AMERIKA. Wij hebben verscheiden malen ge schreven over de euveldaden der z.g. nachtelijke .ruiters in Tennessee, wier bandeloos en misdadig optreden ten slotte heeft geleid tot een krachtdadig ingrijpen van de overheid. De wan daden der ruiters bereiken haar cli max in de ontvoering, door de ruiters, van twee heeren, die het recht van visscherij op het Reelfoot Meer hadden verkregen, hetgeen de ruiters hoogelijk had ontstemd. Een der beide ontvoer den werd vermoordde tweede wist zich door de vlucht te redden. In verband met dit en andere schelm stukken van de ruiters werden velen hunner in hechtenis genomen. Eenigen stonden terecht; en Vrijdag is het geding geëindigd met de schuldigver klaring van 6 hunner aan moord in den eersten graad, echter met aanne ming van verzachtendeomstandigheden. Hierop staat óf de doodstraf óf levens lange gevangenisstraf. Twee andere beklaagden zyn schuldig verklaard aan moord in den tweeden graad. Hierop staat 20 jaar gevang. Het proces heeft geruimen tijd ge duurd. Al dien tijd hebben troepen er dag en nacht voor gezorgd, dat het de rechtbank en den getuigen niet ont brak aan behoorlijke bescherming. AXEL, 12 Januari 1909. Op de gisteren alhier gehouden markt van Zeeuwsch-Belgische paarden wer den 105 stuks aangebracht, waaronder weer mooie dieren werden aangetroffen. Een druk bezoek, waaronder als ge woonlijk Belgische en enkele Duitsche paardenfokkers viel de markt ten deel toch was de handel slechts matig. Men schrijft zulks hieraan toe, dat de prijzen der paarden iets lager staan, terwijl de eigenaren, die op de oude hoogte wilden behouden en dus liever een betere gelegenheid tot verkoop af wachtten. Gisterenmiddag werd ten huize van den heer P. Koole alhier een druk bezochte vergadering gehouden van de .Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderensche Coucours-Hippique Vereeniging." De eere-voorzitter, de heer Ph. J. van Dixhoorn opende de vergadering en drukte zijn tevredenheid uit over het bezoek, waaruit toch bleek, dat de belangstelling, die- de vereeniging van zoovele zijden mocht ondervinden, nog steeds toenam. Hij verzocht voorlezing van de notulen, welke werden goed gekeurd. Punt 3 van de agenda behelsde voor lezing van het verslag van het eerste concours hippique. De verschillende nummer» van het programma resumee- rende, kwam de secretaris, de heer F. C. Zonnevylle tot de conclusie, dat enkele tekortkomingen, welke de eerste proefneming aankleefden niet in aan merking nemende, het concours prachtig was geslaagd. Hij bracht in zyn ver slag zijn dank in de eerste plaats aan den heer Ph. J. van Dixhoorn, wiens werkzaamheid in dezen niet genoeg was te waardeerpn en voorts aan allen, die hun deel hebben in het welslagen der ondernemingook werd in het bij zonder aan de Belgische deelnemers hulde gebracht voor hun medewerking, waardoor het feest een internationaal karakter kreeg, wat niet anders dan den bloei der vereeniging kan bevor deren. Met den wensch dat de inge slagen weg op dezelfde wijze moge worden vervolgd, eindigde het verslag. De eere-voorzitter dankte den secre taris voor zijn uitgebreid verslag en sloot zich aan bij den wensch in het verslag uitgedrukt en beveelt deze zaak aan in den steun van ieder opdat zij zooveel mogelijk aan haar doel zoude beantwoorden. Blijkens mededeeling van den pen ningmeester, den heer W. Dieleman Pz., bedroeg het totaal der ontvangsten f 1477,64, waarvan op het oogenblik over was een batig saldo van f 79,75, terwijl nog verschillende uitgaven moe ten geschieden, w. o. f 