Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. dergelijke huizen, kunt en klaar gele verd, wil weten, Zweden en Denemar ken en nog andere landen alle genoeg te leveren zullen hebben. ITALIË. De Aardbeving. Er worden dagelyks in de puinhoo- pen te Messina nieuwe vondsten ge daan van geld, waarden, juweelen enz. De gezamenlijke waarde van het ge vondene beloopt een bedrag van over de dertig millioen gulden, maar voor 't meerendeel zijn de eigenaars zoek. Er waren Vrijdag nog niet meer dan vier duizend lijken gevondenduizen den moeten nog onder het puin liggen. Men weet, dat het aantal der omgeko menen geschat wordt op 80.000 a 100.000. Professor Solinas, die door de regee ring belast is met de leiding van de opgravingen in het puin van het mu seum, heeft reeds de beroemde collectie Qrieksche vazen, de muntverzameling en vele schilderijen teruggevonden. Veel er van is ongeschonden. Honderd en tachtig Messineezen zijn eergisteren met de Ancona uit de Vereenigde Staten in hun geboortestad teruggekomen, om de lijken hunner ver wanten in het puin te zoeken. Aan doenlijke tooneelen speelden zich at bij hun aankomst. Na 18 dagen gered. Vrydag zijn te Messina nog 3 perso nen gered. Eerst werd een negenjarige knaap uit het puin van een huis ge haald. Met zwakke stem deelde hij mede, dat zijn twee zusters, onderschei- delijk 20 en 12 jaar oud, nog levend onder het puin waren. Dadelijk gin gen de soldaten aan het werk en het gelukte werkelijk de beide meisjes te vinden. Zij vertelden, dat ze 18 dagen lang in een kelder hadden geleefd van uien, wyn, olijfolie en water. Hun moeder was deor het neervallend puin gedoodhun vader bevond zich in Amerika. Een groote menschenmenigte was van de wonderbare redding ge tuige De geredden zijn aan boord van de Savoia gebracht. De te Parijs wonende hertog Pompeo Litta Visconti heeft door bemiddeling van den Italiaanschen gezant te Parijs aan de Italiaansche regeering het schriftelijke aanbod doen toekomen, om zijn bezitting Myiakla in Florida (een grondgebied van 78 millioen hectaren) ter beschikking te stellen van 5000 fa milies uit Calabrië en Sicilië. Elke familie kan gratis een stuk grond in bezit krijgen en een ander stuk grond ter bebouwing in dienst van den eige naar. De nieuwe kolonie zou den naam „Nuova Messina" krijgen. De hertog wijst er op, dat Myiakla volkomen ge zond is en dat de grond vruchtbaar en licht te bewerken is. De hertog wordt in Italiaansche kringen wel eens „de roode hertog" genoemd, omdat hij reeds eenige jaren geleden in zijn bezittingen in Casale een proef genomen heeft met het stichten van een kolonie op min of meer socialistischen grondslag. De Italiaansche regeering, zoo lezen we, heeft nog geen beslissing genomen op het aanbod van den hertog. Het aantal damescomité's, gevormd met het doel de Koningin bij de te wachten gebeurtenis een geschenk aan te bieden, neemt steeds toe. Een grappenmaker heeft nu al uitge rekend dat, als het zoo voortgaat, er in den maak zullen zijn: 35 wiegen, 11 gouden bekers, 41 wiegekleedjes,- 64 paar zijden sokjes, 17 gouden ramme laars, 45 in goud gemonteerde althéa wortels. 