So. m. Zaterdag 10 Januari 1905). 24e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. niFLFTIAV, Buitenland. FEUILLETON COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. FRANKRIJK. ferscheiden kamerleden der linker- ie hebben besloten, een voorstel in dienen, bepalende dat de doodstraf chts zal mogen worden toegepast ;eval op zijn minst twee derde der yleden, dus acht van de twaalf, zich voor verklaren. Lépine, de prefect van politie, heeft order uitgevaardigd, waarbij ver- len wordt aan iedereen, op de Pa- ifche straten sinaasappelschillen, pi- Igsphillen, afval van groenten en ichten te werpen en in 't algemeen sn afval van levensmiddelen, die raar voor uitglijden zou kunnen op- reren. De order is vooral gericht ;en groentekarren. ENGELAND. In West-Australië rooken de vrouwen jlebaar veel, want de regeering dier ionie heeft het noodig gevonden in voorschriften voor de spoorwegen volgende bepaling op te nemen ookcoupé's worden afgezonderd alleen or mannelijke reizigers. Een reizig- ir, die weigert op verzoek een der- lijke coupé te verlaten, kan er uit ver- ijderd en bovendien met ten hoogste pd. st. beboet worden." Hier te lande is een dergelijk verbod or vrouwen om in rook-coupé's mede rooken of ook maar plaats te. nemen j niet noodigen als hier de rookende oorrëizigsters, nu nog een hooge uit- adering, talrijker werden, zouden (Slot.) 's Anderen daags toch reeds na 't be ek zijner verwanten werd Heer Eijlard's rangenis gescherpt, en niemand meer hem toegelaten. De aanzoeken van 'aterland en Cecilia, dat, bij de nauwe trekking, waarin zij tot hem stonden, de onverdenkbaarheid hunner gods- Bnstige en burgerlijke gevoelens, al ms ten hunnen opzichte een uitzonde- ig mocht gemaakt worden, werden niet ozeer platweg afgeslagen als wel op lange baan geschoven. Hem inmid- ls deed men beloften van vrijlating, bracht hem zelfs, even of men die igzamerhand wou voorbereiden, van Ken nemerpoort over naar de woning den Provoost Joachim van der ieuwvinkterwijl men 't weren zijner ienden onder eenig voorwendsel als tydelijk noodwendigen maatregel voorkomen, 't Was destijds zeer ;en den zin van den stedelijkeu Raad, zich daarover dan ook in een schrif- ijk vertoog bij den Prins beklaagde een soort van krijgsmansregeering Alkmaar; en 't schijnt wel, dat het ien of dien, die tot de toenmalige khthebbers behoorde, te doen zijn ge- ouze spoorwegbesturen allicht een billij ker opvatting van de zaak hebben dan de West-Australische regeering. Voorshands hebben wij meer behoefte aan een streng verbod en een hooge boate en de toepassing-voor mannelijke reizigers die rooken in niet- rook coupé's. OOSTENRUK-IIONGARIJE. In politieke kringen te Weenen heeft de aanvaarding van het Oostenrijksch- Hongaarsche voorstel door Turkije een zeer aangenamen indruk gemaakt. Men is van oordeel, dat de toestand op den Balkan hierdoor plotselinge wij ziging ondergaan heeft, daar de be staande spanning thans grootendeels is weggenomen. Ook het gevaar van de zijde van Servië en Montenegro is thans bijna weggenomen, want deze beide staten rekenden nog in den laatsten tijd op den steun, die hun van de zijde van Turkye zou ten deel vallen na het uit breken van een conflict tusschen Turkije en de Donau-monarchie. De bladen geven hun groote voldoe ning te kennen over de nieuwe wending, die de zaken hebben genomen. ITALIË. De Aardbeving. Uit Messina wordt gemeld Het leven begint zijn gewonen loop te hervatten. De uitvoer van citroenen en sinaasappelen gaat voort. Rond trekkende kooplieden verkoopen melk en groenten. Op verschillende punten zijn in de puinhoopen winkels opgericht. Het vervoer van vluchtelingen is ge staakt. weest, om den pastoor, die voor zeer rijk te boek stond, zijn geld af te persen. Zoo had hij dan reeds tot vijfhonderd guldens toe een aanzienlijke som in dien tijd voor zijn rantsoen betaald, en ontving, toen hij op den avond van den tienden December de laatste drie honderd opschoot, zulke stellige verzeke ringen aangaande zijn op lauden zijnde ontslag, die hij zichzelveu en zijn lotge noot David Leenderts een jong pries ter, die op denzelfden dag als hij in hechtenis genomen eu nu bij den pro voost ook op dezelfde kamer gehuisvest was een wat ruimer maaltijd dan gewoonlijk vergunde. Maar nog in dien eigen nacht, als beide in een gerusten slaap lagen gedompeld, en blijde droo- men van bevrijding Eijlard's sponde om zweefden, werden zij door de ruwe hand van den provoost tot een schrikke lijk ontwaken wakker geschud. Hij zeide hun aan, dat dit hun laatste nacht was geweest, eu zij zich van stonden aan ter dood hadden te beieiden. Eijlard want het leven lachte hem bij de pas gegeven hoop en na 't weerzien van zijn vader en zuster weer zooveel vrien delijker toe was in de eerste oogen blikken stom en roerloos van ontsteltenis, doch het luide weegeklag van den jongman, wien op dien vroegen leeftijd het scheiden van de aarde nog banger dan hem vallen moest, bracht hem tot bedaren, en deed hem alles aanwenden De hertog van Connaught heeft Dins dag de stad bezocht en een onderhoud gehad met generaal Mazza. Laatstgenoemde seinde Dinsdag naar Rome, dat er geen