n *Me Jaai'u Tan Alkmaar begint ie Tictorie. So. 03. Woensdag II November 1908. II Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIFXEMA\> Buitenland. FEUILLETON mm Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent.' DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De crisis in het Oosten. Ten aanzien van de conferentie ver neemt de Zeit uit goede bron, dat Oostenrijk-Hongarije nog niet heeft ge- «Dtwoord op de nota van Rusland, maar er tusschen de regeeringen te St. Petersburg en te Weenen besprekingen gaande zijn in vriendschappelijken geest en die hoop geven, dat een schik king zal worden getroflen. De Wiener Allgemeine Zeitung ver neemt insgelijks uit welingelichte bron, dat de onderhandelingen tusschen de kabinetten een normaal beloop hebben en van bevredigenden aard zijn. De Russische nota vormt er de grondslag van. Het heet, dat op den linkeroever van de Drina dag en nacht versterkingen worden aangelegd, hetgeen van Servi sche zijde nauwlettend wordt gadege- De Politika zegt, dat er in de laatste dagen meer dan honderd soldaten van het Oostenrijksch-Hongaarsche leger onder leiding van officieren in volle uitrusting naar Servië gedeserteerd zijn, om voor de Servische zaak tegen Oosten rijk-Hongarije te strijden. De Engelsche en de Pransche gezant Ihebben de aandacht van den grootvizier gevestigd op de bewegingen der Turk- tche troepen op de grens, terwijl de Bulgaarsche regeeriug de reservisten naar huis had gezonden. De grootvizier antwoordde, dat de reservisten slechts voor den tijd van 21 dagen waren bijeengeroepen voor 16) IX. In de drukte van een zeer talrijk weduwnaarsgezin, welks bestiering sinds l&ug aan haar oudste dochter was opge dragen, treffen we de kloeke Cathanjua Rembrants aan. Zij was juist geheel in [haar element; ijverig bezig, om aaneen paar jongere zusters hare bevelen uit te vaardigen, toen de klink werd opge licht, en haar oude plaaggeest Maerten Pieters van der Meij binnentrad. Onge twijfeld zou hij, ware hij in zijne gewone stemmiug geweest, ook thans niet in gebreke zijn gebleven, haar met hare bedrijvigheid een weinig te kwellen maar men kon 't henu aanzien, dat hij zijn hoofd ditmaal te vol had van ernstiger zaken. Hij wierp zich achteloos op een bank, die onder 't venster stond, en zeide met nadruk »Ik vreesde al dat ik u niet thuis zou treffen, Trijne, 'tkwam mij in den zin, gij soms met andere vrijsters aarde aan de vesten hielpt dragen.* k Lag niet aan de beurt van daag anders waar ik niet achtergebleven. r waarom hadt ge daar zoo'u vrees 'oor tt Zou u zoo bijster veel niet manoeuvres en dat hun diensttijd over een week zou afgeloopen zijn. Daarna zouden zij naar huis worden gezonden. ENGELAND. Vrijdag was het te Londen de Guy- Fawkesdag, met de sedert drie eeuwen gehandhaafde en steeds geliefkoosde viering van de tijdige ontdekking en verijdeling van het buskruitkomplot. Immers scheen het in de booze bedoeling der toenmalige samenzweerders te liggen, om het Parlement en allen, met inbegrip van den koning, die zich, bij de opening der volksvertegenwoordiging in het gebouw bevonden, in de lucht te laten vliegen, met de vaatjes buskruit, welke het de zamenzweerders gelukt was in de Parlemeutskelders verborgen te houden. Sedert onheugelijke tijden heeft de Engelsche burgerij den Guy-Fawkesdag gevierd met het ontsteken van vreugde vuren, het afsteken van vuurwerk en het houden van kleine en groote op tochten, waarbij stroopoppen, zooge naamde „guys" niet langer Guy Fawkes maar allerlei tijdelijk onpopulair ge worden lieden, Engelschen of vreemde lingen, al dan niet vorstelijke personen, moeten verbeelden. Deze stroopoppen worden, na rondgedragen te zijn en velerlei mishandelingen te hebben on dergaan, of 's avonds aan de vlammen prijsgegeven, dan wel voor andere gelegenheden bewaard. Vrijdag waren het vooral stemrecht vrouwen, die als stroopoppen dienst moesten doen, en het veel verbreide gerucht deed de ronde, dat de strijd- verscheeld hebben, al waar 'k eens van honk geweest.