n beestje te vangen, heeft men dadelijk een zoodje. Als een bewijs, dat er veel vraag naar goede werkpaarden is in deze streek, kan zeker wel dienen het bericht dat een landbouwer te Boschkapelle een 5-jarige merrie met veulen (4 we ken oud) verkocht voor de niet geringe som van t 810. Te Stoppeldyk overleed Woensdag, na een korte, hevige ongesteldheid, de heer J. Ciaessen, onderwijzer aldaar. Daags te voren had de overledene nog zijne gewone schooltaak verricht. j Een I enk okkei Een p de: jrorde inden jen a jchtpi iian fcolym D. Hi Tha lat h jewor ildaai tuldei land lat m In ui Telen fegen Dok begint lich z reld bezig pen )teen bij te: laan Bij Welke kesch was ■cher Geluk Welke pp di want van goed i Het pongn igesch daar uur c er in Igehac Isaris er h< dood een 4 borst. bloed jboder dood. huis Vol heeft toege V. zijn i lopkw jvroui ondei aan, hiera 'hem wijde v. V Het Ivrou' jen l stelp* hij d lacht j De gehu avom teerd jvier van kaap jOoste geraj dach gekle 1 het houd

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2