fan Alkmaar begint ie Victorie. So. 80. Woensdag 13 Januari 1909. 24e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAW Buitenland. FEUILLETON. COIIIUNT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Voor het rijksgerechtshof te Leipzig eeft Vrijdag een metselaar Huber uit [örsch terechtgestaan, onder beschul- jging, dat hij in 1906 te Eimeldingen Bazel aan de Fransche regeering tn plan van de vesting Istein en mede telingen over de verdedigingswerken »n het fort Frizzlar tegen een ver- leding van 1100 frs. heeft uitgeleverd, r waren 15 getuigen en vier deskun- igen, o. w. drie dokters, verschenen, ie over de geestelijke vermogens van luber gehoord werden. De beklaagde eide, dat hij sedert den tijd, dat hij inder dienst was geweest, dikwijls jgenblikken had, waarin het hem chemerde en hij niet wist, wat hij deed. De zaak eindigde met de vrijspraak in den beklaagde, aangezien het bewijs, mar het oordeel van het hof, niet te weren was. ENGELAND. Miss Violet Gordon Charlesworth, de erdwenen 24-jarige schoone als mminste niet de berichten waar zijn, lit zij weergevonden is, volgens'tlaatste sricht dat \Vij zagen, te Glasgow ihijnt tot het slag van Thérèse Hum- irt en de Millioenenjuffrouw te be- loren. Beurtelings heette het, dat zij reldra in het bezit van een groote fenis zou komen, van een uit het ide Schotsche geslacht der Gordons ,n dat zij verloofd was geweest met in zeer rijken jongeman, verdronken I Als hij evenwel, in de gevangencel rckomcn, dat vermagerde, weggekwijnde felaat, die gedokene houding zag, die ian een man van meer dan zestig jaren leden denken, terwijl zijn zoon er pauw vierenveertig tellen kon, werd iet ouderhart bij den overgestiengen, laar niet gevoelleozen grijze wakker n gemoed schoot vol, en sprakeloos likte hij zijn kind de hand der ver lening. Eijlard drukte die en hield vasten voor 't eerst in vele da- verwde het rood der blijdschap ijne bleeke wangen. De stem der na- lur had in één punt des tijds eeneklo- van vele jaren vereffend. De ontmoeting tusschen broeder en aster was niet minder hartelijk. Eijlard spoedig van de praatzieke cipiers- rouw de door de gansche stad ver breide mare zijner betrekking tot Ceci ls vernomen, en, daar hij hare liefde- olie inborst kende, hare komst, schoon tker niet in 't gezelschap haars vaders, 'el eenigszins te gemoet gezien. »Wie ad dat gedacht, Ciliadat wy elkaar »o na bestonden, toen gij als kind op lijne knieën speeldet,* was zijn eerste loord, waaruit al aanstonds een toon in de Golf van Biscaye zij ging binnenkort een krans neerleggen op de golven die hem hadden verzwolgen die baar veel had nagelaten. Inder daad heeft zij een tijd geleden een schat van juweelen aan een geldman vertoond, met verzoek er baar f 12,000 op te leenen. De steenen waren zuiver en van hooge waarde, maar de geldman vertrouwde de zaak niet recht, en er kwam niets van de leening. Meer dan eens heeft Violet een aanzienlijke buiten plaats gehuurd een jaar huur voor uitbetalende en er kostbare herstel lingen aan laten doen. In een stadje, waar zij tijdelijk woonde, noemde men haar de hertogin, zoo statig zag zij er uit. Maar nu blijkt, dat zij op vele plaatsen behalve herinneringen aan haar sierlijke kleedij en deftige ver schijning, onbetaalde' rekeningen heeft nagelaten. Men weet ook al van' een oude dame, die haar eenige duizenden heeft geleend. Men1 zegt, dat Violet geen Gordon is, maar de dochter van een bankwerker, die indertijd een paar duizend pond heeft geërfd. De weelde is