Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Een Regentschap. Naar men uit 's Gravenhage meldt, zijn in den laatsten tijd maatregelen in voorbereiding om, met het oog op de blijde verwachting der Koningin, einde Maart of begin April, een toe stand te doen intreden, tengevolge waarvan de Koningin tijdelijk de regeer- taak zal neerleggen. Men zal die alsdan door een Regent schap laten waarnemen totdat H. M. weer in staat zal zijn het bewind te hervatten. Deze mededeeling is de aankondiging der toepassing van art. 33 der Grond wet, dat het waarnemen van het Ko ninklijk gezag opdaagt aan een regent „ingeval de Koning buiten staat geraakt de regeering waar te nemen. Nader wordt in verband met dit be richt van goeder hand medegedeeld dat voor het oogenblik dergelijke maat regelen nog niet in overweging zijn. Tevens wordt gemeld dat de gezond heidstoestand van H. M. de Koningin zeer gunstig is. EERSTE KAMER. In de gisteren gehouden zitting is de begrooting van Waterstaat aangenomen. Alvorens had een debat plaats, waar bij hoofdzakelijk locale belangen ter sprake kwamen. Door den heer Hovy werd een pleidooi geleverd om Zeeuwsch-Vlaanderen door bevordering van tramverbindingen uit zijn isolement te verheffen en de haven toestanden te Neuzen te verbeteren. De regeering wil ook de tramver bindingen in Zeeuwsch-Vlaanderen be vorderen, als er maar eerst overeen stemming is omtrent de plannen en de provincie Zeeland eene bijdrage toezegt. Ook wil de regeering bevorderen ver betering van den toestand te Neuzen, volgens het gewijzigd oud plan, dat op f610.000 i« geraamd, daarbij niet te veel lettende op locale meeningsver- schillen. Bij de behandeling van de begrooting van landbouw bepleitte de heer Welt instelling van hooger landbouwonder wijs. De heer Van der Feltz drong aan op spoedige, betere regeling der risico-over dracht bij de ongevallenverzekering. De heer Laan critiseerde de hooge administratiekosten van de Rijksverze keringsbank. AXEL, 12 Februari 1909 Van bevoegde zijde is ons medege deeld, dat het Dames-Comité voor de inzameling van giften voor het bekende doel, 123,50 heeft bijeengebracht. Na aftrek van enkele onvermijdelijke kosten zal dit bedrag aan het Zeeuwsch Comité worden opgezonden. Een woord van dank aan de Dames alhier voor hare moeite is zeker op zijn plaats. Gisterenavond werd bij den heer P. Koole alhier eene vergadering ge houden van oud-leerlingen van land- bouw-cursussen. Na lange bespreking werd besloten een getuigschrift uit te reiken aan die genen, welke blijk geven met goed ge volg deel te hebben genomen aan den meetcursus, die van deze vereeniging uitgaat. Na afwerking der agenda gaf de heer M. W. Koster, landb. alhier eene lezing over de geschiedenis der paardenfok kerij. Na een korte beschouwing over het paard als huisdier, besprak hij het geraamte, de spijsverteringsorganen en den uitwendigen bouw. Beginnend bij het paard als wild dier, liet hij verschillende perioden volgen, waarbij bleek, dat met de veredeling van het dier ook de waarde steeg. Zoo kwam spr. tot onze tegenwoor dige paarden en eindigde met den wensch een volgende gelegenheid over de paardenrassen te mogen spreken. Woensdag werd onze gemeente bezocht door den Rech ter-Commissaris mr. J. H van Bel uit Middelburg, ver gezeld van een ambtenaar, teneinde tegenwoordig te zijn bij een plaatselijk onderzoek ingesteld door den Rechter van instructie Loudon uit Gent, die vergezeld van een Belgischen landme ter alhier aan den Vaartdijk altijd nog in verband met den aldaar gepleegden diefstal met inbraak, sommige afstan den kwam meten en het terrein op nemen. Ook werden daar nog een paar personen gehoord. De daders van dezen diefstal zijn bekend en daar de hoofdschuldige, A. de Brauwer, evenals de andeie schul digen een Belg is, wordt deze zaak in België behandeld. Nu was de tegen woordigheid van den Middelburgschen justitie-ambtenaar noodig, omdat de Bel gische justitie anders in Nederland niet mag optreden. Blijkens Prov. blad no. 23 is door den Commissaris der Koningin in Zee land bepaald, dat de aflevering van de manschappen uit de gemeenten in het voormalige 5de district van Zeeland, die bestemd zijn ter volledige oefening en in het tijdvak van 1 tot 15 Maart van dit jaar ter inlijving bij de militie moeten worden opgeroepen zal plaats hebben op Donderdag 11 Maart 1909 te Neuzen in het