ISo. 93. Zaterdag 27 Februari 1909. 24e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIFL11U A Buitenland. Landbouw. AXELSCHE COllllANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor Bblgië 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. A L)VERTENTIEN van 1 eiken regel meer 5 Cent. tot 4 regels 25 Centvoor Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlyk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. De crisis in het Oosten. In berichten uit St. Petersburg, naar 't heet uit hofkringen, wordt nu een eigenaardige verklaring gegeven van Rusland's minzame houding tegenover Ferdinand van Bulgarye. Ze zou louter met 'toog op den vrede aange nomen zijn. De positie van vorst Fer dinand was uiterst kritiek. Zijn troon liep gevaar en een troonsverwisseling te Sofia had tot ernstige verwikkelin gen kunnen leiden. Om Bulgarije voor ernstige schokken te behoeden en Ferdinand's stelling te stevigen, heett Rusland thans een welkome ge legenheid aangegrepen om het gezag van den Bulgaarschen heerscher in de pogen zijns volks te verhoogen. Sinds Zaterdag wordt Ferdinand van Bulgarije in Rusland ambtelijk nu eens als Koning dan weer ais Tsaar betiteld. Bij de academie van wetenschappen is een onderzoek aanhangig naar del kwestie ot de heerscher van Bulgarije recht heeft op den titel van Tsaar. DUITSCHLAND. De Vossische Ztg. schrijft Van goed ingelichte zijde schrijft men ons, dat er ten aanzien van reis plannen van den Keizer in het voor jaar nog niets vaststaat. Het is ech ter geheel uitgesloten, dat de Keizer weer naar Kort'oe zal gaan. Reeds in December stond in hofkringen vast, dat in 1909 de reis naar Korfoe zou worden opgegeven. Er is geen verandering gekomen in dit besluit van den Keizer. De Hohenzollern heett hare bemanning ingekrompenal kan een aanvulling ook snel plaats hebben, toch heett de aangevulde bemanning 14—20 dagen Hjd, om op het schip thuis te raken. De politieke toestand in het Oosten, vooral de verhouding van Oostenrijk tot Servië, is bovendien zoo gespannen, dat reeds om die reden de toongevende hofkringen er zeer stellig rekening mee houden, dat het bij het opgeven van de reis naar Korfoe zal blijven. Hen neemt als mogelijk aan, dat, wan neer de lente nader gekomen is, de Keizer, wiens toestand niet goed i«, zich misschien naar Wiesbaden of homburg zal begeven. Juffrouw Berta Marzahn, de vrouw ran een werkman, in Lichtenberg bij Berlijn, meldde Maandag aan de politie, dat de steker haar op de Frankfurter Chaussee aangerand en gewond had. Den volgenden dag gaf haar aanrauder - het bleek er een tegen wil en dank le zijn zicnzelf bij de politie aan. Sij is een joris goedbloed, die geen kip kwaad zou doen, en vertelde, dat lij Maandag kalm zijns weegs ging, oen plotseling een hem onbekende [rouw op hem toerende en hem om- irmde. De man bleef verplet staan, fcrwijl juffrouw Marzhn een eindje doorliep en daarna luid om hulp riep. De zoogenaamde steker kuierde op zijn {emak verder. Toen hij 's avonds in de krant van een aanranding door den steker gewag vond gemaakt, be sloot hij n^lr de politie te gaan, om te vertellen, hoe de vork in den steel zat. Juffrouw Marzahn zal nu ter zake van een valsche aanklacht en grove onheb belijkheid vervolgd worden. Verder zal ook eeu schoolknaap ge straft worden, die aan de politie kwam vertellen, dat de steker een por in zijn schoolransel had gegeven. I i len ran sel vo i i de politie een scnrif't met twee st^en erdoorheen. De knaap on ni u uitleggen, hoi het .cwam, dat zijn rausel m lar een stuc eu het se vitl rwve stecen bad gekng m. Min den a, d it i j z iff voir stei v gespadi heeft, on di onabva aan iacht