Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. SI Naar men uit Aardenburg aan de Midd. Ct. meldt, heeft de heer mr. P. C. J. Hennequin'wegens gezondheids redenen bedankt als voorzitter van de Zeeuwtche Landbouw maatschap pij. Deze tijding zal zeker door velen met leedwezen worden vernomen. In de maand Februari 1909 zijn in Zeeland geen gevallen van besmet telijke veeziekten voorgekomen. AXEL, 12 Maart 1909 Gisteravond gaf de heer Jos. de Winter van 's-Hertogenbosch op de bovenzaal van den heer W. Dieleman alhier een soiree amusante die door een tlink publiek werd bijgewoond. En dat het amusant was, daarvoor was de naam van den heer De Winter ons borg. Alles werd even correct en in stijl uitgevoerd en viel dan ook zeer in den smaak. De heer Antoine stond hem als goed pianist trouw ter zyde. Tot onderwijzeres aan de Bijz. school in de Nieuwstraat alhier is be noemd mej. D. van Wijck, thans te Alfen a/d Rijn. Door den raad van Zaamslag is Dinsdag in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer L. J. Geelhoedt, met 6 stemmen tot wet houder benoemd, de heer W. de Mul. De heer F. de Ruyter Sr. verkreeg 4 stemmen. Dinsdagavond werd te Neuzen de hulp der gemeentepolitie ingeroepen tengevolge van wanordelijkheden, die in de kazerne waren ontstaan onder het detachement vestingartillerie. Een der manschappen ging zoo te keer, dat men hem niet bedwingen kon. Hij werd door de gemeentepolitie over meesterd en in de cel van het politie bureau opgesloten, waar hy blijft in afwachting van hetgeen de militaire autoriteiten over hem beslissen zullen. Door de Chr. Jongelingsvereeni- gingen aangesloten bij het Nederlandsch Jongelingsverb. (ring Zeeuwsch Vlaan deren W. D.) is besloten het 12e zomer feest te houden op Donderdag 8 Juli a. s. op eene weide van den heer A. de Hulster te Schoondijke. -- De stoomtram HulstWalsoorden «ntving in October 1908 f 7.042.55, otaal van af 1 Januari 1908 f26.907.21. ontvlucht is, zijne persoonlijkheid bewij zen, heer burgemeester vraagde Gus- taaf. »Ik heb geen ander bewijs dan mijn woord als edelman. »En wat zijn dan die plannen, waartoe gij onze medewerking verlangt ?t »Ik heb mij, in 't vertrouwen op den haat, welken de goede stad Lu bek tegen de Jutten koestert, vrijwillig in uwe handen gegeven. Ik blijf mij in het vertrouwen op uwe edelmoedigheid en in 't geloof aan de Duitsche trouw onder uwe hoede stellen,hervatte Gustaaf- Denemarken wil mijn vaderland dezen winter overvallen. Christiaan smeedt nieuwe ketenen om die om den hals van het vrije Zweden te leggen. Ik smeek u, mij eene scheepsgelegenheid te verschaffen, om naar Stockholm terug te keeren en aan de zijde van mijnen bloedverwant Sten Sture te strijden. Ik wensch Zweden te bevrijden van de boeien, die de Unie van Calmar het heeft aangeslagen. »Ik moet u verzoeken, eenige oogen- blikken buiten te staan,* zeide de bur gemeester. »Daarna zullen wij u ons besluit mededeelen.* Toen Gustaaf kort daarna weder in de raadkamer verscheen, deelde hem Nicolaas Broms, uit naam van den Lubekschen Raad mede, dat men hem op zijn woord geloofde, en hem, wanneer hij eenmaal de vaan tegen Denemarken verhief, met troepan en geld zou onder- Per dag en per kilometer werd ont vangen in October 1908 f 16.83, in October 1907 f 12.05, en van af 1 Januari tot en met ultimo October 1908 f 6.53 tegen f6.12 over dat tijdvak in 1907. De Spoorwegonderneming Meche- lenNeuzen ontving in October 1908 f 101.666 98 tegen f98.238.49 in -die maand van 1907. Van af 1 Januari tot en met ultimo October 1908 werd ontvangen f903.208.26 tegen f867.227.69 in 1907. In datzelfde tijdvak van 1908 werd per dag en per kilometer out vangen f43.55, tegen f41.95 in 1907. St. Crt. In de week van 2 tot 6 Maart 1909 zijn in Zeeland voorgekomen 11 gevallen van roodvonk, waarvan 1 te Arnemuiden, 1 te St. Maartensdijk, 1 te Oud-Vossemeer, 4 te RillandBath, l te Stavenisse, 2 te Vlissingen en 1 te Zuidzande 11 van diphtheritis, waar van 1 te St. Annaland, 1 te Hulst, 4 te Neuzen, 1 te Oost- en West-Souburg, 1 te Tholen, 1 te Vlissingen, 1 te Zierikzee en 1 te Zonnemaire. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 14 Maart 1909. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. A. de Bruijn •Nam. 2 ure Ds. J. V de Bruijn (van Oud-Vosmeer.) Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. Hamming 1 van Zaamslag. Nam. 2 ure Leeskerk. