Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. waren opgekomen. Later gingen zij naar het Trafalgarplein, waar de politie ze uiteendreef. ITALIË. Generaal Mazza heeft uit Messina aan Giolitti geseind, dat de troepen gelei delijk uit de stad vertrekken. Het aantal winkels, vooral die van voedingsmid delen, neemt met den dag toe. Men tracht den overlevenden zooveel moge- lyk werk te verschaffen. Het weder i» mooi en begunstigt den bouw der barakken. De geneeskundige dienst heeft een uitvoerig rapport opgesteld, waarin o. a. verslag wordt uitgebracht van de maatregelen, die allerwegen genomen zijn om het uitbreken van een epidemie te voorkomen. In 't bijzonder is er zorg gedragen voor een chemisch onder zoek van het drinkwater. Men is over de tot dasver bereikte resultaten zeef tevreden. De gezondheidstoestand der gespaard gebleven bevolking is buiten gewoon goed. Men is in "de verschillende steden van Italië nog druk in de weer met liefdadigheidsvoorstellingen ten bate der slachtoffers. Een concert van de persvereeniging te Rome heeft meer dan 20,000 lire opgebracht. De Koning en de Koningin zijn onvermoeid in het bezoeken der hospitalen. Nederland en Venezuela. Naar gemeld wordt, hebben er sedert het eerste onderhoud van den Minister van Buitenlandsche Zaken met den Venezolaansche afgevaardigde dr. Paul nog geen verdere mondelinge bespre kingen plaats gehad, doch zijn de onder handelingen tusschen onze regeering en dr. Paul schriftelijk gevoerd. Naar verluidt betreffen deze niet slechts het wegruimen der bestaande moeilijkheden, doch evenzeer het voorkomen in de toekomst van dergelijke gespannen ver houdingen, als tusschen Nederland en Venezuela bestaan hebben. Namens het Comité voor Vrede en Overleg met Venezuela heeft een de putatie dr. Paul hare opwachting ge maakt om uiting te geven aan den wensch dat hij moge geraken tot vol ledige overeenstemming met onze re geering omtrent een zoo spoedig moge lijk herstel der vriendschappelijke be trekkingen tusschen Venezuela en Nederland. »'t Is een heks, heer!« zeide een dei- boeren. »Heeft zij niet mijns vaders zwartbonte behekst, zoodat zij geen melk meer geeft »'tls een heidin,* riep een ander. «Zij is niet gedoopt; en ongedoopte hon den moeten sterven.* »'tl« een tooverkol!* schreeuwde een derde boer. »Beeft zij niet myn kind betooverd, zoodat het zou gestorven zijn, als wij de rozen niet uit haar kussen hadden gehaald »Ik heb nooit getooverd, heer!* riep het meisje schreiend. »Hoor haar nu liegenschreeuwde een andere boer. »Heb ik haar daar straks niet om mijne woning zien slui pen en met haar venijnige oogen naar mijn dak zien staren Gij zult het zien. dat er brand uit voortkomt.» Ofschoon Gustaaf niet geheel vrij was van het bijgeloof zijner eeuw, begreep hy toch wel, dat zulk eén kind wel geen toovernij zou hebben uitgeoefend. Ware 'teene oude vrouw geweest, hij zou zich waarschijnlijk met afschuw van haar hebben afgewend en haar aan de woede der boeren hebben overgelaten. Maar het arme heidinnetje zag hem met hare donker zwarte oogeu zoo smeekend aan, dat Gustaaf er als door betooverd werd, en besloot het meisje uit de har de handen harer vervolgers te redden. Hij gaf haar dus bevel, zich voor hem op het paard te zetten. AXEL, 29 Januari 1909 Wanneer het weder gunstig is zullen morgen op het ijs aan de groote kreek de gewone wedstryden plaats hebben voor behoeftige ingezetenen. Het mu ziekgezelschap is uitgenoodigd het feestje op te luisteren. Gisteravond hield de atdeeling Axel van den Bond voor Staatspensio neering alhier op de bovenzaal van den heer W. P. Dielemau Wz. een propa- gandavergadering met lichtbeelden Als Spreker trad op de heer D. de Clercq van Bloemendaal. De vergadering was zeer druk bezocht en had tot resultaat, dat een 50 tal nieuwe leden tot de af deeling toetraden. Zooals in deze streek de gewoonte is, maken de boerenjongens in de maanden Januari en Februari veelal een ritje te paard. De ouderen met jonge paarden terwijl de zoogenaamde koeters de meer bedaarde paarden be stijgen. Zoo ook deze week eea 13-ja- rige jongen te Zaamslag. Door dat het paard schrok begon het eensklaps te hollen, waardoor de ruiter er af viel. Toevallig viel toen ook het paard en wel over den jongen heen, zoodat de knaap, die aan een hand gewond was, heelemaal blauw zag. Niet buiten ge vaar zijnde, werd de jongen naar de hoeve van zijn baas gevoerd. Bij de Dinsdag