Gemeiio'd Nieuws. gebeurde. De voorwerpen werden op straat gesleept en daar, onder veel ge twist, verdeeld. De toestand had tegen 10 ure een uiterst ernstig karakter aan genomen; het aantal plunderaars groeide aan en er heerschte feitelijk anarchie. Toen nam generaal Poldevin maat regelen om aan de ongeregeldheden een eind te maken. Hij ging naar het hoofdbureau van politie en gaf bevel dat een afdeeling politie de muiters zou aanvallen. Maar de politie weigerde. Toen verzamelde Poldevin een aantal kloeke burgers om zich heen, die, begeleid door een troepje militairen, naar het terrein der wanordelijkheden snelden. Generaal Poldevin's getrou wen schoten op de Menigte en doodden acht personen, waarop het grauw zich spoedig verstrooide. In den tusschentijd was een andere troep gemeen aan het plunderen ge slagen in de wijk der welgestelden, waar men de woningen binnendrong van de generaals Coicou, Gabriël, Marcelin, Leconte en andere invloed rijke aanhangers van Nord Alexis. Generaal Poldevin's ingrijpen heeft de stad ongetwijfeld behoed voor alge- meene plundering en brandstichting. Hij werd door het comité voor de openbare veiligheid aangesteld als mi litair gouverneur van Port-au-Prince. AXEL, 8 December 1908 Tot predikant bij de Geref. Kerk A is beroepen ds. E. A. Groenewegen te Weatmaas. -Zeeland is weer een polder rijker. Door de uitvoering der verbetering» werken aan het kanaal NeuzenGent zijn bij Sluiskil droog gelegd eenige aan verschillende personen in eigendom toebehoorende gronden in het zuidelijk gedeelte der Axelsche Vlakte, welke gronden door een zwaren dijk afge scheiden zijn van de Rijkseigendom men, gelegen in het overige deel dezer vlakte. Deze gronden hebben eene oppervlak te van ruim 80 hectaren en liggen in de gemeenten Axel en Westdorpe. De gronden wateren af op den Emma- polder en de Rijkswaterleiding beoosten Neuzen. Op verzoek van Gedeputeerde Staten is den eigenaren toegestaan die gronden te vormen tot een polder en aan dezen polder door genoemd college den naam gegeven van Dekkerspolder. Eerstdaags zullen ingelanden nu over gaan tot de benoeming van een bestuur. M. Crt. Men schrijft uit Koewacht aan de N. R. Crt.: In de laatste dagen was er van Belgische zijde bijna geen vraag naar gezwingeld vlas. Vele landbouwers zaten met eene groote hoeveelheid vlas, dat bijna onverkoopbaar was. Thans is er een weinig levendigheid gekomen in den vlashandel, waarvan enkelen gebruik gemaakt hebben om hun voor raad van de hand te doen. Vlas van middelmatige kwaliteit gold voor 40 tot 42 Vlaamsche stuivers per steen (3 kilogr.,) uitmuntende soorten gingen tot 50 stuivers, terwijl de mindere slechts 36 tot 38 stuivers opbrachten. Een Vlaamsche stuiver is 9 centiemen. Hedenmiddag had alhier ten huize van W. Dieleman Sr. ten overstaan van den heer J. Wisse, bouwkundige te Zaamslag de aanbesteding plaats van het bouwen van een woon- en winkel huis in het Buitenwegje. Ingeschreven werd als volgt C. Wisse te Zaamslag 1589, A. P. Butler 1550, F. Deij 1529 en E. v. d. Berg (alleen timmerwerk) ƒ710. De levering is niet gegund. De laatste suikerbieten zijn inde haven te Clinge geladen en de schipper wachtte op een hoogen vloed om zijn vracht weg te voeren. Op de weegbrug bij de haven zijn in het afgeloopen seizoen afgewogen ongeveer 8' '2 millioen kilogrammen suikerbieten. Aan den heer L. C. v. Leeuwen te Hilversum is Zaterdag door den Raad van.Hontenisse concessie verleend tot bouw en exploitatie van eene gas fabriek in die gemeente. In Ossenisse is ook dit jaar, vooral in den bietentijd, weer het gemis eener haven zeer gevoeld. Er zijn al eens plannen gemaakt, doch tot uitvoering is het niet gekomen. Nu is er bij de gemeente en polder weer sprake van het aanleggen eener haven aan 'de Schelde, en het is tè hopen, dat men thans doorwerke, te meer, daar het aantal grootere en klei nere vaartuigen, dat daar thuis behoort, .tot een twintigtal is geklommen. Bij Kon. besluit, zijn, boven en behalve de bijdrage, bedoeld bij artikel 48 der wet tot regeling van het lager onderwijs, aan de navolgende gemeenten de daarachter genoemde subsidies ver leend Hengstdijk j 800Ossenisse 1150 pn Overslag 725. Aan de halten Hoefkensdijk, Ter Hole en Rustwat van de tramlijn Hulst- Walsoorden is de aanvoer van suiker bieten dit jaar belangrijk grooter ge weest dan in 1907. Aan de drie halten werden respectie velijk geleverd in afgeronde cijfers, voor Union