Vo. 58. If oensdag 28 October I $108. 24e re Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAX, Buitenland. FEUILLETON. maal COURANT. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De crisis in liet Oosten. Het officieuze Fremdenblatt bespreekt iet Turksch-Bulgaarsche geschil en peft de hoop te kennen, dat het een rreedzame oplossing zal vinden. Het ltd schrijft 0. a. Oostenrijk-Hongarije wil, dat een sterk Bulgarije en een sterk Turkije elkander i eerlijk vertrouwen ontmoeten, zich idfstandig naast elkaar ontwikkelen en litrdoor wederzijds hun bevoegdheid terhoogen om steunpilaren te worden md den vrede op. het Balkan-schier tiltnd en van den status quo, die zich laatste tientallen van jaren ge- tormd heeft. Men leze toch in de terslagen onzer delegaties de redevoe ringen van de leden aller partijen over Turkije. Het is bij eenigen goeden wil mmogelijk den onbevangen en onge- tunstelden toon dezer redevoeringen Ét op te merken. Die redevoeringen |ievatten geen enkel dreigement tegen ten anderen Staat en er spreekt geen Bezorgdheid uit voor overvleugeling van Dazen invloed op den Balkan. Wij Ireigen niet, omdat wij ons sterk voelen eu w\j zijn niet bezorgd, omdat wij het net de Balkan-volken eerlijk meenen tn omdat onze Oostersche staatkunde Berust op het handhaven vanheteven- iricht tusschen onze voordeelen en die tan anderen. De vraag, wat wij, waar ie Turkije openlijk tegemoetkomen, in tgeheim aan Turkije van plan zijn teer af te nemen, is sinds de ontrui ming van het sandzjak een belachelijke 11) r-—- Ten tijde dat Waterland zijne stad Bad moeten ruimen, had hij aldaar een non achtergelaten, die bereids een eu 'twintig jaren telde, eu eene vrouw, die, leldzaam genoeg, na al die jaren tijds voor 'teerst weer zwanger bevond. Bij hare groote zwakte had deze zijne die hij, hoe weinig hij dit uiterlijk aan den dag leggen mocht, toch waar liefhad, op 'tdringenst aan de zorg lijner ODgehuwde zuster aanbevolen, met welke hij, schoon ze volstandig Roomsch- jezind gebleven was, evenwel niet in lumin leefde. 'tHad een geruime wijl geduurd, eer m iu den vreemde eenige mare van Ie zijnen was toegekomen, en deze eer- ite mare was de doodsmare zijner eoht- jeooote, te gader met het kind dat zij Ier wereld bracht. En die wonde, hoe ook, was bij den weldadigen des tijds nog voor verzachting maar niet alzoo eene andere, 'elke, eenige maanden daarna, hem door een tweede tijding geslagen werd, het Besluit van zijn zoon Eijlard, om tot het geloof terug te kéeren niet alleen, in den Paapschen priesterstand te 1Alle lijfsgevaar trotseerende, overtolligheid. De vraag, welke bij zondere doeleinden wij met onze vrien delijke houding jegens Turkije nastre ven, kan slechts ontstaan uit de ver- warring van de beginselen van onze Oostersche staatkunde van anderen. (Een hatelijkheid aan het adres van Engeland). Onze vriendschappelijke ge voelens tegenover Turkije zijn niet zoo maar in eens voor den dag getooverd, zijn geen middel tot bereiking vaneen doel, geen berekende zet op een schaak bord. Wij wenscheu dat he,t Turksche schip van staat veilig voor anker moge blijven liggen tegeu alle stormen der Oostersche politiek. Door een sterk Turkije wordt onze eigen stelling be vestigd, daar twee ankers de door ons gewenschte stabiliteit beter waarborgen dan een. Het blad merkt verder op, dat de staatkunde der Donau-monarchie voor Turkije een der hechtste waarborgen is van zijn veiligheid en toekomst. Den anderen waarborg moet Turkije zich zelf schep.pen. De jong-Turken zullen dat wellicht weten te doen door hun land sterk en