21e Jaarg. Paarden- en Veemarkt. Jaarlijksche Veemarkt aar So. 64 Zaterdag 14 November 1908. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. s>ii:lfma\, op Maandag 30 November 1908, Buitenland. FEUILLETON OLRAMT. D>t blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per pos£ 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AOVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. dit blad behoort een bijvoegsel. Burgemeester en "Wethouders van ixel, maken bekend, dat de die gemeente zal worden gehouden Kials breeder bij aanplakbiljetten is omschreven. Axel, den 20 October 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd L. LAMAITRE, L.B. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. De crisis in het Oosten. De Hongaarsche spoorweg heeft Maan jg gedurende 12 uur den dienst tusschen Belgrado en Semlin moeten «aken, als gevolg van een door Servië uitgevaardigd verbod aan de Hongaar sche beambten om op het Servische gedeelte van de brug, Semlin met Belgrado verbindende, op en neer te tijden. De rust is echter weergekeerd ea de tegen Oostenrijk gerichte boycott De Temps kreeg van het Oostenrijk- iche gezantschap te Parijs het verzoek. .36. De bode middelerwijl, aan dit eerste gevaar gelukkig, ontsnapt en daardoor Verschen moed tegen de volgende bezield, kroop in de meest mogelijke itilte al verder en verder, de eene ichildwacht na de andere voorbij, hoedde lich aan den tweesprong voor verwarring, ta begon, daar de wachten van nu af lan niet zoo dicht meer op elkander tolgden, reeds wat vrijer te ademen, toen het ongeluk wilde, dat hy, op slechts korten afstand van een hunner, een paar Teldhoenders, die daar op den grond waren neergestreken, in hunne nachtrust Hoorde. Hun vervaard en gonzend op- rliegen trok de aandacht en wekte den ugwaan van den soldaat, die zich 't pas ontgeven had eenig ongewoon geschuifel in zijne nabijheid gehoord te hebben Hij riep de naburige wachten aan, en weldra waren zij met hun drieën zoo i vlijtig aan 't zoeken, dat van der Meij huu niet ontgaan zou zijn, hadde hij niet, met dat hij onraad speurde, eenig ttruikgewas aan de glooiing van den weg in 'toog gekregen, waarachter hij roerloos bleef liggen zoo lang zijne vij tnden om hem heen waren. Doch ook toen zij met een krachtige verwensching om het door de Matin openbaar ge- maakte telegram uit Belgrado, meldend dat Bosniërs de kazerne te Konitza in de lucht hebben laten springen, en dat daarbij 170 Oostenrijkers zijn omgeko men, te logenstraffen. Twee afgevaardigden van de Jong- Turksche partij hebben aan de commis sie van Buitenlandsche Zaken uit de Fransche Kamer een uiteenzetting gegeven van den toestand in Turkije zij verzochten Frankrijk, om de her vormingen van het jonge Turkije te begunstigen. Drie Servische afgevaardigden heb ben tot Europa het verzoek gericht, de Serviërs te beschermen tegen onderne mingen van een gevaarlijken buurman. Om van -haar vredelievende gezind heid te doen blijken, heeft de Bulgaar- sche Regeering gelast de oudste lichting van elk wapen naar huis te zenden. De spoorwegquaestie is volgens een bericht uit Constantinopel nog steeds in een stadium van vaststelling der formeele grondslagen voor de onder handeling. Het Bulgaarsche voorstel om slechts met Turkye of met de spoorwegdirectie te onderhandelen, schijnt den anderen partijen ondoelma tig. De Porte heeft den invloed van vreemde diplomaten ingeroepen om een voorloopige regeling over dit geschil punt te verkrijgen. Op gezag van een Fransch blad is gemeld, dat Oostenrijk-Hongarije de regeeringen van Engeland, Frankrijk en Rusland om haar tusschenkomst te Belgrado zou hebben verzocht. Nader wordt daaromtrent uit Parijs gemeld De gezant der Donau-monarchie te Parijs, betuigde minister Pichon zijn dank voor Frankrijk's waarschuwing aan Servië's adres, dat het zich kalm had te houden. Tegelijk wees de gezant op de oorlogstoebereidselen van Servië. O. a. vestigde hij er de aandacht op, dat het Servische leger thans op een oorlogssterkte was gebracht, die vier malen de normale sterkte bedroeg. De Donau-monarchie zou zich, als dat zoo voortging, tot tegenmaatregelen genood zaakt zien. Met kracht van redenen drong de gezant er daarom bij Frankrijk op aan, dat het nogmaals een waar schuwing tot Servië zou richten. Frankrijk heeft daarop Engeland en Rusland overgehaald hetzelfde te doen. De berichtgever van de Temps maakt weer melding van allerlei verontrus tende geruchten, die te Weenen loopen. Volgens telegrammen uit Semlin zou er Zaterdagavond te Nisj, de grootste garnizoensstad van Servië, een bijeen komst hebben plaats gehad van 400 officieren en daar zou besloten zijn, dat de troonsafstand van koning Peter de eenige oplossing der crisis zou zijn. Koning Peter zou, evenals vroeger ko ning Milan, een jaarlijksche apanage van 360,000 francs krijgen. Ook gaat het gerucht, dat de Kroon- I prins nit St. Petersburg eeq brief van den Tsaar voor koning Peter zou hebben meegebracht, waarin aan koning Peter de raad wordt gegeven af te treden. Prins George zon dadelijk na zijn troons- hunne nasporingen opgaven en zich door een bloote inbeelding misleid waanden, was de schrik voor 't zoo van dichtebij dreigende doodsgevaar hem zoozeer om 't harte geslagen, dat hij uren achtereen zijne