Violet toen naar het hoofd geslagen. Ofschoon haar opvoeding niet- boven de lagere school was gegaan, kon zij in gezelschap door haar natuurlijk ver nuft schitteren, en, gelijk wij zagen, op de financieele markt was zij goed thuis. De verklaring van de geheele geheimzinnige verdwijning is nu wel, dat zij, bij speculaties zwaar verloren hebbende eu de aanmaningen van haar schuldeischers niet meer kunnende ontloopen, met behulp van haar zuster en haar autobestuurder de komedie van ongemaakte broederlijke vertrouwe lijkheid haar aangenaam toeklonk. Het gesprek liep natuurlijk eerst en meest over de moeder, aan wie Cecilia's geboorte het leven had gekost. Eijlard sprak van ,haar met zooveel echt-kiti- derlijke teederbeid en opgetogenheid, dat het den ouden Waterland goed deed, en de laatste zweem van afkeerigheid, die er nog tegen zijn zoon bij hem mocht zijn blijven schuilen, ten eenemale ver dween. »In 't voorbijgaan, Cilia U zeide Eij lard »'t spreekt vanzelf, dat van de na latenschap van Marije-moei, die zij op mij vermaakt heeft, de helft thans op u komt. Zij zou dit zeker ook wel zelve, al waar 't dan onderbands, zoo besteld hebben, maar haar uiterste wil d^gtee- kende van voor uwe geboorte, en later is de dood haar plotseling overvallen. Ik had u, daar men misschien 't ergste met mij voor kan hebben, al wel vroe ger van uwe billijke aanspraak versten- digd, ware 't niet dat bij mijne aflijvig, heid al wat ik bezit toch op de rechte erven komen moet, en ik mij des niet noodeloos 't genoegen outzeggen wou, om u in persoon uw eigendom weer te geven. 't Deert mij slechts, lieve zus ter,* voegde hij er meewarig bij,. »dat ge hem, wien ge uw hart schonkt, nu ook geen deelgenoot van uw vermogen maken jkunt; maar we willen bedenken, dat het de Heer zij, die 't anders heeft van haar tufongeluk en verdrinken in zee heeft bedacht en uitgevoerd om zich uit de voeten te kunnen maken. PORTUGAL. Te Evora zijn Vrijdag zoowel in den morgen als ia den avond lichte aard schokken gevoeld. Evora ligt in Por tugal ongeveer op dezelfde breedte als Lissabon, zoowat halfweg tusschen den Oceaan en de Spaansche grens. ITALIË. De Aardbeving. De minister-president wees er in de Kamer op, dat er geen woorden waren om de smart van regeering en volk over de ramp, die Italië getroffen had, uit te drukken. Het deed hem goed te zien, dat alle vertegenwoordigers des volks zich vereenigd hadden om den ongelukkigen broeders te hulp te komen. Sterke volken mochten zich niet door slagen van het lot laten terneerdrukken, maar moesten te krachtiger de handen aan 't werk slaan. Messin* en Reggio mpesten herrijzen. (Levendige toejui chingen). Dit was een plicht, dien regeering en parlement heden op zich namen. In de eerste plaats was 't echter noodzakelijk de getroffen bevolking daardoor te hulp te komen, dat men in de beide geteisterde provincies de voorwaarden van het burgerlijke leven herstelde. Daarom diende hij in naam van het geheele Kabinet een wetsont werp betreffende maatregelen tot hulp verschaffing in. Die maatregelen waren beglist noodzakelijk. Hij drong er daarom op aan het ontwerp spoedeischend te beschikt.* «Laat mij u toch niet ont- nemeu wat u wettelijk toekomt, broeder bracht Cecilia daartegen in. »'t Zou mij grieven, zoo uwe nieuwe zuster u niet dan scha aanbracht.