* »Toch wel, Trijne; want ik kom af scheid nemen.* »Afscheidnemen en waar naar toe dan de Spanjool heeft ons zoo nauw opge sloten, als vogels in een kooi.* »Daar hebdij 't juist: ik moet de stad uit om ontzet te halen. Sinds de vijand die batterij daar aan den Meelmolen heeft opgeworpen, die wij met ons uit vallen niet hebben kunnen weerom winnen, raken we zoo van alle kanten in de engte, dat Hopman Dnijvel en Hennebaert en Luitenant Samploen alree moeten hebben voorgeslagen, om gond en kleinodiën bijeen te pakken, en daar mee scheep te gaan naar de Schermer. Gelukkig dat de Gouverneur met de Burgemeesters en Hopman Steen wijk een zoo spoorbijster opzet door hunne hartige taal nog gekeerd hebben. Maar de brieven van Sonoij en dè Noord-Holland- scne Staten, die, als ge weet, voor een dag of wat door een onzer boden zijn ingebracht, behelzen almee niet veel troostelijks 't is veel beloven en weinig geven. Daarom willen onze Heeren zoowel als de Hopluiden er wat scherper bij hen op aandringen, dat ze ons met den allereersten ontzet doeu, 't mag dan wezen met toezending van volk of door steken van dijken. En de bezorging van dien maanbrief heb ik op mij ge nomen.* lustige stemrechtamazonen der Nati onal Women's Social and Political Union zeiven voor de levering van talrijke stroopoppen gezorgd hadden, bij wijze van reclame voor haar zaak. Het zou geen onhandige reclame ge weest zijn, en die kiesrechtvrouwen houden, men weet dat, van alle reclame, hoe vreemd en oogenschijnlijk dolzinnig ze ook wezen moge, als ze slechts de openbare aandacht vestigt op hare grieven. In elk geval staat het vast, dat Vrijdag onder de rondgesjouwde stroopoppen de stemrechtvrouwen het leeuwinnen- deel vormden, en dat de grootste stroopop van alle, met een enormen zonnescherm en een sjerp, waarop de woorden Votes for Women duidelijk te lezen stonden, in het openbaar, als weleer een Tndische bij den dood van haar man, op een reusachtigen brandstapel geplaatst werd, welken de burgerij van Hampstead alle jaren gewoon is op de hoogste kruin van Hampstead Heath te ontsteken, na het houden van een gecostu meerden optocht. NOORWEGEN. Te Kristiania is er werkstaking aan de haven. Donderdag liepen er 800 dokwerkers leeg. De besturen hunner vakvereenigingen trachten de staking naar andere Noorsche havens over te brengen. Donderdagavond vielen de stakers schepen aan, waarop nog werd gewerkt. Een kapitein werd daarbij onzacht behandeld. De cargadoors ontkennen, dat zij werkvolk uit Enge land willen laten komen. »Weet ge wel,* vroeg Catharijne,» dat ge veel te doen zult hebben, om bij die boodschap den hals niet in te schieten Maerten. Ik heb gehoord, dat de Span jaard alle wegen met schildwachten heeft afgezet.* »I)at is wel zoo, Trijne, maar vraagdij zelve veel naar de kogels van den over kant, wanueer ge uwe manden met aarde naar de wallen brengt Gij deukt als ikvoor vaderland en religie te sterven, doet niet zeer. Maar 't is mij lief, dat ge u, spijt al on3 gekrakeel aan mij nog wat gelegen laat liggen. En juist ook omdat ik dat van u hoopte zou 't mij gedeerd hebben, indieu ik op zulk een reis geen vriendelijken groet van u had kunnen meenemen.