Landbouw. Aan Paris Journal wordt uit Port-of- Spain (Trinidad) geseind, dat de menigte te Caracas bij de jongste onlusten „Dood aan Castro! Leve Gomez riep. De meening wint veld, dat Gomez enkel de gelegenheid afwacht, om zich tot dictator te laten uitroepen. Volgens de inlichtingen van de Petit Parissien, is Gomez even gewetenloos en nog boosaardiger dan Castro zelf. Men gelooft dat Venezuela zoo goed als rijp is voor een revolutie en ten overvloede zijn nd het vertrek van den president zich revolutionnaire leiders in verschillende provincies beginnen te vertoonen. Volgens de berichten wint de meening, dat Castro Venezuela aan zijn lot heelt overgelaten, hoe langer hoe meer veld en het revolutionnaire element tracht die meening nog meer ingang te ver schaffen. Twee bewegingen zijn er gaande, de eene Gomez te bewegen de teugels van het bewind in handen te nemen en een andere, wier doel het is de geheele tegenwoordige Regeering omver te werpen. Ook de berichtgever van de Daily Telegraph te Washington verklaart, dat men het er aldaar algemeen voor houdt, dat er binnen eenige dagen een crisis zal uitbreken in Venezuela en dat de tegenwoordige betoogingen tegen Castro en zyn aanhang zullen overgaan in een revolutie tegen de tegenwoordige Regeering te Caracas. Mocht zoo'n revolutie uitbreken, dan is hef meer dan waarschynlyk, dat de revolution- nairen het land binnen eenige dagen zullen hebben schoongeveegd en de regeering van Castro omvergeworpen. Evenals de berichtgever van de Daily Chronicle verklaart ook deze correspondent, dat er na een omwen teling geen bezwaar voor de Vereenigde Staten zal bestaan van hervatting der diplomatieke betrekkingen in overwe ging te nemen. Wanneer dan de nieuwe Regeering bewijzen heeft gegeven van hare stabiliteit en zij in staat geacht zal worden hare internationale ver plichtingen na te komen, zal de quaestie der erkenning ter hand genomen worden door den staatssecretaris van Buiten- landsche Zaken. Men denkt zelfs, dat Noord-Amerika een der eerste mogend heden zal zijn, die den eventueelen- nieuwen stand van zaken zal erkennen. Castro. De Berlijnsche bladen meldden, dat Castro Vrijdag zijn consulaire vertegen woordigers in Duitschland en 's middags En met krachtige stem en ODtblooten hoofde hief hij den zesden der psalmen Davids aan. De pensionaris was de eerste die bijvielniet lang, zoo zongen schier allen. »Wij zullen hem den zes en dertig sten er bij te verduwen geven,* voerde meer en meer opgewondene Egbert voort, en op nog forscher toon dan daar even zette hij in. Ook deze Psalm werd ten einde toe gezongen. Toen de nagalm van den laatsten regel in de lucht wegstierf, riep Egbert met geestvervoering uit »Zie, zie, een teeken van verhooringen, door hem opmerkzaam gemaakt, richtten aller blikken zich op een vurig driehoe kig luchtverschijnsel, 'tgeen, uit het noorden opgekomen, zich allengs naar 't zuiden heen bewoog. Daar het zwerk destijds door gedurige stormen en on- weders zeer ontstoken was, mag het flikkeren der zon op de dampen en wolken, waarachter zy verscholen was, wel de eenvoudige oorzaak dezer verhe veling geweest zijn maar zulk een uit leg nam het kinderlijke wondergeloof onzer voorvaderen niet eens in beden king. »Dat hemelteeken spelt ons ont zet van de noord- en zuiderzij,* meende integendeel de godvruchtige Foreest, en aan deze verklaring hingen allen hun zegel. (Wordt vervolgd. professor Israël heeft ontvangen, die den patiënt nogmaals onderzocht. De diagnose van dezen geneesheer geeft naar het schijnt aanleiding tot eenige ongerustheid. Castro gaat binnen eenige dagen over naar de particuliere kliniek van prof. Israël om daar geopereerd te worden. Volgens de N. Y. Herald zou Castro honderdduizend dollars hebben geboden aan den Berlijnschen specialiteit, als hij naar Caracas wilde overkomen. De professor weigerde echter. De opgebrachte vaartuigen noemt hij een soort plezierjachten wat ze waard zijn zullen de Nederlanders 'spoedig terugbetalen door den boycot van hunne waren. Qe Duitsche keizer heeft thans Castro mondeling laten bedanken voor zijn telegram en tevens naar zijn gezond heid laten intormeeren. Nu vertelt de Tug. weer, dat Castro in een interview het uitbreken eener revolutie en het plunderen „onzin" noemde. Intusschen