Marktberichten. Bekendmaking. Ad verten tien. Yereeniging tot Christelijke verzorging van Krankzinnigen in Zeeland. eene REDE aan te besteden: Huis- en Rijtuigschilder. ontboden politie werd de persoon, die nog eenige andere inkoopen had gedaan, aangehouden en naar het politiebureel aan de Nieuwe Haven overgebracht, vaar bleek dat de aangehoudene een Toortvluchtige wissellooper van een Rotterdamsch kantoor was. Naar men rerneemt was alles nog zoo goed als in zijn bezit wat hij aan zijn patroon had ontvreemd, waarvan ook naar zijn bewering het. valsch gebleken bankbiljet deel uitmaakte. Zondag vierde de oudste inwoonster ran Rotterdam, Catharina Faillie, we duwe van Jaunis du Mez, geboortig uit Oostburg haar 102den jaardag. Zij woont in bij haar schoonzoon en het gezin verkeert in behoeftige omstan digheden. Zij ontving van verschillende kanten jeschenken, die dankbaar werden aan genomen. r- Zaterdag kwam te Rotterdam een bootwerker aan de vrouw van een axpeditiebaas, die alleen thuis was, rragen, hem het beste pak van haar man te geven, omdat deze onverwacht roor het kantoor op reis moest naar Oorinchem. De vrouw vond het wel vat vreemd, dat haar man niet even een briefje had medegegeven, maar ze rermoedde toch geen kwaad omdat de boodschapper er nog bijvoegde dat het reisplan plotseling was opgekomen. Zij was net bezig het goed in te pakken, toen toevallig haar zoon thuis kwam. Die vond de boodschap ook wat rreemd en zei dat hij met den man mee zou gaan. Daarop ging deze aan den haal. De baas, door zijn zoon inge licht, vertelde het gebeurde aan een hem bekend werkman, en deze herin nerde zich toen dat een bootwerker, lekere C., dien morgen naar het adres tan den baas had geïnformeerd. Toen men later C. in de buurt zag, werd de politie gewaarschuwd die hem arres teerde. In een logement in de Raamstraat 1e Rotterdam, dat tegen de huizen van het Haagscheveer uitkomt, bemerkte Zaterdag een logeergast dat inbrekers lich bevonden op een plat aan de Paddegang achter een magazijn van ijzer en metaalwaren. D" eigenaar, die niet thuis was, werd pnvaarscliuwd en ook de assistentie der politie ingeroepen. Een persooD, die blijkbaar op den ,uitkijk" stond, maakte zich uit de roeten, doch werd op het Delftschevaart [egrepen. Toen de politie het winkelhuis binnen ;ing, vond zij daar een persoon, die lij zijn ontdekking zich hield alsof hij iliep. Hy had geen schoenen aan de roeten, doch deze werden op het plat [evonden. Verder bleek dat reeds het een en inder, dat hij van zijn gading vond, looals koperen gewichten, waren gereed [ezet om mede te nemen. De inbreker was zekere S. v. E., tonder vaste woonplaats, de*,uitkijk" lekere F. F. Beiden zijn in verzekerde «waring gesteld. Maandagavond zes uur is op het «rron van den spoorweg te Schiedam le bestelwagen, die de rails passeerde loor den sneltrein overreden. De koet ier K. werd tusschen de stukken van en wagen nagenoeg doodgedrukt. Voor iij aan het ziekenhuis aankwam, was ij reeds overleden. In het zijkanaal van Spaarndam i Zaterdagavond door een ongelukkig oeval de werkman J. B. uit Leiden, in ienst der Koninkl. Grotsmederij, van en baggermachine te water gevallen B verdronken. De man stond als zeer ppassend bekend hij laat een groot ezin onverzorgd na. Zijn lijk is opge- tald. In een urinoir op den boulevard lagenta te Parijs vond een voorbij- inger voor 234.000 fres. aan effecten, I swikkeld in een nummer van de A Wiener Freie Preste. Men hield het ervoor, dat het bedrag afkomstig is van een onlangs te Amsterdam gepleegden belangrijken diefstal, maar in Amster- damsche bladen wordt gemeld dat men daar niets van zulk een diefstal weet. In Oostende werd Woensdagavond in het koninklijk theater een voorstel ling gegeven vanwege de sociëteit Cecilia. He-t schijnt dat de kosten de opbrengst met 247 frank hebben over schreden. Dat ongunstig resultaat wordt toegeschreven aan het feit dat men op de aankondigingsbiljetten andere had geplakt betreffende een den volgenden dag plaats hebbende opvoering ten voordeele der slachtoffers van Sicilië en georganiseerd door den consul van Italië daar ter stede. De sociëteit vor derde nu