Jaarg Alkmaar beoint de io. Zaterdag 12 December 1908. lULIULllI Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-VTaanderen. F. IHKLKMAX, bouwen van woningen Buitenland. FEUILLETON. B COIIIUNT. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER A X E L ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van IEL maken bekend, dat door den iemeenteraad in zijne zitting van heden, ibesloten, aan hun College bevoegdheid jverleenen om toestemming te geven it het j het zoogenaamde „Plaatje", aan hen ie vóór I December 1908, aldaar rond hebben aangekocht. Axel, den 1 December 1908. Burgemeester en Wethouders van Axel,, L. LAMAITRE, L.B. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. De crisis in het Oosten. De nieuwe Turksche minister van innen landsche zaken, Hilmi pasja, leeit zich in een onderhoud met een lersman uitgelaten over het boycot, [jj zeide, dat men van de Turksche legeering niet kon vergen, dat zij aan lie beweging een einde zou maken. 5e Oostenrijksch-Hongaarsche vertegen loordiger te Saloniki had hem zijn be waren kenbaar gemaakt over het loycot. Hij had hem geantwoord, dat nen, als de Turksche havenwerkers reigerden Oostenrijksche waren te lossen, dan maar Duitsch, Italiaansch ander werkvolk in dienst moest 13) XIII. Mijn lieve meester en Vrouwe. Duid liet mii niet euvel, dat ik u. verlate «roder oorlof. Had ik 't u niet gevraagd, ij zoudt het uit liefde voor mij afgesla- eu hebben, en ik moest toch gaan. Coenraet Palingman is mijn bruidegom roor God, en ik heb reeds te lang ver- wiind liet en leed met hem te deelen Su kan ik 't niet langer harden. God, ik, zal mij bijstaan dat ik ongedeerd linnen Alkmaar rake, en u zegenen voor het goeds, wat ge aan my, hulpelooze vees, gedaan hebt.c Dus schreef Judith ter Meulen bij het iwakke schijnsel eener nachtlamp aan den pensionaris van Zandelijn en diens ichtgenoote, leide het schrift op tafel, op hare teenen het huis uit, en had i bij 't krieken van den dag het 'eilige Amsterdam achter zich. Om alle opmerkzaamheid te voorkomen lad zij zich in haar slechtste kleed ge 'loken, en droeg ook niet het kleinste tisbuudeltje bij zich. Tot Haarlem toe efde zij intusscheu niet zoo groote 'feeze te koestereu want met de over- gate dier stad was het oorlogstoon eel nemen. De Turksche reg'eeriug zou in j dit geval wel maatregelen nemen om j dat werkvolk, zoo noodig, door politie j of zelfs door militairen te laten be- j schermen. Hilmi pasja verklaarde, dat hij te Koustantinopel evenzoo zou op treden. Men zou echter de havenwer kers niet kunnen dwingen te werken, evenmin als men het publiek kon dwingen zijn inkoopen in dezen of genen winkel te doen. Dat ging buiten de bevoegdheid der regeering. Hilmi pasja zeide nog overtuigd te zijn, dat ten slotte alles zonder ver wikkelingen zou in orde komen. De Daily Chronicle verneemt uit Konstantinopel, dat een ernstig voorval de spanning tusschen Turkije en Oosten rijk heeft verergerd. Het comité voor het boycot tegen Oostenrijk heeft nl. sloepen, waarin bagage van Oostenrij kers werd overgebracht, laten zinken. Men kan dientengevolge het vertrek van den Oostenrykschen gezant iedereu dag verwachten. Het roekelooze optre den van de Jong-Turken zoo heet het verder maakt de positie van Kiamil pasja onmogelijk. Deze wil dadelijk nadat Maandag de volksver tegenwoordiging is geopend als groot vizier aftreden- DUITSCILLAXD. De wijngaardeniers langs den Rijn zullen het gewas van dit jaar den bij naam Zeppelin geven, ter herinnering