heeft hij gelasj onmiddellijk de uitbetaling aan Holland der 30 pet. douane-inkomsten te staken. De Venezolaansche gezant te Berlijn, die dit mededeelde, verklaarde even eens aan een vertegenwoordiger der Köln. Ztq., dat hij niets had gehoord van Duitschland's. berhiddeliug, maar geloofde dat daaraan niet valt te denken. De corr. van de Times meent in tusschen, dat men op den duur wel iets in deze richting kan verwachten, vooral ook waar Castro een maand te Berlijn blijft. Eigenaardig treft hiermee samen het volgende telegram uit Londen aan de Sun te New York, dat Castro Duitsch- lands bemiddeling zoekt. „Hij zal 2 millioen uitgeven om de regeerende kringen en de openbare meening voor zich te winnee Commentaar over bodig. Uit Berlijn wordt gemeld De meening wint hier veld, dat president Castro's voornaamste reden voor zijn komst in Europa is geweest, dat hij zich voor de politieke onlusten, die hij verwachtte, wilde bergen, en dat hij niet van plan is naar Venezuela terpg te keeren. Nederland en Venezuela. Bijna naar alle oorden der. wereld werd de vorige week het bericht ver spreid, dat Venezuela aan Nederland den oorlog had verklaard in verband met de in beslag neming van de Vene zolaansche regeerings vaartuigen. Ook werd tegelijkertijd een bericht verzonden, volgens hetwelk een derde schip zou zijn genomen. Tot heden toe blijken echter beide berichten onjuist te zijn. Het bericht betreffende de oorlogs verklaring berust op een vergissing. Het telegram toch, waarin was ver meld, dat Gomez het Venezolaansche gebied, na" het opbrengen van Venezo laansche oorlogsvaartuigen door onze schepen en de onlusten te Caracas, in staat van oorlog of staat van beleg had verklaard (de vertaling van het Spaan- sche woord in de Venezolaansche wet schijnt letterlijk „staat van verdediging" te zijn) moet langs den omweg over Bogota en bij zijn vertaling in het Engelsch zoodanige verminking hebben ondergaan, dat het te Washington als het bericht van êen oorlogsverklaring aankwam. De correspondent van de Matin heeft in den Haag een Nederlandsch diplo maat gesproken, die beweerde met zekerheid te kunnen zeggen, dat Cas tro's bewind uit .was. De diplomaat legde de houding van de Nederlandsche regeering uit eu zeide, dat de Neder landsche regeering Venezuela vanant woord zou dienen op de beschuldiging, dat zij het volkenrecht geschonden zou hebben. Het bestuur van het Comité voor Vrede en Overleg met Venezuela heeft aan den minister van buitenlandsche zaken een brief gericht, waarin het, naar. aanleiding van het in beslag ne men van Venezolaansche schepen door Nederlandsche oorlogsbodems, de vrij heid neemt 's ministers aandacht er op te vestigen, dat nog altijd de gelegenheid open is, om te onderhandelen langs vriendschappelijken weg, namelijk door te overwegen hoe, op een voor Neder land eervolle wijze, kan worden ge treden in het nog altijd van kracht bly vend voorstel van de Venezolaansche regeering tot het zenden van een bij zonderen vredesgezant. Het comité is van gevoelen, dat èn de humaniteit èn de belangen van Curagao er toe moeten leiden een op lossing van het conflict te zoeken langs een anderen weg dan nu schijnt gevolgd te worden. Stamboek Zeeuwsch-Belgisch Trekpaard. Onder voorzitterschap van den heer Hombach werd Vrijdag te Goes eene algemeene vergadering van leden van dat stamboek gehouden. Ingekomen was de koninklijke goed keuring op de wijziging der statuten, waardoor ontbinding der Vereeniging is mogelijk geworden. Daarna kwam ter tafel het voorstel tot ontbinding van het stamboek en vorming van een nieuw, genaamd Nederlandsch-Belgisch trekpaardstamboek. Het hoofddoel daarvan is voor geheel Nederland één stamboek te hebben voor het koudbloed paardenras van Belgischen oorsprong. Aangezien het zware paard van Belgisch ras hoofdzakelijk gefokt wordt in Limburg, Zeeland en een gedeelte van Noord-Brabant, zullen de fokkers, aldaar wonende, zich kunnen aan sluiten." In het stamboek worden alleen op genomen paarden van het type Bel gisch trekpaard, eigendom zijnde van leden van het stamboek, terwijl als overgangsmaatregel geldt dat alle paar den, die in het LimburgschenZeeuwsch- Belgisch stamboek voorkomen, daarin kosteloos worden overgeschreven. Om te verhinderen dat in Zeeland zich