300 voor de tri bune, die evenwel het eigendom der vereeniging is en elk jaar gebruikt kan worden. Wat de verschillende gemaakte foto's van het concours betreft, deelde de eere-voorz. mede, dat deze niet voor rekening der vereeniging, maar voor zijn rekening zijnhij doet ze echter cadeau aan de vereeniging. Hierover betuigt de vergadering hare ingenomen heid door applaudiseeren alsook nu en dan bij het voorlezen van het verslag. De penningmeester, zeer tevreden over het verslag van den secretaris, stelde voor hem een gratificatie te ver- leenen van f 25, wat bij acclamatie werd aangenomen. Nog deelde de penningmeester mede, dat hem door de provinciale regelings commissie der paardenfokkerij in Zeeland toezegging was gedaan voor tegemoet koming in de premiën voor volgende concoursen. Alsnu was gelegenheid tot toetreding als lid voor een jaarlijksche contributie van f 1,50 en als donateur voor 5, jaarlijks te storten. Laten we even opmerken, dat het verschil tusschen lid en donateur hierin bestaat, dat een lid kosteloos toegang heeft tot het terrein van het concours met 2 dames of 2 kinderen beneden 15 jaar, terwijl een donateur, daaren boven nog recht heeft op één vrije plaats op de tribune. Tijdens de vergadering gaven zich 34 leden en donateurs op. Bij punt 5, was het programma aan de orde voor het volgende concours- hippique, te houden in deze gemeente op hetzelfde terrein en weder op den derden Pinksterdag e. k. De eere-voorz. deelde mede, dat niet het doel was definitief een programma vast te stellen, maar meer om een schema te maken, opdat het Bestuur bij het*voorloopig vaststellen van een plan, weten zou, in welke richting te handelen. Het Bestuur had wel het voornemen niet zooveel punten te nemen, doch- welke zouden worden aangehouden uit het oude programma moest later be sloten worden. Het was van meening punten 1, 2, 4, 9 en 17 daaruit te schrappen en eventueele nieuwe voor stellen in overweging te nemen. Zonder stemming werd goedgevonden kaarten van lidmaatschap aan te schaf ten, welke teven» zouden dienen als kwitantie en bewijs van toegang. Onder een hartelijke gelukwensch namens het bestuur reikte de eere- voorz. de diploma'» uit aan verschil lende prijswinners. Deze diploma's zagen er keurig uit. Aan het eind der vergadering werd qog gevraagd of de concoursen altijd te Axel zouden worden gehouden, waar op werd geantwoord, dat wanneer elders in den omtrek een geschikt terrein, veel deelname en veel publiek kon worden verwacht, hiermede wel degelijk rekening zou worden gehouden. Men wa» echter algemeen van zienswijze, dat Axel, het centrum van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen met haar ter rein dat gratia verkrijgbaar wa*. en zeer gemakkelijk te bereiken is, wel de geschiktste plaats is en zal blijven. De secretaris het woord vragend dankt voor de hem geschonken gratifi catie en wenscht die te aanvaarden onder mededpeling, dat hij daarvan 10 ter beschikking stelt voor het eerstvolgend qoncours, waarvoor de penningmeester wederkeerig dankt na mens het bestuur. Met een woord van dank nogmaals aan ieder die maar in de kleinste bij zonderheden heeft medegewerkt en naar vermogen hetzij financieel, hetzij moreel het zijne heeft bijgedragen aan het eerste concours en aan de vereeni ging over het algemeen sloot de eere voorzitter de vergadering, tevens na mens het bestuur excuus vragend aan diegenen, die onverhoopt mochten te leurgesteld zijn. J.l. Zaterdagavond hield de Chr. Werklieden vereeniging alhier hare ge wone