Vo. 82. ff densdag 20 Januari 1900. Jaai'^ Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DlELllHAA, Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De crisis in liet Oosten. Uit Konstantinopel wordt gemeld Het boycot-comité heeft Vrijdag een mgdurige vergadering gehouden. Men eelt besloten het boycot tegen Oosten- ijk-Hongarije op te heffen, daar de lonau-monarchie aan Turkije de *ge- renschte genoegdoening gegeven heeit. Duizenden ouders, die hunne kinde en reeds op het slagveld zagen, zullen ipademen, nu het vergelijk gevonden Handel en nijverheid zullen niet mger getroffen worden door het boy ot. De beurs, die bij het vernemen ran den goeden afloop bokkesprongen run vreugde gemaakt heeft, wordt niet neer door allerlei geruchten verontrust. De conferentie zal de inlijving moe ien bekrachtigen en tevens het ont wrichte Oosten weer in nieuwe schar- ïieren hangen. Men heeft berekend Jat de mobilisatie gedurende een en- tele week meer kost dan de losprijs run 21/2 millioen, zoodat Oostenrijk »k in dat opzicht blij zijn mag met iet vergelijk. Het feit, dat Aehren- ihal stuk voor stuk zijne eischen heaft moeten laten vallen, heeft bij een ioo heugelijk eindresultaat weinig Men verwacht, nu het Turksche parlement de gedragslijn der regeering heeft goedgekeurd, dat over een paar iagan de overeenkomst geteekend zal fforden en aan de mogendheden zal irorden meegedeeld, waarop dan de regeling der Bulgaarsche zaken zal volgen. Het met het Donau-rijk nauw herbonden Bulgarije zal na het door Oostenrijk-Hongarije gegeven voorbeeld niet langer treuzelen met het aanbieden eener passende schadevergoeding. En dan is de vrede verzekerd en de con ferentie in zicht. Voor het aanzien van hei verjongde Turkije is de regeling der Bosnische kwestie niet alleen van materieel, maar ook van groot moreel belang. Want voor den grootvizier is het een mooi succes, dat hij bet Donau-rijk er toe gekregen heeft om voor het aanschaf fen van het restantje van Turksche souvereiniteit in de ingelijfde gewesten schadevergoeding te geven. De jong- Turksche partij heeft bij deze gelegen heid bewijzen van kracht* geleverd, die haar aanzien zeer zal verhoogen, ook tegenover Europa. Het is nu maar zaak, dat de mogendheden eensgezind blijven en den ernstigen wil toonen om de crisis zonder bloedvergieten tot een definitieve oplossing t« brengen. FRANKRIJK. In verband met de terechtstelling te Béthune trekt de houding van Cama- jore de aandacht. Camajore is ter dood veroordeeld door de jury van Bouches- du-Rhöne. Hij heeft terecht gestaan voor een moord, en heeft bekend, den moord alleen te hebben bedrevep. Achteraf zegt Camajore nu, dat hij voor de jury niet de volle waarheid heeft gesproken. Ik heb bekend, dat ik de eenige schuldige was, zegt hij, in de veron derstelling. dat ik veroordeeld zou I. Indien wij ten jare 1508 het koninklijk slot te Stokholm bezocht hadden, dan louden wij op de ruime binnenplaats [van dat slot, op het middelste eiland (Staden- of stadseiland) gebouwd, en dat ach met zijne hooge dikke muren en iterke torens daar zoo statig verhief en door den Rijksbestuurder Sten Sture deu jonge bewoond werd, een zestal knapen net elkander zien spelen. Wij willen hen wat meer van nabij beschouwen en in zien, welk spel hen bezig hield. Het eerst valt u 4n het oog die twaalf jarige knaap met zijn blauw fluweelen wambuis, welks pofmouwen, hier en daar doorsneden, de hagelwitte ondermouwen doen zien, terwijl ook de hozen, van boven wijd, met zulke witte doffen ver- rierd zijn, en