Binnenland, Rechtszaken. factor ran de gespannen rerhouding tusschen Holland en Venezuela. De opheffing daarvan wordt door welinge lichte personen alhier beschouwd als een voldoende oplossing van het geschil tusschen de regeeringen. Uit de laatste berichten wordt de gevolgtrekking gemaakt, dat de regee ring van Castro geëindigd is." En onmiddellijk sluit daarbij aan „De val van Castro was volkomen, toen Zaterdag j.l. zijn plan, om Gomez te vermoorden, verijdeld werd. „Sinds de demonstraties tegen Castro zijn er in geheime cijfers telegrammen gewisseld tusschen Castro te Berlijn en zijn agent te Venezuela. Een voor naam advocaat heeft in het Hoogge- rechtshot Castro beschuldigd van deel name in een complot om Gomez te vermoorden, en heeft verzocht, hem in staat van beschuldiging te stellen. Gomez deed vele bekende partijge- nooten van Castro, onder wie diens broeder, gevangen nemen. Allen zijn beschuldigd, deelgenomen te hebben aan een complot, dat den moord van Gomez en adderen betoogde, om zich meester te maken van het bewind. Castro zelf wordt beschuldigd, deel genomen te hebben aan de samenzwe ring. Men is van plan hem in staat van beschuldiging te stellen voor het Hooggerechtshof. Deze berichten bewijzen wel dat het met Castro's heerschappij uit is en dat hij te hoog spel heeft gespeeld, nu hij meende vanuit Europa nog wel pogipgen te kunnen,doen om zijn tegenstanders want daaronder moet Gomez zeker worden gerekend een beentje te lichten. Omtrent de vraag of Gomez president zou worden is reeds bericht gekomen dat hij overal als zoodanig werd erkend. Hiertoe zal ook wel hebben bijgedragen de proclamatie, die hij tot het Vene- zolaansche volk richtte en waaruitzijn goede voornemens voldoende blijken Het luidt aldus „Medeburgers Ik heb, overeenkomstig de bepalin gen der grondwet, het presidentschap van Venezuela aanvaard. Ik heb die taak op mij genomen zonder eenige persoonlijke eerzucht. Van den aanvang aan heb ik getracht de wenschen van het volk met de mij opgelegde zware verplichtingen in overeenstemming te brengen en daarom heb ik een regee ring benoemd, die overeenkomstig onze nationale instellingen alle persoonlijke waarborgen van den burger erkent. Veellicht, dat tot dezen schielijken af tocht ook iets bijdroeg het gelijktijdig op gaan in de verte van vuren aan den ooster en noorderkant der stad. Zij wa ren door 't Prinsenvolk ontstoken, en eenigeu marden de» niet, om ze met het onheilspellend teeken van 's namid dags in verband te brengen. Doch, al hoewel die seinen ongetwijfeld dienen moesten om den belegerden eenige hoop op ontzet te doen scheppen, zoo liet zich toch bij hun bekend gebrek aan macht op gindsche helpers niet veel bouwen. Weinig beter ook was 't gesteld met de brieven van Sonoij, die door een paar jongmans uit het trouwe Schermerhorn werden aangebracht en waarin de Alk- maarders met de aanstaande komst van Graaf Lodewijk van Nassau en andere Duitsche vorsten, als ook met toezeggin gen van bijstand uit Zuid- en Noord- Holland, vertroost werden. De verstan- digen onder hen zagen maar al te wel in, dat de eerste hulp te, ver weg, en de laatste te zwak was, dan dat daar door de val hunner vest kon verhoed worden. En toch bleek het naderhand bij de uitkomst, dat werkelijk met den afloop van den 20sten September ook het dringendst gevaar voor Alkmaar was voor bij geweest. Wordt vervolgd. Ongelukkigerwijze zijn mijn goede bedoelingen gestuit op de onbegrijpelijke I oppositie van sommige personen, die j zich intieme vrienden van Castro noem den. Deze hebben mij niet alleen be lemmerd in de tenuitvoerlegging van mijn wettelijke verplichtingen, maarzij hebben ook een samenzwering op touw gezet, een duivelsch complot tegen mijn leven. Deze samenzwering heb ik hier gisteren den kop ingedrukt door per soonlijk de samenzweerders tegemoet te treden en hen in hechtenis te laten nemen. .Aldus handelende heb ik meer gedaan dan mijn eigen leven gered, ik heb het* prestige gehandhaafd van den eersten ambtenaar der republiek, wiens betrek king ik hoop te doen zijn een bron van zegeningen voor de republiek. Ik heb een miiiisterie benoemd, dat de openbare meening vertegenwoordigt en met zijn medewerking zal ik de grond wettelijke waarborgen herstellen, de autonomie der verschillende staten van de republiek doen eerbiedigen, de plaat selijke industrieën beschermen, tegen verderfelijke machinaties, een waardige en vreedzame oplossing