een schadevergoeding van den Italiaanschen consul, doch deze weigerde te betalen, meenende dat het hier een grap gold. Dat het Cecilia wel degelijk ernstig gemeend is, lijdt geen twijfel, meer, daar zij onmiddellijk den vertegenwoordiger van Italië voor den rechter gedagvaard heeft. Twee bandieten. Heel Londen is vol van de twee bandieten, die Zaterdag het kalme Tottenham veranderden in een Poolsche of Russische stad onder het schrik bewind der laatste jaren. Naar het heet zijn die twee waarschijnlijk uit Rusland gekomen gevaarlijke scha vuiten die men vooral niet met de revolutionairen in Rusland moet ver warren, al hebben de toestanden in dat land dit slag misdadigers in zoo grooten getale voortgebracht, gelijk zij het de revolutionairen deden. Wat die kerels hebben uitgehaald leest men in het volgende Toen Zaterdagochtend omtrent tien uur een bediende van het kantoor van de firma Schnurrman and Co. in den Chestnut Rd., Tottenham, met een auto van de bank kwam, waar hij een J 1200 had gehaald om het werkvolk te beta len, schoten twee mannen, die al eenigen tijd daar waren gezien maar geen achterdocht hadden gewekt, op hem en den autobestuurder Wilson, en rukten den bediende de tasch met het geld uit de hand. Daarna renden zij weg, achtervolgd door de auto, gestuurd door Wilson, ofschoon die gewond was, en nog een paar van het personeel der zaak. Toen de tuf de twee kerels in haalde gingen zij er weer op schieten. De eene laadde, en de ander schoot. Een schot trof het voorglas van de tuf, een ander vernielde wat in de machine, zoodat de auto moest stoppen. De in zittenden zetten de vervolging te voet voort. Intusschen zetten de bandieten op Tottenham Marshes koers. Nu schoten zij een ^agent dood, die een hunner byna gepakt had. Een volgende kogel trof een tienjarig jongetje door het hoofd. Dit was de tweede doode. Een ander politieagent kreeg een schot door het been. De vervolgers telden nu vele agenten, die ook revolverscho ten losten, maar die raakten niet en de twee bandieten liepen harder dan hun vervolgers. De jacht ging langs de Lee en over de Marshes. Men kwam een troep jagers tegen en verzocht ze op de twee kerels te schieten, maar om een of andere reden deden die het niet. Aan den Chingford Rd. gekomen, maakten de boeven zich meester van een electrische tram. Op het gezicht van de dreigende revolvers vluchtte de bestuurder op het dak. De conducteur werd met' de revolver tegen zijn hoold gedwongen den wa^en te laten rijden. Een van de terels ging achterop staan en schoot links en rechts op vervolgers en publiek. De ander hield de revolver steeds tegen het hoofd van den con ducteur. Vela kogels van de vervolgers vlogen door de ruiten van de tram. Er waren drie reizigers in. een oude juffrouw met een kiud die bleven languit op den vloer liggen en een oude man. Toen deze mines maakte den conducteur te hulp te komen, legde de bandiet hem met een revolverschot neer. De vervolgers konden in een andere tram plaats nemen en in razende vaart ging het de eerste achterna. Onderwijl duurde het vuurgevecht voort. Op een gegeven punt verlieten de twee kerels de tram, maakten zich meester van een kar, legden de zweep over het paard en joegen weg in de richting van Woodford. Na eenigen tijd lieten zij de kar staan, en aan den oever van een vliet, de Ching Brook, trachtten zij over een schutting heen fe komen. Den een gelukte het, den ander niet. Deze viel zwaar ge wond in handen van de politie. Of hij zichzelf nog een schotwond heeft toe gebracht, wist men niet. De ander liep over een stuk braak land en nam de wijk in een huis, waaruit hij nog op zijn vervolgers schoot. Eindelijk zweeg het vuur, en men vond hem dood in een dakkamertje liggen. Een bericht van gisterenmiddag zegt, dat de gewonde bandiet zijn naam weigert op te geven. Hij geett voor, uit Riga te komen. Volgens de offici- eele opgave waren er twee menschen gedood de agent en het kind en vijftien gewondvijf lagen er nog in het gasthuis. Later heeft de gewonde, die zich inderdaad een kogel in het hoofd had gejaagd, gezegd Paul Helfelds te zijn, 23 jaar, van beroep zeeman en afkom stig uit Riga. Van het