ïtóMilp JMcBbclnakcr. Atenlielinagazijtt, Mahonie, Solen en Eiken Kasten. Rechtszaken. Provinciale Staten van Zeeland. Advcrtentiön. TAFELS, STOELEN, Spiegels en Schilderijen. Bamboe=Artikelen, Axel. B. H. POT. 1. J. Brakman, Fijne SPECERIJEN, SUIKERPEEËN, Cursus in Veekennis. De ijselub Friso te Sneek wil een hardrijderij uitschrijven van 32 der voornaamste hardrijdsters in ons land. 24 dames moeten de uitnoodiging reeds hebben aangenomen. Te Rotterdam kreeg een man, bode op Bommel, op de Nieuwe markt, een toeval. Ken gauwdief ontnam den man, toen hij bewusteloos op den grond lag, een portefeuille inhoudende 130. De lieve jeugd. Een jonge Zwit- sersche schilderes dezen zomer in Hol land om studies te maken, kreeg toen zij in de warme Octoberdagen bij Enk huizen buiten zat te schetsen, onder meer projectielen een groote harde kool tegen het achterhoofd, die haar, of schoon uiterlijk letsel niet zichtbaar was, de hevigste pijnen veroorzaakte. En daarmee was het niet uit. Deze jonge dame, die gewend was van des morgens vroeg tot den avond hard en geregeld te werken, kon sedert dezen dag tot haar wanhoop niets van be- teekenis meer uitvoeren. Dezer dagen vertrok zij naar huis om zich onder behandeling van haar dokter te stellen Een nieuw slachtoffer dus van de baldadigheid onzer straatjeugd. Woensdagmorgen is in een sloot aan den Breeweg ouder de gemeente Koudekerke gevonden het lijk van een jeugdig vrouwspersoon, W. G. genaamd en 25 jaar oud. 's Middags werd het lijk, waarvan het hoofd geschonden was, gerechtelijk geschouwd, omdat het vermoeden van een misdaad niet uitgesloten is. M. Crt. IJs-ongelukken. Een 6-jarig zoontje van J. Verschuur te Nes (N.-H.) die beproeven wilde of het ijs reeds sterk genoeg was, zakte er door en verdronk. Men «chryft uit Valkenburg Thans is aan 't licht gekomen, dat 't verhaal van het dienstmeisje uit Kethel, dat Zaterdagavond in den trein tusschen Schiedam en Den Haag zou zijn aangerand, van a tot z een leugen is en door haar zelf verzonnen. Toen men de zaak ia handen van de politie wilde geven, verklaarde zij, te hebben gelogen en door de omstandigheden waarin zij verkeerde daartoe te zijn gekomen. Ongeluk op Madoera. -- Een vree selijk ongeluk is begin October op Ma doera voorgevallen. De hoofdmachinist van de zoutbrikettenfabriek „Krampon" de heer Breman, die onlangs van Soe- menep derwaarts is overgeplaatst en die eerst alleen naar Krampon was gegaan, om de fabriek over te nemen van zijn voorganger, ging haar Sam- pang, om daar zyne echtgenoote van de tram te halen. Op weg naar de fabriek, vertelt het Soerab. Handelsblad, sloeg het paard van het rijtuigje waarin man en vrouw zaten, op hol. Vreezen- de by een scherpe bocht met rijtuig en al om te zullen slaan, sprong eerst me vrouw, een groote, forsche dame, uit de kar en bleef voor dood liggen. De heer B. waagde toen ook den sprong en brak een been. Hulpeloos lag hij daar, kon zijn vrouw, die lag te ziel togen, niet helpen. Na eenigen tijd kwam hulp opdagen; mevrouw B. bleek een hersenschudding te hebben gekregen, waaraan zy bezweken is. De heer B. zal waarschijnlijk geen physiek nadee lige gevolgen van zijn beenbreuk onder vinden. De familie B. was zeer bemind en wist in de duffe samenleving op de fabriek een bijzonder aangenamen geest te brengen. Men was dan ook diep be gaan met hun ongeluk. Maandag is aan mevrouw Garrett Anderson de onderscheiding te beurt gevallen de eerste burgemeestersche te zyn in Engeland en tot algemeene stemmen gekozen tot burgemeesteresse van Aldeburgh, een dorp van een 2500 inwoners. Mevrouw Anderson, een weduwe van nu 72 jaar oud, is omtrent 1865 te Parijs in de geneeskunde gepromoveerd, en heeft geruimen tijd in Engeland de geneeskundige praktijk uitgeoefend. Al dertig jaar geleden ijverde zij met vuur voor het vrouwenkiesrecht. Zij is een zuster van mevr. Fawcett. Met deze heeft zij, tijdens den Boerenoorlog, ge zeten in de commissie van Engelsche vrouwen uitgezonden om verslag uit te brengen