algemeene leden opgeven, die geen lid zijn der Zeeuwsche afdeeling, werd voorgesteld de contributie voor het algemeen lidmaatschap te bepalen op f3. Verder wilde men bepalen dat niet alleen aan de algemeene kas maar ook aan de afdeelingen schenkingen kunnen worden gedaan. Nadat nog eenige andere wijzigingen waren voorgesteld, werden'de concept statuten vastgesteld. Een commissie werd gemachtigd verder met Limburg te onderhandelen. In principe werd besloten tot ontbin ding van het bestaande en vorming van een nieuw stamboek en cot stichting eener Zeeuwsche afdeeling daarvan. De heer Hombach wijdde voorts eenige woorden aan de nagedachtenis van den overleden ondervoorzitter, den heer L. J. Dorst. De voorziening in de vacatures wegens de aftreding van drie bestuurs leden werd aangehouden, in verband met de waarschijnlijke ontbinding. Het jaarverslag van den secretaris luidde bevredigend wat het aantal in geschrevenen betreft. Het aantal gewone leden bedroeg 418, dat der buitenleden 26 en dat der donateurs 5. De penningmeester deelde mede dat de ontvangsten dit jaar zullen bedragen f 2036 en het vermoedelijk goed slot föOO. De volgende vergadering, waarin de difinitieve beslissing zal vallen in zake de ontbinding, wat nu niet kon in ver band met de statuten en de opkomst der leden, zal plaats hebben als de onderhandelingen met het Limburgsch Stamboek zijn geëindigd. De Commissie voor de onderhandel lingen met Limburg bestaat uit dl heeren Hombach, Wagtho, Vorsterraai van Oyen en Dixhoorn. Midd. Crt. AXEL, 22 December 1908 Te Hontenisse werd j.l. Zaterdag dooi de landbouw vereeniging'„Eigen Hulp' aanbesteed 260.600 Kg. S'uperphosphaat waarvan de uitslag was als volgt: D. Scheele Az. te Tei Neuzen vooi ƒ2,41, G. Dees te Hoek voor 2,34 wed. L. Groosman te IJzendijke vooi J 2,30, P. G. Adriaansens te Bergen o[ Zoom voor 2,28, P.- J. Scheele tl Ter Neuzen voor 2,28, W. Adriaansenl te Groenendijk voor 2,27, J. P. Adri aansensPolfliel te Walsoorden vooi ƒ2,27, I. J. van der Have te Rotterdam voor y 2,25, A. Hamelink te Ter Neuzen voor 2,244, P. J. van Ardenne te Dordrecht voor 2,24, Glerum Co. te Vlake voor 2,2312, Alph. Adriaan sensGrimmink te Walsoorden voor] 2,201/.,, F. de Moor te Hulst voor 2,19 en G. H. Blondeel te Aardenburg voor f 2,18. De levering is gegund aan laagsten inschrijver. Tot onderwijzeres te Stoppeldijï (Veerstraat) is benoemd mej. M. Keijzei thans te Steenbergen. Te Sasput, onder Schoondijke, iemand de onvoorzichtigheid een geweer schoon te maken terwijl het geladen wat, Bij de hanteering ging het schot al en trof hem dermate in den voet, dal eén drietal teenen moest geamputeerd worden. Zondagnacht is te Schoondijke o]j 63-jarigen leeftijd overleden de heer P. van Houte, burgemeester en lid de Prov. Staten voor het district Sluis. Vrijdag werden door den burgd meester van Aardenburg eenige olme- boomen (iepen) verkocht, die aan gemeente toebehooren. Voor den zwaar- sten werd op de roep geboden 161 Hij is gekocht door een Maldeghemmel en kost dus zonder rooien en vervoei pl. m. 175. Wel een buitengewona prijs voor een boom. PREDIKBEURTEN TE AXEL Vrydag 25 December 1908. (EERSTE KERSTDAG.) Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ere Db. J. B. T. Hu^ Nam. 2 ure Ds. J. B. T Hugenhalul Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Dr. J. van Lonkhuizen, Nam. 2 ure Dr. J. van Lonkhuizen, (van Heterenl. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Nam. 2 ure Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk (Lange Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Zaterdag 26 December 1908. (TWEEDE KERSTDAG.) Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9l/2 ure Leeskerk. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Dr. J. van Lonkhuizen. (van Heteren Kerk B. Voorm. 9 ure Geen dienst. Gereformeerde Kerk (Lange WeststraatJ Voorm. 9 ure Leeskerk. Zondag 27 December 1908. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Ds. J. B. T. Hugenholti. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Dr. J. van Lonkhuizen. Nam. 2 ure Dr. J. van Lonkhuizen. (van Heteren.) Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Nam. 2 ure Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk.

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2