Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Installatie Burgemeester J. Huizinga. EERSTE KAMER In de gisteren gehouden zitting be streed de heer Staal het tweeploegen- stelsel in de militiewet, dat de politiek in den militairen strijd bestendigt en het geheele wapen der infanterie des organiseert. De heeren Van Voorst en Van Lö- ben Seis aanvaardden de voorloopige verbetering, door den Minister vooral verdedigd, omdat zij de mobilisatie van niet onder de wapens zijnde miliciens verzekert, in tegenstelling met het stelsel Staal-Van Rappard. Met 44 tegen 2 stemmen werd ten slotte het tweeploegenstelselontwerp aangenomen. Afschaffing van het blijvend gedeelte zou de Minister niet voorstellen. AXEL, 4 December 1908. Op verzoek vestigen wij de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie, waarbij eene opvoering wordt aangekondigd van het tooneelspel De kleine Lord. De Vlisting tche Courant van 1 Dec. jl.- schrijft omtrent de daar ter stede plaats gehad hebbende uitvoering o. a. Door de Nederlandsche toone^listen, directie firma Bakker, werd Maandag avond opgevoerd „De kleine Lord", tooneelspel in 3 bedryven naar het EDgelsch van Francis Hodger Barret. Dat mooie stuk, bewerkt naar de boei ende roman, getiteld „The Little Lord Fauntleroy" eischt voor eene goede vertolking op de eerste plaats niet alleen een flink en degelijk, maar ook een aantrekkelijk figuur ter afbeelding van den aardigen, vriendelijken jongen met zijn gouden hart en zyn gezond en helder verstand. Mej. Fanda Bakker voldeed aan die eischen zij heeft al dadelijk hare verschijning als Cerdic Errol mede, terwijl op haar spel hoe genaamd geen aanmerkingen zijn te maken. Het geheele stuk door heeft zij vol komen voldaan aan de niet lichte eischen, die haar rol steltzij heeft het publiek geboeid en is na ieder bedrijf luide en bij herhaling toegejuicht en zij heeft dat verdiend. De heer Blaaser speelde eveneens zeer goedals de door podegra ge kwelde, lastige graaf Van Dourincourt maakte hij een goed figuurde ver schillende aandoeningen, langzame om wenteling en overgang van een hart, dat niets dan haat had gekend tot een, dat in liefde voor de door hem miskende wezens verandert, werden door hem zeer goed weergegeven. De verschillende typen, die om de hoofdpersonen zijn geschaard, speelden hunne rollen goed, zoodat het geheele stuk goed tot zijn recht is gekomen en de opvoering ervan aan het publiek een paar aangename uren heeft ver schaft. Op het drietal ter beroeping van een leeraar bij de Geref. Kerk A al weer even koel en stekelachtig tusschen beide. »Ik zou 'tal met geen goede oogen meugen zien, dat Claes, als hij voor zijn stad moet opkomen, zich om zijn vrijster verlaatteen wat woudij dan toeven om een deerne, die u immers heelemaal vreemd is Geerte, kind, zet ge voor ons, in steè van den room, de leêge nappen op den disch waar zijn dijne gedachten Ariaen trok afmoeder Lamberts zei rondweg, als 't hare gewoonte was, tot hare toekomstige dochter, dat het haar niet beviel, wanneer de jongmaus hun hof aan eene verloofde dorsten te maken, en dat zij dit ook wel laten zouden, in geval deze er hun geen aanleiding toe gafGeerte wist daar niet veel tegen in te brengen, en maakte, zoodra 't met voeg geschiên kon, dat zy weg kwam. Wordt vervolgd. hier zyn geplaatst de heeren Ds F. H. Boersma te Wirdum, Ds E. A. Groene- wegen te Westmaas en Ds. E. P. M. de Walle te Scharnegoutum. Bij de Dinsdag te Zaamslag ge houden verkiezing voor een lid van den raad, vacature wijlen J. van de Ree, zijn candidaat gesteld de heeren Jan Dees (anti-rev.) en W. Scheele (lib. en christelijk hist. By het dezer dagen gehouden examen is het postradicaal o. m. ook behaald door den heer C. Wolfert, klerk der posterijen en telegrafie te Hulst. In de week van 25 November tot en met 1 December 1908 zijn in Zeeland voorgekomen 1 geval van typhus en febris typhoidea teOudVos- semeer; 21 gevallen van roodvonk, waarvan 5 te Arnemuiden, 1 te Axel, 4 te Burgh, 1 te Eikerzee, 1 te Elle- meet, 1 te Koudekerke, 2 te Middel burg, 1 te Renesse, 1 te Serooskerke (W.), 3 te Vlissingen en 1 te Zaamslag 8 van diphtheritis, waarvan 3 te Haam stede, 1 te 's Heer Arendskerke, 1 te Hulst, 2 te Neuzen en 1 te St. Phi lipsland. PREDIKBEURTEN TE AXEL Voorm. 91/, ure Nam. 2 ure Zondag 6 December 1908. Ned. Herv. Kerk. Ds. G. van Dis. Leeskerk. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. A. S. Schaafsma. Nam. 2 ure Ds. A. S. Schaafsma. (van Ten Boer.) Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Nam. 2 ure Ds. R. v d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 4 December 1908 L. M. d. C., huisvrouw van V. d. C., werkvrouw te Westdorpe is wegens diefstal veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf. T. E. v. d. S., 22 j., werkman en S. P., 27 j. landbouwersknecht beiden te West dorpe zijn wegens mishandeling ieder veroord. tot een maand gevangenisstraf. J. J. A., 18 j., wagenmakersknecht te Hulst, is wegens mishandeling ver oordeeld tot f 5 boete subs. 5 dagen hecht. E. d. B., 52 j., wed. van C. M. en J. S., 38 j., huisvr. van J. v. E., beiden zonder beroep te Axel zijn wegens strooperij veroordeeld tot f2 boete subs. 2 dagen hecht. A. V., 34 j., koopman en E. M. P., 32 j., huisvr. van A. V., zonder beboep beiden te Selzaete, zijn wegens een voudige beleediging ieder veroordeeld tot f5 boete subs. 5 dagen hecht. C. V., 21 j., werkman te Sas van Gent, beklaagd van mishandeling, vrij gesproken. Het gerechtshof te 's Gravenhage veroordeelde gisteren J. V., koffiehuis- bediende te Middelburg, wegens poging tot moord op zijn gewezen meisje, tot vijf jaar gevangenisstraf. De rechtbank te Middelburg had drie jaar opgelegd. De gevangenisstraf van veertien dagen, waartoe J. W., koopmau en ge meente-ontvanger te Krabbendijkc, wegens wederspannigheid werd ver oordeeld, is veranderd in 25 boete of 15 dagen hechtenis. te Leeuwarden, die in dit artikel een specialiteitshandel drijft, heeft daarom eene brochure uitgegeven, waarin zy de bereiding van levertraan in Noor wegen beschrijft. Dit boekje, geïllus treerd met 8 foto's uit Noorwegen, zendt de firma gratis en franco aan ieder, die hierin belangstelt en daarvan blijk geeft door toezending vaq een naamkaartje met adres. Ook is het boekje gratis verkrijgbaar by de firma P. H. Veen- huizen. Uit Apeldoorn meldt men aan de Geld., dat een zekere B. R., arbeider in een papierfabriek, door een machine werd gegrepen en zoo ernstig werd gewond, dat hij aan de gevolgen over leden is. De ongelukkige laat een vrouw met drie kinderen achter. Op den Langenberg te Oud Gastel is Zaterdagmiddag afgebrand de boer derij van H. Ossenblik. Twee graan schuren en het woonhuis werden een prooi der vlammen. Huisraad en vee gered. Alleen het woonhuis is zeer laag verzekerd. Tusschen Londen en de badplaats Brighton rijdt sinds 1 Nov. een luxe trein, bestaande uit vier zeer kostbaar ingerichte salonwagens en twee onder ling verbonden wagens voor liefhebbers van rooken, benevens een restauratie rijtuig met buffet en bar, welks elegante, comfortabele inrichting met die van de voornaamste restaurants uit de groote steden kan wedijveren. De aanschaffing van dit prachtige transport-middel kost de kleinigheid van 40.000 pond sterling of 480 duizend Hollandsche guldens. Menigeen is onbekend met de berei dingswijze en herkomst der levertraan en zelfs denken nog velen, dat ze af komstig zou zijn.van de walvisch. De firma Draisma van Valkenburg Het was Woensdag donker weer en er hing een zware mist, waarom men verwachtte, dat de nieuwbenoemde Burgemeester niet, volgens het plan, aan Walzoorden de Schelde zou kunnen passeeren, en hier arriveeren met den trein van 12.54 ure. Tn den loop van den dag kwam dan ook telegrafisch bericht dat ZE.Achtb. over Antwerpen zou komen, en hier zou aankomen met den avond trein van 3.54 ure. De raadszitting, die door den Burge meester (waarn.) eerst was belegd tegen 23/4 ure, was al uitgesteld tot 3% ure en moest om de raadsleden niet teleur te stellen noodwendig doorgaan. Op den bepaalden tijd (4 ure) opende de Voorz. de vergadering, en verklaarde dat deze niet kon doorgaan omdat de Raad niet voltallig was. Er waren dan ook maar 3 raadsleden op hun post, n.l. dhrn. Lamajtre, Kruijsse en Dreg- mans, benevens dhr. J. A. van Vessem, Secretaris. De Voorz. deelt mede dat het Dag. Bestuur met den Secretaris den be noemde aan den trein gaan afhalen, en onmiddellijk na aankomst op het stad huis de zitting een aanvang zal nemen. Aan het station was een levendige drukte, een menigte Axelaars stonden daar hun nieuwen Burgemeester af te wachten. Ook tal van kleine Axelaartjes