Landbouw. Gemengd Nieuws. gestaan zich overdag buiten de ge vangenis te begaven om zijn zaken te behartigen, ziet zich dat voorrecht ont nomen. De man was gezien, met zijn vrouw in een automobiel gezeten. Dat was nu, zeide de rechter die de ver gunning had gegeven, volstrekt niet de bedoeling geweest. En Morse moet nu weer, als andere gevangenen, binnen de muren der Tombs-gevangenis blijven. Bij de in onze provincie gehouden premiekeuringen van paarden werden respectievelijk aangegeven en voorge bracht: te Hulst merries geboren in 1907 17 en 15, hengsten geboren in 1907 11 en 10, hengsten van 3 jaar 6 en geen, hengsten van 4 tot 6 jaar 7 en 5 en hengsten van 7 tot 12 jaar 3 en 3te Axel merries geboren in 1907 39 en 35, hengsten geboren in 1907 10 en 10, hengsten van 3 jaar 9 en br hengsten van 4 tot 6 jaar 9 en 9 en hengsten van 7 tot 12 jaar 3 en 3, Oostburg merries geboren in 1907 39 en 33, hengsten geboren in 1907 10 en 10, hengsten van 3 jaar 9 en 5, hengsten van 4 tot 6 jaar 16 en 12 en hengsten van 7 tot 12 jaar 5 en 4. In 't geheel alzoo merries geboren in 1907 95 en 83, hengsten geboren in 1907 31 en 30, hengsten van 3 jaar 24 en 10, hengsten van 4 tot 6 jaar 32 en 26, en hengsten van 7 tot 12 jaar 11 en 10. De verzameling tweejarige merries, die te Oostburg werden voorgebracht, was eenig. Deze paarden getuigen van grooten vooruitgang in de fokkerij. De reden, waarom van de aangegeven driejarige hengsten (24) slechts 10 wer den voorgebracht, moet daarin gezocht worden, dat een aanzienlijk aantal drie jarige hengsten, die voor de premie keuringen waren aangegeven, bij de verplichte hengstenkeuring zijn afge keurd en dus aan de premiekeuringen niet mochten deelnemen. M. Ct. AXEL, 23 Februari 1909 Als overzicht van het verkeer op het post- en telegraafkantoor alhier ge durende het jaar 1908, zendt men ons het volgende Verzonden aangeteekende stukken 684, ontvangen aangeteekende stukken 901, gestorte postwissels 6046, tot een bedrag van 85071,96s, uitbetaalde postwissels 3932, tot een bedrag van ƒ58150,39, verzonden pakketten 2616, ontvangen pakketten 8095, ter invorde ring aangenomen quitantiën 483, inge vorderde quitantiën tot een bedrag van 97529,50, inlagen spaarbank 675, tot een bedrag van 103820,425, terugbe talingen spaarbank 354, tot een bedrag van f 83477,80, verzonden telegrammen 1607, ontvangen telegrammen 2336, opgenomen en verder geseinde tele grammen 5 en behandelde telefoonge sprekken 341. Voor een vrij talrijk publiek hield Zaterdagavond alhier op de bovenzaal van 'sLands Welvaren kapitein Geill van Breda eene lezing, opgehelderd met lichtbeelden. Spreker was daartoe uit- vulling doet mij zeker zijn van den goeden uitslag. Doch ik moet u ver laten men mocht achterdocht krijgen. Gij weet thans, dat Marra over u waakt. Daarom, Gustaaf Erikson hoop en geloof!* Dit zeggende, keerde zij zich snel om, deed de grendels van de deur, sloot die open en snelde naar beneden. Gustaaf stond eenigen tijd beweging loos, in gedachten verzonken. Toch had het bezoek van Marra een' zonne straal geworpen in zijn harteen' zonne straal van hoop en vertrouwen 't gevoel deed hem goed, dat er op Kallo ten minste iemand was die hem liefhad, die met hem gevoelde. [Wordt vervolgd.) genoodigd door de afdeeling Axel van Volksweerbaarheid. -- Te Zaamslag dronk dezer dagen een 3-jarig ventje uit een pas gereed gemaakte kan met koffie, waardoor het kind zich deerlijk brandde. De toe stand wordt echter niet levensgevaarlijk Te* 's-Gravenhage zijn geslaagd voor de nuttige handwerken de dames Ph. P. J. Bouwmans te Westdorpe en H. M. Karstel te Zuiddorpe. Tot lid van de Kamer van koop handel is bij herstemming gekozen de heer H. W. R. Kramer, met 89 van de 173 stemmen. De heeren C. Ribbens en J. Jurry verkregen respectievelijk 67 en 10 stemmen. Te Stoppeldijk heeft men bij een landbouwer des nachts de zoogenaamde bakkeet, staande bij het woonhuis, ge heel leeg gestolen. Zelfs tabak en pijpen werden mede genomen. Van dader of daders geen spoor. Bij bevelschrift der Arrondisse ment» Rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met bevel tot gevangenhouding en instructie tegen D. v. G.. voerman, wonende te St. Jansteen. thans gedetineerd te Middel burg, als verdacht van frauduleuze handeling in zake faillissement. Naar aanleiding van het bekende