Binnenland. Landbouw. gedachtenis ran wijlen zijn broeder Barney en zijn neef WoolfJoel. Zuid- Afrika, dat hem rijk heeft gemaakt en waarorer hij mede ellende heeft ge bracht ran de dagen van Rhodes' komplot af, krijgt, zoover wij zien, niets. TWEEDE KAMER. Uit de inlichtingen op het adres van P. F. Wijne en 23 andere visschers te Philippine, ter zake van het nemen van maatregelen in de mosselvisscherij blijkt dat de desbetreffende Ministers in hoofdzaak de gedane klachten ge grond oordeelen. Zij erkennen, dat het zeker verkieslijk ware dat de mossel- banken in de Westerschelde en aan liggende wateren publiek konden wor den verpacht, doch de regeeringen van Nederland en België hebben zich ver bonden de visscherij in wateren, waarin de ingezetenen der beide landen gelijkelyk tot visschen gerechtigd zijn, niet te verpachten. Pogingen zijn aan gewend om daarin verandering te brengen, hetgeen echter nog niet is gelukt. Verder erkennen de Ministers de gegrondheid der klacht, dat nog altijd een groot aantal Nederlanders en Bel gen, geheel vreemd aan het visschers- bedrijf, aan de loting deelnemen. Het komt aan de commissie, in wier handen het adres gesteld werd, wenschelijk ▼oor dat, teneinde dergelijke misbrui ken in het vervolg te doen ophouden, by het Belgisch gouvernement opnieuw pogingen worden aangewend om aan een en ander een einde te maken. De commissie vertrouwt dat zal worden voortgegaan om in het belang der vis scherij zoo vrijgevig mogelijk te zijn met het geven van vergunningen voor het weghalen van mosselzaad, waar dit zonder groot nadeel voor de zee weringen kan geschieden. In de Woensdagavond gehouden zit ting is de behandeling van het hoofdstuk Financiën aangevangen. Verschillende punten werden bespro ken, o.a. door den heer Schaper de klachten over het rentambt Hulst van het kroondomein. Die klachten zullen, zeide hij, wel onderzocht worden by de door Minister Veegens ingestelde enquête. Hij wacht den uitslag daarvan at, doch merkte reeds nu op, dat in de pachtvoorwaar- den de pachters vrijwel zijn onderwor- haar slechts langzaam voortgaaD, en gaf zij daardoor aan wie haar zagen ook geen achterdenkenmaar toen 't haar eindelijk met dit aanvankelijk spel volle ernst werd, begon haar tred zich, zoo door de spanning van 'toogenblik als door de zucht om van hare vriendeu op gemerkt en zoo mogelijk bijgestaan te worden, onwillekeurig te versnellen. Zoo trok zij de aandacht van een troep voet knechten, die op eenigen afstand op de furquetten hunner vuurroeren stonden te leunen, en inzonderheid van een hunner, die geen ander was dan Casper Krans- bakker. Hij herkende haar niet volko men, maar twijfelde toch niet ofhy had haar meermaals in Alkmaar gezien en met den uitroep»Een verspiedster, die aan de Geuzen kondschap gaat brengen gaf hij aan zijne makkers het sein om jacht op haar te maken. Maar Judith vloog als een schuchtere ree vooruit, en kwam, eer men haar achterhalen kon, onder 't bèreik der stad. Gelukkig voor haar waren de musketten harer vervol gers ongeladen en nog gelukkiger dat men haar van 't bolwerk in 't oog kreeg en oogenblikkelijk een ijzeren goteling op de gehate Spanjolen richtte. Die dit deed, was Coenraet Palingman zelf, en zoo wis had hij zijn doel genomen, dat er twee uit den hoop ueertuimelden, en de overigen, hunne gedoode of gekwetste gezellen meeslepende, in allen haast af deinsden. De jonge konstabel had overi- pen aan eenzijdige beslissingen van den verpachter. De rentmeesterbur gemeester iu het ambt Hulst is daar nagenoeg alleenheerscher. Het deed hem genoegen te kunnen zeggen, dat hij op een reis door de streek niets dan goeds van dien persoon hoorde en van diens karakter. Hij schakelde den persoon uit, doch had den indruk dat het stelsel niet deugt en dat alle boeren en inwoners der streek onder den druk zitten van den man in wien nagenoeg alle ambten ziju vereenigd en die, ge lukkig, toevallig een verlicht despoot is. De Minister zorge er voor dat de rentmeester in den vervolge niet tevens burgemeester zij. Het hoofdstuk werd ten slotte goed gekeurd. M. Cri. Nederland en Venezuela. Reuter seint uit Parijs Het schijnt vast te staan, dat wanneer president Castro, komende van Santan der, te Bordeaux zou willen landen, hem niet zal worden toegestaan, vrijelijk door het land te reizen. Verklaart hij echter slechts door Frankrijk te willen reizen om zich in het buitenland ge neeskundig te laten behandelen, dan zal de regeering, naar men