gemeentehuis des voormiddags te 10.45 uren. Door de spoorwegonderneming MechelenNeuzen werd over de maand Sept. 1908 totaal ontvangen 99.519.33, tegen 97.525.85 over die maand in 1907. Van af 1 Jan. tot en met ultimo September 1908 beliepen de ontvangsten 801.541.28, tegen 768.989.20 over dat tijdvak in 1907. Per dag en per kilometer werd van af 1 Januari tot en met ultimo Sept. 1908 ontvangen 43.02 tegen 41.42 in 1907. St.Cn Het christelijk gemengd koor De Vlaamsche Olijfberg van Maria Hoore- beeke (België) maakte deze week een reis door Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan deren, van drie dagen, daartoe door Commissie's te Zaamslag, Neuzen en Hoek uitgenoodigd, voor het geven van concerten. Maandag werd Zaamslag bezocht, waar het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente bij het gegeven concert over vol was. Dinsdagavond was hetzelfde het geval te Neuzen, waar de toehoor ders op meer dan 1200 werden geschat, en Woensdag was ook de belangstelling te Hoek niet minder groot. De zanguitvoeringen hebben groot succes. Het koor beschikt dan ook, naar men zegt, over goede stemmen. Het telt ongeveer 30 leden. Ds. Crispeels, die het gezelschap be geleidt, doet ter afwisseling mededee- lingen omtrent den geestelijken arbeid in België, ten voordeele waarvan de uitvoeringen worden gegeven. Er wordt bij deze uitvoeringen meer op den voor grond gebracht het godsdienstig karakter dan wel een kunstuiting, wat niet weg neemt dat de uitvoering der zangnum mers lof verdient. Bij de Dinsdag in bet district Oostburg gehouden verkiezing voor een lid der Provinciale Staten vacature- P. van Houte, overleden werd slechts een candidaat aangewezen, en wel de heer J. A. Neeteson, die dus als gekozen is verklaard. Voor de verplichte hengstenkeu- ring werden Maandag te Kattendijke van de 9 aangegeven dieren er 8 voor gebracht. Goedgekeurd werden er 4, uitgesteld 1 en afgekeurd wegens hun exterieur 4 hengsten. Te Hulst werden Dinsdag 38 van de 56 aangegeven dieren voorgebracht. 14 werden goedgekeurd, l uitgesteld en 23 afgekeurd, 21 wegens hun exte rieur en 2 wegens cornage. In het geheel werden van de 65 aangegeven dieren er 46 voorgebracht, 17 goedgekeurd, 2 uitgesteld eir"27 af gekeurd. De Bisschop van Breda, Mgr. P. Leijten, viert morgen, den 13 Februari zijn gouden priesterfeest. In de maand April a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat hij Bisschop van Breda werd. Op uitdrukkelijk verlangen van den jubilaris zullen beide feesten alleen kerkelijk gevierd worden. Geschenk der Zeeuwsclie Vrouwen aan Hare Majesteit de Koningin. Donderdag had te Middelburg ten stadhuize de vergadering plaats van de afgevaardigden uit de verschillende gemeenten van Zeeland der comite's voor het Provinciaal geschenk aan H. M. de Koningin. De -vergadering, die door een dertig tal dames werd bijgewoond, werd te ruim half twaalf uur geopend door mevrouw Dijckmeaster-Wintgens, echt- genoote van den Commissaris der Koningin in Zeeland, eere-voorzitster van het comité te Middelburg, die, na den aanwezigen een welkomstgroet te hebben toegeroepen, «r op wees dat door de ruime bijdragen, die uit geheel Zeeland waren ingekomen, er een vrij aanzienlijk bedrag zal overblijven, dat ter voldoening aan den wensch, door H. M. de Koningin uitgedrukt, in over leg met H. M. bestemd zal worden voor een liefdadig provinciaal doel. Spreek ster meende dat daarvoor in de eerste plaats in aanmerking zullen komen de vereeniging Kinderzorg te Middelburg, uitgaande van de Ned. Herv. Diaconie in Zeeland, en de vereeniging Zeeland doorgangshuis en gezinsverpleging voor alle gezindtenbeide stichtingen, die uitvloeisels zijn der kinderwetten. Vervolgens noodigde spreekster de afgevaardigden uit de gemeenten Vlis- singen, Zierikzee, Oosterland, Tholen, Wissekerke, Goes, Neuzen, Hulst, Hon- tenisse, Oostburg, Sluis en Aardenburg uit, om zich te vereenigen met het Middelburgsche comité tot vorming van een hoofdcomité, die zoover zij aanwe zig waren, zich daartoe bereid ver klaarden. Daarna nam mevrouw van den BrandelerKlem, echtgenoote van den Burgemeester van Middelburg, voor zitster van het comité te Middelburg de verdere leiding der Vergadering over en deed o.a. de volgende mede- deelingen le dat bij de penningmeesteres, me vrouw Sprenger—Buteux tot nu toe reeds was ingekomen f 5424,01 terwijl van een viertal gemeenten de gelden nog werden ingewacht. 