waren tegenwoordig, die door schreeu wen en tieren de gesprekken der oude ren schier onverstaanbaar maakten. Ons oog zocht naar een rijtuig, waarin de verwachte zou moeten plaats nemen, na het verlaten van den trein, maar niets daarvan te bespeuren. Na lang wachten, de' trein was aan merkelijk vertraagd, doemde de lantaarn der locomotief uit den mist op, en reed deze het station binnen. Met korte woorden verwelkomde dhr. Lamaïtre den heer Huizinga, weder- zijdsche handdrukken werden gewis seld, en door de Nieuwstraat en Lange Noordstraat, die flink van vlaggen waren voorzien trok men naar het stadhuis, omstuwd ot liever gevolgd door eene groote menigte. Dhr. Huizinga trad de secretarie binuen, terwijl de Raad zich naar de Raadzaal begaf. Het gedrang in den gang van het Raadhuis was enorm, en velen "hadden het bijster moeilijk. Eindelijk klonk het traditioneels belletje, de deuren gingen open, en de menigte stroomde de zaal binnen, Boven de tafel hing een'nieuwe kroon- lamp, waarin gasoline-gasgloeilicht, die de zaal hel verlichtte. Alle leden behalve dhr. Oggel, waren tegenwoordig. De Voorz. dhr. Lamaitre opent de vergadering en stelt het eenige punt der agenda aan de ordeInstal latie Burgemeester. Hij verzocht den heeren F. Dekker en Dieleman den benoemde binnen te leiden. Deze tot voor den Voorz. getreden zijnde, doet de Secretaris voorlezing van de benoe ming van den heer J. Huizinga tot Burgemeester der gemeente Axel, en van de door hem op 28 November j.l, in handen van den Commissaris der Koningin afgelegde eeden (zuiverings- en ambtseed). Hierna spreekt de Voorz. ongeveer het. volgende Mijnheer Huizinga! Waar het Hare Majesteit heeft mogen behagen U te benoemen tot Burgemeester dezer ge meente, werisch ik U met deze benoe ming van harte geluk, en spreek ik de hoop uit dat U nog lange jaren met ijver moogt werkzaam zijn aan de be langen der gemeente. Bij ondervindipg is mij in den korten tijd, dat ik waar nemend ben, gebleken dat geen ge makkelijke taak U op de schouders is gelegd, doch wij geven de verzekering dat we by een onpartijdig bestuur uwe taak, waar het ons mogelijk is, zullen trachten te verlichten. Dhr. Huizinga neemt hierna het woord, deze gelegenheid te baat nemende om allereerst Hare Majesteit zijnen dank te betuigen voor de hem te beurt ge vallen onderscheiding, voor 't overige sluit hij zich aan bij de woorden van den heer Lamaïtre, en hoopt zelf vele jaren werkzaam te mogen zijn in het belang der gemeente. Als ambtenaar, gebon den aan de wet zal hij trachten, zijne plichten zoo getrouw mogelyk na te komen, waar hij thans geroepen is bet welzijn der gemeentenaren te bevorde ren, en hunne belangen te behartigen. Daarom rekent hy ook op aller mede werking, want waar wij allen bezig zijn, het welzijn der gemeente te bedoelen, dan kan het niet anders of onder den Zegen des Heeren, maar bovenal tot eer van onzen God, moeten onze po gingen slagen. Hierna neemt dhr. Huizinga den voorzittersstoel in en wordt hem door dhr. Lamaïtre het waardigheidsteeken om den hals gehangen. Dhr. Dregmans neemt hierop het woord, en zegt dat het hem een aan gename taak is namens den Raad Hare Majesteit de Koningin dank te betuigen dat dhr. Huizinga is benoemd tot Bur gemeester dezer gemeente. Hij spreekt den wensch uit dat de benoemde vele gelukkige jaren in deze gemeente moge met den Raad werkzaam zijn, en Axel onder zyne regeering moge bloeien en op zijn bestuur Gods onmisbaren zegen moge rusten. Dhr. Huizinga betuigt den heer Dreg mans hartelijk dank voor de woorden van welkom hem op heden toegeroepen. Waar hij de toezegging van samen werking mocht erlangen van het Dag. Bestuur, en ook de Raad met hem wil arbeiden aan den vooruitgang der ge meente daar twijfelt hy niet of de ge meente zal daarvan de gevolgen onder vinden door de vervulling dier wen- sehen. ZEdelAchtb. meent hiermede de vergadering te kunnen sluiten. Van de audiëntie teb raadhuize ver leend werd door verschillende ge meente-ambtenaren en door eenige particulieren gebruik gemaakt. Na de audiëntie begaven Burgemeester en Wethouders zich naar het logement „Het Gulden Vlies", waar gemeenschap pelijk werd gesoupeerd. üe avond ging kalm voorbij en op het gewone uur vleiden Axel's inge zetenen zich in Morpheus armen.

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2