over de vrouwenkampen, waarin gelijk men weet goed in de 20,000 Boerenvrouwen en kinderen zijn omgekomen. Het verslag wTas over het geheel gunstig. -Dinsdagavond om zeven uur zijn bij het station van Mont-sur-Marchienne (België) vijf «poorwegwerkers die langs de lijn liepen, door een trein achterop gereden. Drie werden gedood, twee zwaar gewond. Uit gebrek aan daglooners op het land gebruikt men in Denemarken, ook Poolsche arbeiders, gevaat lijk volkje dat in den laatsten tijd al erge dingen heeft uitgehaald. Bij Holte heeft een troep van zeven Polen nu Maandag avond een gruwelijken moord gepleegd. Zij stormden bij een grooten boer binnen terwijl hij met vrouw en vier kinderen aan tafel zat, en bonden, na een hevige worsteling, den man op zijn stoel vast. Uit vrees dat hij los zou kómen schoten zij op hem en staken hem nog een mes in het lijf. Hij stierf bijna op slag. De vrouw werd nog gevaarlijk met een mes verwond. Twee kinderen wisten weg te sluipen en een nabijgelegen hoeve te bereiken. De politie, opge- telefoneerd, kwam na eenigen tijd ter plaatse. Toen waren de Polen weg, al het draagbare uit het huis meegenomen hebbende. Van boer en boerin waren de ringen van de vingers genomen. Brandstichtersbende. Sedert eenigen tijd hadden de verzekeringsmaatschap pijen te Brussel met verbazing vast gesteld dat er, vooral op Zon- en Feest dagen, veelvuldige branden uitbraken, steeds tydens de afwezigheid van de verzekerden. En bijna altijd ontstond de brand in de kleerkasten. De maatschappijen belegden een ver gadering en aan de verzekeringsinspec teurs werd last gegeven, tot een zeer nauwkeurig onderzoek over te gaan, indien dergelijke branden nogmaals voorkwamen. Van deze feiten werd een rapport opgesteld, een klacht werd ingediend bij de justitie, en deze bevond dat er een bende bestond, die op eigenaardige wijze werkte. In de bende bevinden zich drie soor ten personenzij die de onderhande lingen aanknoopen de eigenlijke brand stichters en de valsche experten. De „ouderhandelaars" stelden zich in betrekking met lieden die slechte zaken deden, en boden aan hun geld te ver schaffen. Onnoodig te zeggen dat hun pogingen steeds mislukten en dan be gonnen de onderhandelaars het denk beeld te opperen van een brandje. Stemde de ander daarin toe, dan ging hij op een goeden ochtend met zijn familie op reis, gaf den sleutel zijner woning aan een „onderhandelaar", die hem ter hand stelde aan een ander lid der bende. Deze drong alsdan het huis binnen en stak de kleeren in brand die in de kleerkast hingen. Hij sloot die kleerkast weer en verliet daarna het huis. Twee uur later brak de brand, die gesmeuld had, eensklaps uit. De be woners waren afwezig, de brandweer moest de huisdeur intrappendat alles nam tijd in beslag en inmiddels breidde het vuur zich uit. Wanneer de verzekerde 's avonds thuis kwam, was de zaak in orde en hij streek de vergoeding op. Reeds zijn een tiental leden der bende bekend, en verschillende aanhoudingen worden verwacht. Daar het onderzoek loopt over onge veer twee honderd verdachte branden, kan men begrijpen dat deze zaak groot opzien baren zal, en er heel wat zonder linge dingen aan het licht zullen komen. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 13 November 1908. E. D., 31 j., huisvf. van H. G., win kelierster te Sas van Gent is wegens mishandeling veroordeeld tot 5 boete subs. 10 dagen hecht. L. J. P., 30 j., landbouwer te St. Jansteen is wegens mishandeling ver oordeeld tot 5 boete subs. 5 dagen hecht. J. P., 56 j., koopman te Hulst is wegens smaad veroordeeld tot 10 boete subs. 10 dagen hecht. J. L., 39 j., zonder beroep wonende te Biervliet is wegens diefstal veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. De najaarszitting in de Provinciale Staten van Zeeland is Dinsdagavond door den commissaris der Koningin mr. H. J. Dijck meester, in naam der Koningin geopend. Tegenwoordig waren 41 leden. Alleen de heer-Van Waesberghe Janssens was met kennisgeving afwezig. Het nieuw