C K K0STEL00ZE INENTING. Rechtszaken. Jemengd Nieuws. zie zij w< Bekendmakingen. Gemeenteraad. Kostelooze Inenting en Herinenting Ad verten tien. Aloysius Josephus van de Vijïer, Po c van art. 1638 x hebben in menig op zicht overeenkomstig met die der on gevallenverzekering. Vandaar dat men er hier en daar reeds toe overgaat de verzekering naar art. 1638x uit te breiden tot eene complete ongevallen verzekering. Was het comité uit de Nederl. landb. maatschappijen (niet te verwarren met het Nederl. Landb. Comité),, benoemd tot het organiseeren eener dergelijke verzekering voor het geheele land, evenals de Nederl. Tuinbouwraad tijdig met zijn ontwerp gereed gekomen, dan had men dadelijk tot eene groote sterke corporatie kunnen komen. Thans ver snippert men de krachten in kleine, heterogene organisaties, die lifter niet anders dan met moeite tot elkaar zullen kunnen worden gebracht. Ook het Nederl. Landb. Comité, dat op dit gebied eene uiterst nuttige taak had kunnen verrichten en op dien weg reeds een eersten stap had gezet, heett deze schoone gelegenheid ongebruikt voorbij laten gaan. AXEL, 26 Februari 1909 Dinsdagavond gaf de rederijkers kamer De Herleving alhier ten huize van den heer Blansaart hare tweede uitvoering in dit seizoen. Er was een talrijk publiek opgekomen, dat zich kostelijk amuseerde. Een tweetal blij spelen, vier voordrachten en een en semble-nummer voor acht personen vooral dit laatste, getiteld „Het voorbe reidend militair onderricht in den Buffelpolder," brachten de lachspieren herhaaldelijk *in beweging. En hier mede is voor deze vereeniging de periode van rust weer ingetreden tot de lange winteravonden haar weer aan den ar beid roepen. De heer J. Huizinga, burgemeester van onze gemeente, is in eene alge meen e vergadering van Patrimonium benoemd tot lid van het hoofdbestuur dier vereeniging en heeft verklaard die benoeming aan te nemen. Dinsdag had aan boord van een sleepboot, welke dienst deed bij de kanaalwerken te Sluiskil een ernstig ongeluk plaats. Toen de stoker na een kleine atwezigheid bij de machine kwam zag hij daar, zijn makker, den 2i-jarigen machinist Jacob Engel, bewusteloos tusAben de machine liggen. OnmicP- dellij k riep hij den kapitein, die stopte en den machinist uit zijn gevaarlijken: toestand opnam. Dadelijk werd naar Ter Neuzen gestoomd, waar opneming in het ziekenhuis noodig bleek. De man moet inwendig aan borsten hoofd gekneusd zijn, en verkeert in zorgwekkenden toestand. Naar men vermoedt, moet het ongeluk gebeurd zijn by het smeeren van de machine. Dinsdag vierde het echtpaar D. de la Haije —De Dauw te Koewacht zijn gouden bruiloft. De echtelieden ontvingen fraaie ge schenken van wege de buurtcommissie, die zich aardig van hare taak wist te kwijten. Er was veel belangstelling, en ook een massa volk op de been, vooral toen in den namiddag den jubi larissen een serenade gebracht werd door de Fanfare. Dinsdagavond hield de Vereeni ging Vereenig de Handwerkslieden te Neu zen, in haar gebouw, de feestelijke jaarvergadering. Deze werd, als naar gewoonte, opgeluisterd door de zan afdeeling Geduld Overwint Uit het verslag, uitgebracht door den heer M. Eyke, bleek dat de ontvangsten der hoofd vereeniging hebben bedragen 623,46','2, de uitgaven 548,09, en het goed slot dus 75,377o is. Het ziekenfonds ontving, met inbegrip van de helft der contributie van de gewone leden, 214,57 en moest aan ondersteuning uitkeeren 267,21!,2, zoo dat er een nadeelig slot was van 61,641/2. Het fonds bezat op 1 Jan. jl- l,102,421/a. Het getal gewone leden vermeerderde met 4, dat der dona- I teurs met 11, en was resp. 72 en 68. j De rekening van den vakcursus, die door de Vereeniging met steun van.J rijk, provincie en gemeente gegeven wordt, wyst aan een bedrag in ontvang sten van 1063, terwijl de uitgaven ƒ0,331 2 hooger waren. Met genoegen werd melding gemaakt van de aangebrachte electrische ver lichting, welke eene groote verbetering is in het belang van het onderwijs en waarvan de aanleg mogelijk was door eene gift van het ontbonden comité tot oprichting eener ambachtsschool te Neuzen, terwijl het tekortkomende be drag werd geschonken door de aldaar bestaande afdeeling van de Vereeniging voor volksonderwijs. De leerlingen maken ijverig gebruik van het onderwijs, ddt eene voortzetting en herhaling is van het lager onderwijs en voorts vakonderwijs. De gemengde zangafdeeling Geduld overwint telde op 1 Jan. 11. 