Xo. 87. Zaterdag 6 Februari 1909. *Me «faarg Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen. F. DIELEMAN. Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHE COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. "Voor Bilgiï 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De crisis in het Oosten. De in den jongsten tijd door den gezant der Donau-monarchie te Konstan- tinopel bij dea grootvizier gedane kappen en de bemoeiingen van laatst genoemde hebben er toe geleid zoo vordt uit Konstantinopel gemeld dat, blijkens een mededeeling van den grootvizier aan den Oostenrijk-Hon- gaarschen gezant, de moeilijkheden in Terband met het boycot thans geëindigd zijn, zoodat nu het scheeps- en goede renverkeer tusschan de Donau-monar chie en de Turksche havens hervat kan worden. Het is uitgelekt, dat de naar de grens gezonden Bulgaarsche troepen meliniet- bommen hebben meegekregen. In Turk- iche kringen moet hierover verbittering heerschen. FRANKRIJK. In geen stad van Europa is zoo over sneeuw geprutteld als te Parijs. Nog kan men in de bladen grapjes en schampscheuten lezen over de gebrek kige sneeuwopruiming en de vuile straten na de sneeuwbuien van 29 December. De prefect van Seine heeft, om lastige interpellanten tevreden te stellen, een onderzoek ^beloofd, en dat onderzoek is nu afgeloopen. Het onder zoek heeft vastgesteld, dat de hinder, in de laatste dagen van December door de Parijzenaars ondervonden bij het verkeer door de stad, moet worden geweten aan tweeërlei omstandigheden. Wij slaan ongeveer een drietal jareD over en vinden Gustaaf Erikson, nu ruim viertieu jaren oud, op de triviaal- school het gymnasium te Upsala. Zijn vader had hem daarwaarts gezonden, om er 't voorloopig onderricht in de vakken van hooger onderwijs te erlan gen, hetwelk hij later zou voortzetten aan de universiteit, door'jzijnen oudoom Sten Sture I in 1476, ingevolge de verlofbul van Paus Sixtus IV, naar het model van die te Bologna gesticht. Reeds een jaar had hij op die school doorgebracht, en niet alleen in de weten schappen groote vorderingen gemaakt, maar ook menige proeve van zijne koen heid en moed gegeven. Zoo ondei an dere, had hij dezen zelfden winter, toen eeh wolf de omstreken onveilig maakte eu menige schaapskooi plunderde, ge toond, welk een onverschrokkenheid er in zijne jeugdige borst woonde. Nog wijst men ons buiten Upsala, onder de plaatsen die Gustaaf het liefst bezocht, ook die, waar onze jagers den woesten, door den angst dol geworden wolf, oul- moetten en^waar onze veertienjarige Vooreerst meteorologische omstandighe den, en voorts maatschappelijke. Die meteorologische omstandigheden kun nen wij, bewoners van noordelijker landen, zoo gewoon aan sneeuwbuien, niet zonder een glimlach hooren opge ven als reden van verontschuldiging van den straatreinigingsdienst. Die omstandigheden komen daarop neer, dat de sneeuw niet zoo vriendelijk is geweest, meteen weg te dooien toen ze gevallen was. Het waren deze maal zulke dichte kleine vlokken, en toen de sneeuw er eenmaal lag heeft het'drie dagen aan een stuk gevroren. Dan de maatschappelijke oorzaken. Er heerschte veel werkstaking te Parijs, en dat maakte, dat eenige honderden gemeentewerklieden noodig waren voor werkzaamheden, die anders geschieden door los werkvolk. Er gaven zich weinig extra-arbeiders op, om sneeuw te ruimen, en de arbeiders die in dienst werden genomen, deden hun best niet. Zij hadden er geen belang bij, zich, door snel te werken, overbodig te maken. Op veel plaatsen is de grond van Parijs opgebroken door eindelooze pu blieke werken. Ook dit maakt de sneeuwopruiming moeilijk. Er bestaat een verplichting voor de bewoners om de trottoirs schoon te vegen als er sneeuw ligt. Die verplichting is in vele wijken slecht nagekomen. Door- al de^e oorzaken ging de sneeuwopruiming langzaam. Maar waar het dan aan gelegen heeft, aan het dienstvak heeft het niet gelegen. Er waren 29 December 1380 knaap zulke bewijzen van onversaagd heid gaf, dat men hem daarom uiet genoeg kon roemen. Thans echter willen wij hem eens op de trivaatschool opzoeken. Naast hem zit Jon Michelson, een van hen die wij met hem op 't koninklijk paleis te Stock holm zagen spelen, en aan zijne andere zij de zijn beste eu vertrouwdste vriend, die 't later ook op de academie is gebleven, Anders Persson, de zoon van een rijk man, bezitter van het landgoed Orn&s te Wika. De onderwijzer, meester Iwar, een Deen, is bezig, zijnen leerlingen den Quintus Curtius te verklaren. Hij spreekt juist over de kindsehheid van Alexander den Groote ep houdt zijne dicipelen voor hoe de jeugd van groote mannen meest al de proeven doet zieu van 't geeu zij later zullen worden. »En Alexander de Groote heeft die voorspelling bewaarheid,* gaat Iwar voort.» Hij, die als knaap reeds den Bucefalus temde welken niemand tem men kon, hij, van wien zijn vader ge tuigde dat zijn rijk te klein zou zijn om aau zulk een zoon na te laten, werd op rijperen leeftijd de grootste man vad zijn' tijd, die volkomen den eer naam waardig is, welken men hem toekent.* »Maar hij was toch een veroveraar,* zeide Gustaaf, »en sloeg andere volken willekeurig in bauden.