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 12 Maart 1909. J. M., 14 j., koewachter te Biervliet, is wegens diefstal veroordeeld tot 3 m. tuchtschool. K. J. M., 67 j., koopman te Eede, is wegens overtreding der Rijksbelastingen veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. M. d. V., 55 j., huisvr. van K. J. M., zonder beroep te Eede, is wegens be- leediging van een ambtenaar veroord. tot 15 of 15 dagen hecht. L. J. v. H., 32 j., werkman te Hulst, is wegens mishandeling veroord. tot 1 maand gevang. D. v. G., 26 j., werkman te Breskens, is wegens beleediging veroord. tot f 10 of 10 dagen hecht. J. B., 35 j., werkman te Sas van Gent, thans zonder raste woonplaats en gede tineerd te Middelburg, is wegen» bede larij en lp,ndlooperij veroord. tot 2X3 dagen hecht. 3 maanden R. W. I. P. d. W., 40 j., zonder beroep te Hoek, thans zonder vaste woonplaats en gedetineerd te Middelburg, is wegens bedelarij veroord. tot 3 dagen hecht, -f- 3 maanden R. W. I. Voor den bouw van een nieuwe Protestantsche kerk te Hans weert is van H. M. de Koningin een bijdrage ingekomen van 75 en van de Ko ningin-Moeder een van f 100. Met een ballon in dè Schelde. Omtrent het neerdalen van den lucht ballon in de Schelde bij Bath deelt het Hand. v. AnUo. nog het volgende mee: steunen. Op aandrang van een anderen der burgemeesters, Gromer, stelde men. hem eene som gelds ter hand, waarvoor hij zich beter kleeden en zijn verblijf in de stad bekostigen kon. Wordt vervolgd.) Een Fransche luchtreiziger, Leblanc een kunstschilder, Louis Dupont-De Goud, beiden wonende te Parijs, waren Zondagmorgen te 7 ure 20 te Parijs met een ballon opgestegen. Omstreeks den middag, boven de Schelde te Bath drijvend, meenden zij boven de zee te zijn, wat nog al aan te nemen is daar de Schelde daar 12 kilometers breed is en zij de zandplaten aanzagen voor duinen. Zij besloten dus te lauden en daalden neer toen zij, lager komend, hun dwa ling inzagen en bevonden dat zij midden in de Schelde waren. Zij trachtten nog ballHst uit te werpen, doch het was reeds te laatbun schuitje zat al in 't water. In minder dan een oogenblik helde het schuitje over en de twee luchtvaar - ders moesten in het touwwerk klau teren. Dupont was in 't water tot aan den hals en Leblanc tot aan het mid del, en intusschen maakte de ballon gevaarlijke sprongen, waarbij de twee luchtvaarders telkens gevaar liepen, te moeten loslaten. Reeds dacht Leblanc er aan het touwwerk door te snijden, toen de schuit vasten grond voelde en over een schor werd voortgesleept. De beide mannen aarzelden geen oogen blik, maakten het touwwerk los en de ballon, van dit gewicht ontlast, ver dween in de hoogte. De twee schipbreukelingen, tot aan den hals in 't water, konden gelukkig den oever van Bath bereiken, maar zij vielen letterlijk van koude en uitput ting neer en de groep kinderen, die van op den dijk hen zag naderen, ver stonden hen niet. Doch op hetzelfde oogenblik kwam er van een anderen kant hulp opdagen, namelijk van wege de heeren Charles en Picre Van den Bussche, die met hun yacht Yolande te Saeftingen lagen en die het drama hadden zien gebeu ren zij zetten koers naar Bath, waar zij de twee Franschen reeds op den dijk zagen. Zij riepen hun toe aan boord te ko men en daar werden zij nu van droge kleeren voorzien, verwarmd, gespijsd en verzorgd. Zij waren uitgeput. De Yolande bracht hen naar Antwerpen terug, van waar zij onmiddellijk naar Parijs vertrokken. Indien zij er zonder zware ziekte van af komen, mogen zij zich gelukkig achten. In de Westm. Gazette staat, dat de Noorsche stoomboot Segovia te Dart mouth heeft gemeld Zondagavond in de Noordzee een ballon te hebben op gepikt, de Risque Tout. Woensdagochtend half 11 stond plotseling de bovenverdieping van de wasscherij in de Frankestraat 25 te Haarlem in lichte laaie. Het vuur greep zoo spoedig om zich dat een juffrouw van 60 jaar niet meer naar beneden kon komen, waarom zij uit het raam sprong, waarbij zij zich, hoewel opge vangen door twee mannen, ernstig bezeerde. Twee kinderen op een lagere verdieping moesten ook door de ramen gered worden. De brandweer wist de benedenver diepingen te behouden. Boven brandde alles totaal uit. Er was daar een droog- inrichting van de wasscherij. De oorzaak ligt in het duister. De vorige week is er op brutale