vinden voor onze internationale geschillen, in vrede en harmonie leven in binnen- en buiten land en zorgen dat alleen de wet een onbetwistbare souvereiniteit uitoefent in het geheele gebied der republiek." De omwenteling, is geëindigd, zonder dat er bloed vergoten is. Zelfs gene raai Celestino Castro, de broeder van den gewezen president en hoofd van het departement Tachira, heeft aan den nieuwen militairen commannt alle wa penen en schietvoorraad uitgeleverd, n.l. 6000 geweren en 3 millioen patro nen. Noch die Celestino Castro, noch Castro zelf worden meer als een tactor beschouwd, waarmede rekening behoeft gehouden te worden. Het land is opengesteld voor alle Venezolanen, die in het buitenland vertoeven. De vroegere revolutionnai ren zijn uitgenoodigd terug te keeren. Het veemonopolie is afgeschaft, Vrij heid van drukpers is ingevoerd. Alle politieke gevangenen, behalve degenen die betrokken waren in de jongste samenzwering, zijn in vrijheid gesteld. De grens van Columbia is vastgesteld. Een decreet is verschenen, waarbij de rivier de Zulia voor de Columbiaansche scheepvaart is opengesteld en het douane-kantoor te Villamisar wordt hersteld. Castro. De correspondent tfan de* Echo de Paris te Berlijn heeft met Castro ge sproken. Castro verklaarde, dat hij twijfelt aan de juistheid van de be richten in de pers over de houding van de Venezolaansche regeering te zijnen opzichte. Niettemin is hij ertoe besloten, zich tijdelijk terug te trekken en zelfs om ontslag te nemen, indien .de politieke toestand en de belangen van Venezuela dit noodig achten. hoop, dat de geschillen op vredelieven de wijze zullen beslecht worden. Naar men uit 's Gravenhage meldt, acht men aan het Ministerie van Bui- tenlandsche zaken, na den nieuw inge treden toestand, de verwikkelingen met Venezuela voorloopig als geëindigd. AXEL, 29 December 1908 Donderdag bad in de openbare school alhier eene eenvoudige plechtigheid plaats, die toch, hoe eenvoudig ook, op de aanwezigen diepen indruk maakte. De heer H. M. Verbruggen, die reeds meer dan 40 jaren zijne krachten wijdde aan de mede-opvoeding van een groot deel van Axel's jeugd, was dien dag voor het laatst in zijne geliefde betrek king werkzaam, daar hij met ultimo December zijue betrekking neerlegt om als 65 jarige na 45 jaren diensttijd zijn pensioen te nemen. In de gymnastiekzaal kwamen bijeen de beide wethouders, de heeren La- mayxe en Kruijsse, alsmede al de kin deren die th ns nog schoolgaan en reeds onderwijs van den heer Ver bruggen hadden genoten met de onder wijzers. In zeer hartelijke bewoordin gen werd de scheidende onderwijzer door den heer Van Ruijven, hoofd der school toegesproken, ook de andere heeren spraken een woord van afscheid. De heer Verbruggen, wien totaal niets van deze plechtigheid vooiaf bekend was, dankte zeer geroerd voor deze aangename verrassing, een welgemeende uiting van de goede verstandhouding onder het onderwijzend personeel dezer school. Ook vele kinderen waren door de gesproken woorden getroffen, zoodat menigeen een traan wegpinkte. Wij voegen gaarne onzen wensch by dien door den heer Van Ruijven en de overige heeren uitgesproken, dat het meester Verbruggen nog vele jaren moge gegeven zijn in gezondheid van zijn welverdiende rust te genieten. EERSTE KAMER. In de gisteren gehouden zitting werd, naar aanleiding van de ingekomen mededeeling omtrent de zwangerschap van H. M. de Koningin, door den voor zitter een toespraak gehouden. Hij hield zich overtuigd de tolk van aller gevoelens te zijn, wanneer hij zeide dat die heugelyke mededeeling met de hoogste ingenomenheid en leven dige belangstelling door de Kamer was vernomen en wanneer hij den wensch uitsprak dat door Gods goedheid, die blijde verwachting te harer tijdTin eene heugelijke gebeurtenis hare bekronipg moge wegdragen, tot heil van het Koninklijk Huis en het Vaderland. Nederland en Venezuela. Blijkens de reeds sedert de vorige week verspreidde berichten hebben de vijandelijkheden van ons land tegen Venezuela opgehouden en is er alle - By Kon. besluit van 27 Nov. no. 24, is aan den heer M. L. van V-essera, eervol ontslagen onderwijzer aan de o. 1. s. alhier, met ingang van 1 Oct. een pensioen verleend ten bedrage van 376 'sjaars. Tot onderwijzer aan de voorbe reidende klasse der rijks-normaalschool alhier is benoemd de heer C. T. Diele- man, onderwijzer aldaar. Woensdagavond gaf de rederij kerskamer „De Herleving" alhier ten huize