78. Woensdag 6 Januari 1909. 24e Jaarg. O. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAX, MARKT eene Paardenmarkt Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABON NEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cëntfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cept; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. te AXEL.. Burgemeester en Wethouders van XEL, maken bij deze bekend, dat op laandag den II Januari a. s. il worden gehouden, aanvang nemende lei voormiddags te tien ure. Axel, den 18 December 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. HUIZINGA, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. ENGELAND. Ouderdomspensioen. De unionistische partij en haar pers kebben het afgeloopen parlementaire jaar een hoogst onvruchtbaar jaar ge noemd. Maar als regeering en parle ment niets anders in dat jaar tot stand gebracht hadden dan de Old Age Pen- lion Act en er is veel meer op wetgevend gebied gedaan dan reeds louden zij terecht tegen het verwijt van onvruchtbaarheid kunnen opkomen. Want de genoemde wet is een der gewichtigste en meest ingrijpende op politisch en maatschappelijk gebied hier te lande ooit nog vastgestelde. Krach tens haar is iedere Britsche burger of genaturaliseerde vreemdeling van heden af gerechtigd een wekelijksch staats pensioen te ontvangen, zoodra hij of zij den zeventigjarigen leeftijd bereikt en geen inkomen heeft, dat 31.10 p. s. per jaar overtreft. Andere voorwaar den zijn o. a., dat de gepensioneerden geen armengeld of bedeeling hoege naamd, krachtens de armenwetten, ge durende een zeker getal jaren, ontvan gen hebben. Is die bedeeling eerst in 1908 geschied, dan kunnen de anders tot pensioen gerechtigden geen aan spraak op staatspensioen maken voor 1 Januari 1911. De uitbetaling van het pensioen ge schiedt door de postkantoren en met kasbriefjes van verschillende kleur, na,ar gelang van' het uit te betalen bedrag wisselende tusschen een en vijf shilling per week welke kas briefjes tot pensioenboekjes behooren, welke aan de gerechtigde pensioentrek- kenden bijtijds uitgereikt zijn, na een critisch onderzoek door platrtselij ke commissies en ongeveer tweeduizend door haar aangewezen beambten. De Engelsche bladen vertellen van eenige treffende gevallen, bij het innen van het eerste staatspensioen der arme oudjes voorgevallen, Te Bishops Stort ford was er een oud gediende van 72 jaar, die recht had op het hoogste .pensioen, f 3 in de week. Hij teekende thuis het noodige formulier en stierf. Zijn weduwe ging nog om 't geld, maar kreeg niets. Te Horncastle ging een oude vrouw haar pensioen halen, maar viel dood op straat. Het is al gebleken, dat gerechtigden op hun pensioen geld opgenomen hebben. De geldschieters doen het echter op eigen gevaar, want het pensioen wordt alleen aan de gerechtigden zelf uit betaald en kan niet door anderen voor schuld worden opgeeiacht. VENEZUELA. Castro. Nu Castro en zijn aanhang in Vene zuela zoo gemakkelijk aan den dijk zijn gezet, schijnt men nog wat verder te willen gaan, raag men althans ge- looven wat daaromtrent wordt ver haald. De Financial News te Londen, ver neemt n.l. dat het bericht van Castro's val aanleiding gaf tot een niet-ofïicieele spoedberaadslaging in de City Woensdag ten gevolge waarvan een poging zal worden gedaan om Castro in Duitsch- land te doen in hechtenis nemen, onder het* misdrijf, dat de Britsche strafwet aanduidt als larcenij, dat ishet zich wederrechtelijk toeëigenen van een an dermans eigendom, met het opzet de aldus verkregen zaken ten eigen bate aAn te wenden of tot zijn persoonlijk eigendom te maken (dus vrijwel nabij komende aan ons begrip .diefstal"). Men meent, dat, nu Castro n\et meer dan een gewoon burger is, hij onder worpen is aan de gewone strafwet, en daarom acht men het mogelijk dat Duitsche aandeelhoudersin maatschap pijen, die door Castro zijn geplunderd, bij de Duitsche justitie een aanklacht wegens dit misdrijf kunnen indienen. Eenigszins daarbij aansluitend, wat XVI. De gevangene Jeronimo de Arcibu i voor den gouverneur Cabiljauw en lijn geheelen Raad verklaard, dat aan Don Frederik van wege 't Hof was aan gezegd, zich met de bestorming der stad te haastenwant dat hij, zoo hij- ze in twee of drie reizen, en wel voor 20 September, niet inkreeg, het beleg op breken en zijne troepen naar Brabant voeren moest. Dat bericht bleek thans naar waarheid te zijn gegeven; want na den genoemden dag had er van Spaan- iche zijde geen ernstig gemeende aanval meer plaats. Toch werd er nog een poging aangewend, om door verraad de in handen te krijgen. Voor dat oogmerk meende Toledo een geschikt werktuig gevonden te hebben in een Waal, tot de gevangenen van Haarlem behoorende, die zich op een belofte van 2000 kronen verbonden had, om, door de Spanjaarden kwanswijs vervolgd, naar Alkmaar te vluchten, en met medehulp, zoo mogelijk, van de daar uog aauwezige koningsgezinden, de stad aan vier hoe ken in brand te steken, en ze, bij de hieruit voortvloeiende verwarring, aan 't leger, dat nog twee of drie nachten in slagorde blijven zou, in handen te spelen. De Waal echter, weléer Cabiljauw's die naar in den Briel, openbaarde dezen den ganschen aanslag, maar