ïo. 92. Woensdag 21 Februari 1909. 24e Jaarg Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeu wsch-VI aan der en. F. Dl EL EM A Buitenland. FEUILLETON. ai DU blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor Bblgië 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeö regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De crisis in liet Oosten. Er heerscht in vele kringen in de inau-monarchie ongerustheid over de innen der regeering. Men maakt h vooral ongerust over de jongste ■klaring van den Hongaarschen mi ter-president, bij de indiening van wet op het rekrutencontingent in Huis van Afgevaardigden, dat de itenlandsche toestand onzeker was. n verschillende zijden wordt echter opmerking gemaakt, dat men die orden niet al te zwaar moet opvatten, ar ze meer bedoeld waren als een jument om een vlotte behandeling n het ontwerp te bewerken dan wel een bedekte toespeling op plannen een expeditie. Er wordt verder de druk op gelegd, dat het aantal re nten, dat wordt gevraagd, thans niet hoeft te worden opgeroepen. Men eft zich ook ongerust gemaakt naar lileiding van de geruchten over een handen zijnde mobilisatie van het rende legerkorps en plannen tot Benroeping der delegaties in buiten- wone zitting tot het goedkeuren van oote aanvullingskredieten voor mili- ire doeleinden. In verband met deze Fuchten zijn er Vrijdag twee half- nbtelijke communiqué's verschenen geruststelling van het publiek. In t eene wordt verzekerd, dat er geen rake is van een ophanden zijnde ftvalsdaad van de Donau-monarchie jen Servië. In het andeie wordt zegd, dat het zevende korps alleen Zeg mij eerst, Marra,* vervolgde istaaf, hoe gij hier zijt gekomen. Maar k zitten, dan kunnen wij vertrouwelij- kr spreken.* »Dat wij, niet lang nadat het gebeurd as, het schandelijk verraad van den senschen koning vernamen, zal u wel et verwonderen, als ik u zeg, dat de ding daarvan spoedig in 't gansche ad bekend was. Terstond vatte ik 't i op om naar Denemarken, te gaan u, indien 'tmogelijk was, te verlos- Tevergeefs trachtte mijne groot- oeder mij van dat plan af te houden zij zag, dat er toch niets aan te was, en dat mijn besluit vast and, gaf zij mij deze kleeding en pen' lidel met geld en liet mij trekken. zal u niet verhalen, hoe ik hier in |tland aankwam. En waarom begaaft gij u naar Jui- d en niet naar Seeland daar gij :h moest denkeu, dat men mij te Ko- phagen gevangen hield en met koLdt ümoeden, dat ik op 'tslot van mijnen set' werd bewaakt.* Ik was 'te weten gekomen, dat in 't oorden van Jutland een bloedverwant met 't oog op legeroefeningen versterkt wordt. De Temps houdt een warm pleidooi voor een vriendschappelijke tusschen- komst te Belgrado en te Weenen. Frankrijk, Engeland en Duitsehland moesten dien stap doen. Thans is daar het oogenblik gunstig voor. De Ma- rokko-overeenkomst tusschen Duitsch- 1 nd en Frankrijk eenerzijds en het bezoek van koning Eduard te Berlijn anderzijds hebben een gunstige atmos feer geschapen. Pichon, Grey en Bülow fyebbea thans de gelegenheid om een mooi succes te behalen door. de Do nau-monarchie en Servië tot elkaar te brengen. FRANKRIJK. Mevrouw Steinheil heeft Vrijdag zes uren het verhoor ondergaan van rechte! André. Zij moet zich ui t groote energie tegen den rechter verdedigd hebben. Het onderhoud liep o..a. over de vraag, ot er bij de Steinheil's geld gestolen is in den nacht van 30 op 31 Mei. Mevrouw riteinheil zegt, dat er 