gekozen lid voor het district Sluis, de heer P. van Houte, nam zitting. De voorzitter stelde voor voor kennis geving aan te nemen een mededeeling' van Ged. Staten omtrent deinde vorige zitting aangenomen motie van den heer Dekker betreffende de jaarwedde van de ambtenaren van den provincialen water staat en van de arbeiders op de provinciale wegen. De heer Dekker deed, mede namens de heeren Vorsterman van Oijen, Van de Putte, Hammacher, Van Voorthuijsen, Wondergein en Lovis, het volgende voorstel »De Staten der provincie Zeeland be sluiten de salarissen der opzichters, bu reelambtenaren le klasse van dèu pro vincialen waterstaat pn de salarissen van de arbeiders der provincie, voor zoover die door de verwerping van het desbe treffende voorstel het geval zou zijn ge weest, zoodanig te verhoogen, dat deze gelijk zijn aan het salaris dat door deze bureelambtenaren zou genoten worden, bijaldien genoemd voorstel van Ged. Staten d.d. 11 Mei 1906 door de Prov. Staten ware aangenomen. .De voorzitter handhaafde zijn voorstel om de mededeeling van Ged Staten voor kennisgeving aan te nemen. Wat be treft het voorstel van den heer Dekker, stelde de voorzitter voor dit te doen druk ken en aan de leden rond te deelen, teneinde het in de volgende zomerzitting ie behandelen, omdat, naar de voorzitter meende, van behandeling in deze zitting wel geen sprake zal kunnen zijn. Dien overeenkomstig werd zonder hoofdelijke stemming besloten. Overeenkomstig het voorstel vau den voorzitter werd besloten de eerstvolgende openbare vergadering te houden op Vrij dag 20 November. Alvorens deze bijeenkomst werd ge sloten, vroeg de heer Vorsterman van Oijen aan Ged. Staten een vraag te doen in verband met den prov. stoombootdienst op de Wester-Schelde. Spr. drong er op aan op een betere verlichting van het havenhoofe te Breskens, indien de booten daar wegens Laag water moeten aanleg gen. De tegenwoordige verlichting met fakkels ahhtte hij onvoldoende en vroeg of geen lantaars kunnen worden ge plaatst. De heer Van Rompu, lid van Ged. Staten, antwoordde dat de aangeschafte fakkejs zeer goed voldoen. Mocht het blijken dat meerdere fakkels hoodigzijn dan zullen die worden aangeschaft. Intusschen zullen Ged. Staten onder zoeken in hoeverre aan het verlangen van den heer Vorsterman van oijen kan worden voldaan. N. R. U. 18005»^* Ondprgeteekrmde maakt het JgPUF geacht publiek van Axel en omstreken bekend, dat hij zich in ge noemde gemeente gevestigd heeft als Tevens wenscht hij met ingémg van 30 November a. s. te openen een waarin o. m. voorhanden zullen zijn Groote sorteering in geschilderde Meubels. Voorts Peluchen, wollen en katoenen TAFELKLEEDEN, TAFELZEIL TJES, VLOERKLEEDEN, VLOERMATTEN. alsTheetafels, Vogelkooien, Parapluie=standaards, Bloementafels, enz. P(F" OP bestelling worden alle soorten meubelen gemaakt. Reparatiën net en billijk. £ag«, vasts prijzen a contant. Mij in ieders gunst aanbevelend, Wil men de echte Pink Pillen, Nier Pillen, Abdijsiroop, Kloosterbal sem, Kina De Vry, Eiwitstaai, Sangui- nose en meer andere bekende genees middelen men koope in dè drogisterij van waar tevens ALLE DROGERIJEN voorhanden zijn. als Zwarte en witte Peper, Cayenne peper,. Nootmuskaat, Foelie, Kaneel in pijpen en gemalen, alsook beste Cacao eu Thee in pakjes. van het vervoer van pi. m. 12 &15. maal honderd duizend kilo's van den wal van H. DE MOOR naar, het Station aan de wagons op Maan dag 16 November aanstaande, des namiddags ten 2 ure. De voorwaarden vau aanbesteding, liggen ter inzage bij C. Heijnsquk, alwaar de aanbesteding zal plaats hebben. Zij, die genegen zijh een Cursus in Veekennis te volgen, gelieven zich vóór 20 November a. s. aan te melden bij de heeren Pu. J. van Dixhoorn, W. Dieleman Wz. of den heer L. Boo- gaert, veearts te Axel. De lessen zijn gratis en vangen aan begin December. Namens 't Bestuur der Afd. „Axel" Z. L. M., PH. J. VAN DIXHOORN, Voorz. W. DIELEMAN Wz., Secr„

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 6