Gemengd Nieuws. op zijn onderzoekingstocht in Calabrië heeft vastgesteld dat de kade en de gebouwen, grenzende aan de aanleg plaats van de veerboot van Reggio, zeer gezakt zyn. De punt van de nieuwe pier staat onder water. Het is thans buiten twijfel, dat er een vloedgolf ge weest is. Men heeft zelfs nauwkeurig kunnen vaststellen, wanneer ze de ver schillende kustplaatsen heeft geteisterd. Scheepskapiteins bevestigen, dat de zeebodem in de Straat van Messina groote wijzigingen ondergaan heeft. Dinsdagmiddag hebben een officier en twee brandweermannen te Reggio een driejarig meisje levend uit het puin gehaald. De stad Taormina moet haar behoud te danken hebben gehad aan haar ligging op een vasten rotsgrond. Weer aardschokken. Er zijn Dinsdagnacht aardschokken gevoeld in verschillende steden van Noord-Italië, o. a. te Padua, Florence, Bologna, Venetië, Genua en Milaan. Over heel Toskane is een hevigs aardbeving waargenomen. Te Imola en in de naburige gemeenten is er een zeer sterke aardschok geweest. Vele inwoners hebben hun huis verlaten en kampeeren op de pleinen om vuren. Eenige schoorsteenen zijn gevallen en huizen hebben scheuren in de muren gekregen. Ook in andere streken van noordalyk Italië zijn sr schokken ge voeld. De aardschok werd Woensdagnacht gevoeld om 1.43. Er is eenige schade aangericht, maar geen ongeluk gebeurd. AXEL, 15 Januari 1909 De heer P. de Putter, Theol. cand. alhier heeft voor het beroep naar de Geref. Kerk te Wilsum badankt. Aan onzen vroegeren stadgenoot den sergeant majoor instructeur P. C. van de Casteel, van het 2e bataljon 3e reg. inf. te Middelburg, is Woensdag op de gebruikelijke wijze de bronzen gesp voor trouwen dienst uitgereikt. Het beroep der onderwijzeressen Moes en Knijff te Zaamslag tegen de jaarwedde der onderwijzers aan de dorpschool aldaar is niet ontvankelyk verklaard. In de Maandagavond te Neuzen gehouden vergadering van de Kamer van koophandel en fabrieken namen pen 1c kraaide zy »en als gij sterven moet, willen wij zamen sterven, mijn bruidegom mijn Eerwaarde Vader, meen ik want zie maar, zou 't vandaag niet onze bruiloftsdag zijn hebben wij dan niet allebei Gods blauwen hemel weer boven ons ?c »Laten we het dolle wijf vast nemen en den bek snoeren It zei een der die naars, »ze haalt ons anders door haar getier nog de halve stad op den hals Met schoot hij op haar toemaar de voorstelling eener vernieuwde inkerke- ring scheen voor haar verwilderden geest iets zoo afschrikkends te hebben gekre gen, dat zy daarvoor zelfs hem, om wien zich anders sinds lang haar gansche levensbestaan bewoog, voor een wijle vergat, en onder een doordringend ijzing wekkend gillen wegvloog. Eijlard dankte God voor hare verwij dering, en trachtte zich van nu aan, met kalme berusting aan zijn vreeselijk, maar onvermijdelijk lot te onderwerpen. Aan de doodelijke ladder genaderd, verzocht en verkreeg hij verlof, om eerst nog, ter bemoediging zoo van zichzelven als van zijn meer versaagden ongeluks- genoot, den dertigsteu Psalm in de land taal op te zeggen. Dat was zyn laatste werk op aarde. XVIII. Ons verhaal spoedt ten einde. De gerechtsdienaars, schoon zij anders de nieuw gekozen leden, de heeren Van der Lubben, Van Rompu en Scheele zitting. Met 3 stemmen (3 briefjes waren blanco) werd herbenoemd tot voorzitter de heer A. C. Lensen en eveneens met 3 stemmen, tot vice-voorzitter de heer M. G. A. Blankers. In zijn overzicht over den handel in het afgeloopen jaar stipte de voor zitter aan eenige vermindering in het vervoer van enkele geregelde lijnen, doch wees hij er op dat de aanvoer van hout grooter was, terwijl hij nu reeds meent te kunnen zeggen dat dit ook in 1909 toenemend zal zijn. Naar aanleiding van een om advies ingezonden schrijven van den inspec teur der posterijen en telegrafie te Middelburg, betreffende de dienstrege ling van het telefoonkantoor te Sluiskil, zal worden geantwoord dit in het belang van den handel de openstelling wordt gewenscht van 8—12 in plaats van 91 ure v.m. Qverigens kan men zich met de regeling vereeuigen. Naar aanleiding van de klacht der Kamer over vertraging van telefoon gesprekken is van den directeur-gene raal een schrijven ontvangen waarin dat euvel werd erkend en te kennen gegeven dat zoodra mogelijk door het leggen van nieuwe kabels, op het toe nemend verkeer berokend. daarin ver betering zal worden gebracht. M.Ct. Bij Kon. besluit zijn goedgekeurd de gewijzigde statuten van de ver- eeniging het Stamboek van het Zeeuiosch- Belgiteh trekpaard (Studbook du cheval de trait Zélandais-Belge), gevestigd te Hulst. De kommies 2e klasse bij de be lastingen K. Dekker te Hulst, wordt met ingang van 1 Februari a. s. ver plaatst naar Oostburg. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is in vele jaren de handel in gebookt vlas niet zoo gedrukt geweest als thans men kan op geen stijging hopen, want er is totaal geen vraag naar het artikel, dus ook geen marktprys. En de schuren zijn meer gevuld dan andere jaren, omdat de oogst goed is geweest en men hem niet groen heeft verkocht naar België, doch hem zelf eerst wilde bewerken. Men verwacht dan ook, dat er dit jaar belangrijk minder zal gezaaid worden in deze streek, en zooveel te meer suikerbieten. door hun ambt Brigitta wel kenden, hadden haar zoo geheel was haar vroegere schoonheid verdwenen in de schemering voor een oude vrouw aange zien, die zij niet, als eene ontvluchte ge vangene, weer in verzekerde bewaring nemen, maar slechts onschadelijk wilden maken, om haar na 't voltrekken der terechtstelling te lateD loopen. Zy echter, daar zij zich nog steeds van hen vervolgd waande, was in den angst der razernij in een vaart voortgeijld, en blin delings in 't water gestort, 's Anderen daags werd het lijk der ongelukkige uit de Oude Gracht opgehaald. Wat hare ouders betreft, dezen werden, toen het soldaten regiment nu eerlang ophield, door de Magistraat onder borgstelling ontslagen, keerden in hunne woning terug, en namen de weduwe huns zoons met haar kind tot zich. In de overmaat van jammer, die zich over hen had uitgegoten, was hunne vroeger zoozeer miskende pleegdochter, vooi hen een ware engel der vertroosting geweest. Eveneens was zij dit voor haar grijzen vader; en, zoo krachtig zijn ge stel ook nog zijn mocht, 'twas alleen aan hare zorg en opbeuring toe te schrij ven, dat hij den verpletterenden slag, dien een zoodanig uiteinde zijns zoons hem toebracht, te boven kwam. Hij leefde nog eenige jaren, maar de Persijns van Waterland werden maar zelden meer door hem genoemd zij waren door Evenals op verscheidene plaatsen is ook te Middelburg een dames-comitè opgericht, dat zich ten doel stelt gelden in te zamelen, om daarvan een cadeau aan te schaffen en dit H. M. de Koningin als huldeblijk namens de Zeeuwsche vrouwen aan te bieden bij de te wachten blijde gebeurtenis. Aan het hoofd van dit comité staan mevrouw Dijckmeester-Vymtgens, echt- genoote van den Commissaris der Ko ningin in Zeeland als eere-voorzitster en mevrouw Van den Brandeler-Klem, echtgenoote van den Burgemeester .van Middelburg als voorzitster. Het geschenk zal bestaan in een kinderwagen met toebehooren. In de week van 6 tot en met 12 Januari 1909 zijn in Zeeland voorge komen 7 gevallen van roodvonk, waar van 4 te Arnemuiden, 1 te Neuzen, 1 te Rilland-Bath en 1 te Vlissingen, en 7 van diphtheritis, waarvan 1 te Axel, 1 te Haamstede, 1 te Hulst, 1 te Neuzen, 2 te Scherpenisse en 1 te Stoppeldijk. Zondagnacht werden onder Moer- beke door de zoogenaamde vliegende brigade der douanen vier prachtige vaarzen, ter waarde van circa 2000 francs, aangehouden. De smokkelaars, die de dieren België binnengevoerd hadden, konden zich door de vlucht redden. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 17 Januari 1909. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Yt ore Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. (van Tholenï. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Nam. 2 ure Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde. Kerk. (Lange Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Men schrijft uit Apeldoorn aan de N. Ct., dat Prins Hendrik eenigen tijd geleden in de Hoog Soerengche bosschen een tweetal mannelijke en een zestal vrouwelijke gemzen heeft geïmporteerd. De dieren zijn niet erg schuw en een beetje kleiner dan damherten. de woorden der Heilige Schrift, die bij zijn leeftijd ook beter pasten, gaandeweg uit zijne gesprekken verdrongen. Nadat hij eindelijk in meer dan negentigjarigen ouderdom, des levens zat, in vrede tot zijne vaderen verzameld was, ging Ceci lia bij hare oude vriendin Brechtje, nu reeds voorlang met Aelbert Nolleman in den echt verbonden, inwonen, en hechtte zich aan (te kinderen van dat gezin of 't de haren waren. Omstreeks terzelfder tijd als Brechtje, waren ook Judith ter Meulen en Catha- rijna Rembrants, de eerste metCoenraet Palingman, de andere met Maerten van der Meij, het huwelijksbootje ingetreden. Het laatstgenoemde paar zou voorzeker, indien zij