wijze ingebroken bij T. de Lijster, bakker, wonende in de kom der gem. IJselmonde, naast den burgemeester. Men beeft zich aan de achterzijde van het huis toegang verschaft, door het uitsnijden van een ruit. Daardoor binnengekomen, is het geheele huis doorzochtzelfs de kamer waar de bakker en zijn vrouw sliepen. Uit de japon der vrouw, die op een stoel voor het bed lag, heeft men haar geld knipje geuomen, het geledigd, en weer netjes opgeborgen, voorts alle kasten opengemaakt, alles door elkaar ge smeten, de toonbanklade gelicht, doch de plaats waar het geld in hoofdzaak geborgen was, hebben de dieven niet gevonden. De gewone „inbrekersfooi" achter latende, hebben de boeven langs den- zelfden weg het huis verlaten. Lieve heerenTe Arnhem heeft in den nacht van Zondag op Maandag de bierhuishouder G. B. aan de Beek straat in zijn huis den boel kort en klein geslagen en zijn yrouw mishandeld. Deze vluchtte en waarschuwde de politie. Toen deze kwam loste hij vier revolverschoten. Gekalmeerd werd de vrouw weer binnen'geloosd. Intusschen zal B. later met de justitie hebben af te rekenen. Een andere Amsterdammer, zekere W., is er sedert eenige dagen van door, achterlatende zijn vrouw en vijf hulp behoevende kinderen. Men meldt aan de A. R. Ct. Verscheidene landbouwers in het Oldambt van de provincie Groningen blijken zich niet te houden aan de ver plichtingen, hun door de wet op het arbeidscontract opgelegd. Er zijn zelfs landbouwers, die van hunne arbeiders vorderen, dat dezen op hun eerewoord moeten verklaren, bij ziekte of ongeval geen gebruik te zullen maken van de ten hunnen gunste geldende bepalingen van bovengenoemde wet. Naar aan leiding daarvan nam de vakvereeniging van Christel. Protestantsche veldarbei- ders te Oostwold (Oldambt) een motie aan, welke zij ter algemeene kennis bracht, en waarin zij hare groote af keuring over genoemde houding der landbouwers uitspreekt en dezen uit- noodigt niet op dien weg voort te gaan, daar dit niet bevorderlijk is voor de goede verstandhouding tusschen werk gever en werknemer. Late winter. Op het Tjeukermeer ziet men stoombooten varen en schaat senrijders nog een baantje maken! Hier en daar is het ijs nog 10 a 15 centimeter dik. De booten varen door een geul. Woensdag is door het springen van een geweer, waarmede eenige visschers te Aalst (gemeente roederoijen) zich schietende vermaakten, een 19-jarig persoon gedood. Moordaanslag. In het pakhuis aan den Breeden Hilledijk 151, van de firma Brandjes, Dalmeijer Rogier, stuwadoors te Rotterdam, kwam giste renmiddag omstreeks kwartier over tweeën binnenloopen de losse werkman K. S. Zonder eenige aanleiding, maar vermoedelijk omdat hij niet in het werk werd aangenomen, loste hij plotseling een revolverschot op den geen kwaad vermoedenden baas K. de W. De kogel doorschoot den hoed van den baas, doch deerde hem niet. De dader is onmiddellijk aangehouden en naar het politiebureau op de Nassaukade gebracht. Op de revolver is beslag foelie lam, wee 1 ien JtBini lelijk feieke set o: Iroegd Juwel Ben, [ype, Ie me goed jeven taari ia et res Igeval het s dige c die Leide oplicl Schat Iwedu jhet 1 jman (midd* in e Duits zich na k Ho naar zijn staan Zij h lende van i en z |De v [heeft shevig Brinl [lucht gevlc zijn r 'La helze ^den werd 60 g< bedn dolla: «chijl tegei; voor De v niet cijfer stree en d< Gisterennacht is te 's-Gravenhage ingebroken bij de firma J. H. Varen kamp Zn., aan de Groenmarkt in de onmiddellijke nabijheid van het politie bureau. De vrij zware brandkast in het kantoor werd gekanteld en in een der zij wanden van de kast een gat geboord, dat echter niet groot genoeg was om de in de brandkast bevindende waarde daaruit te halen. Ware dit wel gelukt, dan nog zou de dief of de dieven slechts eenig zilvergeld gevonden hebben, daar de firmanten gewoon zijn, 's avonds de papieren van waarde mee naar buis te nemen. Uit hèt kasre gister in den winkel was het geld weggenomen; verder waren een paar lessenaars in het kantoor opengemaakt en het daarin aanwezige geld voor goeden prijs verklaard. Het losse koper geld was blijkbaar niet naar de gading der dieven, want dit hebben zij onaan geroerd gelaten. In het geheel is on geveer f20 aan specie gestolen. De firma is tegen inbraak verzekerd. On het Dak Ax imet anal; proe: AXE

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2