wijkplaats niet durfde verlaten of zelis van houding veranderen, terwijl hij zich toch daarmee, bijaldien de morgen hem verrastte, juist het onvermijdelijkst in 't verderf zou storten. Eindelijk, ten vier ure in den ochtend, werd hij nog maar even bijtijds, uit die zedelijke ver lamming gewekt door een vuur, dat men alstoen volgens atspraak, hem ten gevalle, op de Groote Kerk van Alkmaar ontstak, teneinde hem, indien hij door de duister nis onverhoopt aan 't dwalen mocht geraakt zijn, in de gelegenheid te stellen om de rechte richting te hernemen. Door dit gezicht dan tot bezinning gekomen en het noodlottige van een langer toeven beseffende, leide hij alsnu, schoon altoos nog op handen en voeten, toch met be- trekkelijken spoed, een aanmerkelijk deel wegs af, totdat de onverhoedsche aan raking van een menschelijk lichaam hem opnieuw het bloed in de aders deed stollen. De kille en verstijfde ledematen overtuigden hem evenwel alras dat hij slechts een lijk voor zich had, waar schijnlijk dat van een zijner stadgenooten, die in den uitval des vorigen daags was omgekomen en door den vijand buiten zijn kamp gesleept, om, als 't hem gele gener komen mocht, in een ruw gedolven kuil te worden geworpen. Hij vermande zich dus, hervatte zijn tocht, en begon langs hoe meer op zijne belagers te winnen. Ouddorp lag reeds achter hem, daar zag hij op eens tot zijn grievende teleurstelling, hoe een bruggetje, dat hij noodwendig over moest, door een laatste Spaansche wacht gedekt werd. Zijn pols kon hem uit de verlegenheid niet redden, want behalve dat de graft al te breed was, was 't ook onraadzaam, zich nog binnen 't bereik eener gewapende tegenpartij door 't geplas, dat het plaatsen van den stok noodwendig veroorzaken moest, ontijdig te verraden. Bij zulk eeu staat van zaken vond van der Meij geen anderen uitweg dan om de brug, zoo dicht hij buiten nood van ontdekking kon, te naderen, en wanneer dan de soldaat bij zijn regelmatig op en neergaan verst van haar verwijderd zijn zou, dit oogenblik waar te nemen en haar vlie gensvlug over te sluipeo. Zijne bereke ning nogthans faalde; want juist toen hij de brug bereikt had, sneed de wacht, die, eenig verdacht gerucht hoorende, aanstonds was toegesneld, hem met ge velden hellebaard den pas af. De koudschapper, den op hem gemun- ten stoot ternauwernood ontweken, en maar al te wel bevroedende dat er aan geen verder wegschuilen te denken viel, vond, zoodra 't maar op handelen aan kwam, zijne gansche onverschrokkenheid terug. In een oogwenk was bij op de bestijging door den Tsaar worden ont vangen. Met dergelijke geruchten doet men het beste eenigszins voorzichtig te zijn. Er hebben al zoo veel geruchten ge- loopen, die later weer tegengesproken zijn. De jongste onrustwekkende be richten uit Bosnië werden ook, gelogen straft. En ook de geruchten, waarvan de Temps-correspondent nu melding maakt, worden te Belgrado beslist tegen gesproken. Eenig voorbehoud is hier dus niet misplaatst. DUITSCHLAND. Het luchtschip van Zeppelin is Dins dag twee uur te Friedrichshafen opge stegen. Eerst werd koers gezet in de richting van Immenstadt, toen werd een wending gemaakt en vervolgens weer naar Friedrichshafen gestuurd. Boven het meer voerde het luchtschip een zeer goed geslaagde manoeuvre met de hoogtestuurinrichting uit. Om 3 uur landde het luchtschip. Het bericht, dat de keizer den tocht meemaakte, blijkt onjuist. Men heeft den keizer verward met prins Fürstenburg, die eveneens in jachttenue was. Vóór de opstijging van de .Zeppelin I" bezichtigde de keizer onder leiding van graaf Zeppelin de werf. De opstijging van het luchtschip volgde de keizer vanaf een stoomschip. In de redevoering, die de keizer te Donaueschingen hield bij de overreiking der orde van den Zwarten Adelaar aan graaf Zeppelin, zeideZ. M.„Het vader land mag trotsch zijn zulk een zoon te bezitten, den grootsten Duitscher voeten, en een ponjaard, het eenige wapen dat hij met zich voerde, uithalende, stond hij daarmee in uitdagende houding vlak voor zijn aanvaller, die bij zulk een onverwachte verwisseling der rollen van verbaasdheid zijn wapen ongebruikt liet, en een Hollandscheu vloek uitstiet. Aan dien vloek en in de eerste, hoezeer dan ook nog maar flauw door den nevel heenbrekende, ochtendschemering her kende van der Meij Casper Krans- bakker. »Gij muichelmoorder en verrader !c duwde hij hem toe; met een stem, die, met moeite nog door de voorzichtigheid een weinig gedempt, van innerlijke ver ontwaardiging trilde. Tegen een zoo plotselinge herinuering aan zijn wanbe drijf, door deuzelfden man, dié hem het eerst ontdekt had, geuit, was het kwaad geweten vau den schuldige niet bestand, 't was hem, of hij de galg, die hij wist verdiend te hebben, reeds voor zich zag opgericht, en zonder te bedenken, dat hij die door de lafhartige verlating van zijn post misschien te gemoet liep, koos hij hals over kop het hazenpad. Bijkans zou van der Meij, verblind van drift gelijk de ander van blooheid, hem ver volgd hebben; hij bedacht zich inmiddels nog bij tijds, en maakte van de goede gelegenheid, die Caspers vlucht hem aanbood, gebruik, om het nu oubezette vouder over, en verder door te gaan. Van een schildwacht, die hem niet ver-

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1