Axelsche Courant BIJVOEGSEL Zaterdag 14 November 1908. No. 64. Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. VAN DE VAN Gisteren middag vertrok H. M. de Koningin om een uur per spoor van Apeldoorn naar de residentie. H. M. ging te voet naar het perron en legde eveneens te 's Gravenhage aangekomen den weg van het station naar het paleis te voet af. H. M. zag er zeer welva rend uit. 'sPausen Jubileum. De Paus ontving Dinsdag de bijzonde re zending welke de geluk wenschen» van de Koningin der Nederlanden overbrehgt ter gelegenheid van zijn jubilé. De missie werd ontvangen met vorstelijk eerbetoon door hef Pauselijk legerkorps in groot tenue. Mgr. Grabinsky, ceremoniemeester, ge leidde de heeren naar de troonzaal, waar de Paus wachtte met zijn hof houding. Jhr. r. d- Poll, het hoofd der zending, las het adres voor en stelde den Paus den eigenhandig geschreven brief van de Koningin ter hand. De Paus antwoordde en dankte en noodigde jhr. v. d. Poll uit hem in zijn particuliere vertrekken te volgen, waar hij zich met hem onderhield en vervol gens de andere leden der zending ontving. Daarna ging de missie haar opwach ting maken bij kardinaal Merry del Val, den secretaris van Staat. AXEL, 13 November 1908. In een Dinsdag gehouden buiten gewone zitting van den gemeenteraad van Breskens, die door alle leden werd bijgewoond, wijdde de waarnemende voorzitter, de heer H. Weijkman, eenige zeer waardeerende woorden aan de nagedachtenis van den ontslapen bur gemeester Gerritsen, tengevolge van wiens dood door de gemeente veel ver loren wordt. Aan de weduwe zal een brief van rouwbeklag worden gericht. De raad bood der familie, uit erken telijkheid en ter eere van den overle dene, de vrjje beschikking van een eigen grafruimte. De overledene was ridder in de orde van Oranje Nassau en in de Leopoldsorde en drager van het ordeteeken van het borstbeeld van Simon Bolivar van Ve- nezuëla. Woensdagmiddag had op de Alge- meene Begraafplaats de teraardebestel ling plaats van den heer J. G. Gerritsen. Om twee uur vertrok de stoet van het sterfhuis. Achter den lijkwagen volgden eenige familieléden, terwijl zich onderweg een gfoot aantal belangstellenden, die zich in de wüliélmiwbewaarschool hadden vereenigd, daarbij schaarden. Onder de belangstellenden werdén op gemerkt de dagelijksche besturen en raden van de gemeenten Breskens, Groede en Nieuwvliet met de secreta rissen, den heer W. Jansen, distriets- •choolopriener, deii kapitein der mare chaussees Thomson en burgemeesters en secretarissen van verschillende ge meenten in het district. Verder onderwijzers van openbare lagere scholen uit Vlissingen en Middel burg, personeel van de tram, het be stuur dér bewaarschool, afgevaardigden van polderbesturen en vertegenwoordi gers der inuziekvereeniging, met om floerst vaandel. De stoet, waarin een 21-tal prachtige kransen medegenomen werden, bewoog zich langzaam naar het kerkhof. De gemeentenaren stonden langs dem weg geschaard. Aan het graf werd, op verzoek van den overledene, niet gesproken. Nadat de kist, onder een schat van bloemen, in de groeve was neergelaten, dankte een familielid voor de, den over ledene bewezen eer. De plechtigheid maakte op de aan wezigen een diepen indruk. Ouder de kransen waren er van het lager onderwijs in Zeeland, van het schooltoezicht, van de onderwijzersver eeniging in het arrondissement Vlissin gen met het opschriftUit waardeering van de direGtie en het personeel van de stoomtram. Om balfdrie was de plechtigheid, die bij alle aanwezigen laug in herinnering zal blijven, afgeloopen. M. Ct. De heer K. J. A. G barron Collot d'Escury te Hontenisse, heeft bij de Tweede Kamer een verzoekschrift in gediend om alsnog mogelijk te maken dat door ons land officiéél wordt deel genomen aan de in 1909 te Brussel te houden internationale tentoonstëllin. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 15 November 1908. Ned. Herv. Kerk. Voorna. 9% ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. E. Vork Nam. 2 ure Ds. E. Vonk (van Gameren.) Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Nam. 2 ure Ds. R. v. d Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. J.l. Dinsdagmiddag is in het Grand Hotel te Middelburg de najaarsvergade ring gehouden van het Hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. Besloten werd dat de algemeene ver gadering en tentoonstelling, waarvoor in 1909 de afdeeling Kruiningen aan de beurt is, in de gemeente Kruiningen zal worden gehouden. Tot lid van het dagelijksch bestuur, wegens periodieke aftreding van den heer Hennequin wordt deze herbe noemd met algemeene stemmen een briefje is blanco. Ten opzichte van den almanak is van de afdeeling Axel een voorstel ingekomen om de ledenlijst, het voor bericht en de opgave omtrent verschil lende vereenigingen in het vervolg, tot een geheel samengenaaid, los in den almanak te leggen om hem gemakke lijker te kunnen medevoeren alsmede om de agenda ruimer te drukken en in plaats van 7 dagen op ééne bladzijde daarop 3 of 4 dagen af te drukken. Tegen het voorstel is geen bezwaar wel echter om het nu reeds in te voeren wijl de almanak reeds grootendeels ge reed is. Voor een volgend jaar zal echter met het verzoek zooveel mogelijk reke ping worden gehouden. Door het dagelijksch bestuur wordt voorgesteld om te Oostburg een cursus te openen voor het onderwijs in het landbouwboekhouden, met medewerking van het afdeelingsbestuur en van het bestuur der Vereeniging van gediplo meerde leerlingen. De heer Kakebeeke, die de zaak beeft aangebracht bij het hoofdbestuur, deelt mede dat het plan is een cursus te geven van 20 lesuren. De kosten worden op f 100 geraamd. De heer Lucieer deelt mede dat de Vereeniging van oud-leerlingen der landbouwscholen ook wel bereid zal bevonden worden een subsidie te geven. Het voorstel wordt daarop goedge keurd. Een voorstel v$n den algemeeuen secretaris, overgenomen door het dage lijkseh bestuur, strekt om aan eene of meer onderwijzeressen de gelegenheid te verschaffen in België het onderwijs bij te wonen aan eene hoogere land bouwschool, teneinde later belast te worden met het onderwijs aan jonge dochters en boerinnen in landbouw, groenteteelt, bloementeelt, veeteelt, zuivelbereiding, huishoudkunde, begin selen der opvoedkunde, gezondheids leer, begrippen over handel en boek houden, nuttige handwerken voor meis jes, zooals dat gegeven wordt aau de in België bestaande landelijke huishoud scholen. Deze deelt mede dat hij inlichtingen heeft ingewonnen naar scholen té Ant werpen en te Leuven. De prospectussen van beide lachen hem toe. De school te Antwerpen is gedeelte lijk een rijkszaak, die te Leuven een katholieke school. De heer Van Oyen zou weuschen naar Antwerpen een protestantsche en naar Leuven een katholieke onderwij zeres te zenden. De kosten zijn luttelmet inbegrip van kost en inwoning slechts 300 francs' per hoofd behoudens enkele kleinig heden. Als de Maatschappij f400 uittrekt,' dan is de zaak in orde. Dit jaar kan het plan niet uitgevoerd worden, wijl de cursus in October is aangevangen. Men zou dus eerst het volgend jaar de onderwijzeressen er kunnen heenzenden. De heer Hocke Hoogenboom vreest dat het plan niet veel succes zal hebben, wijl het aantal vakken hem te groot voorkomt. De heer Vorsterman van Oyen wijst er op dat onderwijzeressen worden ge zonden en dat de ondervinding èn in België èn in Frankrijk geleerd heeft dat de maatregel nuttig werkt. Den heer Bogerd komt het voor dat de opleiding geen voordeel maar last zal veroorzaken. Hij ziet het nut er niet van in boeren dochters tot landbouwers op te leiden. Hij vreest daarvan minder aangename verhouding in de huishoudens. Na nog eenige discussie wordt het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Overgelegd worden de ontwerpsta tuten met eene Memorie van Toelichting enz. van de commissie van voorberei ding voor het stichten eener Koninklijke Nederlandsche Landbouw vereeniging. Volgens die statuten zou iedere deel nemende maatschappij daaraan contri- bueeren 10 cent per lid en per jaar. De voorzitter acht de contributie nog al hoog voor deze Maatschappij, die een f300 zal hebben neer te leggen. Hij meent dat de kosten te groot zyn. Dë heer Dominicus stelt voor aan de commissie van voorbereiding te be richten dat er bezwaar bestaat tegen de regeling van het stemrecht en tegen de contributie en daarin wijziging te verzoeken. Dit voorstel wordt daarop aangenomen. Door den directeur-generaal der pos