77. Vrijdag I Januari 1009. 2ie Jaar* O. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. DIELEMAA, Oud en Nieuw. COURANT. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 tnaal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De overgang van het oude jaar in nieuwen tijdkring, men kan er over tnken zoo men wil, geeft toch altijd inleiding om eens even, voordat we it nieuwe jaar intreden enonzedage- ksche bezigheden hervatten, uit te isten en daarbij te overpeinzen, wat it scheidende ons bracht. We hebben wel menschen ontmoet, ie op Oudejaarsavond stil en afge- okken waren, wie men niet over igelijksche dingen mocht toespreken, inder de vermaning te ontvangen, dat it nu geen geschikte tijd was om zich et dergelijke beuzelingen het hoofd breken, maar dat er op zulk een rond veel ernstiger zaken de aandacht ragen. Van hun standpunt beschouwd, heb- in dezulken volkomen gelijk, ofschoon «n daar tegenover gerust kan aan- oeren, dat iedere dag des jaars genoeg inleiding tot ernstige overpeinzingen left. En toch, de laatste uren, de weinige tóste oogenblikken van een scheidend ar zijn gewichtiger dan die van een wonen dag. Vooral zij, die in het oude jaar met igenspoed hadden te kampen, die, oezeer zij ook hun best deden hunne iken zagen achteruitgaan, hebben iden om ernstig na te denken en een ezorgden blik in de toekomst te slaan. Hoeveel anderen weer, die door eigen ihuld achteruitgingen, bij wie het erouw als steeds ook te laat kwam, nan zuchtend het nieuwe jaar tegemoet, lisschien met de beste voornemens ezield, doch hoogstwaarschijnlijk met zekerheid, dat ze de. kracht niet allen hebben een beteren weg in te laan. Treurenden over. afgestorven dier- aren, over verloren vrienden, over adervonden miskenning en oudank- aarheid, zij zijn natuurlijk bij duizen- en te tellen. Op deze wijze voortgaande, zouden ie nog veel meer voorbeelden kpnnen psommen van menschen, die in hunne erwachtingen werden teleurgesteld en iet erlangden wat zij van het jaar adden gewacht, toen zij het hoopvol egonnen. Aan dén anderen kant zal echter ij menigeen stof tot vreugde zijn en oor diegenen valt de stap van het flde in het nieuwe jaar veel lichter. En geen wonder. Wanneer uw arretje, zooals men dit wel uitdrukt, een zandweg rijdt, wanneer een unstige wind uw scheepje over de ürenszee voert, welnu, dan hebt ge Diners geen reden tot klagen en zuch- sn.Neen, dan wordt ge aangegrepen oor een gevoel van dankbaarheid voor et welslagen uwer pogingen om een lenscbwaardig en gelukkig bestaan eelachtig te worden. Dan blijft de ioed er in, ge voelt u gestaald door t hoop dat het ook in het nieuwe aar weer wel gaan zal. Zoo staan we dan weer gereed om on nieuw tijdperk in te treden. Het is Nieuwjaar. Heil en zegen roepen wij elkander toe, menschen die elkander bijna nooit zien of spreken, ze drukken elkaar de hand en voegen er de beste wenschen voor de toekomst bij. Vraag er niet naar, lezer, als men u een gezegend jaar toewenscht, of di welgemeend is of niet. Wij zijn nog niet zoo kwaaddenkend om aan de op rechtheid van zoo'n zegen wensch te twijfelen. Ons vertrouwen is niet zoo zeer geschokt, dat we de menschen voor zoo slecht zouden aanzien. 