lijnkoek granen. OPENBARE VERPACHTING De Goedkoope Winkel Voorts: Extra puike kleine laïs. De Vroolijke Hansworst, Gemengd Nieuws. Marktberichten. Advertentiën. De GRAZING en BEWEIDING gewone- en uittrek- Nieuw jaars- en Felicitatie- K A AKT EN, P. J. MEIJER, ONTVANGEN: Mans=Werkschoenen Axel. C. SMIES Hermsz. Dagelijks te bekomen: LIJNMEEL Puik bakkende Bloem ierste en tweede soort GRINDMEEL Axel.P. DE BRÜIJNE. J. D. DIJK, Uitgever, Groningen, meer dan 50 meier zal zijn. Met zeker heid kan hij het evenwel niet zeggen. F. Willemsen verklaarde dat het wig jaar door Abr. van Cadsand be dreigingen geuit waren tegen beklaagde. Van Cadsand had o. m. gezegd, dat hij Jan Lampe, zoo wordt beklaagde ge noemd, wel zou krijgen. Toen Van Cadsand hoorde dat bekl. veldwachter was geworden, had hij izegd „dat zal hij niet lang blijven.'' Getuige J. de Putter, landbouwer, verklaarde dat 108 hem toebehoorende boomen gepeld waren. Op twee boomen waren briefjes vastgehecht, waarop stond „Jan Lampe uit het land, of de boel in brand". Hij vermoedde wel wie dat gedaan had. Later sprak hij met den ouden Van Cadsand, die tegen hem allerlei bedrei gingen uitte, welke op beklaagde be trekking hadden. 0. a. werd door Van Cadsand gezegd tt, als Jan Lampe niet uit het land ng, er wel wat meer zou gebeuren. Drie weken later stond in de buurt een schuur in brand. De laatste getuige L. Daleman, die lij het bedoelde gesprek tegenwoordig was, legde ongeveer eensluidende ver klaringen af. Nadien werd A. van Cadsand nog maals gehoord. De president, wees hem er op dat er tusschen zijn familie en beklaagde groote vijandschap bestaat, terwijl de Terklaringen van de drie laatste ge tuigen aan de waarheid van de ver klaringen van hem twijfel doen rijzen. De getuige bleef echter bij hetgeen hij gezegd had. Als nu werd de beklaagde nog eens gehoord. De president stelde in 't licht dat hij )or het opmaken van verbalen tegen leden van de familie Van Cadsand zich le vijandschap daarvan op den hals gehaald heeft. Daardoor kan het zijn lat de verklaringen van de Van Cad- tands niet geheel naar waarheid zijn. Daartegenover staat echter, dat vol gens verklaring van den dokter de ronde met een stok is toegebracht, waardoor de verklaringen van de Van Cadsands weer aan waarschijnlijkheid winnen. Beklaagde bleef beslist ontkennen plagen te hebben. 'L i. is het best mogelijk dat de wonde imis is toegebracht. De oude Van Cadsand kwam dikwijls dronken thuis, waarop dan ruzie volgde. Beklaagde legde er nog den nadruk 3, dat na den hier bovengenoemden rand door Van Cadsand gezegd is eworden „nu moet Jan Lampe er uit." Het O. M. achtte wettig bewezen dat te slag door beklaagde is toegebracht. Of het overtuigend bewijs geleverd i, viel z. i. echter nog te betwijfelen. Ir zijn hier vier gebroeders als getuigen pgetreden, terwijl er verder een zeer uaangename verhouding bestaat tus- chen beklaagde en de familie Van ladsand. Door de Van Cadsands zijn bovendien »g allerlei «bedreigingen geuit tegen eklaagde. De ambtenaar verzekerde de verkla gen van den brigadier Malipaard in Igeheel niet in twijfel te trekken. De brigadier ontkent beslist dat er oor Bram van Cadsand op den dijk to tegen hem gezegd is geworden. Vast staat verder dat de brigadier, ie toch niet doof is, niets heeft gehoord, srwijl de twee broers in de sloot, die P vrij grooten afstand is gelegen, wel en gil gehoord hebben. Ook kloppen niet de verklaringen *n bedoelde getuigen omtrent de klee- Üng van den brigadier. Verder zijn er nog zooveel tegen- teijdigheden in de verklaringen, dat e ambtenaar van hét O. M. het over zend bewijs niet geleverd achtte, 'eshalve hij vrijspraak