<T»emengd Nieuws. toen reeds een "half Messina verwoest" geschreven werd, meenden velen met mij, dat dit schromelijk overdreven was. Maar toen direkte berichten maar steeds uitbleven en de indirekte, hoewel steeds vaag blijvend, talrijker werdeD, en eenstemmig verkondigden „Messina en Reggio vernield, verwoest, van den aardbodem weggevaagd, één puinhoop, één ruïne, één kerkhof van dooden en levend begravenen", toen durfde nie mand meer sceptisch blijven en helaas het schijnt dat de ergste der eerste sensatieberichten den omvang der ramp nog maar flauw weergegeven hadden. Beginnen wij wat wij er van weten, van het begin af aan te ordenen. Kort samengevat is de ramp zóó geschied Den 28sten 's ochtends om 5 uur 25 min. heeft een klein stukje van ons aardoppervlak even getrild in grove omtrekken de Noordpunt van Sicilië en de daar bijna tegenaan rakende Zuidpunt van Calabriëeen strook grond, zoowat 50 K.M. lang en evenveel breed. Alles wat aan steden en dorpen daarop stond, ligt thans stukgescheurd en platgerammeid. Tegelijkertijd heeft een vloedgolf de kusten van de zee straat, die Sicilië van het vasteland scheidt, geteisterd en waar ze kon schoongeveegd. Tot zoover wat de geografische uit breiding van het onheil dangaat. Laat mij echter dadelijk zeggen, dat er van een geregeld relaas der dingen nog geen sprake kan zijn. Daarvoor zijn de berichten nog te fragmentarisch. Men moet niet vergeten, dat in de strook waar ik van sprak, alle communicatie middelen vernield zijn. De spoorweg is in Calabrië langs de Oostkust tot Branealeone en op de Westkust tot Palmi vernieldevenzoo de telegraaf en de telefoonlijnen. De kabel Messina- Reggio is onbruikbaar en in en om Messina is alles verwoest. Vandaar dat er tot op heden haast geen recht- streeksche berichten uit het middelpunt van den schokde straat van Messina, ontvangen zijnalleen wat verhalen van enkele menschen, die ergens een trein of een boot hebben kunnen be reiken en daarmede gevlucht zijn. Voeg ik echter alles samen wat ik dezer dagen gehoord heb, dan kan ik 't volgende verhalen. Te Messina en te Reggio is de schok zóó sterk geweest, dat dadelyk op slag het grootste deel dezer steden ingestort is. De verwoesting schijnt in beide zóó volledig, zoo definitief te zijn geweest, te's ontrouw en dood hem gestort hadden, op te beuren, op den zesden. October den Gouverneur panharing eD wijting kon aanbieden, in de grachten van Alk maar gevangen. Daarenboven werden door de gestadige regens de wegen schier onbruikbaar: in 't kort, alles liep zamen om Don Frederik alle langer ver toef voor Alkaar even ongeradeu als ver drietelijk te doen achten. De laatste Alkmaarder poorter, die de verdediging zijner stad met zijn bloed betaalde, was de roedrager Pieter Buser. Over den wal naar de beweging ziende, die er door 't vervoer van een zwaar stuk geschut in 't vijandelijk leger plaats greep, werd hij met een musketkogel door 't hooid geschoten, en viel oogenblik kelijk dood neder. Zijn sterven, als van een eerlijk, en vaderlandslievend mede burger werd algemeen, door Roomsch en onroomsch, betreurd. Niet zoo was dit het geval met een ander inboorling der stad, maar die tegen haar in de rijen harer belagers diende Casper Krans- bakker. Daags voor den dood van Buser had een kanonschot hem reeds van 't leven beroofd. Hij stierf met den uit roep »Moeder Gods, gedenk mijner!* op de lippen, en leide dus uog met die laatste bede zijne overgeloovige gehecht heid aan de godsdienstleer 'zijner kerk aan den dag. Had hij zich daarbij slechts, als Buser, even getrouw aan de innerlijke kern, als aan de uiterlijke schaal dier dat er elgeijlük niets bijzonders te be schrijven valtingevallen, ingedeukt, tot puin geslagen, theaters en kerken, alle openbare gébouwenin beide steden het stadhuis, de prefectuur, het station, de kazernes, de gasthuizen, de gQvangéhissen verwoest. Alle woningen opengereten, alle verdiepingen inge slagen en bergen puin op de straten gevallen. De menschen bij duizenden dood, in hun slaap verpletterd, onder balken en muurbrokken bedolven duizenden uit alle standen en alle be- roepen. Het garnizoen gedecimeerd de soldaten bij honderden in de ka zernes vermorzeld de in Italië gemili- tairiseerde politie in haar kazernes uit geroeid, evenals de douane- en brand weerkorpsen. Alle geleidingen van gas, water en electriciteit afgesneden alle overheidspersonen doodalleen de prefect, de gouverneur der provincie, levend zoowel te Messina als te Reggio, maar beiden volkomen het hootd kwijt. Het moet gezegd wordende