onze geschiedboeken hadden kunnen inzien, wel alle reden gehad hebben om zich over en weer op elkan der te verhoovaardigenimmers heeft daarin de naam van den koenen timmer man al zijne Alkmaarsche medepoorters, en die der kloeke Trijne al hare mede- poorteressen verdonkerd. De echtverbintenis tusschen een paar andere personen, met wie wij onze lezers in kennis brachten, viel in een wat later tijdstip. Drie jaren ua Alk- maars ontzet vond de brave Claes Aimers tot groote vreugde zijner oude moeder, in Haesken ter Meulen een wijfje, zoo getrouw als Geerte hem ontrouw geweest was, en dat zich bovendien aanstonds op 't zeerst beijverde om haar goeden echt- In het geheel zijn uit HtarleJ een 50 huzaren gedeserteerd. Dadelijk nadat majoor Tiele vervangen wal door majoor Van de Capelle vertoond! zich een geest van ontevredenheid onder de manschappen van de depötaj Die ontevredenheid heett o.m. als ooH zaak de slechte voedingde vorigJ week werd driemaal niet al te bes] spek gegeten - dan de eisch zich hel haar te laten korten, zeer zwarï dienst enz. Van de weggeloopenen zijn «en 12-tal te Amsterdam gepakt en 4 kwamel vrijwillig terug. De anderen zijn t< Beverwijk geweest, welke gemeente zi zingende doortrokken naar Wijk aai Zee en van daar naar Egmond. Dins dagochtend kwamen zij doodbedaard t< Beverwijk terug maar toen een veld wachter er een beetgreep, verzetten zi zich daartegen. Burgemeester Stricll van Linschoten raadde hen aan kalm naar Haarlem terug te keeren. Daaraan! beloofden zij te zullen vóldoen. Dinsdagavond zijn dan ook een twin-! tigtal der deserteurs te Haarlem in de kazerne teruggekeerd. De majoor meent dat de fout ligti aan de uitbetaling der soldij om de zeven dagen, in plaats van om de vijf dagen, zooals vroeger. Het eten wai goed, doch soms werd door huzaren het vleesch uit het middagmaal be{ waard voor de avondboterham. Na tuurlijk smaakte dan het middageten minder goed. Inzake de desertie Wordt door de hooge militaire autoriteiten een onder zoek ingesteld. Door de desertie is veel stagnatie inj den dienst veroorzaakt. Aan -eenige deserteur» is provooststraf zinni avon posts ar bei Zij- houd Rijks gelijk te hi Zatei Zater bijve 4 av bank een gunsi bank posts succt Nog vier huzaren zijn achtergebleven, Een mooie redding. Te Sibculoo. gemeente Friezenveen, zijn de 12-jarige dochter en de vrouw van den arbeider Last met levensgevaar van onder het ijs uit de diepe Friezenveenschen wijk gered door den heer O. Bouma, hoofd eener openbare school aldaar. Nadat deze zwemmende, waarbij hij zich nog aan het scherpe ijs bezeerde in de zijde, het reddingswerk had volbracht, heefl mej. Bouma het geheel bewustelooze meisje volgens de bekende drenkeling-; voorschritten behandeld, met gunstig' gevolg. Sedert onderscheidene jaren werd in de maand Januari door de Rijkspost spaarbank gebruik gemaakt van de hulp van militairen, die hun diensten verleenden ten behoeve van de „rente bijschrijving." Om redenen van overwegenden aard heeft de directie moeten uitzien naar andere, niet-militaire adsistentie en wel uit eigen boezem. Het avondwerk schiedt thans door een aantal schrijvers, onder wie velen ook werkzaam zijn in avonddienst bij de Rijksverzekerings bank. Waar echter aan laatstgenoemde instelling voor ieder uur slechts 25 cent of per avond 75 cent wordt ver goed, meenden deze tijdelyke schrij vers ook in het belang van hunne ge- rigen overl strooi aand: werd jonge bleek voor timm hakte kame voete Daar derei de t: vervi in d word kansi juist koor op ei los", preel maar eeh 1 gerei uit ti nede panie felijk kerm He hulp die i geleg sneei Er een herhi pleisl tot ei He officii wond genoot eens ter dege, gelijk zij 't noemde, »op te knappen zoodat er waarlijk met der tijd nog een heel man van Claes groeide een allezins eerwaardig Ou derling der kerke. De stede van Alkmaar zag hare stand vastigheid niet, als naderhand Leiden, met vorstelijke belooningen vergolden. Maar, schoon zij zelve de eere daarvan ootmoedig op haren God overdroeg, toch blijft aan haar wapen de luisterrijke herinnering gehecht, dat, onder alle Nederlandsche steden, de Spaansche Stier zich op haren burg het eerst de hoornen heeft afgestooten, en dat er niet dan bare waarheid vermeld wordt in dat eelzeggend spreekwoord Van Alkmaar begint de victorie. EINDE. Ari De van uitge M beide spam 14 d vang C. we 1/ 10 E. it w< tot f M. J. J. beves Kanti de s Dran lubs. F. is, t iprok warir D, 5

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2