Binnenland. Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Axel. eon man, do dorde-machinist William Todd. Deze ongelukkige werd deerlijk gebrand bij de ontploffing van een vat met ammonia. Dol van pijn sprong hij overboord, en voor men hem had kunnen opvisschen was hij in de diepte verdwenen. Een van de passagiers, een juffrouw Irene Campbell, klemde zich na de botsing in doodsangst vast aan de verschansing. Zóó krampachtig hield zij zich vast aan het hekwerk, dat de redders haar niet konden los rukken. Met het zinkende schip ver dween ook zij. Tusschen de botsing en het zinken verliepen nog geen 10 minuten^ De gezagvoerder van de Finance, kapitein Mowbray, en zijn schepelingen bewaarden hun koelbloedigheid. Er is geen paniek geweest. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alco holhoudende Dranken heeft een adres ingediend aan de Tweede Kamer met het uitvoerig gemotiveerd verzoek, het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd te verwerpen. AXEL, 1 December 1908 Wij deelen onze lezers mede, dat de openbare raadsvergadering, waarin onze burgemeester zal geïnstalleerd worden, niet zal plaats hebben om 28/4 uur, maar een uur later, dus om 38 4 uur. Dit werd ons officieel medegedeeld, nadat de voorzijde van ons blad was afgedrukt. Op de gisteren alhier gehouden jaar- lijksche veemarkt waren aangebracht 30 paarden, 145 stuks hoornvee, 78 varkens en 6 schapen. De navolgende prijzen werden uit gereikt Voor het schoonste paard van 3 tot 7 jaar, le prijs ƒ5 en 2e prijs ƒ3, aan den heer Ph. J. van Dixhoorn, landbouwer alhier. Voor het schoonste hengst- of merrie- veulen beneden het jaar, een prijs van ƒ2 aan den heer.F. van Hoeve, land bouwer alhier. Voor het schoonste hengst- of merrie veulen van 1 tot 3 jaar, l0 prijs 4 aan den heer F. van Hoeve voornoemd. 2e prijs 2.50 aan den heer Ph. J. van Dixhoorn voornoemd. Voor den schoonsten dekhengst van 2 tot 7 jaar, een prijs van 5 aan de Maatschappij „De Toekomst" alhier. Voor de schoonste baatgevende ot kalfdragende koe, l0 prijs 5 aan den heer Jacs Dekker, landbouwer te Bosch- kapelle, 20 prijs 3 aan den heer Aug. Schelleman, koopman alhier. Voor de schoonste kalfdragende vaars l0 prijs 4, aan den heer J. de Putter Jz. landbouwer alhier. 2e prijs 2.50 aan den heer C. de Feijter landbouwer te Koewacht. Voor het schoonste 2-jarige rund, een prijs van 3 aan den heer J. de Putter Jz. voornoemd. Voor de schoonste hokkeling een prijs van 2 aan den heer C. de Feijter voornoemd. Voor den schoonsten springstier een prys van f 5 aan den heer J. de Putter Jz. voornoemd. Voor het veste stuk hoornvee een prijs van f 5 aan den heer R. Blankert, slager alhier. De handel was levendig. Tot predikant te Wilsum bij Kampen is beroepen de heer P. de Putter, Candidaat te Axel. Bij de Vrijdag te Ter Neuzen ge houden verkiezing voor 3 leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken stemden 161 van de 294 kiezers. 5 briefjes waren^ blanco, zoodat de volstrekte meerderheid 79 bedroeg. Gekozen werden de heeren J. A. van Rompu met 97 en P. J. Scheele met 87 stemmen. Herstemming tusschen de heeren L. J. van der Lubbe met 77 en H. W. R. Kramer met 62 stemmen. Verder verkregen de heeren J. L. Jurrij 51, A. Tholens Dingz. 24, W. Bedet 6,- A. Hamelink 4 en J.D. Thiel- man 2 stemmen, terwijl op verschillende heeren 1 stem was uitgebracht. Vrijdag werd te Ter Neuzen door den notaris P. Dregmans te Axel, ten verzoeke van ,de erven Van den heer J. Goetgeluk en de erven van mejuff. E. Scheffer, en na verleend rechterlijk bevel, in het „Hotel Centraal" in het openbaar geveild Koop 1. Een woonhuis en aanhoong- heden en het recht van erfpacht op den grond, eigendom der gemeente Ter Neuzen, gelegen aan de Nieuwstraat te Ter Neuzen, groot ongeveer 1 are 44 centiaren. Koop 2. Eene schuur en het recht van erfpacht als voren, gelegen aan de Dijkstraat te Ter Neuzen, groot 1 are 37 centiaren. Van beide perceelen werd kooper de firma Ls. van Waesberghe-Janssens te Hulst, voor f 5500 in massa. Koop 3. Een woonhuis en aanhoorig- heden aan de Dijkstraat, en het recht van erfpacht als voren, groot 77 een tiaren. Hiervan werd koopster de gemeente Ter Neuzen voor 1020. Koop 4. Een vrouwenzitplaats in de Ned. Herv. kerk. Hiervan werd kooper de heer J. t van Fraeijenhove voor 18. den pas weergevonden vader genoegen te doen, zoo moest toch de goedhartige Brechtje zelve al hare redeneerkunst te werk stellen, eer