paniek der overlevenden was bijna algemeen. Tallooze menschen die te Catania, te Palermo, te Napels aangekomen zijn, wisten half malend alleen maar te zeggen„Een ontzettende ramp, Mes sina bestaat niet meerik weet niet van de mijnen: ik geloof dat allen dood zijn." Na den schok loopt het lot van Messina en Reggio uitéén. De vloed golf, waarvan ik schreei, blijkt te Mes sina toch niet zóó veel verwoesting te hebben aangericht als te Reggio, maar terwijl in deze stad, naar het schijnt, een geweldige vloedgolf de verwoesting heeft voltooid, is het in Messina het vuur geweest, dat, op honderd plaatsen uit de puinhoopen slaande, de ellende ten top gevoerd heeft. Professor Ricco, de directeur van het observatorium te Cataniji, heeft ver klaard, dat hpt aantal slachtoffers zeker de 200,000 te boven gaat. Alle steden van noord- en midden- Italië werken samen om in een ge meenschappelijke organisatie tot leni ging van den nood bij te dragen. De spaarkasvereeniging te Milaan heeft 200,000 lire gegeven. Het gemeente bestuur van Genua 100,000 lire. Li- vorno gai 60,000 lire. Venetië voor- loopig 10,000 lire. Pierpont Morgan liet door bemiddeling van den Amerikaanschen gezant te Rome 50,000 lire aan het hulp-comité toekomen. Om zich een begrip te vormen van het ongeluk, dat Palmi getroffen heeft zoo seint een berichtgever van een Italiaansch blad moet men bedenken, dat deze plaats geen klein dorp is. Integendeel, ze was een schoone, bloeiende stad van veertien duizend inwoners. Er waren vele voorname gebouwen en mooie, breede straten. Palmi had een uitgebreiden- handel. Vele rijke particulieren woonden daar op villa's. Nu is alles verwoest. Er staat geen steen meer op den anderen. Machteloos staan de menschen het aan te zien en weenen. Velen zitten, in wauhoop, zwijgend op de ruïnes van hun woningen. Maar niet lang duurt die stille rouw. De overlevenden wor den door den honger gekweld. Overal heerscht de grootste ellende. Toen een trein in de nabijheid van de stad kwam, om gewonden te halen, werd de trein als 't ware bestormd door menschen die meewildeu. De menschen klommen zelfs tegen de machine op. Zij wierpen zich zelis voor de locomotief enschreeuw- den, dat men hen maar moest overrijden als men ze niet meenam. Zoo werd I het vertrek van den trein wel een paar uur vertraagd. De ongelukkige stum- j pers, die niet geholpen konden worden, hadden er geen besef van dat ze door i leer gehouden, hij zou eervoller gedachte nis hebben nagelaten. Wordt vervolgd, i hun optreden het reddingswerk zeer bemoeilijkten. De zee was nog gerul- men tijd na het onheil onstuimig. Het water zag zwart als roet. De berichten uit Reggio luiden aller treurigst. Er heerscht hongersnood onder de geredde bevolking, zoo lezen we in een I-richt uit Rome. Qe honger lijders maakten zich meester van zestig waggons levensmiddelen, die op de spoorrails stonden. Een onderwijzer, die zich van brooden wilde meester maken voor zijn leerlingen, werd dood geschoten. Twee Kamerleden zijn te Reggio omgekomen. Een jong meisje bracht twee dagen en nachten bij het lijk harer ouders door, tot zij door matrozen naar een schip gebracht werd. De prefect van Reggio is gespaard, maar zijn familie is omgekomen. Onder het puin van het verwoeste station hoorde men twaalf uren lang de hulp kreten van den stationschef. Slechts zijn dochter kon gered worden. Vóór het stationsgebouw opende zich een vijftig meter diepe scheur iu den grond, waaruit een hooge waterzuil opspoot. Letterlijk alle huizen in Reggio zijn ingestort. Er heerscbte groot gebrek aan reddingspersoneel, daar bijna alle carabinieri bij de ramp waren omge komen. Men zag een officier in zijn hemd op de puinhoopen staan, wan hopige pogingen aanwendend om de lijken van zijn vrouw en zijn kinderen uit het puin te halen. Wij hebben al gemeld, dat zwermen raven en kraaien uil Afrika naar de geteisterde streek zijn overgevlogen. Hoe zijn die dieren te weten gekomen, dat het aas daar overvloedig voor hen w as vraagt een Engelsch blad. Van gieren is het bekend, dat zij verwon derlijk vlug er bij zijn. Er is tot aan den gezichteinder geen vogel aan de lucht, en ineens zijn zij er. Maar dat kan verklaard worden door de buiten gewone scherpte van hun blik. Hoog in de lucht zien zij hun prooi al heel in de verte. En de beweging van den eenen vogel richt zich naar dien van den ander. Zoo wordt het nieuws van vogel tot vogel naar groote afstanden overgeseind. Maar bij kraaien en raven moet er, meent het blad, een andere verklaring wezen. Eeyige jaren geleden