28 valhoedjes, 137 bakkertjes, 94 fopspenen en 423 stel zijden luiers. Er wordt nu een zeer practisch idee geopperd. Die comité's slaan de handen in elkaar onder één hoofdcomité, bestaande uit vertegenwoordigsters van alle pro vinciën, dat de in het gansche land bijeengebrachte gelden na afloop van tiie gebeurtenis H. M. aanbiedt met verzoek hieraan eene bestemming te geven. Zoo kan er een heerlyke stichting tot stand komen, waaraan de naam van de jonggeborene blijft verbonden, zegt de Midd. Ct. Rijksmiddelen. De R(jksmiddelen in de maand De cember bedroegen f 14.790.450, tegen f 13.992.483 in dezelfde maand van 1907. De opbrengst over de twaalf maan den van 1908 bedroeg f 162.556.940, tegen f 161.712.321 over de twaalf maan den van 1907. Behalve, dat de maand December'de gunstige opwaartsche beweging van de opbrengst der Rijksmiddelen nader on derlijnt. is de totaal opbrengst over het jaar 1908 niet alleen bijna acht en een halve ton hooger dan die over 1907, maar overtreft ze zelfs met ruim een ton het bedrag der raming. AXEL, 19 Januari 1909 Prov. Blad no. 2 bevat een besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij het aandeel is bepaald der gemeenten in de lichting van de nationale militie van 1909. Ingeschreven waren 2168 personen; het opgelegd aandeel bedraagt 725, waarvan 510 manschappen tot volledige en 204 tot korte oefening zullen worden aangewezen. Het door de hierachter genoemde gemeenten te dragen aandeel vindt men naast de plaatsnamen vermeld, terwijl tevens daarachter® is aangegeven het aantal manschappen resp. voor volledige of korte oefening bestemd. Axel 15, 11, 4 Boschkapelle 5, 4, 1 Clinge 7, 5, 2 Graauw en Langendam 6, 4, 2 Hoek 5, 3, 2 Hontenisse 13, 9, 4 Hulst 9, 6, 3 St. Jansteen 9, 6, 3 Koewacht 7, 5, 2Neuzen 31, 22, 9; Ossenisse en Hengstdijk 3, 2, 1Philip pine 4. 3, 1 Sas van Gent 5, 3, 2 Stoppeldijk 4, 3, 1 Westdorpe 5, 3, 2 Zaamslag 14, 10, 4 Zuiddorpe en Over slag 4, 3, 1. De Quaestor der classis IJzen- dijke heeft in 1908 ontvangen voor verschillende Synodale Fondsen Voor de Algemeene Weduwen- en Weezenbeursgift van de Kerkvoog dijen te Aardenburg 5 Ter Neuzen f 5 en Hulst 10. Voor het Hulppensioenfonds voor Emerite-Predikanten voor de Kerk voogdyen te Schoondijke, Groede, Sluis, Sint Anne ter Muiden, Aardenburg, Ter Neuzen, Zaamslag, Hulst en Sas 'van Gent c.a., van ieder 10. Voor het Fonds der Schraalste Pre- dikants-traktementen van de Kerkvoog dijen te Breskens ƒ6; Groede ƒ1 en Zuidzande 2. Voor het Fonds ter voorziening in de geestelijke behoeften enz. inzame ling te Sluiskil (Ter Neuzen) 6.82. Voor het Studiefonds niets ontvangen. Voor het Fonds voor Noodlijdende Kerken en Personen collecten Bier vliet ƒ5,18; Waterlandkerkje 2,50; Schoondijke 7,05 Breskens f 4,35 Sluis 8,18; Sint Anne ter Muiden 7 3,50 Sint Kruis 2,50 Oostburg 2,08 Zuidzande 3,137 Retranche- ment 2,50 Cadsand 13,48 Hoek j 6,30Ter Neuzen ƒ20,60; Zaamslag f 28,20 Hontenisse c.a. 8,32l;2Sas van Gent ƒ2,50 en Philippine ƒ1,50. Nagekomen over 1907 IJzendijke 3,25Schoondijke 7,69 en Axel ƒ11,245 Giften van Kerkvoogdijen te Aar denburg f 5, Oostburg 10 en Ter Neuzen 5. Voor de Generale Kas Inzamelingen te IJzendijke ƒ21,18; Biervliet j 5,75 Hoofdplaat 3,75 Waterlandkerkje ƒ15,50; Schoondijke f 19; Breskens niet gehouden; Groede 6,11 Nieuwvliet t 6; Sluis 44,95 Sint Anne ter Muiden 10,75Sint Kruis j 8 Aardenburg 20,$0Oost burg J 22,50 Zuidzande 5 Retrau- chement 6,50 Cadsand f 17,25 Axel niet gehouden Hoek 65 Ter Neuzen 64,50 "Sluiskil 10,50 Zaamslag 7,50; Hontenisse c.a. ƒ15,60; Hulst, nog niet gehouden en Sas van Gent c. a. 4. Nagekomen over 1907: Sas van Gent c. a. 5. Als kantoren waar de Nederland' sche pasmunt, mits'voor