'tls waar op zoo'n Nieuwjaar wordt er maar op los gewenscht, doch het zou toch al van een zeer verdorven karakter getuigen, .wanneer iemand ons gelui en voorspoed toewenschte, hij daarbij dacht, ie wil ie dat het juist andersom was. Dan geloov m wilnvir, dat er iutege 11 »el, z >nd -r er ;.vuid bij te bedoelen, veel wenschen gedach teloos word Ni uitg nprok ;n m l iz ge zult het muten er innen, z jntpch zeker van zeer onschuldigcn airl. We zullen op dit tapijt niet verder voortborduren, maar het veld der be spiegelingen verlaten oin ons tot de werklijkheid te begeven, nadat we onzen lezers een in alle deelen gezegend jaar hebben toegewenscht. Ons land beleefde op staatkundig ge bied weinig emoties. Nadat ïu het laatst van December 1907 het ministerie de portefeuilles ter beschikking van H.M. de Koningin had gesteld, verscheen in de Staatscourant van 11 Februari de mededeeling, dat een ministerie Heems kerk was gevormd, waarop den volgen den dag de eedsaflegging plaats had. Den lOden Maart volgde daarop de ministerieele verklaring in de Tweede Kamer, welke bij velen in den lande twijfel deed ontstaan omtrent de rich ting van het nieuwe kabinet. De woor den gematigd-onverschillig en schuins- recbtsch danken daaraan hun ontstaan, totdat een meer duidelijke verklaring bewees, dat thans een zuiver recntsch Ministerie in Nederland het roer in handen heeft. Als van veel gewicht ia ons politiek leven mag niet onver meld blijven de terugkeer in ons Lager huis van dr. A. Kuyper, den leider der anti-revolutionnaire partij, gekozen door hst district Ommen in de plaats van den nestor onzer volksvertegenwoor digers, den heer Van Alphen. Wat onZe Oost aangaat, mag van het meeste belang genoemd worden de minder gunstige verhoudingen tusschen den Gouverneur-Generaal en den gou verneur van Atjeh, Van Daalen. Nadat de laatste vervangen was door iden heer Swart kwam er een meer gezonde toestand in het regeeringsbe- leid van dit nog steeds niet volkomen onderworpen lau i. Een m ander heeft in de Two !v i n -r iot n >r of minder heftige debatten aaatt ciaing gegeven. Ook dit jaar waren weer tal van ex pedities noodig om hier en daar oproe rige staatjes tot rust te brengen en meer eerbied voor de Konapenie in te prenten. Doch keeren we naar het Moeder land terug. Op Woensdag 26 Februari reed onze Koningin met den Prins uit en bij die gelegenheid kwam het Koninklijke rij tuig in botsing met een elëctriscben tram wagen. Door de cordaatheid van Prins Hendrik en de wakkerheid van het trampersoneel gelukte het in zoover groot onheil te vermijden, dat alleen tnaieriëile schade werd aangericht. Met groote blij Ischap en dankbaarheid ont ving het volk 4e geruststellende tijding, dat het Koninklijk echtpaar ongedeerd bleef. Maar niet minder welkom was de mededeeling, welxe Minister Heemskerk aan de Tweede Kamer deed, nu enkele dagen geleden, dat in de maand Fe bruari van het jaar 1909 een blijde gebeurtenis door het vorstelijk gezin verwacht wordt. Moge ditmaal H. M. niet worden teleurgesteld Eu ook het Nederlandsche VolK niet, dat zoozeer met de. geliefde Vorstin meeleeft. Aan eiken twijfel is nu een einde. Wat zoo dikwijls werd beweerd en telicens weer tegengesproken is nu zekerheid Wat den toestand van landbouw en veeteelt betreft, kan gerust jezegd worden, dat deze gunstig is. Viel de opbrengst van sommige gewassen wel wat tegen, andere gaven een ruim of voldoend beschot, zoodat er totaal ge nomen niet valt te klagen. Dê gezond heidstoestand van den veestapel laat niets te wenschen over. Heerscht er dus op het gebied van den landbouw over het algemeen wel vaart, van de' nijverheid kan helaas niet hetzelfde gezegd worden. De ma laise van het vorige jaar is nog altijd merkbaar en hoewel er eenige verbe tering te bespeuren valt, het ongewoon groot aantal werkloozen in bijna alle vakken wijst er op, dat de toestand nog verre van