vorderde. Uitspraak a. s. Vrijdag. Midd, Ct. Sedert Zaterdag is voortvluchtig de commissionair in diamant, N. S., wonen de te Amsterdam, die in de kringen der diamanthandelaren groot vertrou wen genoot. Het moet dan ook hieraan geweten worden dat het door hem nagelaten deficit zoo groot is meer dan een half millioen. Behalve de onmiddellijk belangheb benden, ondervindt ook de diamant handel in ruimeren kring de nadeelige gevolgen van deze malversatiën, omdat het onderling vertrouwen geschaad is. Bovendien heeft de tactiek van S. al sinds geruimen tijd haar ongunstigen invloed op de diamantmarkt uitgeoefend zonder dat men de oorzaak kon nagaan. Zijne goedkoope aanbiedingen maakten n.l. dat de andere commissionairs on mogelijk goede prijzen voor hunne goe deren konden bedingen zelfs tegen den kostenden prijs wilden de koopers er niet meer aan. De tijding van het verdwijnen van S. heeft Zondag een ware paniek ver oorzaakt in de diamantclub Casino, waarvan vele leden bij den krach be trokken zijn. Verschillende firma's hebben van f 15.000 tot 50.000 verloren. De klerk van het post- en telegraaf kantoor- te Stad Harden berg, die ver dacht werd van verduistering van meer dan 1500 uit de kas van het kantoor en de wijk had genomen naar Parijs, is teruggekeerd en heeft zich thans ter beschikking van den officier van justitie te Zwolle aan diens parket aangemeld, waarop hij gevankelijk is overgebracht naar het huis van be waring. Inbraak. Vrijdagnacht is ingebro ken in een huis aan het Oranjeplein te 's Gravenhage, in de benedenver dieping waarin gevestigd is het kantoor van den heer I. Cohen, collecteür der Staatsloterij. Daar is de brandkast ge kanteld en aan de achterzijde een gat daarin gemaakt. Een aantal loterij briefjes en geld in specie en bankpapier is uit de brandkast, die zwaar bescha digd is, meegenomen. Hoe groot het gestolen bedrag is, kon nog niet worden geraamd. Vermoedelijk hebben de inbrekers want het kantelen van de zware brand kast wijst er op, dat ten minste twee dieven zijn binnengekomen zich door de achterzijde van het huis toe gang verschaft. In de Spinozastraat staat nl. een smalle, hooge heining, welke de tuinen van de aan die zijde gelegen huizen van ^het Oranjeplein afsluit. Zoo zijn ze waarschijnlijk in den tuin van het huis, bewoond door den heer Cohen gekomen, hebben een ruitje van de gangdeur ingeslagen en den sleutel, die aan de binnenzijde in het slot stak, kunnen omdraaien. De inbrekers konden toen gemakke lijk in het kantoor komen, waar zij eerst een aantal boeken op den vloer hebben gelegd om het geluid van de brandkast te dpmpen. Donderdag bad te Emden een treurig ongeluk plaats. De arbeider Schröder, vader van drie kinderen, was bezig een put te graven. Op een diepte van 5 Meter gekomen, stortte de grond in, met het treurig gevolg, dat Schröder onder de neervallende massa begraven werd. Alle pogingen om den ongeluk kige te redden waren vruchteloos^ daar de aarde telkens opnieuw instortte. Eerst na drie uur gelukte het den man boven te brengen die onder de neergestorte aarde was gestikt. Landvethuizem opgelicht Men meldt aan de Tel. Bij een der bankinstel lingen te Amsterdam vervoegden zich eenige landverhuizers, uit Canada terug gekeerd. Zij boden o. m. een bank biljet van 100 dollar ter wisseling aan. Rij nader onderzoek bleek het een biljet van 1 dollar te zijn, waarop in cijfers j en in letters op de daarvoor aangewezen j plaatsen de aanduiding 100 dollar was geplaatst. Hierover ter verantwoording geroepen vertelden zij het volgende: In New York zagen zij een heer oor zich uitloopen, die een portefeuille verloor, waar naar een ander