Woensdag 4 November 1908. <Me Jaar# Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. E\ DIELEMAN, Worden gevraagd 2 OUDERWIJZERS de. f9. Buitenland. FEUILLETON. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. ian de openbare lagere school te AXEL b;j het Herhalingsonderwys. Sollicitatiën op zegel in te zenden bij den Burgemeester vóór 17 No vember a. s. Burgemeester en W ethouders van Axel L. LAMAITRE, L.B. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. 10 86) 1 HO) i2 9 li >7 i:> 921 0 931 !5 9« 6,15* 6,45* 4,45e ,iöefl vertrk De crisis in het Oosten., Zaterdagochtend is te Konstantinopel ten muiterij uitgebroken in een com pagnie soldaten, deel uitmakende van bataljon, dat last had gekregen de provincie te vertrekken. De manschappen weigerden te gaan en riepen om hun afdanking. De troepen, die aangekomen waren om de muiters te vervangen, kregen bevel, om tegen hen op te rukken. Er werd een salvo gelost, ten gevolge waarvan 3 muiters ineuvelden en 15 gewond werden. De overigen werden gevangen genomen. Volgens een ander bericht, zijn er 8 dooden. De Indépendance Beige maakt een telegram uit Konstantinopel openbaar, meldende dat er een ernstige paleis muiterij is uitgebroken. De Jong-Turken, de Grieken en de Armeniërs zijn tot overeenstemming lOOgSf 6,35. 14) VIII. De eerste kansen waren Toledo niet ongunstig. Meir aan meir zwalpte destijds nog in Noord-Holland. Door de later bedijkte en binnen de stad getrokkene, maar destijds haar tot haven dienende Voor- meir kwam men in 't Zeggelis, een vaart die Alkmaar met den uitgestrekter waterspiegel van de Schermer verbond Aan deze zijde was de vest het zwakst en door wal noch muur voor 't vijandelijk ochutgevaart beveiligd daarboven hoopte men hier juist een open weg te houden voor de schepen, die den belegerden, 't zij tot spijziging, 't zij tot versterking of ontzet, en, in geval van nood, tot lijts- berging worden toegezonden. Zoo deed Don Frederik hun inderdaad geen geringe afbreuk, als hij nog den eigen dag zijner aankomst twee Runhuizen met de bijbebooreude molens aan't Zeg gelis bemachtigde, ouder wier bedekking hij over de Voormeir heen vrij op de onbeschermde huizen laugs het Dronken- oord, de Bierkade en Luttikouddorp kon inschieten en al was 't dat den stede lingen onmiddellijk daarop bij een wel gekomen omtrent een samengaan bij de verkiezingen voor het parlement. Te Konstantinopel zullen 4 Mohamme danen, 3 Grieken, 2 Armeniërs en een jood worden gekozen. ENGELAND. Het Engelsche Lagerhuis is aldoor met de drankwet bezig. Vrijdag heeft het het artikel betreffende de sluiting op Zondag aangenomen. In Engeland en Wales, waarvoor alleen de wet geldt zullen zoo was 't voorstel Zondags alle drankgelegenheden gesloten zijn behalve een uur tusschen twaalf en drie uur 's middags, en twee uur tus schen zes en tien uur 's avonds. De regeering zei echter, dat zij later bij de behandeling zal voorstellen, de drankgelegenheden geheel vrij te laten, wanneer zij tusschen 12 en 10 uur drie uur zullen openblijven, mits er slechts een uur op het midden van den dag bij is, teneinde den werkman in staat te stellen, het bier voor zijn middag maal te halen. Uitzondering wordt ge maakt voor menschen, die van meer dan 9.6 K.M. ver komen. Voor die mag ook op andere uren worden ge schonken. De leden, die tegen de Zondagssluiting spraken, meenden, dat het volk, dat zijn bier niet in de kroeg kan drinken en ook niet behuisd is om het thuis op te slaan, zich zal wennen om Zondags thuis sterkedrank te drinken, dien het gemakkelijk kan opslaan Maar de voorstanders waren veel talrijker, 250 tegen 39. In Schotland heeft men al meer dan een halve eeuw algeheele Zondags- sluiting. Spinners en kaarders in Lancashire trokken tot nog toe niet ééne lijn. De spinners hadden zich neergelegd bij de regeling van de patroons, nl. 5 pet. loousafslag op 1 Januari. Nu hebben zij echter tegenover de kaarders toe gegeven zij verwerpen die regeling nu ook. Te Burnley zijn duizenden wevers zonder werk, tengevolge van de uit sluiting in Oldham. De omstandigheden van de werkloosheid zijn nu zoo, dat de vakvereeniging hun geen wachtgeld uitkeert. Daarover vertoornd, hebben de werkloozen het bestuur van hun vereeniging een heelen avond en een stuk van den nacht in het vergaderlokaal opgesloten gehouden. Politie ontzette hen ten slotte. Men weet, dat de kiesrecht vrouwen, die onlangs van de vrouwenloge in het Lagerhuis kabaal hebben gemaakt, zich met ketenen aan de ijzeren traliën hadden geklonken, zoodat het moeite kostte ze te verwijderen. De voorzitter van het Lagerhuis heeft nu een brief gekregen van de secretaresse van de Women's Freedom League. Zij schrijft dat Woensdagavond beambten van het Lagerhuis zich eenige bezittingen van de vereeniging hebben toegeëigend en onder zich gehouden. Die bezittingen bestaan uit twee ijzeren kettingen, elk zes voet lang, en vier sloten. De se cretaresse verzoekt die zaken aan de vereeniging terug te willen sturen. bestuurden uitval gelukte een dier huizen nevens de beide molens in den brand te steken, het behaalde voordeel ging gansch en ai te loor door een tweede, en onher stelbaar verlies, dat zij 's anderen daags leden. Op de