aan de gedenkwaardige gebeurtenissen die dit jaar in de lucht zijn voorgevallen, en omdat het gewas 1908 hoog boven andere staat. Dit geven van bijnamen naar elders verplaatst, en hadden mits dien Geuzen en Spanjaarden andere loopplaatsen voor hunne strooptochten. Toch overviel Judith, toen ze overi Spaansche bezettelingen zag, eene haar anders niet eigene beklemdheid, en was zij blijde, dat zij aan 't huis eener nicht, die met Cornelia Schrevel gehuwd was, gelegenheid zou kunnen vinden om haar verder reisplan te overleggen. Toen zij intusschen deze hare bloed verwante naar den welstand haars echt- genoots vroeg, was het eerste antwoord, dat zy ontving, een vloed van tranen. Daarna verhaalde de bedroefde vrouw, hoe het lot, om voor Alkmaar als schans graver te dienen, ook op haar man was gevallen; hoe hij evenwel onder weg uit liefde voor zijn gezin den ruiter, die hem geleidde, had omgekocht om hem weer vrij te laten hoe hij toen, steels wijze binnen Haarlem teruggekeerd, bij kans dadelijk verklikt was geworden, en in hechtenis gezet, het gebeurde had moeten meldenen hoe eindelijk ten gevolge hiervan de omgekochte zijne inschikkelijkheid met de galg had moeten boeten, en hij zelf opnieuw naar Alkmaar was gezonden terwijl zij thans om de vele gevaren, die hij daar liep, duizend angsten uitstond. Een diergelijke toe stand was te beklagenswaardig, dan dat Judith er niet met hartelijk medelijden in gedeeld zou hebben maar, daar wij menschen niet licht onszelveu voorbijzien, is niets ongewoons. De zure wijn, die in 1529 gegroeid was, werd „Weder- dooper" genoemd, het voortreffelijke gewas van 1834 „Forscherwein", ter herinnering van een groot internationaal congres van natuuronderzoekers, dat te Stuttgart vergaderd had, den wijn van 1863, die veel beloofde en weinig gaf, noemde men spottend: „Lihoeng- tsang, in wien men dezelfde eigen schappen meende te ontdekken. In 1895 werd de 80ste verjaardag van Bismarck met geestdrift gevierd. De edele wijn, die toen aan de oevers van den Rijn gewonnen was, kreeg den naam Bismarck en den wensch mee „dat het petekind van den oud-kanse lier mettertijcT evenveel vuur en geest zou ontwikkelen als de peet zelf, en op zijn ouden dag de zachtheid van den eerwaardigen grijsaard van Frie- drichsruhe deelachtig mocht worden." ENGELAND. De Londensche beurs was dezer dagen gedrukt, want koning Eduard is verkouden. Rij heeft het een veertien geleden te pakken gekregen, toen hij met den koning van Zweden op de jacht was. Nu gaat hij te Brighton zachte zeelucht inademen, te waard schap bij Arthur Sassoon, uit de City, en dat zal hem denkelijk spoedig op knappen. In nieuwen stads- en dorpsaanleg gaat Engeland mede aan de spits zijn tuinsteden, zijn modeldorpen, Port Sunlight o. a., trekken kijklustigen en vakmannen uit de heele wereld en het wil vooraan blijven gaan. Het rees in haar vluggen geest meteen de onwillekeurige gedachte op, hoezeer de aanwezigheid van een nabestaande in 't Spaansche leger haar te statie kon komen. Op haar beurt maakte zij dus hare nicht met haar voornemen bekend, en liet zich daarvan niet afbrengen maar verzocht alleen hare toestemming, om zich bij de Spanjaarden in haar plaats voor de vrouw van den gepresten Haarlemmer te doen doorgaan. Die toestemming werd geredelijk ver kregen, en Judith ging dienzelfden dag door tot aan de Beverwijk, waar zij wel eens meer bij een oom van Coenraet nachtverblijf had gevonden. Van hier af zou hare onderneming meer gevaarlijk worden