jaarvergadering. Een 90-tal leden was aanwezig. Uit het verslag van den Secretaris bleek, dat de vereeniging nog steeds groeide. De boeken van den Penning meester gaven geen reden tot bezorgd heid. In het bestuur kwam geen ver gadering dan alleen, dat er een nieuw lid werd gekozen in de plaats van een bestaande vacature. Eene reglementswijziging werd met overgroote meerderheid aangenomen. Het ondersteuningsfonds mocht dit jaar, ofschoon de uitgaven groot waren, ruim 90- gulden overhouden, terwijl het kasgeld reeds de 400 gulden over schreed. De Burgemeester vereerde de ver gadering met zijne tegenwoordigheid en gaf menigen goeden wenk ten beste. Te 8 uur werd deze welgeslaagde vergadering, die in de Chr. school ge houden is, gesloten. Vrijdagavond werd alhier op de bovenzaal van den heer P. Koole onder voorzitterschap van den heer C. P. Minjon de 9<te algemeene vergadering gehouden van de vereeniging „Werk- mansbelang" onderlinge maatschappij tot geldelijke uitkeering bij het verliezen van varkens. 54 leden waren tegen woordig. Er werden in het afgeloopen vereeni- gingsjaar gekeurd 126 varkens zieke varkens werden bezocht 34 waarvan er 17 zijn gestorven tot een gezamenlijk gewicht van 949,5 kilo, waarvoor is uitgekeerd j 379,80, terwyl de opbrengst daarvan bedroeg 34,30. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat in kas is 1069,99, of iets minder dan het vorige jaar. De aftredende bestuursleden C. P. Minjon en F. G. van Tatenhove werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Het voorstel van het bestuur om de inspuiting tegen de vlekziekte verplich tend te stellen, werd met groote meer derheid van stemmen aangenomen, nadat door den voorzitter het groote nut en de vele voordeelen daarvan op duidelijke en overtuigende wijze waren aangetoond. De uit te keeren schadevergoeding werd weder bepaald op 40 cent per kilo lavend gewicht en het entreegeld voor nieuwe leden op 1,—. Ook de bezoldiging van den secretaris-penning meester bleef vastgesteld op het in de vorige vergadering bepaalde bedrag. Na een hartelijk woord van opwek king werd de vergadering door den vporzitter gesloten. Na afloop der algemeene vergadering werden door het bestuur een 12-tal nieuwe leden aangenomen. Benoemd tot onderwijzer aan de R. K. bijz. school alhier is de heer J. H. Schreinemachers, thans onderwijzer aan de o. 1. te Ovezande. In de j.l. Zaterdag te Ter Neuzen gehouden jaarvergadering van de ver eeniging Eigen Hulp'', onderling ver zekeringsfonds van varkens tegen sterf te, bleek uit de rekening en verant woording van den secretaris-penning- meester, dat de uitgaven de inkomsten met 78 hebben overtroffen. Er had den 15 uitkeeringen plaats, tot een be drag van 307. De rekening werd goedgekeurd. Een voorstel van het bestuur, om de contributie met 5 cent te verhoo- &en, werd verworpen, doch aangenomen een voorstel om een omslag van 50 cent per lid te heffen, zoodra het kasgeld tot 50 zou dalen. Tot secretaris penningmeester werd herkozen de heer W. Röth. Te Hoek zal binnenkort eene buitengewone vergadering gehouden worden door ingelanden van den aan den Brakman liggenden Koudepolder, waarin men zal besluiten of men al dan niet zal overgaan tot verhooging op - vr., derd 51 1 123 door van het oostelijk einde van den zeedijk van den polder, waarop door Gedepu-ïhet teerde Staten is aangedrongen. 