gelooft, hem naar de door hem aangegeven grens laten brengen. Wanneer de operatie te Bordeaux zou plaats hebben, zou men hem on middellijk daarna uit het land zetten, tenzij Castro alle ten nadeele van Frausche onderdanen genomen maat regelen intrekt. .Naar aanleiding der berichten van de Hollandsche vlootdemonstratie voor Curasao, deelt de Köln. Zeitung mede, dat haar uit Den Haag, van ofïicieuse zijde, het volgende wordt medegedeeld Aan de aanwezigheid van Hollandsche oorlogsschepen in de Caraïbische Zee en aan de kust van Venezuela is geen andere beteekenis te hechten, dan die van een kruis- of oefeningstocht, ge durende hun oponthoud in de West- Indische watereu. Het verdient abso luut geen blokkade genoemd te worden, die aan de mogendheden bovendien te voren had behooren aangekondigd te zijn, hetgeen tot nog toe niet geschied is. Een dusdanige maatregel zou verder ook aan het Nederlandsche parlement bekend gemaakt moeten zijn, aangezien ze een krijgsmaatregel zou zijn. Dat de Vereenigde Staten Nederland hun moreelen steun niet zullen ont houden, is reeds bekend. Mogelijk gens op dat pas, evenmin als zij zelve eenig 't minste erg, dat hij zijn minnares gered had; eerst toen zij nu naar hem en de zijnen opzag, en hun toeriep haar over 't water te halen; kende hij haar aan de stem. Met een kreet, waarin blijdschap en ontsteltenis zich mengelden, antwoordde hij haai goedsmoeds te zijn en in de richting van de Geesterpoort den grachtkant een eindweegs te volgen tot zoover als hij met de hand haar aanwees. Op die hoogte namelijk had men een kleine schuit in gereedheid en Judith zelve, hoe ook in haren toestand de seconden haar tot uren werden, stond vesbaasd over den spoed, waarmee de boot, die toch eerst over den wal gehaald, en in 't water gelaten moest worden, naar haar toekwam. Een uitroep, een handdruk dat was al wat de geliefden zich bij 'teerste wederzien veroorloofden, want elk vertoef kon nieuwe zwarigheid aanbrengen. En werkelijk ontwaarden zij alree een verdachte beweging in de naaste Spaansche verschansing maar een paar krachtige riemslagen van Coenraet waren toereikend om hen aan de overzij te brengen, en zij waren onder mede werking hunner aan den oever geblevene helpers met schuit en al weder boven, toen de eerste Spanjaard aan den zoom der gracht verscheen, en een goedge meend, maar slecht gemikt musketschot hun over 't hoofd vloog. Nog eenige kogels, die evenwel zonder noemenswaar- achten de Vereenigde Staten thans, na de presidentverkiezing, een gezamenlyk optreden tegen Venezuela doeltreffender. De Nederlanders ontvingen tot nog toe geen ambtelijke mededeelingen aan gaande vijandelijke bedoelingen der vlootdemonstratie. Volgens een te New-York uit Caracas ontvangen telegram heeft president Castro in Duitschland drie kanonneer- booten besteld. De Guadeloupe met Castro aan boord is Woensdagmiddag om 5 uur naar Bordeaux vertrokken en Dinsdag daar aangekomen zonder dat er iets bijzon ders bij voorviel. Hij weigerde zoowel hier als te Santander eenig journalist te woord te staan en verlangt beschouwd te worden als een gewoon particulier. Hij komt als tourist en wil over politiek niet spreken. Boertjes opgepast Onder dit opschrift bevat het Wbld. voor Zeeuwtch- Vlaanderen W. D. een op stel aan het adres van de landbouwers, naar aanleiding van een onlangs mee gedeelde bericht dat er bij grootgrond bezitters en Nederlandsche beetwortel- suikerfabrikanten een plan bestaat tot het stichten eener maatschappij ter uitoefening van gemeenschappelijken landbouw in Nederland, eenigszins in den geest van Duitschland. Het doel van zulk een trust zal zijn den prijs van landbouwproducten, meer byzonder dien van beetwortelen, tot hun minimum terug te brengen. Daartegen roept het weekblad bij voorbaat de landbouwers te wapen. Dit doel te bereiken, den prys van beetwortelen misschien nog beneden de tien gulden terug te brengen, zal zoo schrijft het dezen fabrikanten bij zoo'n groote eigen exploitatie vol strekt niet moeilijk vallen, want zij zullen eenvoudig een prijs vaststellen, de keus laten tusschen gaarne of niet, en bij een tekort geheel in eigen be hoefte kunnen voorzien. Dat nu moet voorkomen worden en kan gemakkelyk worden voorkomen, wanneer de landbouwers bij tijds de handen ineen slaan tot het stichten van coöperatieve suikerfabrieken. Eene, die te Sas van Gent, werkt al met groot voordeel voor de deelgenooten, een tweede is in aantocht te Dinteloord, komt de trust