uitstekende landtong n.l. waar men, om de invaart van de Scher mer in 't Zeggelis aan te wijzen, tot baken voor de schippers een ton op een staak gesteld had, was sinds kort op raad van Philips van der Aa, rondom die ton een schans geslagen, die, den toegang tot de stad vrij houdende, als hare voornaamste sterkte beschouwd werd, en waarop de koene Ruijchaver met 125 man post gevat had. Toen de Spanjaard echter, door er 's nachts een doorboorde schuit in te laten zinken, den mond der haven verstopt had en zij zich alzoo van de stad afgesneden zagen, ter wijl zij te gelijker tijd van den Galgdijk aan de overzij uit een vierentwintig ponder beschoten werden, sloeg hen een panische schrik om 't hart, en vluchtten zij, zonder dat hun Hopman zulks keeren kou, met achterlating hunner bassen, in de galeien, die tot bijstand der stedelingen op de Schermer lagen. Dus was Alkmaar dan nu van alle zijden ingesloten, en kon tegenover de zestienduizend, die haar belegerden, slechts 800 soldaten, en eenige weg gevluchte huisluiden en andere vreem delingen niet meegerekend 1300 weer bare doch ongeoefende burgers stellen. Of 't om 't warme weer is of niet, de steenkool van Zuid-Wales zakt aldoor in prijs. De allerbeste Admiralty-steen kool, zegt een Engelsch blad, staat nu op f8.70 en f8.85 de ton, d. i. lager dan het in jaren is geweest. In het voor uitzicht van de groote werkloosheid en armoede van den winter is het te hopen, dat de steenkool goedkoop zal blijven. PERZIE. De Sjah van Perzië is in het bezit gekomen van een vest, dat ondoordring baar is voor kogels. Dit voor dagelijksch gebruik te Teheran zoo hooguoodige kleedingstuk, was reeds geruimen tijd geleden door deu vorst besteld. CHINA. De correspondent te Peking van de Londensche Times seint dat in diplo matieke kringen in de Chineesche hoofd stad de aanhoudende ongesteldheid van den Keizer aanleiding begint te geven tot ongerustheid, temeer wijl er voor zoover bekend is nog geen maatregelen zijn getroffen tot regeling der troonopvolging. De ongesteldheid des Keizers is van dien aard, dat zy hem belet in persoon voor te gaan bij de voorname gods dienstige plechtigheden, welke hij anders steeds leidt. De Keizer staat onder behandeling vau twee Chineesche doc toren, welke geheel op de hoogte zijn van den stand der geneeskundige weten schap in het Westen. De taak van deze medici wordt echter zeer bemoeilijkt; zij kunnen er maar niet in slagen, toestemming te erlangen Een vernieuwde uitval, ondernomen om 't verlorene te herkrijgen, mocht niet baten, maar even vruchteloos bleef door de vastberadenheid der belegerden elke ouderhandeling, die de vijandelijke veld heer zocht aan te knoopen. De eerste reize liet Hopman Stein bach zich daartoe gebruiken, een Duitscher, die na zich in Haarlem wel gekweten te hebben, in Spaansche dienst was getreden, en aan wien men deswege Haarlems overgave toeschreef: hij werd met ettelijke musket kogels en den schandnaain verrader zoo onheusch begroet, dat hij, in machtelooze woede met zijn degen dreigende, aftrok. »De burgers* beloofde hun daags daaraan de luitenant des Heeren van Noircarmes »zouden, als men met vrienden handelt, lijf en goed behouden, en de soldaten uittrekken met hun ge weer.* »Ja* antwoordde Cabiljauw's vaandrig, »iu zulker maniere als gij te Haarlem en in andere steden deedt 1 trek vrij af, hier heeft men niet dan kruit en lood voor u ten beste 1* De 28ste Augustus breekt aan: 'tis even na middernacht. De vermoeienis des daags is niet gering geweest voorde mannen van Alkmaar, zij hebben, om 't openliggende gedeelte huuuer vest te dekken, de aldaar zich bevindende zout keet geslecht en vol aarde gedragen, de Leet, ter plaatse waar men met schepen placht uit en in te varen, onder 't aan houdend kanonvuur der vijanden met een wal en borstwering voorzien, en eindelijk aan de noordzij de kappen en torens der poorten afgebroken. Na zoo veel arbeids hebben zij aan hunne uit gezette wachten en aan God de zorg voor hunne stad aanbevolen, om zeiven op hunne legersteden uit te rusten, en krachten te verzamelen tot nieuwe in spanning. Toch eene wooing is er, anders een der meest rustigen zelfs bi; dag, waar nu, zij 't geen rumoer nog- thans ongewone bewegingheerscht, waar ook geen slaap iemands oogen luikt, al kwamen velen daar bijeen, die zich voor waar bij 't werk van heden niet spaarden. Zij wilden het laatste bijzijn, de laatste woorden niet verliezen van den man, die, door banden des bloeds of des gees- tes of door beide, hun allen dierbaar is gewordeu, den veteraan der Hollandsche kerkhervorming, Jan Arents. Sommigen ook, die van zijn schielijk verergerden toestand anders licht onkundig waren gebleven, zijn in 't gevoel van zijn nade rend verscheiden door hemzelven ont boden, zulken zijn zijne rnedeballingen uit Embden, Philips Cornelisz, een der twee, die den Burgemeesteren eeistdaags in iinnue te zeer verzwaarde 'bediening zullen worden toegevoegd, en Meester Nanning van Foreest, Raad en Pensiona ris der stad, die, als kronijkschrijver van 't beleg, ook deze stervensure aan de nakomelingschap zal overleveren. De vriend zijuer jonkheid, Pieter Cornelisz.

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1