46 werkende leden. De avond werd verder gepasseerd met het aauhooren van voordrachten enz. M. Crt. - Omtrent den diefstal bij den land bouwer C. V. te Stoppeldijk meldt men nader dat de zoon des huizes tot circa één uur des nachts in de bakkeet heeft gezetenwegens tandpijn ging hij toen naar bed, en liet de lamp branden. De dief of dieven hebben waarschijn lijk op de loer gelegen, toen brutaal hun slag geslagen, en de keet, waarin een deel van een geslacht varken, leeggestolen. Ze lieten de lamp branden. De landbouwer heeft wel gestommel gehoord, doch meende, dat dit door zijn zoon werd veroorzaakt. Een mooie fiets werd ook nog mede genomen deze werd teruggevonden in een weiland, op eenigen afstand van de boerderij. Bij het corps van ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen in Zeeland zijn met 1 Maart a. s. verplaatstde kommies le klasse P. de Vries, van Veldzigt naar Tilburg die der 2e klasse D. van Bloois, van Sas van Gent (tijd.) naar Hulst en de kommiezen 3e klasse H. J. Kers, van Hulst naar Sas van Gent, J. J. Faro, van Nieuw-Namen naar Sas van Gent (tijd.) en M. Rammeloo, J. van Iwaarden, A. Velleman en C. J. Teirlinck, van Sas van Gent (tijd.) respectievelijk naar Nieufr-Namen, Putte, Putte en Woens drecht. In de week van 17 tot en met 23 Februari 1909 zijn in Zeeland voor gekomen 1 geval van typhus en febris typhoidea te Wissekerke 12 van rood vonk, waarvan 8 te Rilland-Bath, 3 te Vlissingen en 1 te Zaamslag7 van diphtheritis, waarvan 2 te St, Annaland, 1 te Burgh, 1 te Clinge, 1 te Sluis, 1 te Tholen en 1 te Zuiddorpe. P. V., 41 j., schipper te Ter Neuzen, J. F. d. S., 61 j., schipper te Bosch- kapelle en J. d. N., 36 j., schipper te Ter Neuzen zijn wegens strooperij ieder veroordeeld tot 1 boete subs. 1 dag I hecht. P. F. d. D., 24 j., werkman te Axel, is wegens mishandeling veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. Door den officier van Justitie bij de Arrondissemeuts Rechtbank te Mid delburg is hooger beroep aangeteekend van het vonnis dier Rechtbank d.d. 12 Februari 1909 tegen P. J. R., 38 j., koopman, geboren te St. Philipsland, wonende te Vlissingen, waarbij deze van de hem te laste gelegde verduiste ring en oplichting is vrijgesproken. Door het O. M. was een jaar gevange nisstraf geeischt. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 28 Februari 1909. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 91/, ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Nam. '2 ure Ds. JB. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. E. H. Broekstra Nam. 2 ure Ds. E. H. Broekstra (van Rhijnsburg.) Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Nam. 2 ure Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 26 Februari 1909. A. D., 36 j., werkman te ÏJzendijke, is wegens eenvoudige beleediging ver oordeeld tot 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. Dinsdagnacht is de beruchte in breker S. Th., schipper van beroep, geboren en naar hij zeide thuisbehóo- rende te Manchester, uit het huis van bewaring te Breda uitgebroken. Hij is de beruchte inbreker, die de omstreken van Breda tot B^rgen-op Zoom onveilig maakte. Hij bedreef 0. a. de inbraak in de kerk te Borgvliet bij Bergen-op- Zoom en werd op heeterdaad betrapt toen hy te Zundert inbrak. De man stond juist Donderdag 1.1. te dier zake voor de rechtbank terecht. Naar alle zijden des lands is om zijn aanhouding geseind. Door een raam op te schuiven heeft een inbreker zich gisternacht toegang verschaft tot de woning van den heer Goedhart te Terheiden, bij Breda. De brandkast is geforceerd en zilverwerk gestolen. De indrukken op het hout passen op den medegenomen sabel van den gevangenbewaarder van het huis van bewaring te Breda, zoodat