op zich te vestigen. ENGEL LXD. Herhaaldelijk hebben er te Londen in den laatsten tijd strafvervolgingen wegens invoer en debiet van ver- valschte boter uit Nederland plaats ge had, en in de meeste gevallen hebben zij den gewenschten uitslag gehad, nl. zware beboeting der schuldigen. Zoo schrijft de berichtgever van het Hbld dat het in de Easd End van Londen reeds geruimen tijd de aandacht getrokken had, dat een boterhandelaar aldaar Hollandsche boter onder ons Rijksmerk kon verkoopen tegen een prijs, aanmerkelijk minder dan die, welken zuivere Hollandsche boter te genwoordig op de markt doet. Een zijutr concurrenten bracht het feit onder de aandacht van dr. Van Rijn, op Vrijdag j.l. en deze, begi ijpen- de, dat hier iets niet in den haak was, gaf den man, die hem had ingelicht, last, dadelijk voor zijn rekening eenige' kistjes van het verdachte zuivel te koopen. Toen dr. Van Rijn die kistjes kreeg, bleek dadelijk, dat men hier te doen had met boter, die onder een ver- valscht Rijks-contröle-merk voor Hol landsche boter doorging. Dus verzekerd dat hier knoeierij op groote schaal plaats had, nam dr. Van Rijn oogenblikicelijk zijne maatregeleu. Hij stelde zich in verbinding met eeu. „sollicitor", en, geholpen door dezen, met den politie-rechter van het Lon- densche district, binnen wiens ressort de vervalsching was gepleegd. De politie-rechter gaf dadelijk zyn bulpen bevel tot huiszoeking en, zoo noodig, in beslag nemen, en bij die huiszoe king op Zaterdag jl. mocht het geluk ken niet alleen beslag te leggen op meer kistjes, een vervalscht merK dragende, doch ook op een aantal andere belangrijke stukken van over tuiging. Er bestaat nu alle kans dat de ver valschers van ons Nederlan isch Rijics- merk hun straf niet zulleu ontgaan. AMERIKA. De Londensche bladen bevatten zeer uitvoerige telegrammen uit Amerika over de verwelkoming van de 16 slag schepen, bij aankomst in Hampton Roads. Vóór het binneustoomen van de 25 groote oorlogsschepen er wa ren er negen ter begroeting den 16 anderen tegemoetgestoomd was de Mayflower met de familie Roosevelt, den minister van marine en verschei den hooggeplaatste marine- en leger- autoriteiten en aanzienlijke ambtenaren aau boord, ter reede verschenen. Het was mistig weer met wat regen maar op de stemming der aanwezigen had dit blijkbaar weinig invloed. Even na elf uur kwam schout-by nacht Sper ry'"5 vlaggeschip uit den mist opdoemen, en volgden de andere slagschepen. Op deze a"mada volgden de ter be- gnurmg uitgezonden oorlogsbodems. De 25 groote schepen stelden zich op in dubbele linie en gingen voor an- •ter, na eerst de gebruikelijke saluut schoten te hebben gelost. Hierop be gaf de Mayflower zich tot voor de vlootde vlagofficieren der armada lieten zich in sloepen naar het jacht van den President brengen. De ontvangst door den President was allerhartelijkst. Roosevelt bezocht nu op zijn beurt de vlaggeschepen van scbout-bij nacht Sperry en van de drie divisie-commandanten. Aan boord dier bodems hield hij toespraken tot de schepelingen. Admiraal Evans heeft telegrafisch zijn gelukwenschen over den behouden terugkeer der vloot betuigd aan presi dent Roosevelt en aan schout-bij-nacht Sperry. Voorts heeft hij in overweging gegeven, Sperry te bevorderen tot vice-admiraal. Onderlinge Verzekerings maatschappy tegen liagelschade in Zeeland, uiigezonderd het voormalig 4e district. Wij ontvingen het jaarverslag over 1908 van bovengenoemde Maatschappij, waaraan het onderstaande is ontleend. In den loop van 1908 moest een be drag van 3457.78 aan hagelschade worden uitgekeerd tegen 2560,14 in het daaraan voorafgaande jaar. De schade werd geleden door 13 