gehouden verkie zing voor een lid van den raad te Zaamslag is door liberalen en christelijk historischen candidaat gesteld de heer W. de Klerk en door de antirevolution- nairen de heer L. A. de Mul. In een kort tijdsverloop, gedurende hetwelk de sluismeester der Oostsluis te Neuzen zich even naar zijne woning begaf en het sluispersóneel werkzaam was aan de zuidzijde der sluis, is Maan dag een dief in het kantoor geslopen, heeft den lessenaar opengebroken en daaruit een kistje met een bedrag van circa f 20.ontvreemd. Van den dader geen spoor, doch uit de omstandigheden valt ai te leiden, dat hij met de plaat selijke toestanden goed bekend was. Een postbowijs, dat ook in 't kistje was, is aan de andere zijde der sluis terug gevonden. Bij kon. besluit is aan den kapitein G. J. A. P. Thomson, van het wapen der koninklijke marechaussee, te Vlis- singen, vergunning verleend tot het »Rijdt langzaam voort,zeide hij tot zijne tochtgenooten. »Ik volg u straks. Waar heeft uwe horde haar leger opgeslagen vraagde hij aan het meisje, hetwelk hij voor zich op het paard had genomen, en dat zich de haren van het voorhoofd streek, terwijl het haren be vrijder met hare zwarte vriendelijke oogen aanzag. »Wij zijn op dit oogenblikin 'toosten van het woud gelegerd, antwoordde het meisje. »Laat mij slechts gaan en ik zal mijne stamgenooten wel terug vinden,* »En wat was de reden, dat gij hier om- zwierft vraagde Gustaaf verder. •Ik zocht geneeskruiden in het woud, antwoordde het meisje, »en kwam in het dorp, waar die mannen wonen, om hun eenige geneesmiddelen te verkoopen die mijne grootmoeder had gereed ge maakt. Nauwelijks was ik daar of eenige boerenknapen vielen op mij aan, scholden mij voor heks, tooverkol, kwa de elf en ik weet al niet wat, ontnamen mij deD zak met kruiden en mijn mandje met geneesmiddelen, sloegen mij, sleurden mij voort, en zouden mij verdronken hebben, indien gij mij niet het leven hadt gered.* Ik heb gedaan, wat ieder rechtge aard edelman in mijne plaats zou gedaan hebben ofschoon. Hier zweeg hij eensklaps. Het meisje hervatte aannemen en dragen van de ordetee- kenen van ridder in de orde van den Griffioen, hem door Z. K. H. den Groot- Hertog van Mecklenburg-Schwerin ge schonken. In de St. Crt. no. 23 is opgenomen een kon. besluit van den 21 en Januari 1909, betrekkelijk de hoegrootheid van het in het tijdvak van 1 tot 15 Maart af te leveren gedeelte van de ter vol ledige oefening in te lijven lotelingen der lichting van 1909 en van het daarin door elke provincie te dragen aandeel. Door de provincie Zeeland zullen van de 510 ter volledige oefening in te lijven manschappen er 288 afgeleverd worden. In de week van 20 tot en met 26 Januari 1909 zijn in Zeeland voor gekomen 1 geval van typhus en febris typhoidea te Borsselen13 gevallen van roodvonk, waarvan 2 te Arnemui- den, 1 te Ellemeet, 1 te Koudekerke, 1 te Middelburg, 5 te Rilland-Bath en 3 te Vlissingen9 van diphtheritis, waarvan 1 te Axel, 2 te Hontenisse, 1 te Neuzen, 2 te Ossenisse, 1 te Stavenisse en 2 te Stoppeldijk. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 31 Januari 1909. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. B. T. Hngenholtz Ds. J. B. T. Voorm. 9Vj ure Nam. 2 ure Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. R. v. d. Dinsdagavond 6 uur Dhr. Sluijter. vvan Driebergenk Kerk B. Voorn. 9 ore Nam. 2 nre Ds. R. v. d. Ramp. Leeskerk. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelbarg. De rechtbank heeft in hare zitting van 29 Januari de volgend# vonnissen uitgesproken L. M. S.j 24 j., werkman te Wachte- beke (B.) is wegens mishandeling ver oordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. D. F. d. R., 19 j., varensgezel te Ter Neuzen is wegens mishandeling ver oordeeld tot 10 boete of 10 dagen »Ofschoon onze stam bij u, Christenen in verachting is en gij ons dikwijls den openbaren oorlog verklaard hebt.* »Maar waarom ook stelen uwe stam genooten vraagde Gustaaf. »Waarom bedienen zij zich van toovermiddelen en hebben gemeenschap met den Booze Waarom de onzen soms stelen vraagt gij. Stelen de Christenen dan niet. Vermoorden zij elkander dan niet? Zoo nietwaartoe dan uwe schavotten, uwe galgen, en uwe werktuigen tot pijniging?