Rechtszaken. Gemengd Nieuws. r ■pr har Curasao en Venezuela verboden wai, ingetrokken. De regeering van Gomez heeft, door dezen maatregel in te trekken, alweer een stap op den weg der verzoening gedaan. Een der eischen, door onze regeering aan Venezuela gesteld was, vrijheid van scheepvaart op de havens van Venezuela voor alle Nederlandsche schepen. ,Het is thans weder toegestaan, schrijft de Amigoe, dat Cura^aonaars op de schepen, liggende in de Venezo- laansche havens, mede helpen bij het lossen en laden. Zoo langzamerhand komt alles terecht. De Cur. Cour. berichtte in een extra nummer, dat Nederland het protocol van 1894 weder bindend heeft verklaard. De grondslag, waarop de vriendschap pelijke betrekkingen tusschen Holland en Venezuela moeten steunen, is daar door weder gelegd. Men kan nu samen gaan verder bouwen. Het Venezolaansche volk weet niet, hoe zijn dankbaarheid jegens Nederland te uiten. Aan Nederland's krachtdadig optreden wordt het vooral toegeschre ven, dat de omstandigheden zoo gunstig konden samenloopen tot verwerping van tyran Castro, den schrik der Vene- zolanen, den lastpost der mogendheden. Toen de Prim Mauntvan de K. W. I. M. de Venezolaansche havens weder aandeed, was de vreugde overal uit bundig en overal werden de Hollanders ontvangen en geëerd als de beste vrienden en trouwste bondgenooten. De scheepvaart naar Maracaibo en vice-versa is weder in vollen gang. De Corazon de Maria vertrok met 30 arbeiders daarheen. Al menig blokje hout werd voor door voer aangebracht, aan hoedenstroo en suiker vooreerst geen gebrek." Een eigenaardige kijk op de groot spraak van Castro geeft het volgend bericht van een der Venez. bladen Castro meende met zijn groote kanonnen de Europeesche mogendheden in bedwang te kunnen houden. Maar wat is nu geschied Toen de haven van La Guayra door een Amerikaansch oorlogsschip werd gesalueerd, zou het fort Viga antwoor den en „pst" zei het eerste kanon, „pst" het tweede en zoo vervolgens alle geen enkel kanon kon vuur geven. Het Venezolaansche oorlogsschip Zamo- ra moest toen de honneurs maar waar- behoorden die gelaatstrekken toch wel aan eenige meerdere jaren. Hij was beeldschoon, te schoon voor een' knaap, ondanks den donkeren tint zijner huid, die eene oostersche afkomst scheen aan te duiden, hoewel de vorm van gezicht, vau neus en lippen dat geenszins deed vermoeden. Zorgvuldig sloot hij de deur, schoof er de grendels voor «en trad naar Gustaaf. Deze sloeg de rechterhand aan zijne linkerzijde, ter plaatse waar vroeger 't gevest van zijn' degen zich bevondter stond echter liet hij die hand mismoedig vallen, 't gemis van zijn wapen herin nerde hem zoo smartelijk en gevoelig dat hij een gevangene was. 't Was trou wens de eerste maal niet, dat hij die plaats ledig vond en dat hem 't hart daarbij bloedde. Menigmaal had hij, als hij bij zijnen gastheer aan tafel zat en de smalende woorden der Deensche edel lieden moest aanhooreD, de hand daar geslagen, doch om te beseffen, dat men hem ongestraft kon bèleedigen en hij 't vermogen niet bezat om die beleedi- ging met de punt van den degen te wreken. Een medelijdende glimlach vertoonde zich op de trekken van den knaap, toen hij de beweging van den gevangene zag en met ongemeene scherpzinnigheid scheen te begrijpen, wat er iu de ziel van Gustaaf omging. Hij naderde hem, haalde een muntstuk dat aan een liut nemen en zijn kanonnetjes afschieten. Het blad besluit „Zóó zijn alle gaven ons door Castro achtergelaten. Leugen, leugsn en nog eens leugen." AXEL, 19 FebiTuari 1909. Met ingang van 1 Mei aanst. zullen de uren van openstelling en sluiting van het post- en telegraafkantoor alhier, in wettelijken tijd, 10 minuten later worden gesteld. Woensdag slaagde voor de akte nuttige handwerken o. m. mej. E. A. Lansen te Ter Neuzen. Prov. blad no. 27 bevat eene cir culaire van den Commissaris der Ko ningin in Zeeland, betreffende den toe stand der bezoldigde gemeenteveld wachters. Daarin wordt er op gewezen dat de bezoldiging in enkele gemeenten vol strekt te laag te noemen is, terwijl maar al te vaak in de opdracht van bijbe trekkingen of bedieningen een middel wordt gezocht om deze beambten een behoorlijk bestaan te verzekeren, waar- dooi de voor een goede waarneming van den dienst onmisbare onafhankelijk heid wordt bedreigd. Den burgemeesters wordt verzocht deze aangelegenheid ter