zelfstandig te maken, zelfstandig ook tegenover het streven om het nieuwe Turkije tot een schouw- tooneel van de internationale eerzucht te maken. Het is eigenaardig te zien, hoe hier een officieus orgaan de Donau-monarchie wil ten tooneele voeren als de onbaat zuchtige beschermster van Turkije tegenover de roofzuchtige plannen van anderen. Oostenrijk-Hongarije, dat pas zulk een hap nam uit het Turksche Rijk, heeft makkelijk praten. De Tur- waagde hij, om den verdoolde tot inkeer .te brengen, zich, na verren tocht ver momd binnen de hem ontzegde stad maar de jongeling, die door zijns vaders dweepen reeds vroeger een heimelijken afkeer van diens geloof had opgevat en thans door zijne Roomscbe moei en hare vrienden daarin nog meer versterkt was geworden, bleef zoo onverzettelijk bij zijn voornemen, dat Waterland ten toppunt van drif't een vreeselijken vloek over zijn eenig kind uitsprak. Niet enkel de religie trouwens was hier bij hem in 't spel, maar evenzeer en, schoon hij zichzelf dat niet zou hebben willen belijden, mogelijk nog wel meer de kwellende gedachte, dat door den ongehuwdeu staat, waartoe Eijlard zich veroordeelde, het geslacht der Persijns van Waterland als- nu vyerkelijk te uiet stond te gaan. Hoe 't zij, met den afval zijns zoons was de laatste hoop op aardsch geluk aan Wa terland ontrukt, en met den dood in 't hart dwaalde hij van nu aan in afge legen oorden rond. De kortstondige triomf der reformatie in 1566 riep hem, den herdooper, niet naar zijn geboorte grond terug, eerst bij haar tweede zege praal, en nadat de getuigeuis van Arents aangaande zijn overtred tot de ware Gereformeerde Kerke de Magtsiraat be wogen had zijne verbanning op te heffen, had hij tegen 't laatst des voorgaanden jaars kunnen weerkomen, om gelijk hij zich uitte zoo God wilde, iu zijne ken zullen die vriendelijkheden aan hun adres dan ook wel met een korreltje zout nemen en. de Sultan zal mogelijk even sarcastisch lachen bij het lezen van de vleiende taai van het Frem denblatt. DUITSCHLAND. Alle berichten uit Friedrichshafen gewagen van de voortreffelijke eigen schappen, die het nieuwe luchtschip van Zeppelin Vrijdag op zijn proeftocht aan den dag heeft gelegd. Het schip luisterde prachtig naar het stuur, lag stadig in de lucht, draaide gemakkelijker en bevalliger dan het vorige luchtschip eu kwam goed tegen tegenwind en plotseling uitschietende vlagen op. De ingenieur Dürr verving Zeppelin als gezagvoerder, verder waren in de schuitjes Zeppelin Jr., een ingenieur, een luitenant, twee onderkapiteins en vier monteurs. Het voornaamste doel was de be proeving van het nieuwe zijstuur, dat uitstekend voldeed. De verlenging van het schip met 8 M. schijnt een groote verbetering in zyn „luchtzeewaardig- heid gebracht te hebben. Zaterdagmiddag zou men weer een tocht ondernemen. Vrijdagmiddag heeft de slappe lucht bal van Parse val in de buurt van Berlijn een tweeden tocht gedaan, om te voldoen aan de voorwaarde van het legerbestuur, dat hij op 1400 M. hoogte moet kunnen varen. Op dien tweeden tocht bereikte hij een hoogte van 1500 M. Na een vlucht van een paar uren, kwam het schip goed en wel op zijne landings vaderstad te sterven. Daar hij zijne meeste overige bekenden en betrekkingen overleden vond, had hij bij Paiiugman die nog een verre aanverwant van hem was, huisvesting gezocht, en werd aldaar door al de leden des gezins met welwil lendheid bejegend. Ook nu wist Haesken niet hoe spoedig zij voor hem een stoel aan den disch zou schuiven. Had de predikant Arents, lang voor dat zijn gezondsheidstoestand hem zoo bijzonder