verder nauw om de beeneu duiten- Hij is een achterneef van den Rijksbestuurder, aan wiens hof hij eeuigen tijd zal doorbrengen, om de feesten bij te wonen, die er ter gelegeuheid van t verblijf van koning Johan te Stokholm lullen gegeven worden. Zijn vader Erik Johansou Wasa van Riboholm is ridder en Zweedsch rijksraad, thans bestuurder worden tot levenslangen dwangarbeid. Camajore ontkent inmiddels niet, dat hij deel genomen heeft aan het mis drijf. Namen van mèdedaders heeft Camajore ook nu nog niet genoemd. De advocaat van Camajore heeft een audiëntie aangevraagd bij den president der republiek. ENGELAND. De eerste hulp, die de Engelschen aan de slachtoffers van de aardbeving in Zuid-Italië hebben gebracht, bestond voor een deel uit een half millioen kilogram eetwaren, van Malta schielijk naar de bezochte streek gezonden. Daar was heel wat beschuit en'vleesch in blik by. De uitgehongerde menschen er was dagen lang geen voedsel te krijgen geweest Mten er gulzig van, maar toen de ergste honger gestild was zoo meldt de bijzondere corre spondent van de Times te Messina waren zij er niet meer van gediend en verlangden macaroni en olie. Andere Engelsche bidden nemen het bericht met verbazing over. Aardbevings- lekkerbekkenschrijft er een boven het bericht; „Engelsch corned beef niet goed genoeg." Wel neen, meneeren do corned beef kan in haar soort uit muntend zijn geweest. Maar het Itali- liaansche volk, vooral in het Zuiden, gebruikt maar weinig dierlijk voedsel, én dan wel niet met voorliefde vleesch uit het blik. Het houdt het met zijn macaroni en zijn olijfolie. En men zegt maar het zijn misschien vege tariërs die het hebben uitgestrooid dat de Italianen een gezond volk zijn ran Aland, en zijne moeder, de eigen nicht van Sten Sture, heet Cecilia van Eek. Hij stamt af uit een oud-adellijk Zweedsch geslacht, dat reeds sedert twee eeuwen rijksraden aan zijn laud heeft geschonken. Zijn oudstbekende voor vader was Kettil Carlson, rijksraad van 1322 tot 1330. Maar 'tis niet zijne edele geboorte, noch zijne keurige kleeding, ook niet de zwart fluweelen baret, waarover een' witte struisreêr wappertdooreen' diamant vastgehouden, die ons tot hem trekt 't is veeleer dat indrukwekkende gelaat hetwelk ons als onwillekeurig aanlokt. Eu indrukwekkend is het, dat hoog ge welfde voorhoofd^ waarvan de blonde lokken die sierlijke krullen, zijn wegge streken, al is het nu bedekt inet eene baret. Is het niet, als gij die helder blauwe oogen ziet, of daar een vuur in flikkert van edelen trots, en doet niet hun glans reeds nu u terug deinzen, wanneer die oogen toornig staan en die wenkbrauwen zich optrekken, om duide lijk de gramschap te doen zien, die zich van dit hooge hart meester maakt. En dan die eeni^zins gebogen neus, waar onder een' mond zich bevindt, die al den trots verraadt, welken een eeuwen oude adel met zich voert. Daarbij die hooge, slanke gestalte, die zoo duidelijk voorspelt wat zij worden zal, als de nu reeds breede borst zal uitgewassen zijn, en de schraalheid in mannelijke gezet heid zal zijn overgegaan. Toch zoudt ge u vergissen, als gij Gustaaf Erikson (want zoo heet de knaap) voor trotsch' hield. Hooghartig en heerschzuchtig, oploopend en driftig, dat is hijmaar overigens goedhartig en vriendelijk jegens iedereenen als gij hem den mond ziet openen en gij hoort dan de zoete, wel luidende toonen die daaruit voortkomen, dan trekt hij u aan en gij wenscht nader met hem bekend te worden, 't Zal u dus waarschijnlijk genoegen doen, als ik u zeg, dat hij de held