b Alkmaar begint ie Victorie Xo. 79. Zaterdag 9 Januari (909. 24e «faarg. /tUIJLllJII Ij Nieuws- en Advertentieblad F. IHFLIMVY voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BEKENDMAKING. MARKT eene Paardenmarkt FEUILLETON. Gemeenteraad. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. j Ondergeteekende heeft de eer, ter tennis te brengen van de ingezetenen jder Gemeente AXEL, dat hij voor nemens is dagelijks van des voorm. 9 tot 12 uur ZITTING ie nemen in het Raadhuis, en gedurende dien tijd voor hen te spreken is, voor 'Hes wat betrekking heeft op de belangen dunner personen en dat der Gemeente. Bovendien is er gelegenheid buiten Ie hierboven vermelde uren, hem aan lijn huis Lange Noordstraat te binnen sprekenterwijl hij gaarne bereid is, een ieder met raad en hulp dij te staan, om in dezen naar zijn rermogen bij te dragen, tot bevordering ran hunne welvaart en de behartiging dunner belangen. J. HUIZINGA, Burqemeester van Axel. te AXEL. Burgemeester en Wethouders van IXEL, maken bij deze bekend, dat op Maandag den II Januari a. s. »1 worden gehouden, aanvang nemende les voormiddags te tien ure. Axel, den .18 December 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. HUIZINGA, Burqemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. De achtste October zag den laatsten Spanjaard wegtrekken het was de blijde, nvergetelijke dag van Alkmaars ontzet. vlam, die de vijand uit het zoo sterk our hem beschanste, maar nu vei laten luuhuis deed opgaan, was voor de stede- ingen een vreugdevuur, dat hun het inde der benauwde negen en veertig agen belegs verkondde. Veel volks widen die dagen aan Alva's zoon gekost eel krijgsgereedschap liet hij er achter, et model van een zijner in den steek eblevene stormbruggen hing nog lang de Groote Kerk. Een stroopbent trok it Alkmaar, en leide in de dartelheid er overwinning zijne bfeide voornaamste sgerkampen, de gehuchten Ouddorp en iuiswaart, aan kolen, buiten last der Verheid. Maar deze, hare dankbaarheid oor zoo groote verlossing op edeler wijs o toon spreidende, stelde daarna voor e deerlijk ontheisterde, maar prachtig ernieuwde Friesche poort het Latijnsche fschrift, wat in onze taal ongeveer dus iden zou t Spaansche Leeuw, hier afgeslagen, Krt, Burgers, Gode u op te dragen En dat der vromen kleen getal <n heir van boozen brengt ten val. De BURGEMEE STER'der gemeente Axel, maakt bekend, dat Openbare Ver gadering van den Gemeenteraad is be legd, tegen Dinsdag den 12 Januari 1909, des voormiddags te 9!,4 ure, ten Raadhuize ter behandeling der vol gende zaken 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Kennisgeving van de Wed. L. Jansen van Rosendaal van het overlijden van haren echt genoot. 3. Verzoekschrift van den heer A. E. C. Kruijsse alhier om aan hem vergunning te verleenen tot doorhaling van de verbanden tot borgtocht voor het beheer als ontvanger van wijlen den heer A. E. C. van Dishoeck. 4. Vaststellen kohier schoolgelden. Axel, den 8 Januari 1909. De Burgemeester voornoemd J. HUIZINGA. ITALIË. De Aardbeving. Een bijzondere berichtgever van een Duitsch blad seint uit Messina eeu en ander aan zyn blad, waaraan we het ■volgende ontleenen Ik maak mijn aanteekeningen aan boord van een stoomboot zoo schrijft XVII. Arme Cecilia. Haar hart had niet onvermengd met de algemeene vreugde kunnen instem men want was die vreugde niet voor een deel' met het bloed haars welbe minden gekocht Zij stelde zich voor, wat heilige geestdrift Egbert op dezen dag zon bezield hebben hoe vurigwhij God zon gedankt hebben voor tien triomf der zuivere religie. En dan weer voerde hare verbeelding haar terug naar dat oogenblik, toen hij in volle levens kracht van haar afscheid nam, en naar dat andere vreeselijke toen zij, die zich met Trijne Rembrants bij de Kennemerpoort bevond, geroepen werd om hem als een bloedig lijk weer te vinden. Zij weende bitter, maar toch die en kele malen slechts, dat zij alleen was want tegen*dat haar vader terug kwam, had zij de sporen harer tranen zorgvul dig weggewischt. Aan hem had zij thans besloten zich geheel toe te wijden want, mocht anderer min door lengte van tijd opnieuw kunnen ontgloren, de hare, dat gevoelde zij, was met Egbert voor altijd ten grave gedragen. Zelfs de oude Waterland, zoo kort hij zijne dochter nog kende, hield zich hiervan overtuigd, eu gaf zuchtende de hoop op, om ten minste uit zijne dochter uog na komelingen der oude Pers ms van Wa terland te zien. Wij zouden hem hij o.a. die mij met meer dan dui zend vluchtelingen en eenige honder den gewonden naar Napels terugbrengt. Naast mij zit op het dek een beschaaf de vrouw met vijf kinderen, wier vader op een andere boot stervende naar eeu of andere haven, mogelijk Livoruo, gebracht wordt. De familie bewoonde een huis in het deel der stad, dat 't meest geleden heeft, in de aan zee gelegen wijk achter de gas fabriek. Het was een huis, gebouwd overeenkomstig de voorschriften, dat elk der beide geoorloofde verdiepingen door kettingen moest worden gedragen. Het huis was opgetrokken van steen, zooals