daartoe noopte, zich aan de matigheid in spijze en drank gewend als eene den geestelijk gezinden Christen betamende zelfbeheersching, ook de oude Waterland was, reeds eer bitterheid des harten hem onwillekeurig vasten dee, een beoefenaar der onthouding, hem echter had daarbij het valsch-christelijk beginsel eener verdienstelijke zelfkastij ding bestuurd, en zelfs nu nog was deze zuurdeesem niet volkomen bij hem uit- gedelgd. Hij had dan ook nu alras zijne paar beten genuttigd. Des gedurende mengde hij zich niet'in 't gekout zijner dischge- nooten, dat over dagelijksche onderwer pen liep zoodra hij evenwel de stalen vork neerlei, wendde hij zich tot zijn huiswaard met de belangstellende vraag, of èr van de landszaken eenig nieuws in omloop ware. »Men zegt* deelde Palingman mee >dat Sonoij en zijne Raden, die on lang» aan den Prins van Oranje, een plaats aan. Alleen kreeg het hulsel een paar onbeteekenende schrammen van een berkentak. Als nu nog aan de laatste voorwaarde vulling van den ballon in het vrije veid uit mee genomen gashouders, gevolgd door een korten tocht voldaan is, zal het legerbestuur den luchtbal van Parseval overnemen. ENGELAND. De politierechter in Bow-street, te Londen, heeft Vrijdag vonnis geveld in de zaak tegen het socialistische Parlementslid Thorne, die in een toe spraak op het Trafalgarplein tot de werkloozen had gezegd Als jullie wat bestormen willen, doet het de bakke rijen Wanneer men de menschén zulke dingen maar straffeloos mocht voorhouden, zei de rechter, zou het gauw voor ordelievende en vreedzame burgers in Londen onveilig zyn. Hij veroordeelde Thorne zelf 200- pond st. te stellen en nog twee borgen te vinden, die ieder 100 pond st. moesten storten, dus er voor instaande dat Thorne zich een jaar goed zou gedragen. Bij ge breke zou hij zes maanden gevange nisstraf krijgen. De socialist Quelch loopt gevaar binnenkort ook voor den rechter te moeten verschijnen. Te Stoke-on-Trent zei hij Donderdagavond tot werkelbozen, dat nu de maatschappij haar plicht tegenover hen niet was nagekomen, zij ook tegenover haar geen verantwoor delijkheid meer haddeu. Menschen die honger lijden, vond hij, hebben volko men het recht heen te gaan en te hopeloozen brief moeten geschreven heb ben, houdende dat zij na 't verlies van Haarlem en bij gebreke van' geld, victualie en knechten, ten einde raad waren, dezer dagen van zijne Genade een recht christelij ken krijgsmansbrief in antwoord bekomen hebben. Onder meer, moet hun, op hun bezwaar, dat zij bij geen mogelijkheid een goed einde aan de zaak kosten zien, ten ware Zijne Genade eenig vasc verbond met eeuige groote Potentaten gemaakt hadde, tot bescheid zijn gegeven, dat er werkelijk zulk eeu vast verbond bestond met den Oppersten Potentaat der Potentaten, wiens Machtige hand al die op Hem betrouwden, voorzeker ontzetten zou.» Zulke taal is den vromen Nassauwer waardig. En hij heeft ook niet te vreezen, dat zijn geloot zal beschaamd worden want wat wij onze zake heeteri, is de zake des Heerèn. Hij zal niet toestaan dat het licht zijns heiligèn woords door Hemzelf op den kandelaar gezet, andermaal van ons worde weggenómen. »Zulk een hope is redelijk en christelijk, vader Waterland, en ik deel ze met u. Anders, daar zijn veel wakkere luiden, die, na 't bukken der vermaarde stede Haarlem, de verdediging van een zoo slecht en onvolkrijk plaatsje als't onze voor ondoenlijk achten. »Ei wat U bromde dé grijsaard 't zijn altemaal bloodaards, die zoo spreken. Haarlem gibg veel te schielijk over.

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 1