Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van AxelJ H. M. de Koningin heeft bepaald, dat in alle vestingen en garnizoensplaatsen, waar artillerie is gevestigd, alsmede aan boord van Hr. Ms. schepen en vaartuigen van oorlog, een eskader uitmakende, bij de geboorte van een Koninklijken Prins 101 kanonschoten en van een Koninklijke Prinses 51 zullen worden gelost; voorts zal tevens op dien dag groote parade worden ge houden. Aan het verslag van de werkzaam heden in 1907 der rijksserum-inrichting te Rotterdam, door dr. J. Poels, is het volgende ontleend In Zeeland werden tegen de vlek ziekte ingeënt 9769 varkens, waarvan er 9739 gezond bleven* 30 ziek werden en 7 stierven. 161 verdachte varkens werden geënt, die alle gezond bleven. Het aantal geënte zieke varkens was 142, waarvan er 111 herstelden. Tegen borstziekte werden 6 gezonde varkens geënt, die gezond bleven en tegen de varkenspest 23 met hetzelfde resultaat. Tegen houtvuur werden met bout- vuurwatjes 29 dieren geëntzij bleven alle gezondmet boutvuurpoeder 122, die ook gezond bleven. Ean van 27 verdachte dieren stierf. Tegen vogelcholera werden 52 kippen geënt, die allen in leven bleven. In onze provincie werden 34 van tuberculose verdachte runderen over genomen door het rijk, daarvan stierven er tijdens het onderzoek 17. Boschkapelle en Hulst leverdenrespec- tievelyk 8 en 5 runderen. AXEL, 2 Maart 1909 Ds. R. van de Kamp, predikant bij de Geref. kerk B, alhier, heeft het beroep naar Sliedrecht aangenomen. Door de te Neuzen, uit ingezetenen van Neuzen, Zaamslag en Hoek ge vormde commissie tot steun der tram plannen voor Zeeuwsch-Vlaanderen, uitgaande van de IJzendijksche Tram weg-Maatschappij, is een adres opgesteld aan de Provinciale Staten van Zeeland. In dit adres wordt de meening uit gesproken dat de voorgestelde verbin ding zal voorzien in eene sinds lang gevoelde behoefte en ongetwijfeld het verkeer tusschen de aan weerszijden van den Braakman gelegen deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen zeer zal bevor deren. Verder wordt gewezen op de belangen van den landbouw, die van den Pro vincialen stoombootdienst en van de verschillende aan de lyn gelegen ge meenten. Dat naar adressanten meenen, indien niet het plan der IJzendijksche Stoom tramweg-Maatschappij in zijn geheel wordt uitgevoerd, eene dergelijke verbinding van Philippine— Hoek—Neuzen—Zaam- slag in afzienbaren tijd niet te wach ten is. Dat zy daarom de Staten eerbiedig maar dringend verzoeken aan de IJzen dijksche Stoomtramweg-Maatschappij het gevraagde renteloos voorschot te willen verleenen, echter onder voorwaarde, dat dit voorschot alleen zal worden gegeven, indien het geheele plan volledig binnen bepaalden tijd wordt uitgevoerd. De commissie zal dit adres in de bovengenoemde gemeenten, benevens in Philippine, Biervliet, Hoofdplaat en IJzendijke onder de ingezetenen doen circuleeren, voor het verzamelen van handteekeningen, terwijl voorts aan de besturen der overige gemeenten in Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch-Vlaan deren zal worden verzocht daaraan adhaesie te willen betuigen. M.Ct. Men schrijft aan de A. Rott Crt: De werken aan het kanaal Gent— Terneuzen beginnen goed op te schieten. Met October zullen de meeste werken voltooid zijn en zal het werk, dat een 10 jaren arbeid en vele millioenen gekost heeft, als voltooid zijn te be schouwen. Dan zal het kanaal Gent— Terneuzen* een der best ingerichte kanalen der wereld zijn. Schepen i van 21 tot 2112 voet diepgang, kunnen door het kanaal passeeren. Alle brug gen zullen in 90 seconden electrisch gedraaid worden en in 45 seconden vastgelegd, 's Avonds zullen de beide oevers electrisch verlicht worden door groote gloeilampen aan hooge masten vastgemaakt. Deze palen zullen 150 meter van elkander staan, bij krom mingen 75 meter. Op beide oevers zal voor de electrische lampen een kabel loopen, die op verschillende plaatsen verbonden zijn door kabels onder het kanaal, op zoodanige wijze, dat wanneer in eene atdeeling de kabel mocht beschadigd zijn, dat de andere toch even goed blijven doorwerken. Bij Terneuzen is een zoodanige sluis gebouwd, dat de grootste schepen er door kunnen. Ook deze sluis zal door electrische kracht geopend en gesloten worden. Om geen tijd te verliezen is het waterpeil op het geheele kanaal op dezelfde hoogte gebracht en is de sluis bij Sas van Gent vervallen. Het kanaal is overal aanmerkelijk verbreed en de hinderlijke krommin gen, die het kanaal eerst bevatte, zijn weggewerkt. Daardoor was het noodig overal nieuwe bruggen te bouwen en voor de spoorwegen GentTerneuzen, EeclooMoerbeke en Gent—Eecloo èn voor het gewoon verkeer. Deze brug gen zijn bijna alle gereedalle zijn draaibruggen, behalve die bij Selzaete, nabij Sas van Gent, voor den spoorweg EeclooMoerbeke, dit is een ophaal brug. Ook deze met electrische kracht- werken. Zaterdagmiddag was te Bosch kapelle een 75-jarige man bezig eenig timmerwerk te verrichten, waarbij hem een spijker uit de stramme vingers viel. Bukkend om deze weer op te rapen, zakte de oude plotseling ineen en was een lyk. 