iu een aan hout arm land nu eenmaal noodzakelijk is. Iu Frisco eischte de ramp slechts een beperkt aantal slachtoffers, daar bijna alle hui zen daar van hout waren.' Demoeder en kinderen ontwaakten Dinsdagoch tend, toen de eerste aardschok het huis deed daveren. Het huis leek wel een schip, dat door de golven op en neer geslingerd werd. Buiton was het een gekraak en een geraas alsof de gansche aarde zou barsten. De muren kraakten angstwekkend. Het gansche huis stond te beven. De vrouw werd uit haar bed geslingerdze voelde een doffe, stekende pijn in net hoofd. Goed tot bezinning kwam ze pas, tben ze haar kinderen hoorde jammeren, terwijl buiten allerwege angstkreten weerklon ken. Ze wilde opspringen, maar voel de dat ze als 't ware geketend was. „Moeder, een aardbeving, een aardbe ving"; jammerde haar oudste jongen, een knaap van 12 jarpn. Hij had echter onrecht doen, ingeval wij daarmee zeggen wilden, dat alleen zijn geslachts- trots, of zelfs de smart zijner dochter, hem den dood van zijn toekomstigen schoonzoon dee betreuren. Integendeel, hij had zich in die weinige dagen, dat hij Egbert had leeren kennen, ongemeen aan hem gehecht, zoo door hunne geest verwantschap in 't ijveren voor de refor matie, als ook doordien Fgbert, wiens gezetheid op de Schrift hem elk harer geboden, en dus ook >.'t vereeren van liet aangezicht des ouden,* met bij kans angstvallige stiptheid deed betrach ten, zich pijnde om met onvermoeibaar geduld naar Waterland's langgerekte, telkens weerkeerende familieverhalen te luisteren Had Brigitta's voortdurende uitsporige geestgesteldheid het aan Cecilia onmo gelijk gemaakt om haar zusterlijk bezoek te herhaleu, trouw had zij daareutegeu zelfs reeds weder na den dood haars verloofden, haar woord gehouden om hare pleegouders in hunne treurige ge vangenschap te gaan vertroosten. Bij zulke gelegenheden was telkens, en tel kens al sterker, de wensch in haar op gekomen, dat zij ook hem, wien zij thans voor haren eenigen eigen broeder kende, een woord van opbeuring toespreken, en hare genegenheid hem bewijzen mocht. De vrees nogthaus, dat ook hij slechts de van zijn geloof afvallig gewordbne in haar zien zou, eu haar alsdan bij hem lucifers gevonden en licht gemaakt en was vervolgens naar de kamer zijner moeder geloopen. Doch hij vond die versperd door de ingestorte verdieping er boven. Met zyn kleine handen, die nog de sporen er van dragen, wist hij zijn moeder te bevrijden. Alle kinde ren waren ongedeerd slechts van den vader was er geen spoor. In koorts achtige haast met zijn moeder naar zijn vader zoekende, duwde hij balken en steenen op zij, toen een nieuwe schok het huis deed sidderen. Toen ont waakte in de vrouw het instinct der moeder, die haar kindereu boveu alles wilde redden. Twee harer kleine kin deren in de armen nemend en twee aan den knaap toevertrouwend, baande ze zich een pad over het puin naar buiten in den stikdonkeren nacht. Met hun zessen strompelden ze voort. Geen woord werd gewisseld, de vrees dreef hen voort. De vrouw dacht, dat zij wel eenige uren werk had gehad om een afstand van nog geen duizend schreden af te leggen. Bij de via le Principe Amadeo kon ze niet verder, haar krachten begaven haar. Plotse- ling zag ze zich en hare kinderen be dreigd door de vlammen, terwijl daar achter de zee brulde. De regen viel bij stroomen. Het leek of het einde der wereld gekomen was. Toen het dag begon te worden, zag ze de vluchte lingen om zich heen en ontwaarde tal van lotgenooten. Eensklaps dacht zij aan haar man, dien ze achter hadden gelaten. De oudste jongen wilde hem weer gaan zoeken. De moeder sidderde voor het leven van haar jongen, maar geen betere ontvangst dan bij Brigitta te wachten stond, had hij haar tot dus verre weerhouden. Daarbij was haar, spijt de minzaamheid, waarmee hij haar' als iedereen, steeds had bejegend, nog altoos iets van dat ontzag bijgebleven^ waarmee men hem tot haar had leeren opzien, en gevoelde zij des bij de ge dachte, dat hij haar mogelijk met harde en scherpe verwijtingen zou terugstooten een zekere huivering. Dan, het diep-' gaand besef van plicht, dat haar be-- heerschte, en de machtige band des bloeds, kregen eindelijk beslist de over hand; en toen zij eenige dagen na 't ontzet zich weer naar de gevangenpoort begeven zou, stond het bij haar vast dat zij, nevens hare pleegouders, ook haar' broeder zou opzoeken. Aan dit plan intusschen schakelde in haar geest nog een anderdat namelijk haar vader haar vergezellen zou. De vijandschap tusschen hem en zijn zoon streed, onnatuurlijk als zij was, haar sinds lang tegen de borst, en strookte ook in hare schatting al te slecht met de liefde, die het Christendom voor schrijft en ademt. Nu was wel is waar op den duur 's grijsaards verbittering een weinig geluwd; maar toch vond Cecilia, al hacTzij zich de taak geens zins licht voorgesteld, nog veel meer werks dau zij vermoed had, toen zij nem overreden wilde om een zoon, die zich in zijne schatting tot een Baalpriest*

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1