uitbreidingsplan der IJ zendijktche stoom trammaatschappij vergaderden Woensdag te Neuzen een aantal ingezetenen uit die gemeente, Hoek en Zaamslag en vormden zich tot een comité, met het doel een verzoek te richten tot Ged. Staten om de tot standkoming van de uitbreiding in het belang van Zeeuwsch- Vlaanderen te willen bevorderen, maar bij het verleenen van geldelijken steun aan het plan daaraan zoodanige voor waarden te verbinden, dat de geheele lijn "moet worden gelegd, daar alleen in dat geval op afdoende wijze in de behoefte van het locaal verkeer zal worden voorzien. In verband met de aansluiting aan den provincialen stoombootdienst en de verbindingen te water met Holland en het buitenland, was men van meening dat de lijn Philippine—HoekNeuzen Zaamslag als een onafscheidelijk deel van het uitbreidingsplan moeten worden verzekerd. M. Ct. Bij beschikking van den minister van Binnenlandsche Zaken is goedge vonden, dat de commissie in 1909 belast met het afnemen der examens ter verkrijging van de akte van bekwaam heid, bedoeld in art. 77a der onderwijs wet voor de arrondissementen in Zee land zitting; zal houden te Middelburg. In die commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter de schoolopziener in het district Goes tot leden de schoolopzieners in het district Middelburg en de arrondisse menten 's Gravenhage I, Tholen, Zierik- zee en Middelburg tot leden-plaatsvervangers de school opzieners in de arrondissementen Goes, Hulst, Neuzen en Vlissingen. PREDIKBEURTEN TE AXEL Donderdag 25 Februari 1909. (BIDDAG VOOR HET GEWAS.) Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. R. Hamming, Nam. 2 ure Ds. R. Hamming, (van Zaamslag.) 's Av. 6 uur Ds. J. 'D. Wielenga (van Middelburg.) Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d Kamp. Nam. 2 ure Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat.) Voorm. 9 ure Ds. A. Janse, Nam. 2 ure Ds. A. Janse, (van Ter Neuzen, j Prins Hendrik heeft Vrijdag j.l. bij zijn bezoek aan Hoek van Holland ook hotel America bezocht en bracht daarna een bezoek aan dr. Diamant. Boven dien vertoefde hij nog eenige oogen- blikken op het kerkhof bij het graf van de llachtofifers der Berlin. Luitenant ter zee baron van Asbeck vergezelde den Prins. In den laatsten tijd verschijnen in verschillende nieuwsbladen z.g. hu- welijksadvertentiën, waarbij reflectee renden worden verzocht hunne brieven onder een zeker nummer te zenden aan het bureau van het blad. Men ontvangt dan in den regel antwoord van het huwelijksbureau van Dolder Co.. Van der Vennestraat te 's Graven hage, dat zijne bemiddeling aanbiedt voor het te sluiten huwelijk. Dé hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage die reeds vroeger voor de praktijken van deze firma waar schuwde, meent andermaal belangheb benden te moeten aanraden bij onder handelingen met die firma de noodige voorzichtigheid te betrachten, vooral waar meestal wordt gevraagd storting vooraf van een som voor te maken onkosten. (Avp.) Bij het verrichten van werkzaam heden in het ruim van een stoomschip, liggende aan de IJkade te Amsterdam, kreeg een werkman een baal kapok, welke uit de strop schoot, op het hoofd. Inwendig gekneusd is de man in het O. L. V. Gasthuis opgenomen. Een ongeveer 5-jarig zoontje van den arbeider L. Westerbeek te Busselte Dr., vermaakte zich op het ijs van een sloot achter de woning zijner ouders. Hij zakte er door en verdronk. Een buurmeisje van ongeveer 10 jaar was bij hem en bleef versuft op den wal staan kijken, zonder te helpen of de op een paar meters afstand wonende ouders te waarschuwen. Men vond de kleine met de handjes nog aan den rand van het ijs- Te Zaandam is een 17-jarige dienstbode bij het schoonmaken der ruiten door een glasruit der veranda naar beneden gestort. Uitwendig be kwam zij heel weinig letsel, doch waar schijnlijk bekwam zij ernstige inwendi ge beleedigingen. Ook de hersenen schijnen aangedaan, want na terugkeer van het bewustzijn bleek, dat zij zich totaal niets herinnerde. Te Grave is door de marechaussee de hulpbrievenbesteller H. M. A. v. d. W. wegens vervalsching van postwissels gearresteerd. Te Schiedam had een 22-jarige glasblazer de aardigheid om niet minder dan 40 boterhammen op te eten en goot daarop 2 flesschen bier. De gevolgen van deze overdaad bleven niet uit kort daarop is hij