van ons verhaal is. Eer ik u ecliter de andere knapen eu hun spel beschrijf, moet ik u iets van de geschiedenis van Zweden mededeelen opdat gij van een en ander wat hierin zal voorkomen, eenigermate op de hoogte zijt, In 1397 had Margaretha, om hare uitgestrekte heerschappij en schitterende hoedanighedeu de Noordsche Semiramis genoemd, de Stèndeu van Noorwegen, Zweden en Denemarken bijeengeroepen te Calmar, waar zij haars zusters klein zoon, hertog Erik van Pommeren, met veel statie tot koning van de drie rijken deed kronen en het sluiten bewerkte van de groote Unie, die haren naam naar deze stad draagt. Bij deze Unie was bepaald, dat de drie rijken slechts één koning zouden hebben, die telkens, wan neer de troou zou openvallen, met ge meenschappelijk overleg, uit de zonen van den overleden koning zou worden gekozenterwijl elk der drie landen met sterke magen, en dat dit hoor den wij ook van een Engelschen omni voor de vleeschetende Angelsaksers voor de helft steeds bezig zijn hun ontstelde magen met het drinken van lauw water op orde te brengen. DENEMARKEN. De Deensche kooplui zetten vaart achter hun onderneming om de aard- bèvingstreek in Zuid-Italië van houten huizen te voorzien. Zij hebben dade lijk een bouwmeester in den arm ge nomen en hem drie grootten van huizen laten ontwerpen. Dat ging vlug Za terdag kreeg hij de opdracht. Zondag avond was hij met de teekeningen klaar en een paar uur later," zat een van de heeren van het consortiufn er al mede op het spoor. En als men in Italië er aan wil, kunnen er einde Februari alvastTfhonderd huizen uit Denemarken worden verscheept. Men zegt, dat die houten huizen, die op een betonlaag opgetrokken worden, een aardbeving] kunnen verdragen. Alle drie goorten hebben een veranda, zooals men die in Italië wil hebben. Het kleinste heeft verder twee kamers, het middelsoort drie, het grootste soort is een villa met vijf kamers en een keuken, omdat in Italië de mindere man in zijn huiskamer kookt of, als men wil, in zijn keuken huist. De huizen kosten, ter plaatse opgesteld, 2800, 4000 en 8900 kronen. Een kroon is f 0.66. Men weet, dat ook de Zweden houten huizen willen leveren. Maar het ziet er naar uit, wanueer men in Italië van volgens zijne eigeue wetten en door zijne eigene rijksraden zou worden bestuurd. Reeds terstond na Margaretha's dood in 1412 liet het zich aanzien, dat de Unie van Calmar van geen langen duur zou zijn. Erik toch maakte zich, door het vestigèn van zijne residentie iu Kopen hagen, bij de Zweden gehaatdeze klaagden over de hooge belastingen, afpersingen en slechte rechtspleging en kozen in 1435 Engelbrecht tot huu opper hoofd onder den titel van rijksbestuurder. Engelbrecht werd vermoord en opgevolgd door Karei Kuudson. Toen nu echter ook de Deenen Erik alle gehoorzaamheid opzeiden en in zijne plaats Christoflfel van Beijereu (1439) op deu troon plaatsten, maakten Noorwegen en Zweden met hen gemeene zaak en heerschte er weder één koning over de drie rijken. Jammer, dat deze vorst reeds in 1448 stierf. De Nooren en Deenen kozen nu Graaf Chris- tiaan van Oldenburg tot zijn' opvolger, maar de Zweden vielen van de Unie af en plaatsten Karei Knudson op den troon. Doch deze maakte zich de geestelijkheid ten vijand, waardoor hij genoodzaakt werd te vluchten, van welke gelegenheid Christiaan zich bediende en, ondersteund door de bovendrijvende partij, zich te Upsal tot koning van Zweden deed kronen, zoodat nu de drie rijken al weder vereenigd waren. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1