niet minder dan vijftig gulden voor de zilveren en tien gulden voor de nikkelen en bron zen, kan worden ingewisseld tegen rijksdaalders, guldens en halve guldens, zijn, behalve de Nederlandsche Bank te Amsterdam en de kantoren der be taalmeesters, in de provincie Zeeland aangewezen de navolgende kantoren der directe belastingen en der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen: Axel, Goes, Hansweert, Heinkenszanci. Hontenisse, Hulst, Sas van Gent, Vlis singen (directe belastingen en accijn zen) en IJzendijke. De echtgenoote van den commis saris der Koningin in Zeeland, heeft een verbek gericht tot de echtgenooten der burgemeesters in de diverse gemeenten in Zeeland, om mede te werken tot het tot stand komen van comité's voor het bijeenbrengen van gelden voor een ge schenk aan Hare Majesteit de Koningin ter gelegenheid van de te verwachten heugelyke gebeurtenis. Ter aanvulling van de vacature in den raad der gemeente Zaamslag, ontstaan doop het overlijden van den heer A. Riemens, zal de verkiezing plaats hebben voor een lid in dat col lege op 26 Januari a. s., de stemming op 5 Februari en de herstemming, zoo noodig, op 16 Februari daaraanvolgend. Men schryft uit Koewacht aan de Tem. Ct Reeds verschillende malen hebben we iets medegedeeld omtrent de zooge naamde Klampersbende, die gedurende langen tijd deze streken onveilig maak te, in alleenstaande boerenwoningen drong, de bewoners mishandelde en vastbond. Zooals men zich zal herin neren, heeft zij ook onder Axel en onder Moerbeke in de nabijheid dezer gemeente diefstallen gepleegd. De meeste leden dier bende zitten te Gent opgesloten en wachten nog steeds op hun vonniswant het onderzoek is volstrekt nog niet geëindigd. Verleden week Donderdag is het parket weer te Moerbeke geweest met zekere persoon, in de wandeling genoemd „De kleine kennis". Deze persoon onlangs gear resteerd wegens een diefstal in de Bre- dalaan te Antwerpen, wordt verdacht ook tegenwoordig geweest te zijn bij de mishandelingen van de gebroeders De Bock, waarvan éen naar men wil tengevolge der mishandelingen, over leden is. Nog is verleden week in verband met deze zaak in hechtenis genomen en naar Gent overgebracht zekere V. L., bijgenaamd „De dikke boom". (Alle leden der bende droegen namelijk een bijnaam.) Mede zijn aangehouden twee vrouwen uit de Vlaanderenstraat te Antwerpen. Deze worden verdacht de gestolen voor werpen verborgen te hebben. Het onderzoek in deze uitgebreide zaak wordt geleid door den heer Soudan, onderzoeksrechter te Gent. Vrijdag is van Westdorpe naar Middelburg overgebracht en in het Huis van bewaring opgenomen de 37-jarige schildersknecht B. O. L., geboren en wonende te Gent, wiens uitlevering door de Belgische regeering is aange vraagd. Hij werd door de rechtbank van eersten aanleg te Gent, wegens een zedenmisdrijf, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 10 maanden. M. Ct. De heer A. Smit, onderwijzer te Hoek is benoemd aan eene christelijke school te Goes. Nog steeds waren de verharde Iwijze wegen in Hengstdijk niet aangesloten jen et met die in de gemeente Ossenisse en kwart ontbrak daaraan nog eene lengte van Op 560 M., verbindende de keibaan aan jder g den Koningsdijk in de eerstgenoemde verlor en die in den Langenweg ia laatstge- verne noemde gemeente. Voor gemeenscnap. Uwoi pelijke rekening van het waterschap Men Hengst- en Bummersdijk en het waterschap der Vereenigde polders van Ossenisse ral - genoemde wegslengte in dit jaar worden I J*' voorzien van een 2.50 M. breede kei- r baan. Daardoor wordt in eene groote behoefte voorzien; dit wegsgedeelte "ftn toch was voor een groot deel van het jaar onberijdbaar, vooral voor vrachten. Bij bevelschrift der arrond.