Gemeenteraad van Axel. Het hoofdbestuur van de Vereeniging tot oprichting en exploitatie van Volkstanci- toria voor borstlijden in Nederland heeft j een oproep gericht tothetNederlandsche volk om de gelden te verkrijgen tot uitbreiding van het volkssanatorium te Hellendoorn. Dit sanatorium werd 30 Mei 1902 door H. M. de Koningin-Moeder geopend en in begin Augustus van dit jaar werd de duizendste patiënt opgenomen. Alle ruimte in het gebouw is in ge bruik genomen en nog is erplaatsgebrek. Velen moeten wachten, maanden lang en zien zoo hunne kansen op herstel belangrijk verminderen. Het plan is nu een gelegenheid te stichten om tuberculoselijders te bed in de open lucht te verplegen. Daarvoor zou moeten gesticht worden een afzonderlijk paviljoen, geschikt voor de verpleging van 4048 ambulante, zoowel als bedlegerige patiënten. Om dit plan te verwezenlijken is minstens f80.Q00 noodig. Bijdragen kunnen worden gezonden aan den algemeenen penningmeester der Vereeniging, den heer A. H. J. C. Telders, 58a Lange Voorhout te'sGra- venhage. Te Culetnburg kregen twee jongens van 10 en 14 jaar onder het voetbal spelen twist, welke zoo hoog liep, dat de een den ander met een mes in den rug stak, waardoor deze ernstig verwond werd. Na aan het bureau van politie te zijn verbonden, is de getroffene huiswaarts gebracht, terwijl tegen den dader proces verbaal wordt opgemaakt. Een schaking. Men schrijft uit. Amsterdam aan het Vad De Petit Bleu deelt mede dat d Brusselsche politie dezer dagen van de Nederlandsche autoriteiten bericht ont ving, dat een 16-jarig meisje uit Zand- voort geschaakt was door een kellner, die zich met haar naar Brussel begaf. De Laekensche politie ontdekte het paar in een pension in de rue Médori. De kellner, die België uitgezet was is gear resteerd. Bij informatie is gebleken dat het meisje de dochter is van een Amsterdam- schen kastelein, die een zaak heeft te Zand voort en dat de kellner in zijn dienst was. Beiden zijn reeds meer dan een maand geleden vertrokken. De kellner is gehuwd en vader. Het meisje zal thans naar haar rader worden terug gezonden. Een oplichter. Onder belofte van een huweliik knoopte een automobilist dezen zomer betrekkingen aan met een paar dames te 's Gravenhage hij liet zich allerlei cadeaux geven, als eenige kost bare schilderijen, een Keulsche bierkruik, een papegaai met kooi en een aantal andere voorwerpen. Hij zeide te heeten A. van Leeuwen en te Arnhem aan den Velperweg woonachtig te zijn. Hij kwam steeds per automobiel of per motor-rijwiel en deed zich als een deftig heer voor. Toen hij dit spelletje niet langer kon volhouden, of toen het hem geen voor deel meer bracht, verdween hij spoorloos. De beide dames deden aangifte van het geval bij de politie en deze zoekt thans den oplichter in handen te krijgen. Waarschijnlijk zijn deze twee dames niet de eenige slachtoffers. De ruim 70-jarige vrouw Molenaar geb. Oosthuizen, te Middelie, is gisteren in brand geraakt bij de behaudeling van een petroleumtoèstel. Na een dag lijden is ze nu overleden. De burgemeester van Rhenen jhr. G. J. A. Schimmelpenninck reedWoens dagochtend doordat het stuur van zijn automobiel onklaar werd, met zulk een vaart tegen een ijzeren hek dat dit uit den grond gerukt en de automobiel ten deele verbrijzeld werd. De bestuurder werd uit de auto geslingerd en hevi verwond weggedragen. Zijn linkerbeen was op twee plaatsen gebroken. De burgemeester, die in de auto bleef zitten, kwam met den schrik vrij. De 49-jarige arbeider van het buitën »Swanenburgh" te 's-Graveland, die op 16 October van het vorig jaar, door een noodlottig toeval een geweer, waarvan hij niet vermoeden kon dat het geladen was, had aangelegd op een 22-jarig tuinier, die op 15 M. afstand in den boomgaard werkzaam was, en hem een doodelijk schot toebracht, werd door de Amsterdamsche reehtbaok veroordeeld tot 2 maanden hechtenis. Geëischt was maanden. Een eerlijke dief. Aangaande den diefstal, gepleegd te Asten in den nacht au 10 op 11 dezer, bij den heer P. van Bussel, horlogemaker aldaar, waar 4 gouden en 3 'zilveren horloges, een gouden ring, een paar schoenen, benevens pl. m. f5 aan geld werden ontvreemd, meldt de 's b. Crt. dat Zondag van Bussel een schrijven ontving van den pastoor te Liessel, om,,eens bij hem te komen. Daar aangekomen werd hem al het gestolene, behoudens eene kleinigheid, door den pastoor (dezen door den dief ter hand gesteld) wederom terugge geven. Het is te denken, hoe de heer Van