zij haar eene luim, met wier inwilliging zij hare vrienden eenigs- zins in ongelegenheid voelde te brengen, konden doen involgen. (Wordt vervolgd.) De heer J. Bosschaart, onderwijzer te Biervliet, vroeger te Zaamslag en Hoek, is benoemd tot hoofd der open bare school te St. Laurens. Te Koewacht zijn Zondagavond twee landbouwschuren door brand ver nieldook de geborgen oogst ging ver loren. Alleen de gebouwen waren ver- zederd. De schade wordt op f1600 begroot. De oorzaak van den brand wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven. Te Boschkapelle heerscht sedert eenigen tijd onder de kippen diphteritis en cholera. Daaraan sterven er nog al wat. Nu de beetencampagne en de landbouwwerkzaamheden "voor dit jaar achter den rug zijn, trekken vele meestal jongere, veldarbeiders uit Ooste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen naar Duitsch land, om daar in fabrieken, steenbak kerijen en mijnen werk te vinden. Er gaat bijna geen dag voorbij of men ziet er eenigen, soms een tiental te gelijk, te Walsoorden naar Hansweert overvaren, om dan van uit Vlake per trein naar het land der marken te ver trekken. Bij Kon. besluit van 23 November zijn benoemd tot gedelegeerden der Nederlandsche regeering op het, in de maand Juni 1909 te Budapest te houden IVde Internationale Zuivelcongres, de heerenTr Jnr A. H. J. H. Michiels van Kes- senich, lid van de Eerste Kamer der Staten-Gfeneraal, te-Nuth; K. J. A. G. baron Collot d'Escury, voorzitter van het Nederlandsch Natio naal Zuivelcomité, te Kloosterzande en Dr. A. J. Swaving, inspecteur in algemeenen dienst bij de directie van den landbouw, met bepaling, dat eerst genoemde als hoofd dezer delegatie zal optreden. Men schryft uit Vlissingen aan de M. Crt In den nacht van Woensdag op Donderdag is op de Noordzee een ernstig ongeluk gebeurd, dat betrekke lijk goed is afgeloopen. Bij het belood- sen van het stoomschip Sexonia, bestemd naar Antwerpen, is de jol van den Nederlandschen loodsschoener N 15, schipper J. Meijnderts, omgeslagen. Door een ongewone manoeuvre van het te beloodsen schip was de in de jol aan het roer zittende zeeloods J. Baart genoodzaakt voor den wind te sturen, wat bij moeilijke zee volgens deskundigen zeer gevaarlijk is, daar een achterop' loopende zee het vaartuig dwars kan gooien en om doen slaan. Een hooge golf pakte op een gege ven oogenblik de jol van achteren op en wierp haar zoo in de lengte voorover. De man aan het roer werd daardoor wel een 7 a 8 M. ver in zee geslingerd, terwijl de overige drie inzittenden n.l. J. L. van Hoeke, kweekeling le klas, W. Rijkeboer, kweekeliug 2e klas, en J. But, matroos, zich vastklampten aan de omgeslagen boot. Van Hoeke heeft er een geruimen tijd onder gezeten, doch op een gegeven oogenblik voelde hij een been van een zijner kameraads, dat hij vastpakte, en gelukte het hem er onder uit te komen. Noch van den loodsschoener, noch van het stoomschip had men iets van 'tongeval bemerkt. Van den schoener die met flinke vaart opkruiste om zoo dicht mogelijk bij 't stoomschip te komen en dan vlug de jol te kunnen oppik ken, hoorde men plotseling om hulp roepen. In minder dan geen tijd was in de richting van dit hulpgeroep een boei, voorzien van een Helmus-apparaat, overboord geworpen. Zoodra deze boeien in 't water komen, ontbrandt, zooals men weet, het Helmus licht wijst dit dus den drenkelingen den weg. De kotter schoot in zijn snelle vaart de plek van het onheil voorbij, doch door een handige manoeuvre van den schipper was deze spoedig over stag. Direct werd een tweede boot uit gezet, en op het Helmus-licht aange stuurd, in welks nabijheid de weer recht gekomen boot dreef, en waarin gelukkig allen behouden werden op genomen. Donderdagmiddag is de schoener op de haven gekomen. Eenige rust zal de getroffenen wel opknappen. De jol is in den donkeren nacht verloren gegaan Tijdens de bewoner afwezig was, is ingebroken in het kantoor van een agentuur en commiehandel te Amster dam. Voor een bedrag van 400 is ontvreemd. Bij zijn thuiskomst vond de bewoner de straatdeur open terwijl het gaslicht in de achterkamer braDdde. In de gang en in de étalage werd kaarsvet gevonden. Een eindje kaars, een lucifersdoosje en eenige afgebrande lucifers werden door de politie gevon den en in beslag genomen. De dief .had, om mogelijke achterhaling te voor komen, de voorzorg genomen de banden van het rijwiel van den bewoner door te snijden. Te IJmuiden