1071 Dit dijksgedeelte ligt slechts met éene H- kruinshoogte van +3M. boven gewoon gebc hoogwater, wat te laag is, en de aan- j vest grenzende zeedyk van den Lovenpolder doch daarom bereids is verhoogd tot 3.75 M. van boven genoemd peil. M. Crt. jvan Door het bestuur van den ink Westdorpe gelegen Canisvliet-polder zijn I r fVC aan den Langenweg verkocht een I y honderdtal opgaande Canadaboomen, j die niet van de zwaarste afmetingen zijn, maar niettemin in'tgehëel 1800 opbrachten. Met deze verkoopingenj kan thans en op andere poldergronden nog eenige jaren worden voortgegaan! en men heeft het plan met de opbrengit daarvan de reeds vroeger aangevangen bekeiïng van polderwegen voort te zetten en te voltooien, wat een drin-en h gende noodzakelijkheid is, vooral inde met dagen van het bietenvervoer. Heel wat Of wegen of deelen daarvan wachten in linwc verschillende polders nog op verharding I Er en er zullen nog wel eenige jaren ver- loopen voor het geheel voltooid zal zijn. It)n7 M. Crt. 19U' vr., Ongeveer tien jaar lang kwamen Zij zoo schrijft men aan de Mdd. Crt. van in de gemeente Hontenisse telkenspan branden voor, die blykbaar door kwaad- vern willigen waren aangestoken, doch men 19 i zocht die tevergeefs. In 1904 zelfi 69 n hadden tien branden plaats »n ver- Oj brandde veel vee. bevo De bewoners zetten op eigen kosten m. e nachtwachters uit, terwyl de politie op de Vc loer lag, doch zonder succes, 't Spreekt Le vanzelf dat een en ander schrik ver- oorzaakte onder de in- en omwonenden. Het kroondomein loofde f 1000 premie uit aan hem, die zoodanige aan wy zingen r gaf, dat een straf volgde. I De Thans is men de daders op het spoor, het - In den nacht van Vrijdag op Zaterdag ernsi had te Hontenisse wederom een brand] zij h plaats en wel bij zekeren De Waal. bare Kapitein Thomson, die zich in diel bleef gemeente bevond, begaf zich er on- gastl middellijk heen met zijn brigade en legde de hand op de personen, die yem maar eenigszins werden genoemd in maal betrekking tot de plaats gehad hebben- Len de onheilen. Hy begaf zich met deLekg zijnen naar een herberg en arresteerde] natj0 daar zekeren A. A. van J., schilders-]^ knecht. Deze begon met alle schuldlyjs^, van zich te werpen, maar was zeer ontdaan en deed, in 't nauw gebracht, mededeelingen, waarbij hij een ander als dader aanwees. Dat was zekere P. C. J., die nog dienzelfden nacht in zijn huis eveneeni werd aangehouden doch eerst den volgenden dag tot een volledige beken- e tenis kon worden gebracht. 'anS Beiden zijn Maandagmorgen ter be- door schikking van den officier van justitiejzÜn gesteld en naar het huis van bewaring (laatst te Middelburg overgebracht. gemii Het behoeft geen betoog dat de be- >n ar volking met deze vangst in zijn nopjes is en de kapitein Thomson en zijn [villa ijverige manschappen hartelijk werden Idiens gelukgewenscht met dit succus. Als een byzouderheid meldt men, dat onder de gemeente Stoppeldijk ver leden Vrijdag een landbouwster verrast werd door een kip, die in de open lucht aan elf kuikentjes het leven had geschonken. Loop der bevolking. een het I Over raam bewo twee gema kwan durfd dame leven toen geruc vlucfc loner In Clinge telde op 31 Dec. 1907 3699 inwoners en wel 1873 m. en 1826 vr. itaan Door geboorte van 78 m. en 89 vr. en de vestiging van 128 m. en 113 vr. vermeerderde het aantal met 408. Het verminderde echter door het overlijden van 36 m. en 27 vr. en het vertrek van 130 m. en 139 vr., met 232. Op 31 Dec. 1908 bestond dus de bevolking uit 1913 m. en 1862 vr., tot. 3775 personen. Aantal voltrokken huwelijken 27. Levenloos aangegeven 1 vr. heeg echte Jiierei ien 1 iadd< mede ge verhi ten brand plaat»

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2