Binnenland. Gemengd Nieuws. Rechtszaken. Nederland en Venezuela. Volgens een Reuterbericht uit Londen is daar uit Caracas, via Willemstad, een op 20 Oct. verzonden telegram ontvangen, meldend dat Castro in zijn antwoord op de tweede Nederlandsche nota weigert het dekreet, waarbij de verscheping van goederen van Curasao naar Venezuela wordt verboden, in te trekken. Tevens geeft hij zijn bevreemding erover te kennen, dat Nederland die intrekking eischt, nadat het eerst het recht van Venezuela om het dekreet uit te vaardigen heeft erkend. H\j verzoekt verder, dat Nederland een confidentieel agent zal zenden, teneinde de voorwaarden voor een min nelijke schikking te regelen. De bevelhebber der artillerie heeft de toebereidselen voor de verdediging van La Guaira beëindigd. Werkloosheid. Zooals bekend is, is bij de behande ling in de Tweede Kamer van de inter- pellatie-mr. Troelstra in zake de werk loosheid o. m. de wensch geuit, dat ook provinciale en gemeentebesturen, zoo veel mogelijk de uitvoering van werken in den komenden winter zouden be spoedigen. Ditzelfde geldt voor leverantiën, welke tengevolge kunnen hebben, dat door onze nijverheid een beroep op de ar beidsmarkt wordt gedaan. Het wil, blijkens eene aan de Gede puteerde Staten der verschillende pro vinciën gerichte missive, ook Minister Heemskerk voorkomen dat, mits althans, waar eenigszins mogelijk, aan Neder landsche gegadigden de voorkeur wordt geschonken, een en ander een krachtig wapen kan zijn in den strijd tegen de werkloosheid. De Minister doet daarom door tus- schenkomst van de Ged. Staten een dringend beroep op de gemeentebestu ren, opdat aan deze aangelegenheid aanstonds de volle aandacht worde ge schonken. Het Arbeidscontract. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat de wet van 13 Juli 1907 tot wijziging en aan vulling van de bepalingen omtrent huur van dienstboden en werklieden, in werking zal treden op den len Februari 1909. maar onze leeren kolders kunnen een goeden stoot velen.» »0, des bekommer ik mij niet, maar ik had al zoo lief een musket als een rapier, want tot een gevecht van nabij zal 't wel niet komen. Om 'teven, ik trek mee. 't Leed niet lang, of de strijdlustige Alkmaarder Geuzen daagden op: 200 voetknechten en eenige paarden, onder aanvoering van Hopman Duijvel, Nolle- man en Diert en de handvol dapperen onder de Koedybers sloten zich aan hen aan, en togen met hen den vijand te gemoet. De schermutseling ving aan, doch, gelijk Egbert voorzien had, op een afstand. »Ik weet niet,» verstendigde hem de Hopman, »maar voor moeskoppers dunkt de hoop mij te talrijk en te ordelijk, 'k Moet daar eerst het mijne van hebben, eer ik mijn volk er aan waag.» De korenkooper, had den krijgsman gaarne wat minder voorzichtig gezien doch het bleek spoedig, dat deze de ver standigste partij had gekozep. Een rij dende post, die zijnen viervoet zoo min als de renbode van daar straks spaarde, kwam uit Alkmaar aangedraafd, en onder richtte den Hopman namens deri Gouver neur Cabiljauw, dat hij met geen stroop "bent, maar met een afdeeling van Don Frederik'8 leger te doen had, wier weer gade zich thans aan de zuidz der stad vertoonde, en dat hem derhalvè gelast Ook de wet van den 20en Juni 1908, houdende bepaling, dat ten aanzien van de rechterlijke bevoegdheid en van de rechtsvordering, de regelen geldende ten tijde der inleidende dagvaarding, van toepassing blijven op rechtsgedin gen betrekkelijk tot een arbeidsovereen komst, welke aanhangig waren bij het in werking treden der wet op het Arbeidscontract, zal de bovengenoem den datum in werking treden. Bij enkele candidaatstelling is tot lid der Tweede Kamer gekozen verklaard de heer H. Polletna te Sneek, antire- volutiodnair. AXEL, 30 October 1908. De heer T. Bos, ambtenaar aan het Post- en Telegraafkantoor alhier heeft met gunstigen uitslag examen afgelegd in den telegraafdienst. Met ingang van 1 November a .s. is de heer F. C. A. Grote, te Amsterdam, aangesteld als agent der Rijksverzeke ringsbank, standplaats Ter Neuzen. Bij Kon Besl. van 24 dezer zijn tot voorzitter en burgerlijke leden van den militieraad in de provincie Zeeland en tot hunne plaatsvervangers, voor de lichting der nationale