* extra-werklieden voor sneeuwopruiming aangenomen en de volgende dagen zelfs 5000. De inspecteur-generaal der wegen verklaart, dat er gedaan is, wat rede lijkerwijze kou worden verlangd. De sneeuwval van 29 December heeft aan de stad Parijs 550.000 frank gekost. De Iéna, het Fransche slagschip, dat in het dok van Toulon ongeveer twee jaar geleden zwaar beschadigd is door een ontploffing, zal binnenkort als schietschijf worden benuttigd. Er ver gadert dezer dagen een commissie van zeeofficieren en officieren der artillerie te Parijs, om de schietproeven te rege len, waaraan de Jena zal worden on derworpen. De deskundige militairen hebben hier een uitgezochte gelegen heid, te onderzoeken, wat het moderne Fransche geschut op de pantserplaten van een oorlogsschip vermag uit te richten, en waar te nemen, in hoever re de pantserschepen der Fransche oorlogsschepen bestand zijn tegen het moderne geschutvuur. ENGELAND. Voor den Coroner te Tottenham is gisteren het onderzoek naar de oorzaak van den dood van den politieagent Tyler en Ralph Jocelyn ten einde ge bracht. De uitspraak van de gezwo renen was in het geval Tylermoord met voorbedachten rade door Hefeld, in het geval Jocelyn moord met voor bedachten rade door Jacob en Hefeld. Als de gezworenen van den strafrechter het met die opvatting eens zyn, Hij was de roem en de eer van zijn volk,* zeide Iwar, »hetwelk hij toteene ongekende grootheid verhief.* »Toch niet dan na de verwoesting van Korinthe,* merkte Gustaaf aan. »ömdat men hem niet wilde gehoor zamen. Hij moest eerst meester van de Grieken zijn, wilde hij den Perzischen vorst overwinnen.* »'t Is toch vreemd, meester,* zeide Anders Persson, »dat zulk een klein land als Macedonië zulke groote laaden kon besturen.* »Een klein laud?* zeide Iwar.» Denk dan eens aan ons kleine Denemarken. Wat is ons land slechts een stip op de kaart van Europa. En toch zijn wij heeren en meesters van het groote Zweden. »Gij Denen, meesters van Zweden riep Gustaaf Erikson Uit, terwijl hij driftig uit de bank overeind rees. »Wilt gij weten, meester, wat ik zal doen als ik een groot man ben geworden Dan ga ik. uaar Dalecarnië, haal al de dalkerels uit hunne huizen, verzamel ze om mij heen en zul de Jutten op den neus kloppen Meer kou Gustaaf niet zeggen Mees ter Iwar gaf hem zulk een paar duchti ge muilperen, dat de knaap driftig werd, zijn degen trok en dien misschien wel in den buik des trotschens Deens meende te steken. Gelukkig bedacht hij zich oijtijds, maar om toch aan zijn wraak- wacht Hefeld. dus na zijn beterschap de strop. De voorman der gezworenen voegde aan de uitspraak toe Het is een on beschrijfelijk schandaal, dat een regee ring deze misdadige vreemdelingen in Engeland vasten voet Haat krijgen. De gezworenen verzoeken de ministers met aandrang om maatregelen te nemen, teneinde het land te zuiveren van de blaam en de smet over het laatste toevluchtsoord van deze misdadige dol- zinnigen van het vasteland te zijn. De inzameling voor de weduwe van Tyler is gesloten met ruim 12,600. Tot aan haar dood zal zij er de rente van genieten, waarna de hoofdsom in het weezenfonds der politie wordt gestort. Na de Tottenhamsche geschiedenis is 't voor vreemdelingen in Enge land meer dan ooit geraden om de vreemdelingenwet te eerbiedigen. Den 4en Januari was een Duitsch kapper bij rechterlijk vonnis uit En geland verbannen. Dezer dagen keer de hij er heimelijk terug, naar hij, gesnapt en weer voor den rechter ge bracht, verzekerde om gereedschap enz., dat er nog van hem in Engeland was, af te halen. Zoodra hij dat had zou hy weer weggaan. Goed, zei de rechter, maar eerst drie maanden zitten met zwaren arbeid. AMERIKA. De eerste sectie van het Panama kanaal, gelegen aan den Stillen OceaaD het z.g. La Boco-kanaal is voor de scheepvaart opengesteld. zucht te voldoen, doorstak hij daarmede den Alexander van Cdrtiusterwijl hij de school verliet en er uiet in terug kwam. Welke moeite meu ook aan wendde, niets hielp Gustaaf verkoos niet terug te gaan tot den Deen die hem geslagen had en, daar zelfs zijn vader niets aan dat besluit kon veran deren, kwam hij op de academie, waar hij onder andere de lessen van Dr. Hem ming Gadd bijwoonde. Treden wij op zekeren zomeravond van 'tjaar 1512 de Domkerk te Upsal binnen, eenigen tijd nadat de avonddienst is geëindigd, en de tempel nog open blijft voor de vromen, die daar hunne stille gebeden voor den troon des Al- machtigen willen uitstorten, 't Is een trotsch gebouw, die. Domkerk, reeds in 1258 begonnen, doch eerst in 1435 vol tooid en door Erik van Pommereninge wijd, een trotsch gebouw met zijne vier indrukwekkende zuilerijen en zijn ruim schip, waar vroeger de Zweedsche ko ningen werden gekroond, met zijne voor treffelijke voortbrengselen der beeldhouw kunst en zijne menigte koningsgraven en andere grafsteden. Hoe somber ziet hier nu alles uiet. De laatste stralen der zon kruipen langzaam langs de gewitte, wanden eu doen de beelden, van de instelling van 't Heilig Avond maal boven 't hoogaltaar schier spook achtig uitkomen, of worden vriendelijk teruggekaatst door de vergulde figuren

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1