overleden. In den nacht van Zaterdag- op Zondag ontstond op de Oude fleeren- gracht te Leiden geschil tusschen twee personen, die even te voren in eikaars gezelschap een herberg hadden ver laten, over het niet voldoen aan het verzoek om een sigaar. De twist hier over nam spoedig zulk een omvang dat de 32-jarige J. B., een gehuwd man en vader van acht kinderen, een zak mes trok en den 21-jarigen J. A. daar mede een steek in het onderlijf toe bracht. Hevig bloedende werd de ge wonde naar een nabijgelegen politie posthuis gebracht, waar weldra genees kundige hulp werd verleend. De geneesheer achtte opneming van den gestokene, wiens toestand zich zorgelijk deed aanzien, in het Acade misch Ziekenhuis noodzakelijk. De dader werd in arrest gesteld. Beide mannen zijn goede bekenden van de politie. Te Zeelst bij Eindhoven geleidde een schaapherder in gezelschap van zijn patroon een kudde schapen naar huis Plotseling sprong de hond, die bij dl kudde behoorde, tegen den herder oJ waardoor deze wankelde en in eel sloot viel. Men haalde hem spoedig o| het droge, doch de man bleek dood 1 zijn. De herder had door den val zijl hals gebroken. Op de De Wittenkade teAmstei dam werd een 6-jarig meisje overrede! door een bestelwagen der H. IJ. S. M Nadat door een geneesheer de eerst] hulp was verleend, is het kind naJ het Binnengasthuis vervoerd en aldau opgenomen. Toen jhr. Van de Br., te Dijken hoek, onder Holten (O.) zich op een dê| vrij hooge hooizolders zijner nieuw] boerderij bevond, stortte hij plotseïinl naar beneden door eene opening, dl zich daarin bevond en die hij niet hal opgemerkt, doordat ze met hooi wa| gevuld. Overbrenging naar hetziekem huis te Deventer werd wenschelijk gel oordeeld. Gistermiddag is het 21/2-janjj dochtertje van den landbouwer v. d. H| in een sloot in het Oudeland, onder dj gemeente Ouderkerk a/d IJssel ven dronken. Een ijverige postbode. De feest» lijkheid ter gelegenheid van de jaan markt had te Laren nog een eigen) aardig slot, waarbij een waarnemen] postbode zich door grooten dienstijvel onderscheidde. Deze werd namelijl wegens baldadigheid in het cachot geza en zooals dat meer gebeurt onder prottq hier echter voornamelijk omdat hij de] morgens vroeg weer voor den postdieni op 't pad moest. Daar goede raad duur was, heeft hl besloten zich een uitweg te banen e] heeft hij den muur boven een kozij] weten los te werken en uit te breken Door de ontstane opening wist hij a ontsnappenen toen de veldwachta hem 's morgens uit zijn kerker wild] verlossen, was de vogel gevlogen e] was hij allang weer druk bezig ma het bezorgen van brieven en courante» ook zelfs bij den veldwachter aan hui] Even beneden Tiel heeft ZaterdJ op het schip Mannheim 44 een brutal] inbraak plaats gehad. De zegels wer den verbroken en uit het ruim naasj het vooronder 7 balen koffie ontvreeml Dit heeft men kunnen vaststellen echter meent men, dat ook andeil waar medegenomen is. De verklarin gen van de twee knechts spreken el kander tegen. De schipper van eej ander schip der sleep heeft tegen 2 uul gerucht gehoord. Te Speulde gemeente Ermelo ij de boerenhofstede van de wed. G. Nil hofif door onbekende oorzaak afgebrand Alles was verzekerd. Tijdens den brand kwamen bij den in de nabijhei] wonenden 80-jarigen landbouwer Papen wiens huisgenooten allen naar den brand waren en die dus alleen thuis waa) een paar gemaskerde personen binnem Ze mishandelden den ouden man zeel ernstig en ontstalen hem 60, aan zilvergeld. Later werd de landbouwej bewusteloos op den grond gevonden] Hoewel er nog geen bewijzen zijn) wordt het niet onmogelijk geacht, da] de gemaskerden vooraf de hofstede in brand hebben gestoken in de verwachj ting dat de oude Paper, van wien bel kend is dat hij veel geld heeft, daa wel alleen zou thuisblijven. Oplichting. In het begin van dil jaar vervoegde zich ten huize vaneen familie te Utrecht een welbespraakte! eenigszins gedistingeerde dame, die mevrouw te spreken vroeg. Dadelijk werd zy toegelaten en haar gevraagd wat de redenen van haar bezoek waren. De dame deelde haar mede, dat zij fabrikantsweduwe wa», dat die fabrikant haar bruidsschat, groot, f 15,000, in zaken had verloren en dat zij na diens dood zelf met, kunstnaald werk den kost voor zich en haar twee kinderen moest verdienen.

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2