van den heer Blansaart hare eerste uitvoering in dezen winter. Het programma bevatte vijf nummers, na melijk: „De valsche munter" drama tische schets in 3 bedrijven, „Twee klantjes van de diaconie", komische scèue voor twee personen, „Het afscheid van Kees en Trui", groot muzikaal dramatisch duet, „Hercules", kluchtspel in één bedrijf en „Om 'tjawoord" komische voordracht voor één persoon. De verschillende rollen waren in goede handen, en de uitbeelding, zooals we dat van deze vereeniging gewoon zijn, was goed, zoodat de talrijke leden en geïntroduceerden weder een aange- namen avond hebben doorgebracht. Vermelden we nog ten slotte, dat de heeren Goudstikker en Le Page van Gent voor goede muziek zorgden en dat de heer C. B. Antheunis, schilder alhier zich weder als grimeur flink van zijn taak kweet. Aan den prijskamp op het biljart in het café il/ielmina bij dhr. E. v. d. Casteel alhier namen Zaterdag 22 spelers deel. De prijzen werden behaald als volgt le prijs C. van Damtne en Rich, van de Casteel, beiden té Axel; 2e prijs A. Dhaene van VVestdorpe en J. Heijns- dijk te Axel3e prijs C. van de Casteel te Axel en Prud. Pluym van West- dorpe. Gisteravond gaf de tooneel vereeni ging „Excelsior" op de bovenzaal van den heer P. Koole alhier een concert waaraan een druk bezoek ten deel vieL Opgevoerd werden „Een oudejaar avond," oorspronkelijk drama in drie bedrijven, „De bedriegers bedrogen blijspel in een bedrijf, „Ongelukkig ii de liefde," komisch duet voor heer eu dame, „Een veldwachter en een groente boer in de klem" kluchtspel in een bedrijf en „De Pracht-exemplaren komische voordracht voor 3 personenj Dit programma werd op flinke wijze afgespeeld en viel zeer in den smaak van het publiek. De heer Borgman van Vlissingen met zijn gezelschap verzorgde het muzikale gedeelte en de heer Vincent van St] Nicolaas toonde zich weer een grimeur. - De St. Cl no. 302 bevat wetted tot naturalisatie o. m. van D. Riemens] geb. te Axel, wonende te Hamburg'' B. van Hove, geb. te Koewacht, wo nende te Borgerhout. In de week van 16 tot en met 22 December 1908 zijn in Zeeland voorgekomen 15 gevallen van rood vonk, waarvan 3 te Arnemuiden, 2 te Graauw en Langendam, 1 te Katten- dijke, 2 te Koudekerke, 1 te St. Lau rens, 3 te Overslag, 2 te Vlissingen en 1 te Zuiddorpe; 4 van diphtheritis, waarvan 1 te Hontenisse en 3 te Neuzen. Donderdag werd te Zaamslag door de vereeniging „In 't belang der landbouwers" aanbesteed, de levering van 258,800 K.G. superphosphaat met 18 °'n of 374,900 K.G. met 14 14,000 K.G. thomasphosphaat, 13,100 K.G. patent-kali eik 11,800 K.G. maïs, Het laagst werd ingeschreven voor superphosphaat door A. Hamelink te te Ter Neuzen voor ƒ2,16%, met 14%. Voor maïs door P. de Bruijne te Axel voor 7,53. Voor thomasphosphaat door Blondeel te Aardenburg voor 2,31, en voor patent-kali I. J. van der Have te Rotterdam voor ƒ5,88 alles per 100 K.G. De levering is gegund. Tot zetter van 's rijks-directe be lastingen te Zaamslag is in de vacature door het overlijden van den heer A. Riemens benoemd', de heer J. R. Scheete. Wegens mist kwam de provin ciale boot, die Vrijdagmiddag om 5 ure te Terneuzen moest arriveeren, eerst Zaterdagmorgen om 4 uur de haven binnen. Bij Kon. besluit van 21 dezer is met ingang van 16 Januari, benoemd tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Asten, de heer A. J. van Ree, thans commies der telegrafie lste klasse, te Ter Neuzen. In de dezer dagen te Philippine gehouden raadszitting kwam onder de ingekomen stukken voor een schrijven van den Minister van Waterstaat, in houdende de mededeeling dat het lossen van mosselen aan de Boekhoutsche haven is verboden. Djt is voor de gemeente van groot belang, wijl door die lossing de mossel- handel veel te lijden heeft gehad. Verder werd het verzoek van het bestuur der tram Breskens—Malde- ghem, om steun voor het tramplan Breskens—Neuzen, van de hand ge wezen, aangezien de tramlijn minsten» 20 minuten van de gemeente zou worden aangelegd en deze geene voordeelen afwerpt. M. Ct. Te Oostburg is na een langdurige ziekte overleden de heer A. N. de Weert, pastoor bij de R. K. gemeente aldaar. Hij bereikte den leeftijd van ruim 57 jaar. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 29 Dec. 1908. M. J. d. S., 45 j., geb. te Sluis, zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd te Middelburg, is wegens landlooperjj

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2