is een stoomtrawler binnentijds van de visscherij terugge keerd. ómdat een man was overboord geslagen en verdronken. Een ander werd tegen dek geslingerd en bekwam kwetsuren. De verdronkene laat een weduwe met 5 kinderen na. De vorige week werd het Belgi sche Park en v. Lennepkwartier te 's Gravenhage bezocht door een 4-tal blikslagers ot ketellappers (waarvoor reeds meermalen gewaarschuwd is), die kleine reparatiën aan keuken- of huishoudelijk gerei verrichten en dan door vreesaanjagen en brutaliteit een hoogen répara tiepr ijs eischen. De politieagenten, die het 4-tal spoedig opmerkten, waarschuwden de bewoners, om zich voor hen in acht te nemen. Gistermorgen kwam echter een dame van een villa, die medelyden met de „stumperts" had en hun een kleine reparatie aan een stuk keukengereed schap opdroeg, welke met 40 a 50 ets. goed was betaald, haar beklag bij de politie doen, dat het 4-tal eenige uren later het herstelde gezamenlijk terug bracht, de deur achter zich dicht deed en voor dit karweitje ƒ5.20 eischteen bij daarop gevolgde weigering zóó bru taal optrad, dat het bedrag door de dame was betaald. Vrijdag is naar het huis van be waring te Middelburg overgebracht M B., oud 19 jaar, arbeider te IJzendijke, bij vonnis der rechtbank van dien dag, ter zake van zware mishandeling, ver oordeeld tot 2 jaar gev. straf, en wiens gevangenneming werd gelast. Door Ged. Staten van Zeeland is bepaald dat de herijk der maten en gewichten in 1909 in deze provincie zal plaats hebben van 1 Maart tot 20 Augustus. Aan de haven te Hoofdplaat gingen bij den jongsten storm ruim 60.000 K.G. suikerbieten te water. H. M. de Koningin zond aan den bur gemeester van Terschelling eene be tuiging van belangstelling met de slachtoffers van de scheepsramp en tevens een gift tot leniging van den eersten nood. H. M. schonk dit jaar* ook weer een belangrijke gift voor de werkverschaf fing van den Christelijken Volksbond te 's Gravenhage. Een stoere jongen uit Schouwer zijl, die langs het Rietdiep liep, zag plotseling dat door den stormwind een groote visch op het land was geworpen. Hij greep het spartelend dier, snee het met zijn zakmes den hals af en ver kocht het voor een goeden prijs. Het bleek een verdwaalde zalm van twaalf pond te zijn. Zitting van 1 December 1908. Afwezig dhr. D. J. Oggel. De notulen worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. I. Ingekomen stukken. a. Eenige ingekomen stukken be treffende genomen raadsbesluiten en terugzending suppl. kohier hoofd. omsl. en schoolgelden 4e kwartaal worden voor kennisgeving aangenomen. b. Kennisgeving van D. van Maris dat hij zijne benoeming tot onderwijzer aanneemt. c. Proces-verbaal van kasopneming, waaruit blijkt dat in kas i» 1838,081/2- Brief van de Gezondheidscomm. te Ter Neuzen d.d. 19 Nov. 1.1. waarbij zij in overweging geeft in overleg te treden met de eigenaars van den grond in zake rioleering en bestrating, alvorens vergunning te verleenen, om aldaar te mogen bouwen. De Voorz. zegt* dat dit schrijven een gevolg is van eene conferentie met genoemde commissie, waaruit blijkt dat B. en W. niet veel gevorderd zijn. Hierop stelt dhr. Dekker voor om aan belanghebbenden ter kennis te brengen dat ze zich met bestek en teekening tot B.' en W. moeten wenden, waarna de vergunning zal worden ver leend. Hierop wordt evenwel niet in gegaan. II. Verzoekschriften van J. de Kra ker Rz., A. A. Slijpen, P. de Jonge en J. K. Vink te Axel om te mogen bouwen op het zoogen. „Plaatje." Ook was ingekomen een dergelijk verzoek vanj J. van Doeselaar en E. N. Groothaert Dhr. De Feijter zegt omtrent deze kwestie een uitvoerig schrijven te heb ben ontvangen van een bekend advo caat, waarin deze mededeelt dat wanneerj B. en W. de vergunning weigeren, door den Raad dispensatie kan worden ver leend krachtens art. 5 al. 4 der wo ningwet. Dhr. aad tenteer besluit Boi r&n de ïrigi dez stelt h mnnin ie ad overleg Dhr. sutoriti kan. Dhr. rooraf evenw Dhr. eerst t Wor hebber wen t te wei; III. ie bes voor 1 IV. ordeni i vas V. lingsoi wijzer: Dhr wijzer ran d; gebrui De Dhr waren Dhr Dhr niet k onder de uil Dhi er m gegev nu g< onder den p Bei benoe de an Om Dhi leerin uitgei beslot zich te maak oprok De Wisse omda om da eomn raad Dh sie et kan e voor eigen niet hebbi Kruij het i toch Dh vorei dhr. een ware de p eenk Maar 1 vrees we i zat, van wij- Wiss kotne van ven op o

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2