hand te nemen. Overal waar de bezoldiging, vermeer derd met de emolumenten, het bedrag van 600 niet te boven gaat, behoort van den burgemeester het initiatief uit te gaan tot een ernstige poging tot verhooging. Verder komt het den Commissaris wenschelijk voor, dat de verbetering der positie van de veldwachters geleide lijk ook in deze richting worde gezocht, dat meer en meer bijbetrekkingen ver vallen en de jaarwedde evenredig ver hoogd wordt. Het is thans zeker dat Prins Hen drik het voornemen heeft Dinsdag 23 Maart a. s. de De Ruijterschool te openen. De Prins zal hiertoe tegen den middag te Vlissingen aankomen en nog den zelfden dag naar de residentie terug- keeren. In de week van 10 tot en met 16 Februari 1909 zijn in Zeeland voor gekomen 2 gevallen van typhus en febris typhoïdea te Rilland-Bath17 van roodvonk, waarvan 2 te Aarden burg, 1 te St. Annaland, 1 te Axel, 1 te Hoek, 1 te Koudekerke, 1 te St. om zijnen hals hing, uit zijne borst te voorschijn, hield het Gustaaf voor, en zeide fluisterend, met liefelijke stem »Gustaaf Erikson I Kent gij dat muntstuk »MarraGijriep de gevangene verrast uit. Marra, want zij was het, legde den vinger op den mond. »Sluit dat venster, Gustaaf,* zeide zij. »Wij moeten spreken, zonder beluisterd te kunnen worden.* Gustaaf deed wat zij zeide. »Zijt gij werkelijk Marra,* vraagde hij, »of zijt gij misschien Marra's broeder »Ik ben Marra zelf,* antwoordde het meisje. »En dan in dit gewaad, onder deze vermomming >Om u te verlossen, Gustaaf.* »En gij hebt u hier gewaagdAls men u ontdekte....* »Dan zouden zij de heidin als eene spion ophaqgen, zooals zij 't haar vader hebben gedaan,* antwoordde Marra kalm. ».En zou de verachte heidin juichen, omdat zij zou mogen sterven voor hem die haar 't leven gered heeft. Doch neen,* vervolgde zij min of meer treu rig. »Dan zou zij weeneu, omdat haar dood den geliefde niet zou geholpen hebben, wien zij hare beste krachten, wien zij haar geheel* leveu wilde wijdeD. Doch ter zake.* Wordt vervolgd.) Maartensdijk, 2 te Rilland-Bath, 7 te Vlissingen en 1 te Zuiddorpe9 van diphtheritis, waarvan 1 te St. Annaland, 1 te St. Jansteen, 1 te Oud-Vossemeer, 1 tè Stavenisse, 1 te Stoppeldijk, 1 te Tholen, 1 te Vlissingen, 1 te Zaamslag en l te Zierikzee. Gedurende de maand Januari 1909 zijn in Zeeland geen gevallen van besmettelijke veeziekten voorgekomen PREÜIKBEURTEN TE AXEL Zondag 21 Februari 1909. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Leeskerk. Leeskerk. Kerk B. Ds. R. v. d. Kamp. Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat.) .Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 19 Februari 1909. P. G. V., 25 j., polderwerker te Hon tenisse, thans in hechtenis te Middel burg, is wegens brandstichting veroor deeld tot 9 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarresttegen hem was door het O. M. l^jaar gevang, geëischt. P. J. D., 50 j., kleermaker te Beveren Waes (België), thans gedetineerd te Middelburg, is wegens bedelarij en wederspannigheid veroordeeld tot 3 dagen hechtenis en 3 weken gevange nisstraf. R. H., 23 j., bootsman te Ter Neuzen, is wegens wederspannigheid veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. C. L. v. W., 33 j., koopman te Stop peldijk, is wegens beleediging ambte naar veroordeeld tot 10 boete subs. 10 dagen hecht. P. A. d'H., 39 j., werkman teBosch- kapelle, is, beklaagd van huisvrede breuk, vrijgesproken. jongens J.l. Zaterdagna middag liep het zoontje van den heer De Groot te Naarden over het onbe- trouwde ijs van de diepe buitenvesting gracht aldaar. Plotseling zakte hij er door en ofschoon er menschen genoeg in de nabijheid stonden, kon of durfde niemand een hand tot redding uitsteken. Daar kwamen Marius, Ferdinand en Frans Vernimmen aan, resp, 11, 12 en 16 jaar oud, met de schaatsen in de hand naar buis terugkeerende. Onmid dellijk werden de overjassen uitgetrok ken en begaven zij zich op het broze ijs tot dicht bij den drenkeling, die reeds een paar malen geheel onder water verdwenen was. Deze was echter te verkleumd om de jasmouw vast te houden. Plotseling zakte ook Marius door het ijs, doch bijna op hetzelfde oogenblik greep Frans zijn broertje en wist hem uit het gat te trekken. „Ik ben nu toch nat," zei de dappere Marius, ging plat op het ijs liggen en greep met de rechterhand den drenke ling vast. toen deze weder boven