* »Of mij die zuster niet meer waard ware dan een handvol wereldsch goed fij, ge slaat uzelve nu ook al te laag aan antwoordde Eijlard schier vroolijk. »Ook heb ik hier zoo goed als niets van nooden, Ciliaen mocht ik al eens weer ooit een vrij man worden, dan^ ge loof mij, hou ik nog altoos meer dan ge noeg over om in al mijne behoeften, zelfs al waren ze veel grooter dan ze zijn, te voorzien.* y. «Neen, neeq I* bezwaarde zich de oude Waterland, »ge zijt de eenige rechtma tige erfgenaam uwer moeie, Eijlard; Cilia heeft niets op u te eischen.* «Laat bet dau een broederlijke gift zijn, vader!* hernam Eijlard, en zag hem daarbij aan met een zoo dringend- smeekenden blik, dat de grijsaard dien niet kon weerstaan en zwijgend toegaf. Die blik ifhmers deed hem zich met zelfverwijt herinneren, hoe barsch en smadelijk de edelmoedige aanzoeken, hem van zijns zoons wege gedaan, om uit diens hand de hem ontmaakte erfenis geheel of aithaus gedeeltelijk te aan vaarden, door hem waren weggeworpen. Eijlard gaf nu nog eene en andere inlichting omtrent de goederen, die hij aan zijne zuster had toegedacht, en de verklaren en den voorzitter te machti gen een commissie te benoemen, om ten spoedigste en, zoo noodig, mondeling, over het ontwerp verslag uit te brengen. Het ontwerp vraagt 30 millioen van de overschotten der begrooting 1907/08, alsmede voor de jaren 1909 en 1910 een toeslag van 5 procent op verschil lende belastingen. Voorts tijdelijke op heffing van den dienstplicht voor de bevolking van de getroffen gemeenten. Alle door de ramp gedoode of voor hun functie ongeschikt geworden staatsamb tenaren zullen worden beschouwd als door een ongeval in den dienst gedood of ongeschikt geworden. Bij Koninklijk besluit is Vrydag de staat van beleg afgekondigd in het ge heele district Messina. Generaal Mazza heeft Vrijdag uit Messina aan Giolitti geseind, dat de gelden en stukken van de openbare bureau's te Reggio zullen gered worden en dat de treinverbinding tusschen Reggio en Napels binnen drie dagen zal hersteld zijn. Te Reggio is aangekomen het jacht Emma, met dr. Graevenitz van het geologisch instituut in Jena aan boord. Dr. Graevenitz heeft peilingen verricht in de Straat van Messina. In het Zuiden, waar de diepte totdusver 1000 meter was, werd thans een diepte van 450 meter waargenomen. De diepte tusschen Capo Peloro en Punta Pezzo, die totdusver 80 meter bedroeg, is nu nog slechts 12 meter. Dr. Graevenitz zegt, dat de beweging van den bodem voortduurt. wijze hoe zij aaD haar moesten overgaan en daarop werd bet allengs tijd van scheiden. Tot dusver waren gedurende heel hun samenzijn alle religieuze ver schilpunten van beide zijden even zorg zaam vermeden nu bij 't heeugaan al leen kou de oude man zich niet weer houden den wensch te ontboezemen, die nogthans door de ontroering, waarmee hij geuit werd, al wat bij anders stui tends mocht gehad hebben verloor »God de Almachtige sterke u, mijn zoon, en geve u barmhartigheid voor 't aange zicht uwer rechters; eu kan 'tzijn, Hij voere u, mij tot onuitsprekelijke blijd schap, uit de dolingen des Pausdoms tot de waarheid des zuiveren Euangeliums terug «Zoo we Hem de belangen van lijf eu ziele toebetrouweu, mijn vader, dan zullen ze gewis in goede haudeu zijn,* antwoordde de priester zachtzinnig. Ze verlieten elkaar in vrede. Wel u, vader en zuster, dat ge u dit uaderhand zult kunnen herinneren dat ge zonder inmengsel van berouw zult kunnen terug denken aan deze stoude Het zal een kostbare droppel wezen van vertroosting in den bitteren beker die u beidt. Want heden voor de laatste maal hebt ge uw zoon, uw broeder gezien. 'Slot volgt.)

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1