tot stand, welnu sticht dan een derde, zoo noodig nog volgende. De kapitalen om daartoe te geraken zijn niet moeilijk te bekomen, wanneer slechts samenwerking onder de land bouwers is. Laat de groote grondeigenaars met de fabrikanten streven naar goedkoope productie der grondstoffen. Dat is hun recht, dat niemand hun kan betwisten. Maar laat de boeren tegelijker tijd zich beijveren de winst der productie in eigen zak te houden en niet uit den hunnen in dien van een ander te laten glijden. Dat is hun recht en tegenover hunne huisgezinnen en kinderen tevens plicht. Bovendien zal de concurrentie, die daaruit geboren wordt, een zegen zijn voor den veldarbeider. dig gevolg bleven, werdeti er van weers zijden gewisseld, en. de vijanden trokken terug. Coenraet vernain met verrukking, hoe zijne beminde zich enkel om zijnentwil zooveel gevaars getroost had, en voerde haar in triomf naar de ouderlijke woning. »Dat 's met recht de verkeerde wereld, wanneer de vrijsters de vrijers naloopen, lachte Haesken door hare tranen maar Coenraet's moeder sprak terwijl ze hare aanstaande schoondochter met welgeval len aanzag »Ge hebt het goed begrepen, kind trouw moet blijken.» Wordt vervolgd. Hoe meer bieten er verbouwd worden hoe meer hij verdient, en een groot gedeelte daarvan juist in den tijd, dat andere veldarbeid stilstaat. Eenige bietenfabrieken meer in Neder land kunnen nog gemakkelijk worden ingeschikt, zonder dat men bevreesd behoeft te zijn, dat de afzet daardoor benadeeld zal worden. AXEL, 11 December 1908 In de gisteren alhier gehouden ver gadering van ingelanden van den ekkertpolder zijn benoemdtot dijkgraaf de heer P. Dekker Fz. te Axel, en tot gezworenen de heeren J. Kielman te Sluiskil en C. van Waes te Westdorpe. Tot ontvanger-griffier werd gekozen de heer W. Dieleman Pz. alhier. Donderdagochtend zagen voor bijgangers tusschen de Axelsche Sassing en Sluiskil een kar en paard in het kanaal liggen. Het paard was ver dronken en men dacht natuurlijk, dat ook den bestuurder van het voertuig hetzelfde lot had getroffen, waarom men dan ook aan het dreggen ging om den vermoedelijken drenkeling op te vis schen. Deze kwam echter later psr flets op de plaats waar het ongeluk was gebeurd en deelde mede, dat hij den vorigen avond omstreeks half 10 met kar en paard was te water geraakt en hij, daar het dier toch verdronken was, maar gauw naar zijne woning aan den Baandijk bij Ter Neuzen was ge gaan, om door zijn nat pak geen on gesteldheid op te doen. Het paard was verzekerd. Dinsdag had in de herberg van A. Maring alhier een billard wedstryd plaats, waaraan 30 personen deelnamen. .De uitslag was alsvolgtle prijs Oscar Waelput en Adolf Waelput beiden te Zuiddorpe 2e prijs H. de Moor te Axel en F. Ongenae te Zuiddorpe3e prijs A. Waijenberg te Sluiskil en A. Daene te Westdorpe en 4e prijs F. Cortvriendt te Spui en A. Verbist te Zuiddorpe. Sedert eenigen tijd komen in Groede, zoo schrijft men aan de M. Ct.t aanhoudend diefstallen voor. Van gewapend optreden vernam men echter gelukkig niets. Thans worden de dieven brutaler. In den nacht van Dinsdag op Woens dag vernam de landbouwer B. in die gemeente, gerucht op zijn hoevehij wekte zijn knecht, die zich naar buiten begaf, doch terstond onthaald werd op een schot hagel, dat gelukkig alleen zijn klomp en een broekspijp trot. De man, bevreesd voor erger, trok zich daarop terug, evenals zijn baas. Afgaande op 't geen zoo hier en daar wordt waargenomen, zou men aan een bende gaan gelooven. 'tls te hopen dat de politie de dader ontdekt. In de week van 2 tot en met 8 December 1908 zijn in Zeeland voorge komen 1 geval van typhus en febris typhoidea te Vlissingen 11 gevallen van roodvonk, waarvan 6 te Arnemui- den, 1 te Ellemeet, 2 te Haamstede en 2 te Wemeldinge5 gevallen van diphtheritis, waarvan 2 te Neuzen en 3 te Zierikzee. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 13 December 1908. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97t ure Ds. J. B. T Hugenholti- Nam 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholti. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. V. Hepp. (Bed. H Avondm.) 1 Nam. 2 ure Ds. V. Hepp. j (van Antwerpen.) Maandagavond 57i ure Ds. (x. Renting (van Winterswijk.) Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Nam. 2 ure Ds. R. v. d. Kamp. Gerelormeerde Kerk. (Laage Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 nre Leeskerk.

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2