gestolen geld, een f1200, werd slechts een f 60 terug gevonden. Men vermoedt, dat al het overige in een rivier of op het land is weggegooid. Te Manhattan, in Montana, is korten tijd geleden Ingeborg Vikan, een Noorsche vrouw, gestorven, die onge veer 50 jaar onder den naam Sam Williams in inannenkleeren heeft ge leefd. Ingeborg Vikan werd zoowat 80 jaar geleden geboren te Hallingdal, in Noor wegen. Toen zij een meisje van dui zend weken was, kregen zij en een buurman aardigheid in elkaar, 't Werd een verloving, die echter spoedig werd gevolgd door een scheiding Ingeborg ging met haar ouders naar Noord-Ame- rika. Maar er volgde een blij weder zien eenigen tijd later namelijk kwam ook haar verloofde met zijn ouders in dezelfde streek van Noord-Amerika. Blijdschap bij de jongelui, en al gauw de vaststelling van hun trouwdag- Maar toen rijpte bij de ouders van Ingeborg's uitverkorene de onzalige gedachte, dat hun zoon een veel betere partij zou kunnen doen, en door hun stoken raakte de verloving af. Ingeborg heeft daarop wanhopig haar ouderlijk huis verlaten en haar meisjes- kleeren afgelegd. Eerst werd zij bosch werker, later kok in een kamp van boschwerkers, 's Zomers woonde zij te Eau Clair, van waar zij nog eens, als bedelaar vermomd, naar de streek ge trokken is, waar haar ouders en haar vroegere verloofde, die sedert gehuwd was, woonden. Daarna keerde zij naar haar boschwerkèrs terug. Als zij in de stad kwam, bezocht ze als Sam Williams geregeld de dansge legenheden en danste daar altijd met de mooiste meisjes. Zij dronk en rookte als een man. Haar laatste levensjaren sleet zij te Eau Clair. De seismografen in verschillende plaatsen van Europa hebben Zaterdag ochtend en Zaterdagnamiddag vrij he vige aardschokken genoteerd, die zelfs sterker zouden zijn geweest dan die te Messina, maar die korter duurden. De afstand waarop de schokken hebben plaats gehad, is ook veel grooter. Men denkt aan Klein Azië. Er zij hierbij in herinnering gebracht dat niet iedere aardschok een ramp behoeft te veroorzaken. Dat hangt heelemaal af van de bewoondheid der getroffen streek. AXEL, 23 Jan. Ter Graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt Tarwe ƒ9,— k 9,50, Rogge 7,— k ƒ7,50, Wintergerst 9ƒ9,25, Zomergerst 8,75 k f 9,—, Haver ƒ6,50 a 7,Erwten 11,50 k ƒ12,20, Paarden boonen f9,— a f 9,30, Duivenboonen /O,k ƒ0,Witte- boonen ƒ0,-k ƒ0,Bruineboonen ƒ0,a ƒ0,Boekweit /O,k 0,Lijnzaad /ll,— a 13,—Ayd- appels ƒ3,k 3,50, Koolzaad per zak van 100 liters HULST, 25 Jan. Ter Graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt Tarwe ƒ9,25, Rogge ƒ7,25,- Win tergerst ƒ9,— Zomergerst 8,75, Haver 6,75, Erwten 12,Paardenbtonen ƒ8,50, Duivenboonen ƒ10,Witte- booDen ƒ12,Bruineboonen ƒ11, Boekweit ƒ0,Lijnzaad ƒ12,—, Aard appels f 3,50, Koolzaad per zak van 100 liters 0,Boter per kilo 1,20. Eieren per 26 stuks ƒ1,30. De Burgemeester der gemeente Axel herinnert, bij deze, de ingezetenen aan art. 22 der Algemeene Politieverorde ning. waarbij het is verboden de straten te schuren. Axel, den 26 Januari 1909. De Burgemeester voornoemd J. HUIZINGA. Afdeeling AXEL. Woensdag 3 Februari 1909, des avonds 6 ure, hoopt de WelEerw. heer VAN DIS, Predikant te Zaamslag, in de Nederduitsch Hervormde kerk te Axel, te houden in het belang der Vereeniging en tot opwekking van meerdere belang stelling. Het Bestuur der voornoemde afdeeling, P. DREGMANS, Voorzitter. JOH. SMIES, Secretaris. De ondergeteekende zal namens zijn principaal by enkele inschrijving, trachten Het bouwen van een Woonhuis met annex Schuurtje, enz., op Maandag I Februari e. k., des namiddags ten drie uur, in het café ,'s Lands Welvaren" bij den Heer W. P. Dieleman Wz., waar van af heden bestek en teekening ter inzage liggen voor belanghebbenden. Inlichtingen worden verstrekt door C. v. d. BROEKE, Bouwkundige. Ondergeteekende maakt het geachte publiek van Axel en omstreken bekend, dat hij zich alhier gevestigd heeft als Hopende door een vlugge en nette bediening het vertrouwen waardig te maken. Axel, 25 Jan. 1909. n. J. HARTE, Schilder. Adres: J. VERSTRATEN, Lange Wests traat.

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 3