gezond is. Laat ons hopen, dat het nieuwe jaar ook hier nieuw leven, nieuwen bloei brenge. Het geschil met president Castro van Venezuela is voorloopig uit de wereld, dank zij het beslist optreden onzer ma rine in de West-Indische wateren. Een en ander ligt nog te versch in het ge heugen, om daarover verder uit te weiden. Van mijnheer Castro zullen we wel geen last meer hebben. Thans rest ons nog een vluchtig overzicht te geven van wat het merk waardigste in het buitenland voorviel, zonder echter te 'kunnen verzekerên, dat niet het een en ander aan opze aandacht zal ontsnappen. Op Zaterdag 1 Februari gebeurde het te Lissabon, Portugals schoone hoofd stad, dat Don Carlos de koning, met zijn oudsten zoon de kroonprins, door de hand van laaghartige moordenaars het leven lieten, ue koning werd op gevolgd door zijn tweeden zoon, Manuel genaamd. In dat land moesten nog enkele op roerige bewegingen onderdrukt worden, terwijl op het laatst nog een ministeri- ëele crisis ontstond, welke enkele dagen geleden is opgelost. Meerdere aanslagen op vorstelijke personen hadden pl lats, o. a. 28 Fe bruari op den Sjah van Perzië, waar nog oproer is; den 11 Mtart op koning Haakon van Zweden en nu 2h December op President Fallières van Frankrijk. Alleen, die op de^n Sjah was van ernstige beüeekenis, de beide andere hadden niet veel te beduiden. Italië werd weder door aardbevingen geteisterd. Met groote geestdrift heeft het Oosten- rij ksche volk het feest gevierd van de 60-jarige regeering van den geliefden 78-jarigen keizer Frans Jozef, wien ook vele Duitsche vorsten bij monde van keizer Wilhelm hunne hulde brachten. Het groote Russische rijk is nog niet hersteld van den oorlog. De hoofdstad St. Petersburg werd vreeselijk door de cholera geteisterd, terwijl een veepest in Siberië enorme schade aanrichtte. Turkije, d'at door het optreden der Jong-Turken eindelijk een grondwet kreeg, had het hard te verduren. Rumenië verklaarde zich onafhanke lijk, vorst Ferdinand gaf zich den titel van CzaarBosnië en Herzegowina werden door Oostenrijk voor goeden buit verklaard en kalmpjes ingelijfd, terwijl het eiland Kreta neigingen ver toont om zich onder Grieksch bewind te stellen. Al deze landen stonden tot dusverre onder souvereiniteit van Turkije. Men mag dus met recht zeggen, dat het groote Turksche Rijk leélijk wordt ge plukt. Ook dit jaar kehtnerkt zich door een neiging der vorsten en mogendheden om zich nauwer door Vriendschapsban den aaneen te sluiten. Zoo o.a. Frankrijk en Engeland, als ook Japan en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. In dit laatste land had de verkiezing plaats van een president. De heer Roosevelt, die niet meer wenschte in aanmerking te ;omen, smau;t«de vol doening zijn vriml Tafr als zijn op volger verkozen te zien, dank zij vooral ook de invloedrijks hulp van den af tredenden President, die nu van plan is in Atrika op leeuwen en tijgers te gaan jagen. We weuschen hem goede reis en veel succes. Nu we toch over Afrika spreken, willen we nog even vermelden, dat de zaken in Marokko uog wel niet in orde zijn, doch het ergste is daar toch geleden en de bust zal wel zachtjes aan terugkeerep. Vermelden we nog, dat in China de Keizer en de Keizerin Moeder kort na elkaar stierven en dat de nieuwe keizer zijn ambt aauvaard heeft zonder dat er eenig incident voorviel. En hierbij zullen we het laten en de hoop uitdrukken, dat het jaar 1909 voor de gansche wereld moge zijn eeu jaar van vrede en welvaart.

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1