deelgenooteh woonachtig in de gemeen ten Graauw, Hontenisse, Hulst, Koe wacht, St. Jansteen en Westdorpe en strekte zich uit over 168 gemeten rogge, haver, erwten, suikerbieten en voeder bieten. Bij de vaststelling varieerde de hagel schade van 11 tot 30 pet. Het aantal deelgenooten bleef stati onair doch het aantal verzekerde ge meten vermeerderde nog met 175. De Maatschappij telt456 deelgenooten, die 18425 gemeten (8208 hectaren) hebben verzekerd. Vau deze 18425 gemeten zijn er 14496 verzekerd door 368 deelgenooten, mededeelgerechtigd in het afzonderlijk beheerd Kapitaal (art. 22 rgt.) bestaande uit j 23000,3% obligatiën Amster dam 1895 in bewaring bij de Neder- landsche Bank, benevens 924,85 in gelegd bij de Rijkspostspaarbank, zoodat het aandeel dier deelgenooten in dat geheel afzonderlijk beheerd Kapitaal op 31 December jl. j 1,46 per gemet bedroeg. Gezamenlijk bezitten alle deelgenoo ten (art. 25 rgt.) 16000,— 4obli gatiën Rotterdam 1900, 1901, 1907 en 1908 in bewaring bij de Nederlandsche Bank, benevens 1345,36 ingelegd by de Rijkspostspaarbank, zoodat het aan deel in dat gemeenschappelijk bezit ,96 per gemet bedroeg. In de algemeene vergadering, te Ter Neuzen gehouden op 19 Februari 1908, werden de heeren Vit. Cortvriendt te Hoek en E. B. Plasschaert te St. Jan steen, aan de beurt van aftreding, als bestuursleden herkozen. Beide heeren ter vergadering, verklaarden zich de benoeming te laten welgevallen. De vereeniging, die uitsluitend onder ling werkt, begonnen zonder Kapitaal heeft aan hare leden-verzekerden reeds meer dan 38 duizend gulden voor hagel schade uitgekeerd van 1891 tot 1908 ƒ35214,63 in 1908 3457,78 Totaal 38672,41 Zij bezit thans ƒ39000,— hetgeen op eene regelmatige en gezonde ont wikkeling wijst. Vorenstaande cijfers spreken afdoende voor het groot nut dat van deze Maat schappij uitgaat en maken verdere aanbeveling overbodig. Men schrijft aan de TV. R. Cf.; De inwerkingtreding der wet op het arbeidscontract heeft in de prov. Gro- „ningen vele landbouwers zeer becjucht gemaakt voor de risico's, ingevolge art. 1638x dier wet gelegd op de schouders der werkgevers. Volgens die met 1 Februari j.l. in werking getreden wets bepaling is de werkgever o.a. verplicht, de lokalen, werktuigen eh gereed schappen, waarin of waarmee hij den arbeid doet verrichten, op zoodanige wyze in te richten en te onderhouden, dat de arbeider tegen gevaar zoover beschermd is als redelijkerwijze in ver band met den aard van den arbeid gevorderd kan worden. Zijn die ver plichtingen niet nagekomen, dan is de werkgever gehouden tot vergoeding der schade aan den arbeider dientengevolge in de uitoefening zijner dienstbetrek king overkomen. Is de dood het ge volg, dan is de werkgever tot schade vergoeding verplicht jegens den over- blij venden echtgenoot, de kinderen of de ouders van den overledene. De werkgevers, verzekeringplichtig vol gens de Ongevallenwet, zijn volgens art. 87 dier wet van bedoelde verant woordelijkheid ontheven. 'De bedrijven van landbouw, veehouderij, tuin- en boschbouw zijn, naar art. 11 dier wet, echter van de verzekeringplichtigheid uitgesloten en de desbetreffende werk gevers, zoolang de ongevallenwet niet tot die bedrijven is uitgebreid, belast met de risico's van art 1638x der wet op het arbeidscontract. Vandaar de groote ongerustheid onder de groote Groninger landbouwers, die zich alge meen door rechtsgeleerden hebben laten voorlichten in tal van vergaderingen. Vandaar ook dat in bijna alle gemeen ten eene vereeniging wordt of is opge richt tot onderlinge verzekering tegen de risico's van art. I638x en ij. Die

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1