* Catharijne zei daar niets pp, maar zij had op dat oogenblik over 't geheel veel meer vrouwelijks over zich dan anders. »Lui8ter eens hervatte van der Meij. »Uwe zusters zijn de kamer uit, en ik heb de3 vrij praten. Wat dunkt u, Trijneke-lief, als wij eens eudden met zamen te trouwen*. »Ei loop, gij meent weer met mij te deunen,* antwoordde Catharijne zoo stuur weg of zij nergens van weten wou, en toch had zij een kwartier later be loofd, dat zij, zoo Maerteu behouden terugkwam, Catharijne vau der Meij zou worden. 'tWas in de vroegte van den 3en AMERIKA. Er is nu officieel bekendgemaakt, dat president Roosevelt tegen een bezoldi ging van 72,000 gulden zal toetreden tot den staf van het tijdschrift Outlook, dat een reusachtige oplaag heeft, maar buiten de V. St. weinig bekend is. Er waren dagbladen, die moeite hadden gedaan, den President na zijn aftreden te engageeren en die hem tot f120,000 's jaars hadden gebodenmaar Roose velt is op die aanbieding niet ingegaan. Het geschrijf en gepraat over de be trekking, die de President na het ein digen van zijn ambtstermijn zal aan vaarden en de betaling, die hij ervoor zal erlangen, wordt door vele Ameri kanen hoogst onaangenaam gevonden. Er moest, zoo redeneeren zij, geen noodzaak kunnen bestaan voor iemand, die president van de Vereenigde Staten is geweest, om, door betaalden arbeid, in zijn onderhoud te voorzien. Het land moest daar voor zorgen en wel door een behoorlijke pensionneering. Op het oogenblik hebben de presidenten en vice-presidenten na aftreden geen pensioen. En deze hoogste twee ambten in de republiek zijn niet zóó hoog be zoldigd, dat de President in zijn Witte Huis-jaren veel kan overleggen. De vice president krijgt, betrekkelijkerwijs gesproken, zóó weinig, dat hij het ambt niet behoorlijk kan bekleeden, wanneer hij niet een vermogend man is. Tal van presidenten der Vereenigde Staten hebben dan ook in hun ambteloos leven een groote zuinigheid moeten betrach ten. Zoo b. v. Cleveland, die, ofschoon niet geheel onbemiddeld, het na zijn September, dat dit gesprek voorviel. Dou Frederik zette dien dag tfët beleg met alleu ijver voort, zonder zich door een nieuwen uitval der onzen te laten afschrikken, weshalve er van deZe zijde dubbele aandrang bestond om in het met den koenen timmerman beraamde waag stuk geen vertraging te brengen. Tegen 's avonds tien ure zou de afreis plaats hebben. Op dien tijd werd er aan de Voormeir een schuit uitgebracht, wier riemen zoo behoedzaam gehanteerd werden, dat ze 't water nauw raakten. De roeiers, om hunne erkende behendigheid gekozenen aanstonds tot het waagstuk bereid be vonden, waren Claes Almars en Coeuraet Palingman van der Meij zélf hield een voor deze onderneming opzettelijk door hem vervaardigden polsstok in de hand welke niet alleen dienen moest om hem de vele graften en poelen, die anders zijn weg wel eens stremmen konden, over en door te helpen, maar waarin hij tevens, door er een opening iu te boreu en deze daarna weer met een houten nagel te stoppen, kunstigerwijs den hem toevertrouwden brief verborgen had, die bijgevolg, ook wanneer hij in s vijands handen vallen mocht, nog niet in zijn lot behoefde te deelen. Gelukkig was het weder hem gunstig een dichte nevelmist outtrok hem evenzeer aau 'toog, als de bekwaamheid zijner gezellen aau 't ooi- der vijanden. Ou bemerkt stiet de boot,

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1