Bussel met een vroolijk gezicht naar Asten toog. Te Arnhem is een valsche rijks daalder ontvangen, die verrassend mooi nagemaakt is. Hij draagt den beeldenaar van Koning Willem III en het jaartal 1870. De kleur is goed, alleen bij nauw keurige beschouwing blijkt het randschrift minder goed gelukt, de klank is niet geheel zuiver en het gewicht is iets te ag. (N. 22. Crt.) Een man uit Susteren kwam eenige weken geleden onder een auto terecht, met het gevolg dat de man ernstig werd verwond. De man herstelde evenwel en had zich juist Maandag weer op weg begeven, toen hij opnieuw het ongeluk had dbor een auto, thans door een Maastrichtschen, te worden overreden. Hij kwam met zijn krui wagen onder den auto terecht en werd doodelijk gekwetst. De automobielbe stuurder heeft geen schuld. De directeur der weesinrichting te Neerbosch ontving uit Rotterdam van N. N. f 1000 voor aankoop van winterprovisie. De Haagsche politie heeft de hand gelegd op een vreemdeling, die hoogst waarschijnlijk tot een internationale oplichtersbende behoort. Hij veryoegde zich aan een der grootste hotels en vroeg, onder opgave van een valschen naam, of er geen telegrafische postwissel voor hem ge komen was. Toen dit niet geval bleek, verzocht hij te telefoneeren aan iemand te Rotterdam en te verzoeken den post wissel ten dringendste af te zenden. Deze vertrouwde de zaak niet en kwam zelf' naar Den Haag waar hem bleek dat de man hem totaal Qnbekend wa3. De vreemdeling gaf op dat hij lid was van de Fransche legatie en dat de di recteur van de Maatschappij, waarvan de Rotterdammer vertegenwoordiger was, hem had opgedragen een telegra fische postwissel in ontvangst te nemen. Bij onderzoek door de politie bleek de man geen lid der Fransche legatie te zijn en slechts eed zeer gering bedrag aan geld bij zich te hebben. Hij is voorloopig in bewaring gehouden. Daar het echter zeer moeilijk is be wijzen voor zijn schuld te krijgen, doordat de hoofdgetuige steeds reizende is, heeft men hem „als vreemdeling zonder middel van bestaan" over de grenzen gezet. Te Coevorden viel de 15-jarige loodgietersknecht Scheenstra door het glas van de veranda bij het hotel Baving. Hij overleed een uur later. De 14-jarige V. werd in de aard appelmeelfabriek te Gasselternijveen door een riem gegrepen, waardoor eeu arm werd afgeknepen. Hij is aan de gevolgen overleden. --In den laatsten tijd had de politie te Brussel gemerkt, dat daar valsche geldstukken van 1, 2 en 5 frank in omloop gebracht werden, die buitenge woon goed nagemaakt waren. De rech terlijke politie onderzocht reeds lang heimelijk de zaak en had weldra ver moedens op zekeren Jules Y., die zich uitgaf voor handelsreiziger, wonende te Anderlecht. Hij rook echter lont en was uiterst voorzichtig, zoodat de agenten hem door vermomming moesten ver schalken. Woensdag werd bij een huiszoeking een groote hoeveelheid valsche geld stukken van waarde, allerlei' valsche munters-gereedschap en een electri- schen oven gevonden. Jules X., zijn vrouw, zijn dochter en zijn zoon wer den aangehouden en al het gereedschap naar het commissariaat gevoerd. X. werd ondervraagd en deed vol ledige bekentenissen. Hij verklaarde, dat hij, zijn vrouw en zijn zoon sedert verscheidene maanden valsche geld stukken vervaardigden en dat zij reeds een groote hoeveelheid valsche munt in omloop hadden gebracht te Brussel en in de provincie. Zijn dochter, zei hij, was in de zaak niet betrokken. Toen hij bemerkt had dat de agenten hem volgden, had hij het valsche geld doen uitwisselen door 4 medeplichtigen, die eveneens zijn aangehouden. Er schijnen echter meer personen tusschen te zitten. Het blijkt een groote bende te zijn, die al geruimen tijd in de Belgische hoofd stad werkzaam was. Een zekere fa milie Lenoir vervaardigde de valsche stukken in den nachtden volgenden morgen werd de versch gemaakte partij aan handlangers verkocht voor de helft van de nominale waarde. De politie heeft in de werkplaats bij de Lenoir's verscheiden nagemaakte Spaansche en Argentijnsche munten gevonden, vervaardigd van koper, met een laagje zilver bedekt. Lenoir heeft voor den rechter van instructie medegedeeld, dat hij met plannen rondging, zijn zaak aanmerke lijk uit te breiden. De neriDg viel niet mee. Veel risico, veel kosten, en weinig verdienste. Als hij niet gesnapt was zou hij zich voortaan vooral toegelegd hebben op het namaken van gouden munten. Het vervaardigen van sove reigns scheen hem een schoone taak. De politie is op het spoor gebracht door een anonymen brief, vermoedelijk van iemand, die tot de bende in be trekking staat. Zitting van 20 October 1908. Tegenwoordig de h.h. Lamaitre, Van Driel, Kruijsse, Dregmans, Dieleman, P. Dekker, Sraies, De Feijter en Wolfert. Afwezig de h.h. Óggel en F. Dekker. Voorz. dhr. Lamaitre, Secretaris dhr. J. A. van Vessem. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en zonder aanmerkingen gearresteerd. 1. Mededeeling ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten d.d. Oct. houdende goedkeuring van een raadsbesluit betrekkelijk verkoop grond aan B. C. Ysebaert. b. Idem aan Corn, de Putter. c. Idem dat tot zetters der Dir. Bel, zijn herbenoemd de heeren Smies en Wolfert (raadsleden). d. Idem betrekkelijk eene reclame hoofd, omslag van D. Maas. Wordt niet ontvankelijk verklaard, omdat de reclame niet binnen den bij de wet bepaalden tijd is ingekomen. e. Idem van Ged. Staten dat zij berusten in het besluit van den Raad betrekkelijk de verleende 'subsidie aan het armbestuur ten bedrage van t 4400. Procesverbaal van kasopneraing, waaruit blijkt iu kas te zijn 1549,45. g. Dankbetuiging van den Griffier, ter Secretarie voor de verhooging zyner jaarwedde. h. Idem van den gemeente-opzichter. Idem van den onderwijzer A. J, Hol voor zijne benoeming aan de o, 1.g, met kennisgeving dat hij 1 Dec. a. s. in dienst hoopt te treden. j. Idem van het Bestuur der Am bachtsschool te Hulst, voor de verhoo ging van subsidie. II. Wijziging Gemeentebegrooting'08, Z. h. s. goedgekeurd. III. Af- en overschrijving van posten in de begrooting van 1908. Daar niemand bezwaar heeft, z. h.i goedgekeurd. IV. Vaststellen premiën voor de vee markt. Dhr. De Feijter doet het voorstel de premies voor het grootste aanul (onverschillig welke beesten) at te schaffen, omdat meermalen gebleken is dat soms van 2 en 3 personen beesten bij elkaar worden gevoegd om grootste aantal te krijgen. De Voorz. denkt dat zulks invloed op den aanvoer zal uitoefenen, en ook dhr. Dieleman meent dat de premiei een prikkel zijn om vee ter markt te brengen. Dhr. De Feijter zou aan die Joden) negotie een einde willen maken, en zegt dat het in het voordeel is van gemeentekas. Op iedere gulden moei gelet worden, 't is geld van een a en daar moet men nog meer op passen dan op z'n eigen geld. Het is een voordeel van 12. Het voorstel in stemming gebracht wordt aangenomen met 5 tegen 4 it Voor stemden de h.h. P. Dekker, Smia; De Feijter, Kruijsse en Dregmans, tegen de h.h. Wolfert, Van Driel, Dielemu en de Voorz. V. Benoemen keurmeesters. Dhr. Dieleman oppert het denkbeeld om keurmeesters uit andere gemeentel te benoemen, wat bij de leden niet veel sympathie scheen te hebben. Dhr: De Feijter zou willen voorstellei om de keuringscommissie aldus vastti stellen Een raadslid om toerbeurtih voorzitter en 2 personen uit de gemeen# als leden, en een rooster te maken van de raadsleden, volgens welk rooster ij worden aangewezen. Dhr. LamaitreAls mhr. Kruijesi of Smies dan aan de beurt komen, dii zullen er wel niet veel verstand hebben. Dhr. Kruijsse Neen, want het voor naamste punt waarvan wij verstand hebben (het grootste aantal) is juist geschrapt. Dhr. De Feijter handhaaft zijn voor stel. Het voorstel wordt verworpoi met 5 tegen 2 stemmen. Voor stemde! de h.h. De Feijter en de Vooiz., de h.h. Wolfert, Van Driel, P. Dekker, Kruijsse, Dregmans en Dieleman. Dhr, Smies stemde blanco, omdat hy, naar hij zeide er niet mede op de hoogte wm, Worden na herhaalde stemming be noemd tot keurmeesters A. v. Hoeve Pi, Hyp. Verhelst en L. de Putter Jz. De jaarmarkt zal worden gehouden op 3d November 1908. VI. Aangehouden verzoek van van Doeselaar te Axel om vergunning tot het aanleggen van eene straat het zoogenaamde „Plaatje". De Voorz. deelt mede met adressan en Missu gesproken te hebben en dat Doeselaar zijn rekwest yoorloopig intrekt, daar hij eerst in regeling wil komen met betrekking tot de uil watering. Dhr. Smies vraagt of Missu daar weg zou verharden. De Voorz.Gedeeltelijk van af dt brug tot aan den weg die Doeselul wil maken. Dhr. Smies Dat is toch maar het doel. Dhr. De Feijter zegt dat hem is mede gedeeld dat O. Fermont ook een verzoet heeft gedaan om op het „Plaatje"'? bouwen. Hij ziet er echter niets v» op de agenda staan. De Voorz. zegt dat zijn adres pas ingekomen 17 October, dus 2 dag] iuadat de. agenda verzonden was. Dhr. De FeijterIs het aan di j Raad gericht.

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 2