Vo. 84. Woensdag 27 Januari 1909. 24e t Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAA, Buitenland. FEUI L LET ON. WELSCHE C0UIUNT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Den 27sten dezer zal de Keizer zijn rijftigsten verjaardag vieren. De Köl- tische Ztg. verneemt uit Munohen, dat alle Duitsche bondsvorsten hem dien J&g te Berlijn zullen komen huldigen. Volgens de Lokal Anzeiger, zal deregent ran Beieren zich door zijn zoon Lode- rijk laten vertegenwoordigen. De rechtbank te Görlitz heeft aan lekeren Schmidt, uit Grabig, die zich liomoeopaath en masseur noemde, een jaar gevangenisstraf wegens kwakzal- verij opgelegd. Hij had een kind, dat aan diphtherie leed behandeld. Het kind stierf en de rechters namen aan, dat de dood door zijn schuld veroor- taakt was. ENGELAND. De buurt van Londen zal een tuin stad rijker worden en Wembley Park, ten N.W. van de stad, in de richting van Harrow, wordt er door gered. Er was gevaar dat het hout zou vallen, maar het wordt nu bij de tuinstad ge trokken. De 28 H.A. bosch rullen ongeveer het vierde van de tuinstad beslaan. In die stad mogen geen huizen komen met verdieping-woningen en geen huis mag minder huurwaarde hebben dan f600 'sjaars. Geen fa brieken worden er toegelaten. ITALIË. De Aardbeving. Men is er nog niet in kunnen slagen het juiste aantal slachtoffers der aard- Hierop wordt de gevangene losgebon den, en In 't vuur van hun spel hadden onze knapen niet bemerkt, dat twee volwas- «enen getuigen waren geweest van 't geen er was voorgevallen. Een van hen was een man van bij de vyftig jaren, wiens frisch en jeugdig uit zicht den spot scheen te drijven met de reeds grijze haren, die langs het nog blozende aangezicht golfden. Zijn edel gelaat toond® zijne hooge afkomst, zijne trotsche trekken den man aan, gewoon te gebieden. Een gouden, wit geëmailleerd kruis met acht punten en even zoo veel •erafs aan de hoeken, in welks midden een blauw medaljon met de letters J H S, hing aan eene gouden keten om zijn haL en toonde den verheven rang aan dien hij bekleedde. Daarboven bevond zich de kommandeurs-orde van de Noord ster, met haar blauw medaljon, waarop zilveren ster op een wit geëmailleerd [gouden kruis met acht punten die in gouden knoppen eindigden. In de vier hoeken van het kruis waren gouden kro nen eene andere van 't zelfde metaal bevatte den ring door welken het zwar te lint was gestoken, waaraan de orde beving vast te stellen. Vooral uit de bergstreken zijn ouvolledige opgaven ingekomen. Maar er worden thans in 't geheel 198,700 personen vermist. Generaal Mazza heeft uit Messina aan Giolitti geseind De begrafenis der lijken en de bouw van barakken vorderen goed, hoewe^ het weer zeer ongunstig is. De be manning der Napoli heeft op de Cala- brische kust tien groote barakken ge bouwd, waarin duizend personen kun nen geborgen worden. Ook de bemanningen van andere oorlogsschepen hebben op verschillende plaatsen barakken opgericht, waaronder er zijn die 300 menschen en meer kunnen bergen. De gezondheidstoestand van de troe pen en de bevolking blijft bij voort during goed. De gevreesde epidemie is dus tot dusver achterwege gebleven. De genie is druk bezig met het plan voor het nieuwe Messina te ontwerpen. Aan tal van personen, wier bezittingen vernield zijn, is een speciaal verlol gegeven om naar hun verloren schatten te zoeken. Ook de soldaten zyn overal nog ijverig in de weer met het zoeken naar verloren waarden. We hebben reeds kortelijk gemeld, dat den 20sten op het Corso Vittorio nog een overlevende is gevonden. Het was een oude vrouw ze was ontzettend vermagerd en geheel bedekt met stof. Ze is in een hospitaal gebracht. RUSLAND. Het centrale comité der Russische hing. Geen wonder dat die man zoo gedecoreerd was't was niemand anders dan de Rijksbestuurder SteD Sture II. De persoon, dien hij bij zich had, veel jonger dan hij, was prachtig ge kleed en met verschillende ordeteekenen omhangen. 't Was Sten Stures tegen stander, thans bij hem gehuisvest, koning Johan I. Met aandacht hadden zij ge luisterd naar Gustaafs rechtspraak en de koning had rteds tusschen de tanden ge bromd »Weer een van die wolfsjongen l« Tot'n echter het spel was geëindigd, trad Johan I nader, klopte den jongen Gustaaf op 't hoofd en zeide. »Als ge in 't leven blijft, knaap, dan zult gij eens een groot man wor den Gustaaf zag den hem vreemden man met verwondering aan. »'t Is de koning,* fluisterde Baner hem in 't oor. Een blos van genoegen verspreidde zich over de wangen van den knaap. »Uwe majesteit is wel goed mij zulk een onverdienden lof toe te zwaaien,* meende hij, en toen de koning voortging, verwijderde hij zich met zijne makkers om een nieüw spel te beginnen, of het zelfde te herhalen, wellicht met andere verdeeling der rollen en ouder verschil lende omstandigheden. Wie is die knaap vraagde de koning aan den rijksbestuurder. revolutionnair-socialistische partij is van plan een algeraeene partij-vergadering uit te schrijven, waarin het zijn man laren wenscht ter beschikking te stellen. ,Een en ander naar aanleiding van de onthullingen omtrent Azof, den verrader, die in dienst stond der politie. Azof moet zich hebben schuldig ge maakt lo. Het organiseeren van die betoo- gingen en opstanden, welke voor de revolutionnaire beweging in Rusland noodlottig zijn gebleken, zooals de op stand in Kroonstad. 