* Gustaaf zag beschaamd naar den grond. Spoedig echter herstelde hij zich. »Dat is alleen het uitschot van ons volk,* antwoordde hij. •Zou er dan bij ons geen uitschot wezen, zoo als bij de uwen Ook de Christenen stelen ook menigwerf uit armoe, doordien zij broodgebrek moeten lijden. Wie zal 'tdan onzen volksstam ten kwade duiden, als wij soms van den rijken landman die honderd scha pen heeft, een enkel stelen om onzen honger te stillén Maar dan uwe gevloekte toovermid delen Uwe hekserijen »Is 't den verdrukte ten kwade te dniden, als hij tracht zich op zijnen ver drukker, den vijand van zijn stam, te wreken, door zich met de hem begun stigende geesten iu betrekking te stel len en de macht die deze hem geven te gebruiken tot benadeeling van zijne P. V., 20 j., koopman, J. B., 31 j isporei stoelenmatter, E. d. B., 47 j., klompen' een g maker, allen wonende te Nieuw Namen Hui (Clinge) thans gedetineerd te Middel- moetc burg zijn wegens bedelarij in vereeni- dadel. ging veroordeeld ieder tot 2 maanden hechtenis. Nog werd door dezelfde Rechtbank bekrachtigd het vonnis der Rechtbank van 29 December j.l. waarbij J. M. K., boekhouder te Amsterdam, wegens ver duistering van een aanzienlijk bedrag eigen i ben z Ooi rrouv toren Op stuk f 1200) werd veroordeeld tot eene pet 1 gevangenisstraf van 6 maanden. Den 5en Februari 1909 zal voor de Arrondissements-Rechtbank te Mid delburg uitsluitend worden behandeld de zaak tegen P. J. R., 38 j., suiker- bietenagent, vroeger te IJzendyke thans te Vlissingen, verdacht van verduiste ring van een aanzienlijk bedrag ten nadeele van verschillende Belgische suikerfabrieken. In deze zaak zijn 13 getuigen gedag vaard. Als verdediger zal optreden Mr. M. Jacq de Witt Hamer advo caat en procureur te Middelburg. De verdachte van den moord bij Breda moet pertinent ontkennen aan die daad schuldig te zijn. Het schijnt dat hij verklaren kan, wat hij tusschen 8 uur, nadat hij van zijn werk is ge komen, en elf uur, toen hy in zijn kosthuis is geweest om een boterham te eten, heeft uitgevoerd. Verschil lende personen moeten hem in dien tusschentijd hebben gezien en dit be reids aan den rechter van instructie hebben verklaard. De vraag is echter, of hij, na in zijn kosthuis geweest te zijn, dadelijk naar zijn eigen woning is gegaan om te slapen. En in verband hiermede is van gewicht, of waar is, wat een bierhuishoudster aan de Bosch straat getuigd heeft, nl. dat zij v. V. des Donderdagavonds, om halt twaalf, nog in haar café heeft gehad. Verder is van groot belang de ont dekking van bloedsporen op boven- kleeding van den verdachte. Deze verklaart de bloedsporen daardoor, dat hij Woensdags, daags vóór den moord, 'een geit heeft geslacht en het onderzoek heeft de waarheid dezer verklaring aan het licht gebracht. De kleeren zyn echter opgezonden naar het laboratorium van prof. Spronck te Utrecht, die zal hebben te onderzoeken of de bloed vijanden »Gij spreekt goed, meisje,* zeide Gustaaf, terwijl hij haar van 't paard tilde. »Hoe is uw naam »Ik heet Marra en ben de dochter van het opperhoofd Hako, die nu acht jaren geleden, in den oorlog tusschen uwen rijksbestuurder en den Deenschen koning, door de Denen als verspieder werd gegrepen en opgehangen. Ja, mijnheer Gustaaf Eifkson Dat hebben de Denen gedaan. En zij hebben ook mijne moeder, vermoordwant die stierf van verdriet ovei den dood mijns vaders. En daarom, heerheb ik den Denen een eeuwigen haat gezworen en zal niet nalaten die wraak te bevredigen, als ik er een in handen mocht krijgen »Hier, Marra!* hervatte Gustaaf. >Hier hebt gij een batzen, dat is voor 't verlies uwer mand en den uitgestanen angst.* Het kind sloeg de oogen tot Gustaaf op, en nam het geldstuk aan. »Ik dank u, heer,* zeide zij, terwijl zij het kuste, >ik dank u voor uwe gave. Zij zal aan een koord op mijne borst hangen, als een gedachtenis aan den, edelen Gustaaf Erikson. En kan ik u vergelden, zij 't ook met mijn leven, wat gij voor mij gedaan hebt ook dat leven zal ik voor u opofferen. Marra weet zich te wreken op bare vijanden; voor bare vrienden weet zij in den dood te gaan Vaarwel 1* Wordt vervolgd.) Vol offer, tan laags een z Ev< een e op he ioort en he dacht Gis naar beker bij Bi burgv loontj 'n ai boew< kon c fievol en ze naar Iwaar Woen of 6 rytuig mee l op de iweej ran 2 sijn k en zc meegi P kind Schuc jaai rerdr Tier ja op de even lucife lebbe biuscl met t door 18-jar roor buis jebru Overt De 1 pntboi doch de br was. Het den ti schip] dronk de we jeest oomei menst Van bij ee fcnryi tuin takke bulp wenk bulp allen

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2