\o. 83. Zaterdag ^3 Januari 190!). I4e Jaai-t;. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMA3, OPROEPING, Buitenland. FEUILLETON AXELSCIIE COURANT. DU blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. it het houden van eene vergadering nor het stichten van een DAMES- OMITE, in verband met de aanstaande iugelijke gebeurtenis, waarbij ONZE ELIEFDE KONINGIN hoopt Moeder worden. Ondergeteekende heeft de eer, al de i'imes in deze Gemeente, die tot het chten van een Comité wenschen mede werken, uit te noodigen tot eene rgadering in de Raadzaal, D. V. op faandag 25 Januari a. s., des Itonds 7 uur. De Burgemeester van Axel, J. HUIZINGA. DUITSCHLAND. Te Friedrichshafen wordt op het ngenblik hard gewerkt. In de eerste laats aan een nieuw luchtschip, de èppelin V. Verder is men bezig met 6t vellen van het Riedlewald. Met (hulp van een locomobiel woiden de romstronken uit den grond getrokken, p de plaats van het bosch komen de ieuwe loodsen en werkplaatsen van Zeppelin-maatschappij. Volgens de Z. am Mittag, heelt die maatschappij ook besloten, haar eigen waterstofgas oor de vulling van luchtschepen te sreideu. Te Hanau zijn de noodige estellen en een gashouder met 20,0U0 ubieke meters inhoud besteld. De ireiding van het gas zal volgens een Ook deze vereeuiging van Nooren, fweden en Denen was maar schijn, 'ant het was slechts een' partij die lm tot koning had uitgeroepen. Dat leek dan ook spoedig, toen Christiaan it waagde, den aartsbisschop van Up- ila, Jous Bengston, met wien hij in 'ist geraakt was, gevangen te zetten, ik hij werd nu van den Zweedschen ion vervallen verklaard, en Sten Sture, voormalig aanhanger van Karei nudson, heerschte in Zweden, onder m titel van rijksbestuurder, met onbe- srkte macht; vooral nadat hy Christiaan den Brunkenberg eene bloedige ne- (rlaag had toegebracht. In 1481 stierf hristiaan I, en zijn zoon Johan I deed jn best, om de verbrokene Unie te erstellendoch Sten Sture.de machtige ijksbestuurder, zette hem den voet fars. Deze Sten Sture was de lieveling tn 't.volk, niet van den adel, die't niet in verduren dat een man die huns ge was, hen zou bevelen. Een hunner, 'an Sture, stond werkelijk tegen hem 1, en Johan I, hiervan gebruik unkeu- deed zijne troepen in Zweden rukken overwon den rijksbestuurder, wiens nieuw plan geschieden, waarbij ijzererts ip retorten verhit wordt, om reducee- rend te werken. Bij het luchtschip van Zeppelin, dat het rijk heeft aangekocht, is een af dealing militaire luchtschippers gesta tioneerd. FRANKRIJK. De juistheid van het verhaal van de Matin over den moord van Steinheil is tot dusverre niet bevestigd. Rechter André hoort dezer dagen de personen, die, nadat zij in hechtenis is genomen, met mevrouw Steinheil hebben gespro-. ken. Deze verhooreu zijn nog niet afgeloopen. Het meeste belang hebben in dit verband de getuigenissen van twee vrouwen, die met mevrouw Stein heil in hetzelfde vertrek opgesloten hebben gezeten, mevrouw Ghirelli en mevrouw Roselli. Is het werkelijk waar, dat de Matin inlichtingen heeft ontvan gen van iemand, die van mevrouw Steinheil een bekentenis heeft aange hoord, dan moet die zekere iemand een dezer beide vrouwen zijn, ot misschien allebeide. De Matin bereikt in eln geval met zijn onthullingen zij mogen dan juist of onjuist zijn dat de rechter van instructie zich verplicht ziet telkens de sporen te volgen, die het blad aan wijst. Zoo heeft