want het Spaansche legerkamp had zich zoo wijd en zijd uitgebreid, dat reeds in de Beverwijk een veertigtal ruiters op post waren gezet. Bij geluk waren 't Duitsche huurknechten, gemeen zamer en handelbaarder van aard dan de trotsche Kastieljanen, en was een hunner met Judith in 't zelfde huis in gekwartierd. Bij dezen gaf zij zich in overleg met haar gastheer en diens gezin voor 'teerst voor de vrouw van Schrevel pit, en deed hem een vrij ruime geldelijke aanbieding, indien hij haar in veiligheid bij haar gewaanden man kon brengen. De Duitscher sloeg toehij j herinnerde zich, dat 's anderen daags een zijner makkers met een boodschap j naar hunnen overste George Scheuk, die Parlementslid Lever de man van de Sunlight-zeep heeft aan de school voor bouwkunde van de universiteit van Liverpool, f 6000 geschonken om een commissie naar het buitenland te zenden, teneinde allerlei te zien op het gebied van den uitleg van steden en den bouwtrant, en daarover verslag uit te brengen. En daarna wil Lever voor- loopig drie jaar lang elk jaar tenminste evenveel en zoo noodig het dubbele dier som geven om op een of andere manier de kunst van stedenbouw te bevorderen. Dezer dagen is Harry Barnato te Londen overleden, de groote Zuid-Afri- kaansche Croesus, niet zoo bekend als de andere Barnato, die zich in zee heeft verdronken, maar, zoo lezen wij, de man die den grondslag van het fortuin heeft gelegd, waarin later ook de neven Joel hebben gedeeld. Barnato heette eigenlijk Isaacs, kwam uit een Lon densche achterbuurt, en verdiende eertijds in Kimberley zijn brood met goochelen. Later heeft hij met diaman ten maatschappijen gegoocheld, met het gevolg, dat Dinsdag zijn zaakgelastigden bekend maakten, dat zijn nalatenschap, voorloopig geschat, dertig millioen gulden bedraagt. Maar volgens de Engelsche bladen zal het fortuin, bij latere schatting, wel een zestig millioen blijken te tellen. Het geld gaat meest alles naar familieledenhet aandeel in de zaak Barnato Brothers aan zijn neven J. B. en S. B, Joel. Drie millioen gulden moeten dienen voor een gast huis of andere liefdadige instelling ter zich aan de Nieuwpoort bevond, belast wasmet dien wilde hij de belooning deelen. Judith van haar kant getroostte zich bij den ruiter achter op 't paard te zitten, en zoo bereikte zij ongedeerd de Nieuwpoort. 't Bleek haar daar opnieuw, dat de fortuin de stouten begunstigtwant eensdeels bestond de hier gelegerde af- deeling van Don Frederiks heir meest uit Duitschers, van wie zij luttel overlast te duchten had, en anderdeels was Schrevel, die, van de door haar verzon nen rol onbewust, bij een eerste onver- hoedsche ontmoeting alles had kunnen bederven, wel is waar in ditzelfde kamp, maar juist met den hem opgelegden dwangarbeid bezig. Men zeide haar dus van te wachten, en liet haar inmiddels gaan waar zij wilde. Daar zij zich had voorgesteld haren neef, zoodra zij met hem alleen zou zijn, te raadplegen, op wat wijs zij best in de stad zou komen, wandelde zij in den beginné zonder eenig ander oogmerk dan tijdsverveling en nieuwsgierigheid den weg naar de Kennemerpoort op. Hoe nader zij echter bij de haren kwam, zoodat zij hen reeds op 't groote Bolwerk onderscheiden kon, hoe meer van lieverlede de begeerte in haar wakker werd, en de kans haar schoon scheen, om hare ontsnapping nu reeds dadelijk te bewerkstelligen. Zoo lang zij nog niet geheel vast op haar besluit was, deed die onzekerheid zelve

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1