30 Mei 7500 frank was en dat de dieven en moordenaars die hebben meegenomen rechter André rekent haar voor dat er geen geld in huis is geweest en ook geen geld gestolen is. Dat geld, zegt mevrouw Steinheil, whs voor een deel gemaakt door den verkoop van schil derijen, voor een deel had mevrouw Japy het geschonken. De rechter bracht daar tegen in, dat, zoo die som er al een oogenblik geweest was, zij toch dubbel en dwars noodig is geweest voor het afdoen van dringende schulden. Me- van u woonde, Baner genaamd zelfs wist ik, dat hij het kasteel Kallo in eigendom bezat. Ik besloot dus, mij het eerst naar hem te begeven en zijne hulp en medewerking in te roepen tot uwe bevrijding.* »En hebt gij dat gedaan viel Gus- taaf haar in de rede. >Dan....« »Luister slechts,* hernam Marra. »Ik kwam na lang zwerven in den omtrek van 't kasteel en sprak een landman aan, om eenige berichten in te winneu aaugaande den bewoner van 't kasteel, ten einde zoo doende te weten te komen, in hoeverre ik kans had om te slagen. De man stond mij vriendelijk te woord en verhaalde mij, dat er sede'it eenige maanden een vreemde gast op't kasteel zich bevond, een Zweedsch edelman, die te Kopenhagen gevangen had gezeten en- dien Baner moest bewaken, daar hij er den Koning eene groote somme gelds voor verpand en zelfs zijn woord als edelman gegeven had, dat hij op herd zou passen. Den naam van dien edel man wist hij niet. Ik bracht uwe bloed verwantschap tot den heer van dit slot overeen met -het verblijf van lien onbe- Keo'ieo e lelinan, eu 't vam' mij meer l.Vi waars lijolyk voo\ i it de gevangene op 'tslot Kallo niem i i.l i i Iers was dan de man dien ik zoo it, tan Gustaaf Erikson.* »Eu wat dëedt gij nu Ik nam ,eeu kort besluit. Ik verhuurde vrouw Steinheil ontkende de juistheid van de opgaven des rechters en beriep zich bovendien op het paarlensnoer dat in de bank van leening was ge bracht. Maar rechter André maakte haar opmerkzaam op den datum dat dit snoer was beleend. Die valt in 1902 of 1903. Onmogelijk dat het geld, zooveel jaren geleden van de bank van leening ontvangen, nog aanwezig zou zijn in 1908. Over een heerenhandschoen, gevon den 31 Mei bij het lijk van Steinheil, hebben André en mevrouw Steinheil ook vau gedachten gewisseld. Vroeger beeft mevrouw Steinheil gezegd, dat zij bij sommige huiselijke bezigheden wel eens oude handschoenen aan had, maar deze handschoen is geen oude werk handschoen van haar geweest. De instructie heeft uitgevonden, dat de handschoen afkomstig is van een der beschermheeren van mevrouw Steinheil. Mevrouw Steinheil weet er verder niet van. De handschoen is zeker door de inbrekers achtergelaten, veronderstelt zij. Mevrouw Steinheil moet er vermoeid uitgezien hebben. ENGELAND. Het vlot nog maar niet met het vlieg toestel van het Engelsche leger. Don derdag is het te Aldershot opnieuw gewogen en te zwaar bevonden. Eerst liet Cody, de luchtschipper, zijn toestel over den grond loopen, waarbij de wielen dieper en dieper in den drassigen grond drongen, tot het zich vastwerkte. Toen een troep soldaten het uit de mij als keukenjongen op het slot, het welk mij terstond gelukte, daar ik den hofmeester scheen te bevallen.