Demisaisons KINDERJASJES, Gemeenteraad van Axel. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Telegrafisch Weerbericht Advertentiën. Voorhanden ngoptan Axel. L. DEIJ. ONTVANGEN 1 AXEL. JOZ. Dl FEIJTER Pz. ïl die >men, in ei cafe ij aan Ni e I» 11 hf ijtuif D, :n ei hun s een feest, eheel zeer irgen Delft het den' verk loofdj niet, sterk het voor; e de fordt der Ten huizo van een juffrouw in de Jan Steen straat te Amsterdam is door middel van braak een mahonie houten kistje met sieraden gestolen, benevens een stuk, ter waarde van f600. Na eenige dagen rust hebben de Rotterdamsche inbrekers hun werk weder hervat. Zij brachten Zaterdag nacht een bezoek aan het kantoor van de graan factorsfirma G. J. Rupke Co., aan de Zalmhaven. Zij hebben daar twee gaten in de brandkast geboord, doch schijnen toen, doordat de staalboor afbrak, waarvan het stuk is teruggevon den, hun werk gestaakt te hebben, zonder in hun pogen geslaagd te zijn de brandkast te openen. Toen hebben zij een lessenaar open gebroken waarin zij /30 vonden. In vele plaatsen van Europa is het in zekere klassen der bevolking de gewoonte, in ziekenkamers suiker te branden als middel tot ontsmetting. In de kringen der medici heeft men over het algemeen deze gewoonte beschouwd als de uiting van een ietwat kinderlijk, maar ongevaarlijk bijgeloof. Er schijnt echter in deze desinfectie-methode meer te schuilen dan tot dusver be vroed werd. Prof. Trilbert, van het Iustituut Pasteur te Parijs, heeft n.l. door proeven aangetoond, dat bij 't bran den van suiker gassen worden gevormd, die zeer krachtig anti-septisch werken en zelfs het vermogen hebben, de bacillen te dooden van typhus, tuber culose, cholera, pokken enz. In de Vereenigde Staten hebben de laatste dagen weer tal van branden gewoed. Vrijdag werden te Chicago tal van kantoorgebouwen, het admini stratiegebouw van een spoorweg en een graanpakhuis door het vuur ver nield. De schade bedraagt meer dan twee en een half millioen gulden. Veel ernstiger nog is wat uit Detroit gemeld wordt over woudbranden in Presqu'ile County. Een trein met hel pers en voorraden, die naar de be dreigde streek was gezonden, is - naar het gerucht gaat verloren ge gaan, waarbij 14 personen voor het meerendeel vrouwen en kinderen, zijn omgekomen. Dit is nl. één lezing. Maar nadere berichten uit de geteisterde landstreek welke moet zijn gelegen bij de plaats Metz, stellen de zaak veel ernstiger voor. Zij spreken van honderden doo den. Het plaatsje Metz zelf, en verder nog de dorpen Pulaski, Millersburg en Posen zijn door den brand vernield of wel door de vlammen ingesloten, zoodat geen ontzet mogelijk schijnt. Nabij Bergen bracht een meisje Zaterdag een koe naar de weide. J3et touw, waaraan zij het dier vasthield, had zij om het lichaam gedraaid. Plot seling zette de koe het op een loopen, met het gevolg dat het meisje meege sleurd werd en het touw rondom haar sloeg, waardoor zij letterlijk ge worgd werd. Toen men de koe had opgevangen, was het meisje reeds dood. Te Sleidinge is Vrijdagnacht bij een wisselagent ingebroken en een be drag van 60.000 frs. ontvreemd. De inbreker drong door tot in de slaapkamer waar de brandkast stond, ylak naast het bed. De heer des huizes, die wakker werd i uit bed wilde springen, ontving een ivigen slag op het hoofd, zoodat hij bewusteloos in de kussens terugviel. Voor dat zijn echtgenoote, die ook ontwaakt was, van den schrik was be komen, had de inbreker zijn slag reeds geilagen en het huis verlaten. Zitting van 20 October 1908. Afwezig de hh. Oggel en P. Dekker. Voorz. dhr. L. Lamaitre. Secr. dhr. J. ■A. van Vessem. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onver- tederd goedgekeurd. I. Mededeeling Ingekomen stukken. Worden voor kennisgeving aangeno men. II. Wijziging Gemeentebegrooting '08. Z. h. s. goedgekeurd. lil. Eveneens af- en overschrijving van posten in de begrooting van 1908. IV. Vaststellen premiön voor de vee markt. Met 5 tegen 4 stemmen wordt beslo ten om de premiën voor bet grootste aantal paarden, hoornvee, schapen of varkens te doen vervallen. Voor stem den de hh. P. Dekker, Smies, De Feij- ter, Kruijsse en Dregmans, tegen de hh. Wolfert, van Driel, Dieleman en Lamaitre. Het voorstel tot schrapping deed dhr. De Feijter. V. Benoemen keurmeesters. Na herhaalde stemming en loten worden tot keurmeesters benoemd de h.h. A. van Hoeve Pz., Hyp. Verhelst en L. de Putter Jz. VI. Aangehouden verzoek van J. van Doeselaar Ie Axel om vergunning tot het aanleggen van eene straat op het zoogenaamde „Plaatje". De Voorz. deelt mede dat adressant zijn verzoek intrekt. VII. Aangehouden verzoek van de atd. Axel, Z. L. M. om gebruik te mogen maken van het gymnastieklokaal der o. 1. s. wordt toegestaan des Zaterdags- nam. tot 4 ure. VIII. Verzoekschrift van de vereeni- ging van ged. oud-leerlingen van land- bouwcursussen Excelsior afd. Axel, om gebruik te mogen maken van een lokaal der o. 1. s. tot het geven van les in het landmeten met de ketting. Wordt eveneens toegestaan onder voorwaarde dat van wege het gemeente bestuur de uren zullen worden bepaald, waarop van het lokaal gebruik zal mogen worden gemaakt. IX. Voorstel van B. en W. om ad haesie te verleenen aan het adres van de Vereenigiug van Burgem. en Secr. in het voormalig 4e District van Zeeland, gericht aan de Prov. Staten van Zeeland, om het daarheen te leiden dat door tusschenkomst van de prov. Zeeland, of althans met medewerking een ver binding tot stand komt tusschen het Westelijk en Oostelijk deel van Z.-Vl., zonder op Belgisch grondgebied te be hoeven te komen. Z. h. 8. wordt tot het voorstel van B. en W. besloten om adhaesie te ver leenen. X. Voorstel van dhr. P. Dekker Fz. om geen draaiorgels voor dansmuziek toe te laten. Met 8 tegen 1 stem, die van dhr. Kruijsse. wordt het voorstel aangenomen. XI. Verzoekschrift van het Bestuur van ziekenverzorging de Terneuzen om verhooging van subsidie. Z. h. s. wordt besloten tot het voor stel van B. W. om het verzoek niet in te willigen. XII. Verzoekschrilt van A. Butler om verhooging van jaarwedde als klok kenist. Z. h. s. wordt besloten geene ver hooging van jaarwedde toe te staan. XIII. Vaststellen gemeentebegrooting voor 1909. Na regeling van eenige aangehouden zaken wordt de begrooting goedgekeurd. Punten 14, 15 en 16 betrekkelijk kohieren hoofd, omslag en schoolgelden, worden met gesloten deuren behandeld. Op voorstel van den Voorz. wordt, ofschoon het punt niet op de agenda staat, overgegaan tot de benoeming van een onderwijzer. M. a. s. wordt benoemd uit de 4 sollicitanten Daniël van Maris te Drie wegen. Met hem stonden op de voordracht de onderwijzers J. C. P. Jansen. Ver- planke van Rilland-Bath en Neeteson van Breskens. De 4e sollicitant was de onderwijzer Anton Zuring. Omvraag. Dhr. P. Dekker vraagt verbetering van den weg aan Corn. Scheele, dhr. De Feijter zegt dat O. Fermont klaagt dat de lantaarn voor zijn woning menige malen niet gebrand heeft, terwijl dhr. Wolfert vraagt of er aan het gehucht „Do Stoof' een gemeente-brandput be staat en hoe die menschen daar bij geval van brand aan water moeten komen. De Voorz. belooft een en ander te zullen onderzoeken en waar noodig verbetering fe zullen doen aanbrengen. De vergadering wordt hierna ge sloten. Uitgebreid verslag volgt in het no. van Vrijdag e. k. Van 1 tot 15 Oct. 1908. Hoek. Huwelijks-voltrek. 