militie van 1909, benoemd: tot voorzitter, J. H. Chr. Heyse, lid der Provinciale Staten tot zijn plaatsvervanger, J. N. Elenbaas, lid der Provinciale Staten tot lid, Jhr. P. J. Boogaert, lid van den gemeente raad van Middelburgtot zijn plaats vervanger P. D. Tak lid van den ge meenteraad van Middelburg. Bij Kon. besluit zijn benoemd in het bestuur van den Van Dunnépolder tot Dijkgraaf de heer E. Cuelenaere te Philippine, en tot gezworene de heeren Th. M. J. de Clerck te IJzendijke en A. de Milliano te Philippine. Te Venlo slaagden voor de akte vrije en ordeoefeningen der gymnastiek de heeren A. Schijve van Nieuw vliet en S. F. Mollenberg van Hoofdplaat. In de week van 21 tot en met 27 October 1908 kwamen in Zeeland voor1 geval van typhus en febris typhoidea te Zierikzee 8 gevallen van roodvonk, waarvan 1 te Aardenburg, 1 te Axel, 1 te Eikerzee, 1 te Haamstede, 2 te Serooskerke (W.) en 2 te Zaamslag 6 van diphtheritis, waarvan 2 te Axel, 1 te Hoek, 1 te Philippine, 1 te Sas van Gent en 1 te Zoutelande. werd onmiddellijk den terugtocht aaD te nemen. Hij volbracht dien in de beste orde, maar hoe geheel anders vond hij 't binnen Alkmaar gesteld toen hij 't weer intoog, dan toen hij 't daar straks verliet. Alles was in rep en roer. De alarmtrom met haar onheilspellend gerommel de straten doorwandelend, burgers, ruiters en solde niers naar den wal gepresthonderd handen, die zich repten aan wat hier of daar nog met de vestingwerken te doen vielde geelgieter toebereidselen maken de om de klokken tot geschut te gieten op 't stadhuis de Heeren van de wet te'zamen met den krijgsraad vergaderd, waar dan 't manmoedig besluit viel, om den Spanjaard nooit te spraak te staan, ziedaar wat woelig schouwspel de veste aanbood. Zij nam hare eerste maatrege len van tegenweer, en zij nam ze met wakkerheid en veerkracht. Maar eer zij die nam had zij zich tot Hem gewend, zonder wiens oppertoezicht hare wachters te vergeefs zouden waken, op wiens onmisbaar bondgenootschap Willem van Oranje haar had gewezen. Krijger en poorter-, kind en grijze, man en vrouw, 'twas al, zoodra de kondschap van Toledo's naderend heir hun in de ooren klonk, in kinderlijken ootmoed j opgegaan naar 's Heeren huis, waar hun j Leeraar Pieter Cornelisz. want de eer- waardige A rents werd door toenemende 1 verzwakking aan het ziekbed gekluisterd i Jl. Woensdagnacht is uit de stallen van de firma wed. Kessels te Breda een pony met dogcart en tuig gestolen, ook de hond is medegenomen. De vermoedelijke dader is een gewezen knecht, die drie weken geleden ont slagen is. De staldeur was niet afge sloten. Te Callantoog (N.-H.) is afgebrand de boerderij van den heer D. de Graaf. De geheele inboedel, 200 H.L. graan en 2 koeien zijn verloren gegaan. Verstikking door gas. Zaterdagavond om zeven uur verliet de heer J. Y. zijne woning te Amsterdam, om nog eenige werkzaamheden te verrichten in zijn fietsenzaak aan de Lijnbaans gracht. Toen hij Zondagmorgen 7 uur nog niet thuis was, ging zijn zoon naar de Lijnbaansgracht, omdat gevreesd werd dan den vader een ongeluk was overkomen. Bij het doorzoeken van de werkplaats vond men den heer Y. bewusteloos in de moffelkast liggen. Een onmiddellijk ontboden geneesheer kon slechts den dood, door gasverstik- king constateeren. Volgens een bericht in buiten landsche bladen is op Elba de bijbel gevonden, welke door Napoleon tijdens zijn gevangenschap aldaar is gebruikt. De vondst is vooral merkwaardig, wijl in den bijbel op tal van plaatsen de teksten zijn onderschrapt, welke op Napoleon indruk hadden- gemaakt. Voor de kennis en het juiste begrip van 's keizers gemoedsleven in de dagen zijner korte Elba'sche gevangenschap is dit boek dus van belang. In Londen is een hoogst brutale inbraak gepleegd bij de firma Debenham en Freebody, in de Wigmorestreet, zijn uit een kluis diamanten en ander edel gesteenten ter waarde van tusschen de 5000 en de 10,000 pond sterling ge stolen. De kluis werd geopend met een sleutel, dien de dief in een heel ander deel van het gebouw uit een gesloten lessenaar moet hebben gehaald, terwijl het gebouw door drie personen werd bewaakt. De brand, die Donderdagnacht op de zolders van het postkantoor te Brussel is uitgebroken, heeft twee mil- lioen geïllustreerde briefkaarten ver nield. Daar waren namelijk al de briefkaarten opgehoopt, die geweigerd waren uit hoofde van onvoldoende frankeering, of die niet konden besteld worden tengevolge van onduidelijke of onvolledige adressen. Waar zoo'n brand al niet goed voor is Bij een brand, die te St.