bleek er ook in Schotland, dat de vogels met elkaar in verbinding staan. Er was daar toen een ziekte onder de rotten! en in grooten getale kwamen Kleine uilen over de Noordzee er op aangevlogen. Hoe wisten die ervan De bevelhebber van de torpedoboot, uitgezonden om te zien hoe de Lipa- rische Eilanden de aardbeving hadden verdragen, meldt aan het ministerie van marine, dat de schok van Maandag er hevig was en verscheiden gebouwen er gescheurd zijn, maar niemand is er omgekomen. Volgens een Reuter-telegram, uit Napels verzonden, heeft kapitein Owen van het Engelsche kolenschip Hopewell, dat Maandagochtend tydens de aardbe ving door de Straat van Messina voer evenals alle andere schepen die in de buurt waren voelde men aan boord een schokde boot werd opgelicht alsof er een mijn onder ontploft was, heet het verklaart, dat uit peilingen bleek, dat de bodem van de zee (op welk punt tien voet was gerezen. Keizer Wilhelm' zal met het stoom schip Illyria, dat zooals men weet den 5den dezer met geschenken uit Duitsch- land naar Zuid Italië vertrekt, 5 ba rakken, volgens het stelsel van Döcker, meegeven. Aan boord van het Russische oorlogs schip Slawa, dat vluchtelingen van Messina naar Napels overbracht, zijn drie vrouwen bevallen. De Russen doopten de kinderen met champagne. Overal wordt het reddingswerk voort gezet en voeding verstrektdesniet tegenstaande blijft de ellende der over levenden groot. AXEL, 5 Januari 1909. Wegens ingevallen dooiweder is tot nadere aankondiging het vervoer oker alle Kunstwegen in de geheele provincie beperkt, te beginnen met middernacht tusschen 4 en 5 Januari 1909. Bedankt voor het beroep by de Ger. kerk A alhier, door Ds. E. A. Groene- wegen te Westmaas. Te Graauw is een jongen van het gehucht de Paal, die met twee andere jongens zich met een prikslede op het ijs vermaakte, in een wak gereden en verdronken. Door de landbouwvereeniging te Rustwat, werd Woensdag j.l. aan besteed de levering van pl. m. 200,000 kilos Superphosphaat 14"/0. Minste inschrijver was de heer A. Hamelink, te Ter Neuzen, voor 2,253 per 100 kilos. De levering is gegund. Voor de levering van éhilisalpeter was minste inschrijver de heer 0. Blondeel te Aardenburg voor 11,27 per 100 K.G. In de jongste algem. verg. van den Zeeuwschen Schietbond, aangesloten bij de vereeniging Volksweerbaarheid, welke bond zich ten doel stelt, het oorlogsschieten te bevorderen by de Zeeuwsche Schietvereenigingen, is be sloten uit het Bondsbestuur (15 leden) een Dagelijksch bestuur van 3 leden samen te stellen, belast met de dage- lijksche leiding van loopende zaken. Het bestaat uit de heeren P. C. La- brijn, rijksontvanger te Domburg, voor zitter, G. P. Laernoe» J.Pz. te Vlissingen, secretaris en Jhr. C. J. van Adrichem Boogaert, le luiten, der infanterie te Mid delburg, militair-deskundig bestuurslid. In de week van 23 tot en met 29 December zijn in Zeeland voorge komen 4 gevallen van roodvonk, waar van 3 te Arnemuiden en 1 te Sas van Gent en 1 van diphtheritis te Vlissingem Voor 'n gezin, dat te Vlissingen op 't Eiland woont, was 't begin van het jaar al heel treurig. De heer H., aan zijn dagelijkschen arbeid op 't bureau der Mij Zeeland bezig, werd gewaarschuwd dat de baker in brand stond. In 't naar huis vliegen had hij nog den goeden inval aan den politiepost mede te deelen wat hij hoorde, waar door tijdige hulp vau geneesheeren kon verkregen worden. r 't Ongeluk, dat verschrikkelijker ge volgen had kunnen hebben, heeft zich aldus toegedragenDe vrouw des huizes, die vier dagen geleden bevallep vras, lag te bed. Het kind lag in een wieg, die stond in de voorkamer, waar de baker bezig was een jongetje te kleeden. Doordien haar kleeren met de brandende kachel in aanraking kwamen, vatten die vlam en in minder dan geen tijd stond zij in laaie. De vrouw des huizes vloog het bed uit, bracht de wieg en 't jongetje in veiligheid, wierp de brandende baker op den grond, bedekte ze met dekens en gooide eenige emmers water over haar heen. Toen kon ze hulp van buiten roepen, waardoor haar echtgenoot gewaar schuwd kon worden. En dat moedige vrouwtje bleef kalm onder die gebeurtenisHaar kranig optreden gaf een der doktoren aanlei ding haar toe te voegen „Door uw beraden optreden zijn vier rpenschen- levens gered!" 't Was ook ,n mooie daad De arme baker, mej. R., bekwam vrij ernstige brandwonden aan het onderlijf en werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar ze, naar omstandig heden. 't nog al wel maakt. M. Crt

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2