persoon greep. Een onzer landverhuizers sprong vol verontwaardiging naar voren en ontrukte den langvinger zijn prooi om haar den rechtmatigen eigenaar terug te geven. Deze bleek geen ondankbare te zijn en wilde den eerlijken vinder 10 dollar geven als belooning. Hij had echter toevallig slechts biljetten van 100 dollar by zich. Onze landgenoot wist daarop wel raad. Zoo'n extraatje van 10 dollar eerlijk verdiend kun je je niet laten ontglippen. Hij gaf hem daarom zijh 'eigen geld, 90 dollar, terug, waarmede de ander zich in allerijl uit de voeten maakte. Het biljet van 100 dollar bleek thans valsch. AXEL, 12 Dec. Ter Graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt: Tarwe ƒ8,75 k 9,20 Rogge 7,40 a f 7,60 Wintergerst 8,75 J 9, Zomergerst 0,— a 0,— Haver ƒ6,50 7,10 Erwten f 11, 12,Paardenboonen 8,75 k f 9,25. Duivenboonen 0,— a 0,— Witte! boonen 0,— k 0,— Bruineboonen ƒ0,0,Boekweit 0, 0,— Lijnzaad /ll,— k f 12,— Aard appels 0,- k f 0,- Koolzaad per zak van 100 liters HULST, 14 Dec. Ter Graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt: Tarwe 9,25 Rogge 7,50, Win tergerst ƒ8,75, Zomergerst ƒ8,25, Haver Erwten f 11,25 Paardenboonen 9,—, Duiveriboonen 10,—, Witte- boonen ƒ12,25, Bruineboonen 10,25, Boekweit 0,—, Lijnzaad Aard appels 3,Koolzaad per zak van 100 liters Boter per kilo ƒ1,10 Eieren per 26 stuks /1,50. Het BESTUUR van den polder „NOORD" bij Axel, zal op Dinsdag 22 December 1908, des nam. 2 ure, by Mejuff. Wed. Rolff te Axel openbaar verpachten a. van den Nieuwendyk, en b. een gedeelte van den gewezen Zeedyk (Buthdp.) Het Bestuur voornoemd, M. WOLFERT, Dijkgraaf. J. A. DREGMANS, Ontv.-Griffier. TE AXEL, is geëtaleerd met een Prach tige Collectie NIEUWJAARSBRIEVEN enz. Axel. Mans-, Vrouwen- en Kinder Winter pantoffels en Muilen. KURKEN ZOLEtf met Vilt en Lamwol. ALSOOK: met en zonder Waterkap. Mans, Vrouwen- en Kinder. Leeren-, Pluche- en Stoffe PANTOFFELS. Knoop- en Bandschoenen, met 1 en 2 Bandjes. GUMMI.SCHOENEN en een groote sorteering KINDER-, RIJG en KNOOPLAARSJES en SCHOENTJES. Aanbevelend, Schoenmaker. met een garantie van 10 pCt. vet en 31 pCt. eiwit. Voldoende zuiverheid en minder dan 14 pCt. vocht. met een garantie van 8 pCt. vet en 31 pCt. eiwit. Ook nog wachtende by partyen en zeer voordeelig. -:- ZEER DROOG EN BLANK. en alle gemalen en ongemalen Concurreerende prijzen. Een mooi boek. Een leuk boek, Een kostelijk vermakelijk boek, is het juist verschenen boek bevallende Uroolijhe Voordrachten, Humo ristische scènes, Romiehe coupletten, leuhe voorvallen, enz. Prijs i 0,55 franco per post. Inhoud Een geniale kop. Laura, Laura Aardigheden. De Vrouw! De Man. Vragen zonder antwoor den. Wonderbaar. -- Biscoupletten. In de voddenkar. Zwijgen is het beste. O Eeuw van vooruitgang. Een avontuur in'tSterrebosch. Klei nigheden. Zij doen het toch. De verliefde klerk De muzikant. Berendje Bobbel. - De oude hoeden- koopman. Algemeene Staking Een Furie. - Er is een luchtje aan. Niet uitgemaakt. - 't Haakje, waai de kan aan hangt. Heilgymnastiek. .Leek el esjes in de Natuurlijke Histo rie. I. De Snoek. II. De Olifant. III. De Zwaan. Het Parschgeschenk. Kri tieke dagen. Baas boven Baas. Echèc. Te Nergenshuizen. Dub bele Gelukwensch. Met eigen munt betaald. De roiale bankier. De Kleerenverver. Een kaartspeler. Wie nog iets moois, iets koddigs, iets leuks, iets vermakelijks hebben wil zendt spoedig een postwissel, of een brief met 55 cent aan postzegels en een volledig adres, waarna de toezen ding onmiddellijk volgt, door den spe cialiteit in Bruiloftsliederen en Voor- drachtep Oude Kyk-iu-'t Jatstraat 66,

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 3