-Jans-Molen- beek was uitgebarsten, merkte de brandweer, dat een deur van het huis gesloten was. Zij meende die met een bijl open te kappen, maar een jongen van ongeveer 15 jaren opende dedeur en kwam naar buiten loopen, zoo snel dat men hem niet achterhalen kon. De politie en de brandweer vonden in een achterkamer een oude vrouw, de moeder van den huisbaas, half ver stikt in een stoel zitten. Zij werd tot bewustzijn terug gebracht, terwijl de brandweer den brand uit doofde, en ondervraagd. De arme oude wist niets, maar bij nader onderzoek bevond men dat er in het huis een diefstal was gepleegd. Het lijdt dus geen twijfel of de dief moet, opzettelijk of niet, den brand hebben gesticht. En vermoedelijk is de knaap, die weggeloopen is, de dief. kort wel bij den drang des tijde, maar even daardoor des te plechtiger hen voor ging in den gebede. In den gebede begon Alkmaars beleg, niet vreemd dat het met dankzegging eindigde Wordt vervolgd *->• Een Zeeramp Dinsdag vertrok van den Hoek van Holland de Har- wichboot Yarmouth, een zoogenaamde vleeschboot. Dinsdagmiddag werd de boot op 3 mijlen afstand van de Engelsche kust gezien. Sedert dien werd evenwel niets meer van haar vernomen. Woensdag werden in zee drijvende gezien eenig wrakhout en planken van de kapiteinshut van het schip. Men vreest dat de boot, daar het tijdens de overtocht zeer mistig wa« overvaren is. Door de directie van de maatschappij was een stoomboot ter opsporing uitge zonden. Deze heeft tot nu toe niet! ontdekt. De Yarmouth was bemand met 22 koppen. Tot de lading behoorden drie kisten met bagage van den Engelschen gezant Lascelles. Volgens bericht uit Sheernes had Engelsche oorlogsschip Blake komende van Schotland, het lijk van een zee man opgevischt. Zeppelins tocht. Prins Heinrich van Pruisen en graaf Zeppelin zijn Dinsdag na een schitterenden tocht van 5 uren zich uitstrekkende om de heele Bodenzee en van Schaffhausen tot Linda om halfvijt te Manzell zonder ongevallen, gelandde menigte jubelde beiden geestdriftig toe. Prachtig weer beguns tigde den tocht. Nader wordt uit Konstanz gemeld De tocht ging van Heiligenberg naar Heberlingen, vandaar over Ludwigshaven naar Schaffhausen, waar men over den waterval vloog, Toen ving de terugtocht aan den weg tusschen Schaffhausen en Konstanz (50 K.M.) heeft het luchtschip met zffl wind in een uur afgelegd. Om kwart over vieren voer de ballon naar Manzell terug. Prins Heinrich heeft lang aan het roer gezeten. Dt ballon bereikte een hoogte van 670 M, PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 1 November 1908. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/» ure Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtl. Ds. J. B. T. Hugenholtl (Dankstond voor het gewsw. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Ds. G. J. van der Vegt1 Ds. G. J. van der Vegt' (van Haren.) Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. L. van Loon, Nam. 2 ure Ds. L. van Loon, (van Koudekerke.) Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat) Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Leeskerk. Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 30 October 1908. J. W., 36 j., kleermaker en winkelier te Clinge is wegens overtreding der Rijksbelastingen veroordeeld tot 3] boete subs. 3 dagen hecht. A. V., 34 j., koopman te Selzaete ii wegens overtreding der Rijksbelastingen veroordeeld tot 10 boete subs. 5 dagen hecht. L d. R., 39 j., koopman te Retran- chement is wegens overtreding der Rijksbelastingen veroord. tot 3, te ver halen by lijfsdwang. G. J. d. la R., 33 j., landbouwer te Wachtebeke is wegens overtreding der Rijksbelastingen veroord. tot 1 gevangenisstraf. M. v. d. M., 20 j., werkman te Bosch- kapelle en A. J. 20 j., metselaar te Hulst zijn wegens beschadiging ieder veroord. tot 5 boete subs. 5 dagen hecht.

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2