2o. Het ontwerpen van aanslagen en komplotten, om later het plan te verra den vóór het tot de volvoering was gekomen. Soms kwam de aangifte te laat, zooals bij den moord op den Peters- burgschen prefect, generaal von der Launitz. 3o. Het beramen van aanvallen waar van het te voren vaststond dat ze zouden mislukken, als de aanvallen op treinen waarin grootvorsten gezeten waren. Ook moet de moord op Gapon het werk van Azof zijn geweest. Azof zag in Gapon een mededinger als spion en hij was bang, dat Gapon hem in de wielen zou rijden. AMERIKA. Onlangs is, naar aanleiding van op stellen over 't negervraagstuk in de Vereenigde Staten, welke door Sir Harry Johnston waren geschreven voor de Londensche Times, de opmerking ge maakt, dat den laatsten t(jd in de zui delijke staten weer een verscherping »Mijn neef Gustaaf Erikson antwoordde deze. >Ik zal den jongen met mij naar Kopenhagen nemen en aan mijn hof doen opvoeden. Daar steekt iets groots in hem dat moet ontwikkeld en aange wakkerd worden. Ik denk een groot mau van hem te maken.* De rijksbestuurder boog zich. Hij ant woordde echter niet, want oogenblikkelijk nam hij zijne maatregelen. Zijn besluit was nooit zou Gustaaf eene Deemche opvoeding erlangenwant stak er iets groots in den knaap 't zou voor Zwedeu ten weldaad strekken nooit ten straf, 't geen zou gebeuren als hij hem naar Denemarken liet gaan. II. Ongeveer een half uur van de eerst sedert zeventien jaren gebouwde stad Mariafred, aan den zuidelijken oever van het Melermeer gelegen en omgeven door een heerlijk landschap, verhief zich het trotsche eu oudadellijke kasteel der Wasa's, Reefness met zijne breede grach ten, lange opuaalbruggen, dikke muren en statige torens. Ofschoon dat prachtige kasteel het grootste deel van 'tjaar is verlaten, se dert zijn eigeuaar Erik Johanson, bestuur der van Alaud is*gewurdeu, heerschen er thans drukte eu bedrijvigheid. De rijksraad Erik, in de wandeling een vroohjk en geestvol heer genoemd, doch viel te constateeren van de rasvooroor delen en geschillen tusschen blanken en kleurlingen. Maar zelden zijn die vooroordeelen op zóó stuitende wijze tot uiting gekomen als nu onlangs bij een strafzaak te Richmond, in den staat Virginië. In dien staat en in nog 27 andere, welke deel uitmaken van de Unie is het bij de wet aan blanke mannen en vrouwen verboden, een huwelijk aan te gaan met een neger(in) of zelfs maar met een kleurling(e), die eenig negerbloed in de aderen heeft. Overtreding wordt streng gestraft. Het misdrijf wordt „miscegenation" ge noemd. In het geval te Richmond, dat wij op het oog hebben, werd de schuldige blanke, die met een negerij getrouwd was, veroordeeld tot 18 jaar gevange nisstraf de negerin kreeg dezelfde straf. Maar het opmerkelijke van het geval schuilt in het feit, dat de man, die de wet had overtreden, zelf in de meening had verkeerd, dat hij van neger-afkomst was. Uit de ter terecht zitting afgelegde getui j-mverhooren bleek •+- volgens de rzworonen en dcu rechter het tegendeel. E.i om d ;n blanke, die getrouwd was met een negerin (volgens Europee.scHe opvattin gen geen bijzonder schandelijk ver- grijp wijl hij in de overtuiging had verkeerd, zelf voor de wet te behooren tot de negers, die dwaling in te scherpen werden twee menstyhen gestraft met 18 jaar gevangenisstraf elk Het is soms heel aangenaam, de dochter te wezen van een rijk man. Vele Amerikaansche bladen schijnen in vroeger jaren nog al driftig en op vliegend, is eenige dagen van Aland herwaarts gekomen, om er de weinige zomermaanden door te brengen die Zwe den oplevert. Aan 'teind van de laan die in ver binding staat met de ophaalbrug, zien wij een knecht in de lirerij der Wasa's, Sven, een door en door vertrouwden die naar, wiens vader Elf reeds bij den ouden Johan Erikson, Gustaafs overgrootvader, gediend heeft en in den dienst van dé familie gestorven is. Sven houdt den jongeren zoon van den rijksraad aan de hand, Magnis Erik son genaamd, een knaap van vijfjaren; terwijl Edla, eene.der dienstmaagden van de familie en op wie Sven, zoo'als men algemeen op 't slot verzekert, een goed oog heeft, de negenjarige Margaretha, Gustaafs oudste zuster, aan de hand houdt. •Daar komt bezoek, Edla,* zegt Sven, toen hij in de verte een' stofwolk ziet opgaau. »Hoor, de torenwachter blaast, en 'tsein wordt beantwoord. Als ik mij niet vergis, is 't de oude Karlson, die met onzen jongen heer Gustaaf te Stock holm is, bij zijne edelheid den rijksbe stuurder.* En Gustaaf is er ook bij,* ze^t Mar- garetua. •De jonge heer Gustaaf!* roept Sven uit. Dar is orn;, - ji. Zou hij de feesten outloopen zijn, die er waarschijn-

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1