1. Daniël Dees, 22 j., jm. en Adriana Verpoorte, 21 j-, jd. Geboorten. 4. Gelein, z. van Johannes Buijze en Cornelia Adriana Bedet. Overlijden. 2. Marinus Riemens, 7 w., z. van Leendert en Willemina Die leman. 3. Levinus Scheele, 70 j., echtg. van Janna van Hoeve. 5. Willem de Blaeij (overl. te Herwen en Aerdt), 21 j., echtg. van Sara Nijssen. 11. Een als levenloos aangegeven kind van het mann. geslacht van Joost Jacob van Doeselaar en Pieternella Johanna de Feijter. 14. Pieternella Johanna de Feijter, 37 j., echtg. van Joost Jacob van Doeselaar. Overslag. Geboorten. 3. Gustave Engelbertus, z. van Theodorus Bracke en Pharailda Roelandt. Zaamslag. Huwelijksaangiften. 15. Simon Lourens, 24 j., jm. en Elizabeth Maria Lensen, 22 j., jd. Geboorten. 1 Alma Paulina Maria Alberta, d. van Petrus van den Bergen en Maria Alberta Martens. Overlijden.'8 Adriaan van de Wege, 6 m., z. van Johannes en Cornelia Donze. 10. Anna Adriaansen van Wijck, 79 j., wed. van Hendrik Moens. 12. Alma Paulina Alberta Maria van den Bergen, 11 d., d. van Petrus en Maria Alberta Martens. 13. Suzanna Bakker, 17 d., d. van Abraham en Helena Goossen. 14. Jan Jacobus van Kerk- voort, 15 d., z. van Maarten en Jozina Verhelst. Zuiddorpe. Huwelijks-aang. 2. Janus Pieters (van Hulst), 26 j., jm. en Va- lentia Leonia Maria de Winter, 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 7. Constan- tinus van Troost, 22 j., jm. en Adelaïda Maria Schout, 26 j., jd. Overlijden. 11. Leonie Nuijts, 32 j., echtg. van Alphonsus D'hopt. Kantongerecht te Ter Neuzen. Zitting van 16 October 1908. Veroordeeld zijn A. v. H. en P. V., brood jagers te Bouchaute, ter zake van overtreding der Jachtwet, ieder tot eene boete van fl, subsidiair 1 dag hechtenisA. E., visscher te Philippine, ter zake als voren, tot eene boete van f 2, subs. 2 weken tuchtschool met ver beurdverklaring van bet niet in beslag ge nomen geweer, met bevel tot uitlevering en vernieling of betaling der waarde ad f5, subs. 2 weken tuchtschoolB. J. C., koopman en verlot houder te Axel (Sassing), ter zake van overtreding der Drankwet, tot eene boete van tl, subs. 1 dag hecht., met verbeurdverklaring en bevel tot vernieling der in beslag genomen flesch met inhoud; S. F. B., werkster te Phi lippine, ter zake van strooperij, tot eene boete van f2, subs. 2 "dagen fcecht.L. P. v. H., werkster te Philippine, ter zake als voren,' tot eene boete van fj, subs. 1 dag hecht.; M. P., werkster te Philippine, ter zake als voren, tot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht.A. K., stoker te Ter Neuzen, ter zake van straatschenderij, tot eene boete van f 0,50, subs, i dag hecht.A. d. M., visscher te Phi lippine, ter zake van le. een visschersvaartuig voeren zonder letterteeken en 2e. op een met bakens afgezette plaats visschen, tot eene boete van fl en tot eene boete van f5, subs. 1 en 5 dagen hecht.H. L., schipper te Ter Neuzen, ter zake