Sucrière1,600,000 Kilogr., 4,080,000 K.G. en 2,002,000 K.G., samen 7,682,000 K.G. Genappe 230,000 K.G., 860,000 K.G. en 230,000 K.G., samen 1,320,000 K.G. Coöperatieve Sas van Gent260,000 K.G., 420.000 K.G. en 390,000 K.G., samen 1,070,000 K.G. Moerbeke 190,000 K.G., 309,000 K.G. en 80,000 K.G., samen 579,000 K.G. Zondagmorgen is bij de Ned. herv. gemeente te'Sluis, als predikant beves tigd de heen Beukenhorst door den vroegeren predikant, den heer A. J. Roozemeijer, die preekte naar aanlei ding van Numeri 24 vers 13, het laatste gedeelte. Na de bevestiging werd den nieuwen leeraar toegezongen Gezang 91 vers 3. Des namiddags deed de heer Beukenhorst zijn intrede, waarbij hij tot tekst had gekozen Malth. 4 vers 17. Ten slotte zong men hem Psalm 134 vers 3 toe. Beide godsdienstoefeningen werden door eene groote menigte belangstellen den bijgewoond. Door de politie te Vlissingen is proces-verbaal opgemaakt tegen een 19-jarige dienstbode, die bij de familie, waar zij diende, zich aan verschillende diefstallen had schuldig gemaakt. Heden is naar het Huis van Be waring te Middelburg overgebracht J. S., 25 j., van nationaliteit Duitscher welke persoon gisteren van een te Vlissingen passeerend stoomschip der Nord Deut sche Lloyd te water sprong en behouden den wal wist te bereiken. Bij zijn verhoor bleek dat hij in Duitschland nog een straf van 2 jaar en eene maand te goed had wegens onzedelijke hande lingen. Door de Justitie te Middelburg is de gevangenneming bevolen van J. A. B. 59 j., werkman geboren te Koewacht, wonende te Ter Neuzen, thans voort vluchtig als verdacht van diefstal te zamen met G. K., 51 j., zonder beroep wonende te Ter Neuzen ten nadeele van P. B. aldaar. Gedurende de maand November 1908 is in Zeeland geen enkel geval van besmettelijke veeziekte voorge komen. Te Retranchement geraakte een oude alleen wonende vrouw die reeds jaren door het kerkelijk en burgerlijk arm bestuur ondersteund werd, zoo lang zamerhand in een minder zindelijken toestand. Deze week werden haar huis en huisraad eens gereinigd en daardoor kwam men tot de ontdekking, dat het oudje niet in zulk een armoedigen staat verkeerde als men meende, daar om streeks j 750 aan verschillende munten gevonden werd. Terwijl men Vrijdag bij den land bouwer S. v. S. te Zoutelande met de dorschmachine aan het werk was, werden de kleeren van zijn twaalf jarig dochtertje, dat ever de stang stapte, door de koppeling gegrepen en met kracht om de stang gewoeld. Het meisje werd op den grond geslingerd en brak haar rechterscheenbeen.. Ge lukkig kon de machine spoedig tot stilstand worden gebracht. - De gestolen diamanten. Men her innert zich dat te Zandvoort aan het postkantoor iemand weigerde drie aan- geteekende brieven in ontvangst te nemen omdat, naar zijn beweren, deze brieven geschonden zouden zijn. Die brieven had hij zelf afgezonden en zouden diamanten bevatten. Bij ope ning kwamen er kiezelsteentjes uit. De Raarl. Ct. weet nu uit vertrouw bare bron mede te deelen dat de man, zekere G. Vreijdenberg, vroeger in het Limburgsche plaatsje Mechelen (onder Gulpen) brievengaarder is geweest en een veroordeeling wegens valschüeid in geschrifte en verduistering van 's lands- gelden achter den rug heeft. Hoewel de lakken (zes op eiken brief) in ongeschonden staat waren, weigerde hij de brieven te accepteeren, omdat een weinig gom naast de enve- loppe-sluitiug zichtbaar was en hij ge droomd had, dat de brieven geopend waren geweest. De diamanten zouden door hem ontvangen zijn als gedeelte lijke betaling eener uitvinding, welke door hem voor f150,000 zou verkocht zijn. Thans wordt uit Zandvoort aan het N. v. d. D. gemeld dat de man door den inspecteur van politie Hiebendaal naar Breda en voor den officier van Justitie is geleid, tot verder onderzoek in deze zaak. Een jongen te Amsterdam zag Zondagavond door een kiertje van het neergelaten winkelgordijn, dat een in sluiper bezig was zijn slag te slaan bij den sigarenhandelaar P. Kramer. Hij waarschuwde aanstonds de politie en deze slaagde er in den man op heeter- daad te betrappen. De straatdeur was ongesloten en in de woonkamer brandde het gaslicht laag. Alles, tot zelfs het bed, was overhoop gehaald. Achter de toonbank lag de dief op zijn knieën. Hij verzette zich hevig tegen zijn arres tatie, zoodat zelfs een der ruiten inge drukt werd, maar zijn tegenstand was vruchteloos. Hij werd naar het bureau geleid en opgesloten. Bij zijn