kwam, en hield met de andere hand de jas vast die Frans weder in de hand hield enz. Het gelukte den kranigen jongens den drenkeling zoo van een wissen dood te redden. Toen Marius thuis kwam en moeder hem onderhield over de roekelooze wijze, waarop hij zijn jeugdig leven gewaagd had, antwoordde hij:„Moe ik kon het heusch niet laten. Hij zag mij toch zoo smeekend aan, maar mijn schaatsen ben ik er bij kwijt geraakt, als u daar maar niet boos over is. Hbld Omtrent den sluipmoord te Ape doorn wordt nog medegedeeld dat dl aangehouden knecht met zijn patroo onaangenaamheden gehad heeft en he] tegen 15 Februari de 'dienst was opgij zegd. Bij de politie stond de knecl niet goed aangeschreven, omdat h| indertijd betrokken was bij een vechl partij, waarbij het mes gebruikt werd Op de kamer, waar de vermoonl te bed lag, was een zakje met gel] voor het grijpen. Er waren geen spore] van braak, zoodat al dadelijk een ernsti] vermoeden op den knecht viel, waarofl men hem terstond arresteerde. Een schouwburgbrand. Te Acapulco een stad in Mexid heeft een afschuwelijke ramp p Ter eere van den gouverneur van den Staat Guerrero werd een schouw burgvoorstelling gegeven, waarbij dj oudste en rijkste families tegenwoordi] waren. Naar men schrijft moeten eel 300-tal menschen verbrand, vertrap] gestikt en doodgedrukt zijn. Het is te verwonderen, dat de rami nog niet veel meer slachtoffers heeft gemaakt, want er waren over de ïooüj personen in de zaal, toen de brand uitbraken het houten gebouw had maar drie nauwe uitgangen, wilkl alras door de vluchtende menigte warea verstopt. Ook de overal in de zaa| aangebrachte versieringen bevorderde! de snelle verspreiding der vlammen] Zooals bij zoo talrijke brandeD van den laatsten tijd, is ook hier het vlamvatten van een film der kinematograaf de aan- leidende oorzaak geweest. Behalve de schouwburg en het telel graafkantoor zijn nog verscheiden openJ bare gebouwen verbrand, w. o. hel postkantoor en het douane-gebouw. Echter konden alleregeeringsbescheidea en verder de aangeteekende stukken en postpakketten worden gered. De plaatselijke autoriteiten hebben Maandag groote kuilen laten graven, waarin de lijken, die te deerlijk waren gehavend en verkoold om nog te kunnen worden herkend, werden neergelegd. De aap als dief. Sedert eenige dagen werd er in de groote magazijnen van Parijs een man opgemerkt, die maar! rondslenterde zonder iets te koopen. Waar hij voorbijgekomen was daar' werden telkens voorwerpen van de uitstallingen vermist. Nu zijn er in de groote Parysche magazijnen altijd in specteurs van politie, die op dieven loeren. Maar dezen verdachten slen teraar hadden zij maar niet kunnen betrappen. Twee inspecteurs van den veiligheidsdienst werden bepaaldelijk belast met het bespieden van dat indi vidu. Dinsdagmiddag hebben deze in specteurs het raadsel ontdekt. Zij zagen in een der magazijnen aan den rechter Seine-oever een man, die voor alle kijk tafels even bleef staan, en dan weer doorliep. Bij de juweelkasten sprak hij een bediende aan en vroeg naar de prijzen van verschillende kostbaarhe den. De inspecteurs hielden de oogen niet van hem af. En daar op eens zien zij uit den zak van 's mans overjai het kopje en armpje van een aap te voorschijn komen. De apenhand deed een greep in de halfopen vitrine en in een oogwenk was de heele verschijning weer in de zak verdwenen. De be diende, druk in gesprek met den be zoeker, merkte er niets van. De be zoeker, die aan de bewegingen in zijn zak gevoeld had, dat zijn kameraadje zijn slag geslagen had, bedankte den bediend* beleefd voor de inlichtingen, en liep door. De inspecteurs vonden het geval te mooi om dadelijk in te grypen en lieten hun prooi doorloopen. Voor de afdeeling kantwerken bleef hy opnieuw staan, liet zich prachtige kan ten uitpakken. Weer kwam het apen- handje te voorschijn en een rolletje kant verdween in den overjaszak. Daarop gingen de inspecteurs naar den bezoeker toe en verzochten hein, mee te gaan. Buiten de deur, op straat, nam aapj danl D we nog brac te z S< had Viol huu ged vrei de dat van Rus op wai leid drie kno Seil lam te cyf con zijd te 1 I een kal spr me vui wa De doe dat gej Hij- De In vai om gel c stil daf hee Jos Wt we Ooi hy hei Ari ov< rek bei de vei rei me de he Da So; Mi T« da lijl coi he loc te da rei bo kw

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2