de dief stal blijkbaar gepleegd is door den in breker-uitbreker Alfred Thomas. In een hotel in de Kalverstraat te Amsterdam heeft zich Donderdag nacht een gehuwde dame uit Utrecht, die daar 's avonds zonder bagage was aangekomen, van het leven beroofd door zich in de badkamer op te sluiten en de gaskraan open te zetten. Van deze treurige daatl zou geen melding gemaakt zijn, ware het niet dat een jonge kellner van 21 jaar, wiens slaapvertrek boven de badkamer is gelegen, mede het slachtoffer van den zelfmoord is geworden. De nacht portier vond hem vanochtend bewuste loos op zijn bed, klaarblijkelijk gestikt in het gas, dat hem door openingen in den vloer bereikt had. 'De ijlings te hulp geroepen medische hulp mocht niet baten. Te Hilversum was een verlof houder reeds meermalen tot geldboete veroordeeld wegens het, zonder de ver- eischte vergunning van Burg. en Weth, verkoopen van sterken drank. Ofschoon de politie wist dat hij toch doorging met tappen van glcohol bevattende dranken, kon men hem niet meer snappen. Een viertal politiemannen loerden dagen lang op hem en slaagden ten slotte er in de geheime bergplaats van dranken te ontdekken. In de achter kamer onder den vloer vonden zij n.l een breeden, diepen kuil van een groot aantal kruiken en flesschen met sterken drank voorzien. In hooger beroep uitspraak doende, veroordeelde de Amsterdamsche recht bank den verlofhouder tot 10 dagen gevangenisstraf. Het ongeval te Deinum. Zondag avond omstreeks 9 uur waren ds. H. P. en echtgenoote uitgegaan, na vooraf de dienstbode te hebben gezegd, dat ze den sleutel zouden meenemen en dat niet op hen gewacht behoefde te worden. 's Morgens had ds. P. het H. Avond maal bediend en in zijn toespraak er op gewezen, dat in deze kleine gemeente twee richtingen waren, die toch heel goed konden samensmelten. Maandagmorgen ontdekte het dienst meisje tot haar schrik, dat ds. P. en zijn echtgenoote nog niet waren terug gekeerd het bed bleek on beslapen. Later in den morgen vond de post bode, die met de vermissing van het echtpaar in kennis was gesteld, even buiten het dorp op het ijs de muts van mevrouw. Oogenblikkelijk dacht men aan een ongelukmen begon dadelijk naar de vermisten te zoeken, totdat men den heer en mevrouw P. levenloos ophaalde. De lijken werden overgebracht naar een gebouw nabij de pastorie, waarna deze in den middag naar het huis werden vervoerd. Het echtpaar lag in eikaars armen; de heer P. had zijn bril nog op. Op de piano werd een brief, gericht aan de familie, gevonden, terwijl ook het horloge en de manchetten daarop lagen. Het echtpaar laat een 12-jarig doch tertje na. De BURGEMEESTER der gemeente Axel, maakt bekend, dat Openbare Ver gadering van den Gemeenteraad is be legd, tegen DINSDAG den 2 MAART 1909, des voormiddags te 8 V4 ure, ten Raadhuize ter behandeling der vol gende zaken 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Aanbieding rekening Alg. Burg. Armb. over 1908. 3. Verzoekschrift van Jac. Bakkek e. a. om verlichting op 't gehucht 't Zoute Spui. 4. Als voren van C. Haak Az. e. a. om de uitgang te mogen behouden achter hunne woning. 5. Aanwijzen rooilyn. 6. Begraafplaats. 7. Waterafvoer „Plaatje". 8. Kohier hoofdelijken omslag. Axel, den 24 Februari 1909. De Burgemeester roornoemd) J. HUIZINGA. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente AXEL maken bekend, dat op Dinsdag, 2 en 9 Maart aanstaande, des voormiddags van 9—10 uren, de gelegenheid zal zjjn opengesteld tot van de ingezetenen, die zich daartoe ten raadhuize aanmelden. Axel, den 12 Februari 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester J. HUIZINGA. De Secretaris J. A. VAN VESSEM. pp M Moed haar Da is de A3 van 1 onde Axel K1 wach a. s. H< tien< Dan laar: Vroi scho Vroi Sck< Heden overleed mijn ge liefde Echtgenoot en der kinderen dierbare Vader, na voorzien te zijn van de laatste H.H. Sacra menten, in den ouderdom van byna 79 jaar. Uit aller naam, Wed. M. VAN DE VIJVER- Werius, Axel, 25 Februari 1909. Ceid T C VOO het in en keli gen N.

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2