tevens, boa zijne medegevangenen, bijaldien hij zijn last niet volvoerde of althans wederkwam, zijne ontrouw met hun lijf zouden moeten bezuren. Het gevolg hiervan was, dat men zeker wel met het doel om de Haarlemmers het leven te redden, maar- toch tegen 't gegeven woord en de ver plichting, die men aan hem voor zijne gewichtige ontdekkingen had den ge vangenen Jeronimo in de kleederen van den Waal ophing, om alzoo de Spaujaards in de waan te brengen, dat dieus plan buiten zijn toedoen was uitgelekt. Wel had de Waal veel verteld van Arcibu's wreedheid bionen Haarlem, en werd er, om hem nog hatelijker te maken, uitge strooid, dat hij zich bereid verklaard had, om, zoo de onzen hem 't leven schonken, nevens hen in den duivel te gelooven maar 'teen zoowel als 'tander was waarschijnlijk verzonnen of ten minste vergroot, om een geschikte uitvlucht te vinden voor een anders wat al te moeilijk verschoonbare wreedheid. Hoezeer de stedelijke Overheid, ten onderpand voor de soldaten, aan wie men beloofd had, hen voor hunne bij de beide bestormingen betoonde dapperheid geheel in 't nieuw te kleeden, omstreeks dezen tijd hare tinnen noodmunt sloeg, kou er van nu voortaan eigenlijk van geen nood meer sprake zijn. 's Vijands aftocht werd niet langer bewimpeld, en een schijnbaar ongeluk werkte nog mede om dien te bespoedigen. Maerten van der Meij liep, uit Delft terugkeerende, de Spaansche schildwachten in den mond, en, daar hij door rassche vlucht zich uit hunne klauwen zocjit te redden, kwam hij onverhoeds in eën diep water tèrecht, waaruit hij met moeite weer aan land raakte, met achterlating van een blaas met brieveu, die hij bij zich had. Den volgenden nacht poogde hij van den Schermerkant met een schuitje in de stad te komen maar als hij ook nu weer dicht voorbij een Spaansche wacht moest varen, sprong deze met hellebaard en al bij hem in de boot. Ten allen gelukke struikelde de soldaat, en ztyn val gaf van der Meij tijd, om het vaartuig schie lijk te verlaten. De teleurgestelde Span jaard schreeuwde dapper: »Een schip! een schip U en bracht hierdoor zijne makkers in de mëening, dat er een schip met Statenvolk in aantocht was, zoodat zij even hard het hazenpad kozen als van der Meij zelf. 't Was met dat al eerst bij de vijfde poging, die h; er toe aanwendde, dat de ondernemende kondschapper weer by de zijnen binnen raakte. Inmiddels waren zijne verlorene brie ven door de' belegeraars opgevischt en gelezen. De meest belangrijke was van den Prins-Stadhouder aan zijne Edelen, den toon betreft, is het volgende telegram, dat volgens de Daily Express voorname Venezolanen aan Castro zouden hebben gezonden ,Uw bewind is uit en uw macht vernietigd. Venezuela, dat genoeg heeft van uw stelselmatige dwingelandij, heeft besloten, een nieuw tijdperk te beginnen. Uwe eigendommen zullen verbeurd verklaard worden. Indien gij een poging doet, om weer in Venezuela te landen, zult gij in hechtenis genomen worden en terecht staan wegens ver scheidene ernstige beschuldigingen." ITALIË. De Aardbeving. De drukte van de feestdagen, welke gelukkig weder doorworsteld zijn, alsook de eigenaardige inhoud van ons nieuw jaarsnummer zijn de oorzaak geweest, dat we onze lezers nog niets hebben kunnen mededeelen over de ontzagge lijke ramp, welke een deel van het koninkrijk Italië en wel de omgeving, van de straat van Messina, de nauwe doorgang tusschen het eiland Sicilië en het schiereiland Calabrië heeft ge troffen. Reeds 28 December begon de aardbeving en eerst thans beginnen eenigszins geregeldp verslagen der ver schrikkelijke gebeurtenis tot ons te komen. Wij geven hier het woord aan den Romeinschen correspondent van de N. R. Ct. Hij schrijft o. m. aan zijn blad Toen de eerste vage geruchten over de ramp hier in den loop van den 28sten begonnen aan te komen en er Vrómen, Lieven, Bijzouderen Van Alk maar, en 'hield de toezegging in, dat, in geval van voortgaand beleg, de dijken doorgestoken, en 't geheele omliggende land onder water zou gezet worden. Wel is waar, dat het met dit doorstekeu, indien er eens in ernst toe besloten ware, slecht zou gestaan hebben, alzoo de meeste Noord-Hollandsche steden er niets van wilden hooren maar gelukkig was Don Frederik met deze onwilligheid onbekend, en moest de brief hem der halve een niet geringen schrik aanjagen. En werkelijk had Sonoij verscheidene sluizen opengezet, die eerlang 't meeste land benoorden Alkmaar onder water brachten; gelijk ook Heer Cornelis van Egmoud van der Nijenburg, die, vroeger burgemeester te Alkmaar, alsnu het Dijk graafschap van Gëestmerambacht, Schagen, Nijdorper Kogge en 't Honds bosch bekleedde, eenige gaten in de door hem beheerde dammen laten steken, al was 't dat door de verbittering der boeren zijn leven daarbij in gevaar kwam. Zag de Spaansche veldheer zoodoende het water dagelijks ziender oogen wassen, hij kon dan wel niet anders denken, of Oranje'8 lastbrief zou ook verder worden nagekomen. Trouwens, het 'zeewater zelfs liep door de buiteusluizen zoo over vloedig in, dat Claes Aimers, wiens liefde voor zijn beroep bij elke gelegenheid boven kwam, en het best in staat was hem uit de verslagenheid, waarin Geer-

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1