'Nu de plannen voor den aanleg van een electrischen spoorweg van Knocke (België) naar Breskens, over Retranchement, Cadsand, Zuidzande, Nieuwvliet en Groede, een meer vasten vorm hebben verkregen, zijn door den heer H. G. Hammacher te Groede, dijk graaf van het waterschap Groede en Baanst, verschillende belanghebbende gemeente- en polderbesturen, in over leg met den heer Huygbaert concessi- onnaris, te Assebrouche (B.) en den heer W. E. Cramer, ingenieur te 's Graven- hage, als technisch adviseur, opgeroe pen te Oostburg op Maandag 8 Maart a.s., teneinde te komen tot de oprichting van een comité, dat werkzaam zal zijn voor de belangen van polders en ge meenten in verband met den tram- aanleg. Crt. Hoewel de heer H. G. Hammacher te Groede had te kennen gegeven dat hij de herdenking van zijn 30-jarig jubileum als lid der Provinciale Staten van Zeeland voor het district Sluis uit sluitend huiselijk wenschte te vieren, ontving hij Vrijdag toch vele blijken van belangstelling. 's Middags werd hij gecomplimenteerd door den burgemeester, den wethouder, de raadsleden, den secretaris en ont vanger, terwijl ook vele ingezetenen hem met zijn feestdag gelukwenschten. Vrijdagavond werden den heer Ham macher door muziek- en zanggezel schappen serenades gebracht. Maandag ochtend zijn te Goes twee jongens, die zich op het broze ijs van de Molenvest waagden, verbronken. De eene, C. Ouvverkerk, was 12, de andere A. Harink, 13 jaar oud. BIJ de poging tot redding is de past. ambtenaar Melse te water geraakt doch gered. Ook de directeur van het rijksland- bouw-proefstation, de heer dr. J. C. de Ruyter de Wildt, verleende hulp en begaf zich daartoe tot aan den hals in het water. Hij bracht wel een der knapen op den wal, maar de levens geesten waren reeds geweken. De Bataviasche officiersdames zullen aan H. M. de Koningin aanbie den een gouden papbord met lepel en een gouden melkkroes, alles met inscripties en Indische landschapsgra- veeringen. 't Is fraai. Eenige maanden reeds woont het gezin van zekeren P. v. d. Linde te Tolbert, gem. Leek (Gr.) in een kuil in den grond. In de laatst gehouden vergadering gaf de wethouder De Graaf in over weging, het gezin op te nemen in een onbewoonbaar verklaarde woning, die lang zoo slecht niet is, als er wel zijn. De inspecteur der volksgezondheid gaf aan B. en W. in overweging be doelde woning tijdelijk voor vijf jaar als keet in gebruik te doen nemen door bedoeld gezin. Over deze woning is advies gevraagd van de gezondheids commissie, met betrekking tot een muur. Besloten werd de zaak aan te houden tot bedoeld advies zal zijn ontvangen. Een zonderlinge vereeniging heeft men te Sneek, n.l. de z.g. .vrije bende", tellende een 20-tal leden, jongens van 1620 jaren oud. Het doel der vereeniging is ordever storingen te scheppen. ET\is een voor zitter, een secretaris en een penning meester. De contributie is voor elk lid 10 cent per week. Uit de kas wor den de boeten betaald, die door de ver oordeelde leden betaald moeten worden. Doch bij ftoeten blijft het niet altijd. De rechtbank te Leeuwarden veroor deelde den voorzitter en den secretaris wegens ordeverstoring in het Heils leger elk tot een maand gevangenis straf, terwijl de kantonrechter te Sneek nu vier leden tot groote geldboeten veroordeelde. Men betwijfelt, of al deze boeten wel uit de kas zullen betaald worden. Een Gentenaar was naar Brussel Carnaval komen houden. Tegen den morgen ontmoette hij twee verkleede .dames", met wie hij kennis maakte, veel geld verterende en die hem ten slotte in een herberg zijn portefeuille mee 3000 fr. ontfutselden. De herber gier, die den twist hoorde, sloot haar op op de binnenplaats der herberg en riep de politie. Een der vrouwen wierp hem de leege portefeuille naar het hoofd. Van het geld werd 2700 fr. teruggevonden, ten deele in een privaat, ten deele in een riool. -- Anarchistische dieven. Een brutale diefstal, veertien dagen geleden ge pleegd bij den goudsmid Galli, te Zurich, schijnt het werk geweest te zijn