de Matin verdenking geworpen op zekeren chauffeur van een automobielonderneming, die nog al vaak met de familie Steinheil gereden heeft. In de verhalen omtrent den moordnacht wordt een'rol toegekend aan een geheimzinnige automobiel, die macht hij aanzienlijk kortwiekte. Toen echter Johan 17 Februari 1500 in zijnen oorlog tegen de Dithmarsen, een volk dat tus8chen de Elbe en de Eder woonde, eene groote nederlaag had geleden, stond Sten Sture weder op en hernam zijn ver loren gezag. Zells poogde hij Noorwe gen te veroveren. Doch te midden van zijne toerustingen stierf hij in 1503 en kwamen de Zweden tot rust. Sten Stures zoon, die even zoo heette als zijn vader, volgde hem als rijksbestuurder op onder den naam van Sten Sture II. Ziedaar u eenigzins bekend gemaakt met hetgeen er in de vereenigde rijken was voorgevallen ik behoef u daarbij wel niet te zeggen, dat er in Zweden een ingekankerde haat tegen de Denen heerschte en dat Johan I, ofschoon hij den titel van koning van Zweden voerde, in werkelijkheid alles behalve dat was. En nu keeren wij thans tot onze knapen terug. Die knaap daar met zijn fijn lakensch wambuis, wiens gelaat niet dat indruk wekkende van Gustaaf Erikson heeft, maar wiens fijn besneden trekken en manieren u zijne edele afkomst doen zien, is Joachim Branê, wieus vader uit gestrekte goederen in Sudermauland in eigendom heeft. Aan zijn gelaat kuut gij 't zien, dat hij den koenen moed 'niet o '.it van Gustaaf; oei .ill gij h ;m liefnebbm, als gij dit open gelaat, die zielvolle blauwe oogen en dieu vriende den nacht van 30 op 31 Mei zou hebben stilgestaan bij de woning van de familie Sceiiiiieil. li chauffeur van die auto mobiel, geeft de Matin te verstaan, zou wel eens geweest kunnen zijn die heer Sembel, die zoo dikwijls met de familie gereden heeft. Sembel zou tegenover een redacteur van de Matin hebben gezegd, dat hij vau 12 Mei tot eind Augustus niet in Parijs geweest is. De Matin kan aantoonen, dat deze bewering van Sembel onjuist is. Sembel is nu door den rechter van instructie gehoord en ondervraagd over zijn bewering tegenover den redacteur van de Matin. De chauffeur ontkent, dat hij tot den redacteur zou hebben gesproken over zijn afwezigheid gedurende de zomer maanden. Eenige aanwijzing dat Sembel mfet den moord in verband staat, is er verder niet te geven. De Mttin houdt natuurlyk vol, dat Seino;l iuierujd wel heeft beweerd, dat hij den moordnacht niet te Parijs is geweest. ENGELAND. Een werkman uit Londen, die in een Kolenmijn in Wales waar hij iets te doen had, gesuapt werd, terwijl hij een pijp rookte, is daarvoor gesLraft met eeu maand gevangenisstraf. Er waren 700 mijnwerker* in de mijn, ener was groot gevaar voor een ontploffing. De werkman had bovendien lucifers, tabak en whisky bij zich, ai hetgeen ver boden is in een mijn. Hiervoor kreeg hij nog 2 boete. De overtreding werd ontdekt door een mijnwerker. lijken mond aanschouwt. De derde knaap, een bloedverwant van Gustaaf, doch drie jaren ouder dan' hij, is geen Zwfeed. Hij is een Deen en woont op zijns vaders slot Kallo in Noordelijk Jut land. Hij is medegekomen met zijn' vader, die koning Johan I vergezelt (want deze bevindt zich op dit oegenblik als gast bij Stén Sture). 