2de dat het geschenk aan H. M. de Koningin zal bestaan uit een kinder wagen met toebehooren, uitwendig ge heel met ivoor bekleed en met zilver gemonteerd, op het ivoor zullen en relief worden aangebracht het wapen van Zeeland en de Koninklijke Kroon. Aan die wagen wordt o.a. toegevoegd een zomerkap, afgewerkt met kant> die te Sluis wordt vervaardigd. Ten slotte deelde de voorzitster nog mede dat aan het geschenk, hetwelk voor de uitreiking te Middelburg ter bezichtiging zal gesteld worden zal worden toegevoegd een album, ver meldende de namen der dames van de verschillende plaatselijke Comité's. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 14 Februari 1909. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 9'/t ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. JB. T. Hugeuholt*. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Worm. 9 ure Ds. T. Bouma am. 2 ure Ds. T Kouma ,van Doorn Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. d. Kamp. Nam. 2 ure Ds. R. v d. Kamp. Gereiormeerde Kerk. (Lange Weststraat.) Voorm. 9 ure Leesk-rk Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 12 Febr. 1909. G. A. B., 26 j., werkman te Sas van Gent, is wegens landlooperij veroord. tot 3 dagen hechtenis en 3 maanden R. W. I. A. G., 24 j., arbeider te Westdorpe, is wegens wederspannigheid veroord. tot 14 dagen gevang. L. C. B., 23 j., huisvr. van G. V. te Westdorpe, is wegens eenvoud, beleed, veroord. tot f 5 of 5 dagen hecht. L. B., 21 j. en J. H. B., 22 j., werk lieden te Axel, zijn wegens mishande ling veroord., de le tot 5 of 5 dagen hecht., de 2e tot 2 maanden gevang.; R. B. v. d. C., 21 j., zonder beroep te Axel, tot 14 dagen gevang. P. J. R., 38 j., koopman te Vlissingen, vroeger suikerbietenagent te IJzendijke, beklaagd van verduistering en oplich ting, is vrijgesproken. Tegen hem was door het O. M. een jaar gevang, geëischt. Voor bovengenoemde Rechtbank werd heden behandeld de zaak tegen P. G. V.. 25 jaren, polderwerker, ge boren en wonende te Hontenisse. Beklaagde werd te laste gelegd, d*t hij in den avond van 8 Januari jl. opzettelijk eene stroomijt heeft in brand gestoken, welke mijt gelegen was op zoo korten afstand van stroo-, hooi- en havermijten, een wagenhuis en paarden stal, een schuur en varkenshok en een woonhuis, dat daarvan gemeen gevaar van goederen te duchten was. Door het O. M. waren een viertal getuigen gedagvaard. Het O. M. vorderde veroordeeling tot eene gevangenisstraf van anderhalf jaar terwijl beklaagdes verdediger Mr. Adri- aanse clementie vroeg. Uitspraak over 8 dagen. Door de Nederlandsche regeering is de uitlevering toegestaan van B. O. L., 37 jaren, schildersknecht te Gent, laatstelijk wonende te Westdorpe, thans gedetineerd te Middelburg. Genoemde L. is in 1905 door de Rechtbank van len aanleg te Gent wegens een misdrijf tegen de zeden veroordeeld tot eene gevangenisstraf van tien maanden. Te Hoogeveen heeft zich Zondag het treurig geval voorgedaan dat een 18 19-jarig jongeling in den jenever is gestikt. In gezelschap van anderen werd zeer veel gedronken en de jonge man dronk zoolang tot hij in de jenever stikte. De marechaussee te Rozendaal heeft een tweetal inbrekers op heetsr- daad betrapt terwijl zij inbraak pleegden bij den landbouwer W. van Oosterhout; Daar de inbrekers zich hevig verzetten, moesten de marechaussees van hun sabels gebruik maken. De inbrekers bleken te zijn een paar beruchte per sonen uit het naburige Heike. Ze zijn gevankelijk naar Breda overgebracht. Zaterdagavond omstreeks zeven uur ontdekte een voorbijganger dat een brandje woedde op de eerste verdieping van pand 17 nan de Alettastraat te Rotterdam. Een agent van politie ver schafte zich toegang door de deur in te trappen, daar de bewoners afwezig waren. In een kinderstoel vond hij daar een jongentje van D/2 jaar, dat met een zusje van 3 jaar alleen thuis was. In een kinderstoel stond een test met vuur, waardoor de kleine in brand was geraakt en over het geheele lichaampje ernstige brandwonden be komen had. De kleine werd naar het ziekenhuis gebracht, doch bleek bij f aankomst overleden te zijn. Men bericht uit Barneveld, dat de boerenarbeider V. die Zaterdag uit gezonden was om hout te hakken en niet terugkeerde, verdronken in een sloot werd teruggevonden. Daar hier

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2