van een internationale, anarchistische die venbende, waarvan eenige leden te Praag in hechtenis zijn genomen. Daar waren de laatste dagen in een pandjes huis verscheidene horloges gebracht, die te Zurich bleken gestolen. De Prager politie deed naar aanleiding daarvan huiszoeking bij de anarchisten Wohryzek en Tichovsky en vond bij hen eeh aantal voorwerpen, die naar alle waarschijnlijkheid ook te Zurich gestolen zijn. Op Wohryzek en Tichovsky had al vroeger de ernstige verdenking gerust, dat zij medeplichtig waren aan een reeks van diefstallen, te Praag en in de omgeving van deze stad gepleegd. Er ging in de laatste maanden haast geen week voorbij, of er viel melding te maken van een belangrijken diefstal. Wohryzek was vroeger de leider van de Boheemsche anarchisten en heeft een veelbewogen leven achter zich. 't ls een intelligente, handige kerel, ie so die vloeiend eenige talen spreekt. MeniOp v heeft opgemerkt, dat hij gewoonlijk roorl flink in de duiten zit. jComr In 1902 werd zijn naam genoemd in loim verband met diefstallen van kostbare gevit kleinooden in Noord-Boheemsche bad- II. plaatsen en ook te Dresden. Maar deUran justitie kon hem niets maken, en zijn deze partijgenooten schonken geloof aan het bests beweren'van Wohryzek, dat het tegen en 1 hem aangespannen proces een poging] nemi was om de anarchistische beweging te II] onderdrukken. |e.a. Spui Ac teng tol Later zakte Wohryzek af naar Praag. Langzamerhand groeide daar bij de anarchisten tegen hem een sterke oppositie, en deden heel leelijke praatjes van hem de ronde, en verleden voor- daar jaar werd hij uit de partij gestootenJ mee Wohryzek had evenwel nog ver-1 B. scheidene aanhangers. Behalve WohryJ Zaai zek en Tichovsky, zijn ook nog eenigd gem van deze anarchistische vrienden gel ham arresteerd. 1 Vom Voorts zijn te Zurich twaalf anar- II chisten in hechtenis genomen, die ver] om dacht worden medeplichtig te zijn aan' achl den diefstal bij Galli. En te Turijn ia zeg£ een Italiaan aangehouden, die in 't bezitj mee was van 6500 Oost^nrijksche postzegels] daai die blijkbaar gestolen zijn bij de plun- min dering van een postbureau. B De Prager politie meent de bewijzen! de in handen te hebben, dat WohryzeU tege en Tichovsky betrokken zijn geweesq j 1. bij, althans afwisten van, verscheiden» van inbraken in verschillende Europeescha Bru steden. de E hoo E E Een meisje te Brussel stond op trouwen met een kapper, en in dij vooruitzicht zouden zij Woensdag samed uitgaan, om de benoodigdheden vool het huishouden te koopen. Toen da °PS kapper in haar woning kwam, om haan wor at te halen, werd hij eensklaps doon 8an een geweldige hoofdpijn overvallen] zoodat het meisje het maar het best vond den verloofde thuis te laten en alleen) inkoopen te gaan doen. za'i Dit gebeurde en twee uur later kwam] '3es' zij weer thuis. Men oordeele over haar verbazing toen zij haar meubeleu opens gebroken vond. By nader onderzoek! bleek dat 500 fr. in geld en voor 12 fr. juweelen gestolen waren. Snel liej] zij naar zijn woning en daar vernai zij dat haar minnaar zich haastig wi komen verkleeden om op reis te u En weenend is de arme bedrogen bruid dit droevig avontuur aan de politij ?at gaan mededeelen. I 1®. Ongeveer twaalf jaar geleden bel V roofde ee'n werkman in een stadje ia Frankrijk, die met zijn kinderen od gespannen voet verkeerde, zich vat 't leven. De kinderen wisten dat hjj geld bezat, maar slaagden er nie] uit gra in het te vinden. Dezer werd zijn graf opgeruimd en een zood was er bij. Tot zijn verbazing zag ha tusschen 't gebeente 20 goudstukken van 20 fres. en 35 van 10 fres. Onj te verhinderen dat zijn kroost het id handen zou krijgen, had de man hef blijkbaar ingeslikt Te Herpen bij Ravenstein had een arbeider het ongeluk zijn eigen kind van 16 maanden dood te schieten mej een gewreer, dat hij schoonmaakte. aai vei hu: er me va: ste me na: be: ■1 Zitting van 2 Maart 1909. Behalve dhr. P. Dekker zijn alle leden aanwezig. Voorz. de Burgemeester Huizingaj be Secretaris dhr. J. A. van Vessem. D« ko notulen der vorige vergadering wordeij sic zonder aanmerkingen goedgekeurd. I gn I. Eenige ingekomen stukken worden] joi voor kennisgeving aangenomen, w. o.l W verslag van de gezondheidscommissie! wc over 1908 dat ter inzage voor de leden] 0p wordt gelegd, proces-verbaal van kas- an opneming bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat J 1441,25' in kas ha is. Verslag der commissie Nieuwjaars-] do collecte, waaruit blijkt dat is ontvangen ge

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2