overlevenden meer gevonden worden, in weerwil van de meest nauwgezette nasporingen. Dage lijks worden rantsoenen uitgedeeld onder de bevolking. De Daily Telegraph verneemt uit Messina, dat de stad begint te herrijzen. De militaire overheid heeft besloten een tijdelijke stad van houten huizen te bouwen op het veld, waarop de Via San Martino uitloopt, ten Z. van de oude stad en een kwartier gaans van de vroegere stadsgrens. Daar zullen een vijf- of zesduizend menschen onder dak kunnen. In de Figaro staat een artikel over „de stemming onder de Italiaansche onheilen." Het is buitengewoon belangwekkend, voor de psychologie zoowel als voor de sociologie, te zien hoe de mensch een schok heeft doorstaan als die de aard- beving'gaf en al wat daarop volgde, en hoe zijn geest dien ontvangen heeft. Een zegt er Ik heb het laatste oordeel gezien, het einde van de wereld, want ik ben er zeker van, dat het eind van de wereld niet anders kan wezen. Terwijl ik in het donker voortstrompelde over puin, dat bergen en dalen vormde, zag ik huizen beven, schudden, verdie pingen instorten, de een op de ander, afgronden zich openen, hoorde ik on ophoudelijk huilen als van duizenden geslachte beesten. Toen dacht ik daar om de troostredenen, die tegelijk ook hem sterkten, de vertwijfeling zijns makkers tot bedaren te brengen. Daar op verschenen de beide Gereformeerde predikanten Pieter Cornelisz, die nu juist van zijn ziekbed hersteld was, en een nieuwberoepene en zochten hen met den meedoogeloozen bakeeringaijver van dien tijd die zich trouwens uit de bekrompene begrippen aangaande den weg ter zaligheid wel verklaren en ver- schoouen laat tot verzaking van den papistischen zuurdeesem te bewegen 't spreekt wel van zelf, dat zij daarmee onder zulke omstandigheden nietmetal uitwerkten, 't Duurde ook maar kort, of de komst van de gerechtsdienaars maakte een einde aan den redetwist, em deed hen den laatsten lijdensgang aan vaarden. Onder 't heengaan trok Water land, zijne goedhartigheid ook nu niet verloochenende, den gouden ring van zijn vinger, en schonk dien aan de schreiende dienstmaagd, aan wier wel willendheid hij bij zijn verblijf in dit huis menige kleine handreiking te dan ken had. Toen de gevangenen vervol gens met hunne bewakers aan de Stee- uenbrug kwamen, van welke men langs de Langestraat heen op de Groote Kerk zag, beproefde Heer Eijlard, wel weten de, dat niet dan krijgsmans woestheid hun dit lot berokkende, door den her haalden uitroep »Burgers sta by men gaat ons tegen alle recht vermoorden 1" heerscht de dood, zooals ik het in droomen heb gezien. Ik had er geen bewustzijn meer van dat ik leefde. Ik dacht dat ik gestorven was. Het be wustzijn dat ik had was van na den dood, dacht ik. Een ander zegtHet was de chaos. Ik voelde de aarde sidderen én schud den ik dacht elk oogenblik dat ze zich voor mijn voeten ging openen en me opslokken. Niemand, hoezeer gewond of zelfs zwaar gewond, spreekt van pijn die hij voelde. De paniek, de ontzetting had als het ware heel het gevoelsveld inge nomen, elk pijngevoel verlammende. Menschen met een gebroken arm hebben mijlen geloopen zonder dat zij merkten, dat hun arm gebroken was. Een vrouw, van wie een oog zoo vernield was, dat men het er uit moest nemen, zei niets gevoeld te hébben, toen het gebeurde. De eerste gewaarwording van de menschen was weg te loopen, zoo hard ze konden, niet wetende waarheen noch waarom blootsvoets over al wat er lag liepen ze. Vreeselijk openbaarde zich de waan zin meest in den vorm van razernij. Deze vorm van waanzin is echter niet zoo gevaarlijk en blijvend als men denkt. In vele gevallen was die waan zin een uitkomst, verstikte hij het ge voel van smart en het besef van de ramp. Anderen werden met stomheid ge- Professor Ricco, directeur van het observatorium van Catania, seint dat hij de aandacht der Alkmaarder poorters te trekken en hun medelijden gaande te makendoch terwijl men hem met dreigementen voor 't vervolg den mond stopte, daagde er op den reeds geuiten noodkreet niemand tot hunne redding op. Of ja ééne, maar die even machte loos was als zij zeiven. Brigitta, wier zielsont8temming thans tot volstrekte ra zernij was overgeslagen, had in dien eigen nacht, door 't uitrukken eener ijzeren tralie, uit hare gevangenis weten te ontsnappen, en zwierf thans nog, zon der te denken waarheen, langs de straten rond, toen de stem van den man, wien zij als haar afgod vereerd had, door haar herkend werd, en haar in zooverre weer tot bewustzijn riep, dat zij op de plek toesnelde, van waar zij ze gehoord had. »Wat doet gij?* schreeuwde zij, daar gekomen, de gerechtsdienaars krij- schend toe, meent ge mij mijn bruidegom te ontvoeren, zeg? neen, neen, mijn bruidegom kan hij niet zijn, want hij is een priester maar Gods heiligen moogt ge nog minder leed doen, gij Geuzenduivels wacht maar wacht maar zoo zal er vuur van den hemel op u vallen, en u ter hei doen varen !c »Hou op, ik bid er u om, Brigitta,* zeide Heer Eijlard, »ga liever heen en denk om uwe eigene veiligheid waarlijk ge kunt niets voor mij doen »Ik ga niet heen, gij hebt mij geroe-

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1