van le. als schipper niet gehoorzamen aan eenig bevel van een kanaalbeambte, 2e. als schipper van een stilliggend vaartuig, niet verbalen naar de hem aangewezen ligplaats, tot 2 boeten eik van f 5, snbs. 5 dagen hecht, voor elke boeteE. T. d. R., fabrieksarbeider, C. E. P., zonder beroep, beiden te Sas van GentA. V., knecht te PhilippineG. d. B., werkman te ZaamslagJ. A. L., knechtL. d. B., arbeiderA. J. K., schiidersknecntA. W._ arbeider; D. T., arbeider; D. A. B., arbeider, allen te HoekJ. D. B., onderwijzer te IJzen- dijke J. v. T., arbeider te Ter Neuzen J. d. B., arbeider te Axel; E. V., metselaar; C. P. ar beider, beiden te St. Jansteen, ter zake van het rijwielen zonder licht, ieder tot eene boete van f 1snbs. 1 dag hecht, voor elke boete. A. d. R., fabrieksbediende te Selzaete, ter zake nis voren, tot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht. J. B., vrachtrijder te Hontenisse en C. B., landbouwersknecht te Zaamslag, ter zake van het berijden van een berm, ieder tot een boete van fl, snbs. 1 dag hecht. L. H. veldarbeider; G. D., landbouwer, beiden te Hoek; I. de K., arbeider te Ter Neuzen C. D., arbeider M. de E., winkelierK. H„ arbeider allen te AxelJ. C. v. d. "V., arbeider; F. H. werkman, beiden te Zaamslag;' P. F. v. R. arbeider te Axel; J. C. d. C„ arbeider te Axei' allen ter zake van Leerpiichtwetovertreding, ieder tot eene boete van fl, subs i dag hecht J. C. F., arbeider te Zaamslag, J. V., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren bij herha ling, ieder tot eene boete van f3, subs. 2 dagen hecht.; F. W., arbeider te Axel, II. T.. arbei der te Hoek, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f5, subs. 3 dagen hecht.; J. d. Z., slager te HoekC. V., arbeider aldaarC. G. R., machinist te Antwerpen; J. J. G., bierhuis houder te Sas van Gent, allen ter zake van openbare dronkenschap, ieder tot een boete van fl, subs. 1 dag hecht. A. C. v. Vf., varensgezel te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot een boete van f2, snbs. 2 dagen hecht. H. D., timmerman te Sas van Gent, terzake als voren, tot eene boete van f3, subs. 2 da gen hecht. P. J. W. v. A., arbeider te Sas van Gent, ter zake als voren, tot eene boete van f10 subs. 3 dagen hecht. J- D-F. D.M. R. R., allen varensgezellen te Ter Neuzen, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f15, subs. 3 dagen hecht, voor ieder. Teruggave aan de ouders bevolen zonder toepassing van straf in de zaak tegen S. M. B. zonder beroep te Hoek, ter zake van het rij wielen zonder licht. HULST, 19 Oct. Ter Graanmarkt van lieden (Maandag) waren de prijzen als volgt: Tarwe 10— Rogge 8,25, Win- tergerst ƒ9,25, Zomergerst /'8,50, Haver Erwten f 11,25 Paarden boonen 0,Duiven boonen 9,75, Witte- boonen 12,75, Bruineboonen 10,75, Boekweit 0,Lijnzaad Aard appels f 2,75, Koolzaad per zak van 100 liters Boter per kilo ƒ1,35 Eieren per 26 stuks ƒ1,30. Er warpn ter weekmarkt te koop ge steld: 35 stuks hoornvee, 32 varkens, 0 paarden, 0 schapen, verkocht21 stuks hoornvee, 28 varkens, 0 paarden en 0 schapen. van het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt (by Utrecht.) Verwachting tot den avond van Woensdag 21 October: Matige tot krachtige Zuidoostelijke wind. Lichtbewolkt tot helder. Droog weer. 's Nachts matige vorst. Overdag zelfde warmtegraad. Eene fuime ëoHeering Katoenen en gestreepte linnen Aanbevelend,

Axelsche Courant | 1908 | | pagina 3