* *Eu hoe lang zijt gij reeds hier »Eerst sedert eene maand. Spoe dig wist ik, dat gij het waart dien de heer Baner uit den Kopenhakgschen ker ker had doen ontslaan, eu, al had ik dat ook niet uit hunnen mond verno- meu menigmaal heb ik u gezieq, zon- dei dat gij mij bamerktet. Ik heb uwe droefgeestigheid gadegeslagen, ik zag het, dat gij kwijndet als de vogel in zijne kooi, als de arend die, in ketenen ge slagen, naar zijn dierbaar vaderland en de vrije lucht op de bergen verlangt.. En 't heeft mij moeite gekost, mij zelf niét te verraden. Toch is 't mij gelukt. Dau Deenen- héb ik vertrouwen inge boezemd door op uw volk te smalen ik moest dat doen, indien ik u wilde redden »Maar hoe wilt gij dat doen, Marra? Ik ben hier een gevangene op vertrou wen. Dat vertrjuwen kan ik niet schenden.* »Gij'een gevangene, heer! Ik meen- :de, dat eeu gijzelaar slechts dan ge- vangen man was, als het verdrag dat men had aangegaan door de zijnen was geschonden. Gij hebt toch uw woord van eer niet gegeven om hier te blijven *Gij hiebt gelijk, Marra. Geen eerlijk -mau kan mij met eenigeu grond bewij- modder had getrokken, besloot Cody >het in de hoogte te beproeven. Het voorscherm werd opgebogen, en het toestel verliet inderdaad den vasten wal. Over een afstand van een honderd meter spoedde het zich even boven de aarde voort, toen dook het, als des Schoolmeester's bezopen snip, omlaag en stond weer op zijn wielen, maar op een verbogen wiel en een ander met een gebarsten luchtband. Daarmede liep de proef af. Het bericht over het Engelsche leger-vliegtuig, dat weldra alle andere zou overtreffen, is blijk baar van een fiauwen grappenmaker afkomstig. BELGIË. Het plan vras, dat er in Februari een vergadering zou plaats hebben in den Haag van de Nederlandsch-Belgische toenaderingscommissie. Die vergade- ring is uitgesteld tot eind Maart of begin April. AMERIKA. De Engelsche bladen publiceeren een bericht uit New York, naar luid waar van alle voorbereidende maatregelen voor een luchtvaartdienst tusschen New York en Boston zijn getroffen. De dienst zal 1 Mei a.s. worden geopend. Reeds zijn de terreinen voor de eind stations in beide steden aangekocht. Langs de 200 Eng. mijl lange route Boston-New York worden stopplaatsen aangelegd. Men rekent er op, in nor male omstandigheden den afstand in zes uur te kunnen afleggen. Morse, de veroordeelde New Yorksche bankier, wien zonderlingerwijs was toe zen, dat ik een gevangene ben, maar een gijzelaar, met de andere goede heeren, mijne medebroeders gekomen tot den koning van Denemarken, volgens zijnen wensch, naar zijnen eed en zijne belofte, brief en zegel, dat wij zonder gevaar en hindernis terug zouden komen bij onzen heer, den rijksbestuurder Sten Sture. Laat er niemand opkomen, die mij rechterlijk en in waarheid kan be wijzen bij welk gevecht men mij ge vangen nam, en wie het waren die ons aanvielen. Daarom betaamt het Diet ons gevangenen te noemen, maar over vallenen, verrasten, bedrogenen. Want met welk recht kan hij een gevangen man zijn, die nooit een kerker verdiend heeft, dien noch verplichting, noch wet, noch recht in de gevangenis heeft ge bracht. Ook heb ik hem volstrekt mijn woord niet verpand.* »Goddank,« zeide Marra. »Dan wil ik u redden.* »Maar hoe Hoe wilt gij mij, 's konings gevangene, al is het dan ook tegen recht en wet, uit het midden van Denemarken voeren »Laat dat aan mij over, Gustaaf. Ik weet, tot welke hooge bestemming de Groote Geest daarboven u heeft uitver koren....* »Gij gelooft nog aan eene voorspelling, die. »Die zal vervuld worden, heer f* zeide Marra. »En 't vertrouwen op die ver-

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1