't Had hem veel moeite gekost, den ouden Baner te be wegen, hem mede te nemen doch doze, die het toen ook niet kwaad vond dat zijn viertienjarige zoon eeu3 iet* meer van de wereld zag dan zijn oud kasteel, had eindelijs in de bede des knaaps toegestemd. Hij ziet er niet kwaad uit, die Erik Baner; heel snugger is hij echter niet, dat kan men wel bij den eersten oogopslag zien, doch hij heeft een hart van goud en zou alles opoffe ren, indien hij anderer lijden kou ver zachten. Minder echter bevalt ons die andere knaap, wiens wambuis zoo rijk met goud is bestikt. Dat sluwe gelaat, die oogen die u niet flink in 't aangezicht durven staren, doen u vermoeden, dat hij met streken omgaat. En iuderdaad, Arendt Pehrson, wieus vader eigenaar is van eene vrije heerlijkheid aan 't Runrneer, is geen ferme, ronde jongen, maar een die niet te vertrouwen is, al doet hij zich uog zoo mooi voor. De beid$ andere knapen-zijn Lars Olof- son en Jon Miehelson, beide kindereu Te Bearsted heeft de rechter een boer die tachtig schapen op een veld had gehouden, waar er zoo goed als geen voedsel voor ze was en dat bovendien onder de sneeuw lag, met het gevolg dat er ruim een dozijn van den honger omkwamen een onderzoek van maag en darmen bewees het ten overvloede en vele andere haast te zwak waren om op hun pooten te staan, veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf met zwaren arbeid. De man was tevoren al tweemalen voor dierenmishandeling gestraft. ITALIË. De Aardbeving. De telegrammen hebben reeds mel ding gemaakt van den jongsten brand te Mes*ina. De brand brak Maandag avond te 9 uur uit of liever, hij werd toen pas ontdekt, want het schijnt al lang onder de puinhoopen ge*ineuld te hebben. Soldaten en matrozen deden dadelijk het hunne om den brand te blusschen, maar daaraan viel niet meer te denkenmen kon den brand alleen nog beperken. Het vuur heeft vooral gewoed in de puinhoopen van het raad huis en van de bank van Italië. Er zijn op 'toogenblik 3000 vluchte lingen uit Sicilië en Calabrië te Rome onder dak gebracht. Wegen* het heer- schende plaatsgebrek zijn maatregelen genomen om de ontscheping van over levenden, die zonder middel van bestaan zijn, zooveel mogelijk tegen te gaan. Deze lieden zullen naar andere plaat sen worden gezonden. van adellijken huize en wier vrij en open gelaat aantoont, wat het vaderland eenmaal van hen te verwachten heeft. Zij spelen koningje. Gustaaf, ofschoon de jongste van allen, is, misschien omdat hij hier in zekeren zin als gastheer op treedt, wellicht ook om de zedelijke meerderheid die hij over zijne kamera den uitoefent, tot koning verkozen. Erik is zijn rijksbestuurder, Joachim zijn generaal, Lars zijn scherprechter, en Jon neemt den post van gerechtsdienaar waar, terwijl Arendt een gevangen struikroover moet verbeelden, die gebon den voor 's konings troon (eene omge keerde trog) verschijnt. Met alle deftigheid zit de koning op een houten bank, naast hem staat zijn rijksbestuurder die een stok in de hand houdt, waaraan een zakdoek is gebonden die eene vlag moet beceekene i, op zijde zijn generaalterwijl voor den troon de struikroover zich bevindt, door den gerechtsdienaar vastgehouden en daar achter de beul met ontbloot zwaard een stok. »Gij zijt dan eiudelijk in handen van het gerecht, schurk!* begint Gustaaf met waardigheid en die zonderlinge wel luidendheid in zijne stem, welke hem zoo bijzonder eigen is. »Indien mijn volk-mij Diet verraden had, heer, zou ik mij niet in uwe macht bevinden, geeft de struikroover ten antwoord.

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1