-recht- bank të Middelburg is rechtsingang ver leend met gevangenhouding en verwij. zing naar de openbare terechtzitting tegen P. D., 50 jaren, kleermaker, ge- boren en wonende te Beveren-Waes, De p België als verdacht van bedelarij, en wederspannigheid tegenover de mare- j -. tiend klaag' linger man om ie op ge man zette WSS chaussee te Clinge op 13 Januari 1909, Door de Provinciale Regelings-com- missie voor de paardenfokkerij is in hare vergadering, welke Zaterdag te Vlissingen gehouden werd, beslo ten den 5en Maart e.k. een cen trale keuring te houden van alle drie tot en met zesjarige dekhengsten, wel ke bij Qe Februari-premiekeuringenop de bekroningslijst worden gebracht. Voor die keuringen zyn uitgeloofd 6 premies vaD 250 voor 3-jarige en 10 premies van ƒ350, voor 4—6-jarige dekhengsten, benevens een zilveren •medaille. Deze premies worden verhoogd met f 50, wanneer de geprimeerde hengsten afstammen van stamboekouders. M.Cl. De gewone Rijksvoorjaarskeurin- gen van tot dekking bestemde hengsten zal in dit jaar voor Zeeland gehouden worden op 8 Februari te Kattendijke en 9 idem te Hulst. In de maand December 1908 is in Zeeland geen enkel geval van be smettelijke veeziekte voorgekomen. Terwijl H. M. de Koningin in den laatsten tijd in de Residentie rustig op straat kon wandelen, is sedert eenig» dagen met leedwezen opgemerkt, dat daarin verandering is gekomen, H. M. wordt weer op onbescheiden wijze gevolgd door nieuwsgierigen, en drommen van menschen stellen zich langs den weg op om H. M. te zien voorbijgaan. Er is daarom een nieuw beroep ge daan op de wellevendheid van het publiek om dergelijke onaangename manier van doen achterwege te laten. Het geschenk der Groningsche vrou wen aan de Koningin zal bestaan in een gouden rammelaar. De commissaris van politie van het bureau in de Witte de Withstraat te Rotterdam, waarschuwt tegen een net gekleed persoon, die op de volgende wijze te werk gaat. In de dagbladen gaat hij na wie er uit den gegoeden stand kennis geeft van het verliezen van voorwerpen op de straat. Dan m^ldt hij zich in die gezinnen aan, doet zich netjes voor en deelt mede, dat het verloren voorwerp een gouden manchetknoop, een ring of iets dergelijks, door een straatreiniger is gevonden en gedeponeerd op het kantoor van den directeur dergemeente- reiniging aan de Kipstraat, waar het ter beschikking van den eigenaar of eigenaresse is. Aan het slot van zijn mededeeling maakt hij den betrokken persoon er attent op, dat als er soms een fooitje voor den eerlijken vinder gegeven wordt, hij gerechtigd en bereid is dit in ontvangst te nemen. Een dame op den Bergweg, met wie hij op deze den jezin bewui ging, wone: wegin rond Gel welke deur alles ongev «fgelc Slu noch i den Banni giftigi De ran e zij da die h too a den dat h Sing, irm i neme nabij 1 den ivan Waar op ve [Zakt, |aan c geleid hij c was. jkinde deeln den na de jichoo dene j Eet onze Igeluk itreel meest in zij naar lukkij spron tuig ilagei tuig c teloos bloedi hem tilde, Mai stelle: On mi ontbo lukke bet le ziji Rotte: die, o

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2