terijen en telegrafie is bericht en raad gevraagd omtrent een adres van de afdeeling Axel, betreffende twee be stellingen van de post. Daarop is geantwoord dat de twee bestellingen gewenscht zijn. De heer Dominicus vroeg welke motieven het Iandbouwcomité heeft gehad om ongunstig te adviseeren over het ontwerp-landbouw ongevallen ver zekering. De heer Van Weel antwoordde omdat het te duur is. Voor een ver zekering van de landbouw-arbeiders is men wel, maar niet op de wijze als in het ontwerp is aangegeven. Het comité heeft aan de regeering verzocht de landbouwers te verplichten hun arbeiders te verzekeren. Blijkens het afdelingsverslag over de begrooting van Waterstaat werd o. a. geklaagd over de slechte aanslui tingen op de spoorweglijnen Terneuzen- Mechelen en Terneuzen—Gent. Een en ander is ontleend aan de M. Ct. W erklooslieidbestrtyding. Wij vernemen, zegt het Hbld., dat de te Amsterdam gevormde commissie, die zich bezig houdt met te onderzoeken of het mogelijk is werkloozen Amster dammers door landarbeid werk te ver schaffen, thans de uitvoerbaarheid der navolgende plannen overweegt lo. Het in gereedheid brengen van duingronden ot andere woeste gronden voor cultuur; 2oi het aanleggen van een park voor de gemeente Amsterdam 3o. het in gereedheid brengen van gronden in of nabij Amsterdam voor arbeiderstuintjes 4o. het stichten van een doorgangshuis voor arbeiders die naar Amerika willen emigreëren en van te voren zich eenige bekendheid met den landbouw willen verschaffen. Het plan, om een blijvende land bouwkolonie op de heide of andere onontgonnen gronden te stichten, is door de oommissie opgegeven. Dit is, naar het blad verneemt, niet zoo zeer geschied omdat de commissie dit plan geheel en al onmogelijk beschouwt, als wel omdat voor een zoodanig plan land arbeiders, die in slechte economische positie zijn, vóór stedelingen moeten-in aanmerking komen. De commissie heeft bij alle landbouw autoriteiten, wier adviezen zij inwon, groote bereidwillig, heid aangetroffen. De afdeeling Land bouw, met haar energieken directeur- generaal, en de Nederlandsche Heide maatschappij zijn daarbij voorgegaan van haar belangstelling voor den arbeid der commissie blijk te geven en deze met raad en daad by te staan. Of de commissie nog plannen zal kunnen voorstellen, welke dezen winter reeds uitgevoerd kunnen worden, is nog niet geheel en al zeker. Meer en meer toch blijkt dat een goed plan van werkverschaffing reeds maanden van te voren moet ontworpen en de uit voering voorbereid worden. Feitelyk bestaat er behoefte aan een permanente instelling, welke den loop der werk loosheid gadeslaat en tijdig goede plan nen van werkverschaffing ontwerpen en voorbereiden kan. Is het blad goed ingelicht, dan zal de commissie in het door haar aan de Emigratie-vereeniging (door wier initia tief de commissie ontstaan is) uit te brengen rapport vooral op dit laatste punt zeer den nadruk leggen. Naar de Tijd verneemt, ligt het in het veorncmen van den Minister van Oorlog den leden der Vrijwillige Weerbaarheidskorpsen gratis een uni form, een geweer m. 95 en patronen te verschaffen, mit de leden zich ver binden tot vrijwillige indiensttreding ten tijde van mobilisatie. Een 18-jarige dienstbode te Den Haag heeft zich met haar 15-jarig zusje ten nadeele van een familie in de Adelheidstraat, bij wie zij in betrekking was, schuldig gemaakt aan diefstal vaü een bedrag van 660 uit een lessenaar. Bij haar verhoor ontkenden de beide meisjes, iets van den diefstal te weten en van de gestolen bankbiljetten kon geen enkel worden opgespoord. Een paar rechercheurs, overtuigt! van beider schuld, stelden een nauw gezet en voorzichtig onderzoek in, het welk ten nadeele van de verdachten zooveel gegevens aan het licht bracht, dat zij ten slotte bekenden het geld te hebben gestolen. Zij hadden er deels goede sier van gemaakt by het vieren van een bruiloft, en voor een ander deel geschenken, kleedingstukken, enz. gekocht. Zij bekenden tevens, dat, toen zij bemerkten, dat de politie zich verder met de zaak bezighield en het wel eens verkeerd voor haar kon loopen, zij een deel van het bankpapier, 't welk door. haar verstopt was, hadden verbrand

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 5