fouillee ring bleek hij in het bezit te zijn van een breekijzer, een aantal loopers, eenig geld en eenige gouden en zilveren sieraden, die door den heer Kramer ais zijn eigendom werden herkend. Eenige uren later gelukte het der politie ook een handlanger, die aan de overzijde van de gracht op den uitkijk had gestaan, in verzekerde bewaring te stellen. In de broodfabriek Van den Burg in Den Haag ontstond Zondag tegen den avond omstreeks vijf uur brand, vermoedelijk doordat bij het aanmaken van don oven een vonk daaruit gevallen was. Tenminste nadat de ovenist zich even verwijderd had, om in den winkel te helpen, zag hij bij zijn terugkomst de bakkerij ia lichte laaie staan. De ijlings ter plaatse gekomen brandweer tastte de vlammen met vier stralen uit de waterleiding aan en was in een uur tijds het vuur meester. Doordat het gebouw geheel uit ijzer en steen was opgetrokken, beperkte de brand zich tot het bakkerijgebouw, waar slechts betrekkelijk geringe materieele schade werd aangericht. De houten overkapping van de bakkerij werd ernstig beschadigd. Door waterschade werden o. a. ongeveer vijftig baaltjes bloem bedorven. Verzekering dekt de schade. Wilde zwijnenplaagOnder Apel doorn heelt men, naar aan de Te! wordt gemeld, veel last van de wilde zwijnen, het nakroost van die, welke Prins Hendrik indertijd uit Mecklenburg heeft ingevoerd. Ze woelen, in troepen van een dozijn soms, de akkers om, tot schade van de boeren. Gevaarlijk schijnen ze nogal niet te zijn. Er is intusschen gezegd, dat wie schade leden vergoeding zouden krijgen. Boefjes. Te Gouda hebben een paar jongens uit de R.-Kath. kerk op de Gouwe, na afloop van de mis, de offerbus gestolen. De koster der kerk die van het koor de knapen had gade geslagen, ging hen achterna en had het geluk er een te pakken en aan de politie over te leveren. De offerbus, die de jongen onder zijn jas had ver borgen, had hij onderweg weggegooid. De tweede jongen werd naderhand ook aangehouden. In de Haarlemmermeer onder vinden de bewoners tegenwoordig veel 'overlast door losloopende, zwervende honden, die des nachts verschillende erven bezoeken en daar verscheidene kippen en konijnen doodbijten, waarbij zij meermalen de afsluitingen der hokken verbreken. Schapen in de weide, die er juist ip dezen tijd nog veel aanwezig zijn, ondergaan vaak hetzelfde lotreeds hebben enkele landbouwers daardoor al groote schade geleden. Ook in Groningen heeft men er last van. Vrijdagmorgen werd ontdekt dat 40 schapen van een schapenhouder te Marutn (Grf) door honden waren ver scheurd. Naar aanleiding van het ramp- ■zalig ongeluk te Amsterdam, waarbij twee vrouwen in brand geraakten en dientengevolge overleden, geeft men den volgenden raad Iemand, wiens kleederen in brand geraken, doet het best plat op den grond te gaan liggen en te trachten in die houding door rollen de vlammen uit te dooven. Deze liggende houding voorkomt ook het verbranden van het aangezicht en het hullen van het ge- heele lichaam in vlammen, en kan anderen het reddingswerk, door rollen of bedekken van het lichaam, verge makkelijken. Zaterdagvoormiddag kreeg een varensgezel op de Nieuwehaven te Rotterdam twist met een aardappel koopman. De varensgezel gaf den aardappelkoopman een paar slagen, o.m. in het gelaar. Dit deed dezen zoozeéf in drift ontsteken, dat hij zijn scheer mes trok en dit den varensgezel in den; buik stak. Zwaar verwond zakte deze ineen, werd eerst in een apotheek in de buurt gedragen en van daar per brancard naar het ziekenhuis. Daar 1 achtte men zijn toestand levensgevaar lijk en mocht hij niet gehoord worden. Vermoedelijk is zijn lever geraakt. De aardappelkoopman werd gearres- teerd. Snugger. In het dorp W. schreef 1 onlangs een lid van 't kiescollege der vacante gemeente aan een predikant in de stad G. een brief, waarin hij hem de vraag stelde of hij bij de bestaande vacature voor het beroep in aanmerking wenschte te komen. De predikant, voor die eer bedankende, zette onder 1 zijn epistel: G. 24 10 '08 Op de eerst volgende vergadering, waar over- het bedanken voor die eer gesproken werd, gaf bedoeld lid van het kiescollege als reden daarvan op: ,De vrouw van dien predikant wil niet mee", en toonde I wat onder dien brief stond :G. 24 10 '08 waarvoor de man zoowaar gelezen had Genesis 24 8 („maar indien ds vrouw u niet volgen wil, zoo zult gij rein zyn van -dezen mijn eed."

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2